OPEIIE IRiOPIir nationale vertegenwoordiging als liet meest gepaste mid5el ter voorkoming van toekomstige onlusten in Duitschland. H. M. de Koningin der Nederlanden is gisteren namiddag ten 3 ureper estra stoombootte Mannheim aangekomen. Op de landingsplaats wap perden de vlaggen der Rijnoeverstalenalsmede de W urtembergsche en Duitsche. H. M. werd door de grootheitogin Stephanie ontvangen, die hoogstde- zelve naar het hotel sum P/aher Hof vergezelde waar alles voor de ontvanst der Koningin was voor bereid. ENGELAND. Londen, den J8 Maart. Sedert eenigen tijd worden te New-York pogin gen in het werk gesteld om daar ter stede in het jaar 1853 eene tentoonstelling te doen plaats hebben, gelijk die van Londen. Men zal een gebouw oprig- len even als dat in Hydepark, en er zijn agenten aan de gouvernementen van Europa gezonden om zich te vergewissen van hunne deelneming aan die tentoon stelling. Van onderscheidene regeringen moeten reeds de verlangde toezeggingen zijn ontvangen. Te Londen zal eene compagnieschap worden opgerigt met het oogmerk om de stad Amsterdam van drinkbaar water te voorzien. Tot president is benoemd de heer P. WElias en 'tot Directeuren de lieeren Bosch van Drokestein, BlauwUvaser en van Hasselt, voor Nederland; de Engelsche Direc teuren zijn de heeren Bougereau Brown JJaly Moore Nicholson Thomson en Wilson. De catalogus der tentoonstelling zal uiterlijk tegen 1 Mei gereed zijn. Dank zij de onvermoeide pogingen van de uitgevers die de goederen van om streeks 15,000 tenloonstellers hebben moeten rang schikken niet alleen maar tevens eene beschrijving van de meeste dier voorwerpen moesten geven. Uit Nederland is onder anderen ingezonden een gastrono misch voortbrengsel bestaande in eene ongemeen groote pastei, namelijk van 4 voet lengte, bij l|voet breedte en 1 voet diepte. Bij gelegenheid van de groote tentoonstelling zal binnen de hoofdstad eerie vergadering worden gehou den van ambachtslieden, ten einde tnssehen die klasse der maatschappij, uit alle oorden der wereld eene bestendige wisseling van gedachten in te stellen om trent den toestand van den arbeid en de werkende kinsse. De geschillen die betrekkelijk de toewijzing van ruimte aan de tenloonstellers van verschillende natiën ontstaan waren, zijn tot aller genoegen geschikt, Frankrijk kwam veel ruimte te kort, doch de Ver- eenigde Staten, Noord-Duitsehland, Zweden en Noor wegen hebben afstand gedaan van een gedeelte der hun toegewezene plaats. De eommissie meldt tevens, dat de vloer van het gebouw op 2 April voltooid moet zijn, en dat na dien lijd geene goederen dan die, welke draagbaar zijn kunnen worden aangenomen. Alle wagens of voertuigen moeten alsdan huiten het gebouw blijven. Onder de voorwerpen nil A inerika naar Londen ge zonden. behoort een prachtige doodkist, die men lucht ledig kan maken, ten einde het daarin neder te leggen iigchaam voor bederf te bewaren thans bevat de kist eenvoudig een bloemruiker in de nieuwe wereld ge plukt die nog al deszelfs frischheid bezit. De meest beruchte gaauwdieven uit Engeland Ierland en Schotland zullen zich tegen het tijdstip van de opening der groote tentoonstelling te Londen bevinden, waar zij berekenen mngniliqne zaken te zuilen doen. De Britsche gaauwdieven zijn inderdaad volleerde kunstenaarsde Fransche zijn, bij ben ver geleken slechts leerlingen. Er heeft zich eene maat schappij gevormd, inet liet doel. om lederen inschrij ver, van 1 sir. voor zijne mogelijke verliezen te vrij waren. Om zich een denkbeeld ie maken van het groot- sche waardoor het gebouw der tentoonstelling boven vele andere reusachtige gebouwen van vroegeren en p,teren tijd uitmunt, diene het volgende: De hoofdbedoelingen bij de constructie waven, om het solide met het élégante en zuinige te vereenigen. Het bestek moest derhalve', even origineel zijn als het plan dat er aanleiding toe gaf. Men had hier geene pyramide, geen tempel, geen paleis op te rigten, want het gold hier evenmin een monument als wel de gods dienst of een prachtig verblijf. Het hoofddoel moest alles heheerschen. Voor liet tegenwoordige was dal: het bekomen van ruimte, eene geschikte plaatsver- deeltnn- en het onontbeerlijke daglicht voor eene reus achtige tentoonstelling van kunst en nijverheid. Voor de toekomst stelde men zich voor het geschikt te kunnen maken tot eene tentoonstelling van planten opdat men alzoo zoude hebben een wintertuin, waarin eene gematigde temperatuur heerschte. Om zoodanige uitkomst to verkrijgen, was ligtheid een eerste vereisehle. Het gebouw is dan ook in derdaad niets anders dan eene reusachtige volière. De groote boomen van Hyde-Park die in het ge bouw besloten zijn gelijken op dwergjesin een Chineeschen tempel geplaatst. Ziedaar het ware karakter van het gebouw der tentoonstelling. Wil men zich overtuigen, men plaatse zich slechts aan een der uiteinden men beschouwe die dunne kolsnade en die uitgestrekte gaanderijen. Indien men het gebouw tot wintertuin wenschte ingerigt te zien, dan dan zal bet later onder den grond door verwarmd moeten worden. Men zal ook, met het oog op het tegenwoordige doel van het gebouw te zorgen hebben voor eene behoorlijke doorstrooming van ver- sche lucht waaraan tot dusverre bijna niet gedacht is en hetwelk toch vooral bij de mogelijke hitte in de maanden Junij en Julij ecu punt van liet grootste gewigt is. Daarenboven, dit alles is zeer gemakke lijk te bewerkstelligenmen oordeele slechts naar hetgeen thans reeds vefrigt is. Nu vijf jaren gele den vóór dat Sir Robert Peel de belasting op het glasfabrikaat had afgeschaft, zou men inderdaad der gelijke wonderen niet hebben verrigten het kris tallen paleis ware nimmer verrezen. Onder de plaats ruimten die tot rle nuttigste doeleinden toegekend, zijn, behooren voorzeker de 144 vierkante voeten den ridder Ctanssen toegestaan, om al datgeen ten toon te stellen, hetwelk betrekking heeft op de be reiding van vlas om dit te vermengen mat katoen, linnen en zijde. De tentoongestelde artikelenenz. deze nieuwe uitvinding betreffendezijn ten getale van 59. Men zal beginnen met het zaad en eindi gen met de gefabriceerde stoffen Eene onmetelijke globe, ongeveer gelijk aan de thans ten toon gesteldewerd reeds vroeger in Parijs be wonderd. Zij was vervaardigd naar een plan des heeren Delangardeen bekwaam werktuigkundige aldaar. In het 1844 vervaardigde de beer Charles Guérin er eene op denzelfden leest geschoeid, die in een tent in de Champs-Elysées werd ten toon gesteld. Doch beiden lokten weinig nieuwsgierigen uit. Deze ten toonstelling noemde me» Géordma. De Duilschers hebbenlot dusverre de zonderlingste voorwerpen ten toon gesteld. O. a. een monsterachtige koffijkan waaruit 200 kopjes kunnen volgeschonken worden. Uit Nenrenburg zijn meerschuimen pijpenkoppen in gezonden, die naar rato vrij gelijk staan met de kof fijkan. Voor de lekkerbekken is insgelijks gezorgd; er zijn wildbraad en pastijen ten toon gesleld die den tand des tijds trotserende, voortdurend even goed blijven. Vervolgens vindt men er een ivoren beker rustende op een gouden voetstuk waarvan de prijs op 320 p. st. bepaald isbenevens een porcelein tafelservies, waarvan de voornaamste stukken de hoofd kerken vSh Keulen en Maagdenburg voorstellen. Nog beeft men uit Duitschland ontvangen een tapijt, aan beide kantende fraaiste en meestverschilJende teeke- niiigen voorstellende en eene geheele menagerie van Berlijnscb ijzer waarin al de dieren uit den ark ver tegenwoordigd zijn het behoeft naauwelijks gezegd te worden dal Duitschland ook nog andere voorwer pen inzond dan dergelijk speelgoed doch suum cuique, de groote speelgoedkraam Neurenberg, moest almede haar contingent leveren, aan eene verzameling die niet te vergeefs algemeene wereldtentoonstelling gehelen wordt. op wier rug mei groote roode letters het jaartal 1852 prijkte. Den 20sten dezer is de rnst te Parijs weder be dreigd geworden door eene manifestatie der studenten ter zake van de schorsing der lessen van den hoog- leeraur M inhei el. Ten gevolge van eene den torigen dag gemaakte afspraak, hebben zicli twee ii driehon derd studenten op het plein van liet Pantheon en later op de besloten plaats voor hel gebouw der Sor- bonne, vereenigd, om eene nieuwe petitie te onder teek enen en in optogt aan de wetgevende vergadering over te brengen. Deze zamenscbolingdie vrij wat opschudding veroorzaakte en veel voiks op de been bragt, is echter door de politie uiteengedreven en een veertigtal studenten zijfi daarbij in hechtenis genomen. De openbare aandacht is thans te Parijs hijzon der gevestigd op een geschil tusschen twee leden der hooge geestelijkheid. Eenigen tijd geleden isgelijk men zich herinnert, door den aartsbisschop van Parijs, den heer Sibour, een herderlijke briel uitgevaardigd, waarbij hij ingevolge een door de Parijsche kerk vergadering van 1850 genomen besluit, de geestelijk heid in zijn bisdom aanmaande om zich van alle po litieke bemoeijingen te onthouden en haar liefde tot het vaderland en gehoorzaamheid aan de wetten als rigtsnoer van hare handelingen aanbeval. Thans is door het bekende Parijssche dagblad PUnivers een herderlijke brief van den bisschop van Ckartres open baar gemaaktwelke eene breedvoerige en in zeer onbewimpelde bewoordingen vervatte tegenspraak be vat van destellingen, door den aartsbisschop van Parijs ontwikkeld. Deze wordt daarin beschuldigd van het besluit der Parijssche kerkvergadering niet juist te hebben voorgesteld van de Kerk iri den Staat te verzwakken, door aan welgezinde politieke schrijvers het verdedigen der godsdienst in dagbladen en andere geschriften en aan de geestelijken iiet voorslaan der belangen van Staat en Tolk in de vertegenwoordigende ligchamen te verbieden en van door een en ander den geest van revolutie te begunstigen. Bijzondere berigten uit de departementen deelen mede dat de agenten der Orleanistische partij veel activiteit ontwikkelen. Men tracht den prins van Joinville als kandidaat voor liet presidentschap der republiek op den voorgrond te stellen. Gisteren zijn te Batignolles belangrijke proeven genomen met de zoogenaamde kunslkogets van De- visme en wel op eene ijzeren plaat van een duim dikte en op een afstand van 50 ellen. De gewone kogels zijn afgestuit op deze plaat, terwijl de bewuste kogels met stalen punten er door gingen alsof het een blad papier was. FBANKRIJK. Pabus, den 20 Maart. Ook te Pnisserguier en Capestang hebben de Re- pnbliekeinen dezer dagen troebelen verwekt. Onder het zingen van allerlei oproerige liederen en liet roeren der met rood lint versierde troin, trokken zij doorde straten. Zulks had op klaar lichten dag plaats, maar des avonds gingen de oproermakers tot dadelijkheden over drongen de huizen binnen van personen die niet tot hunne partij behoorden en hragten menigeen wonden toe. De muiters riepen dat het nu nog maar spelen was, maar dat zij zouden zorgen in 1852 van goede kogeis voorzien te zijn. Bedroevend is het, dat de overheden deze ergerlijke looneelcn ongestoord plaats hebben doen grijpen. Te Albi beeft men, mede midden op den dag, eene voorstelling gegeven van den wagen welke de slagt- olfers naar de guillotine voert. Op den wagen waren in het wit en blaauw gêkleede geketenden gezeten Op den 18 Maart 1851 is te Zulphen overleden, in den ouderdom vari 55 jaren onze har telijk geliefde Broeder en Behuwd-Broederde WelEd. Gestr. Heer NICOLAAS de LEEUW van COOLWIJCK, Gepensionneerd Kapitein der Infan terie. Uit aller naam H. de LEEUW van COOLWIJCK, Ge.p. Majoor. Eenige Kennisgeving. Op P rijdag den 28 Maart J85J des morgens ten 10 ure, en volgende dagen, zal de gemagtigde van 3IAUTl\rS VEllTKECJT, Schilder te Goes, aan laatstgemeldèns Woonhuis op de Kaai aldaar publiek en aan den meest biedende presenteren te verkoopen Eene aanzienlijke partij SCH^lPFEM, bestaande in BORSTELWERK, DWEILENGOED, ZEEMENLAPPEN, HOUTEN- LEPELS, SCHOTELS en BAKKEN, SCHOPPEN, WATER-EMMERS, fraaije BEHANGSEL-PA PIE- REM en SCHOORSTEENSTUKKEN, in allerhande soorten en kleuren VLOERKLEEDEN, CARPET- TEN Spaanse,he en andere MATTEN, WASDOE KEN, eene groote hoeveelheid VERFWAREN SCHILDEKSGEKEED5CT1APPEN en wat meerder zal worden opgeveilrl. Deze Goederen zullen Donderdag te voren op de gewone uren voor een ieder te bezien zijn. Informatien zijn te bekomen ten Kantore van Mr. M. P. Blaaükekn, en van den Notaris Smal- legange te Goes. Te Goes, bij F. lUBËïnviBNT^^W!^-^'^

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2