MAANDAG 24 MAART. BEKENDMAKING. O. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is Gewone Jdverlenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en van J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. f ƒ.75 franco per Post J ,90. Doodberiglen BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOESbrengen bij deze Ier kennis ran een ieder die het aangaat Dat het Kohier van den PERSONELEN OMSLAG, tot bestrijding der kosten van de P er lichting, Nacht wachtBrandspuitenenz., voor deze Gemeente, over den loopenden jareberekend op tien percent run de Huurwaarde der Gebouwde Eigendommen naar de uitkomsten van liet Kadaster van Maandag den 24 dezer maand gedurende veertien dagen, des voos middags van tien tot twaalf uren van iederen werkdag, ter Stads Griffie, ter visie zal liggen, ten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames gedurende die veertien dagen bij het Stedelijk Bestuur in te dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven wórden. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 22 Maart 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. O. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secrelaris L. de FOUW Jz. 1 INGEZONDEN. DE COMMISSIE VAN LANDBOUW. Heden zijn de Staten dezer Provincie buitengewoon vergaderd om te beraadslagen over liet al of niet Siehouden van eene Commissie van Landbouw als Provinciale instellingten gevolge van een in de Stuats-Courant van 10 Jan. 1851 N°. 9 bekend gemaakt Koninklijk Besluit waarbij de bestaande Commissi en van Landbouw, als Rijks-Instellingen zijn opgeheven. Onkundig, welke de uitslag dier beraadslaging zijn zal, kunnen wij den wensch niet onderdrukken, dat ile Staten tegen het behouden zullen stemmen en de gronden van dien wensch willen wij hieronder kortelijk ontvouwen. Eene instelling die geld kost aan de Ingezetenen, moet natuurlijk van dien aard zijn, dat zij nut aan brengt; dat nut moet inet de kosten in eene behoor lijke evenredigheid slaan en deze eigenschappen be zitten de Coinmissien van Landbouw juist niet. Wan neer men in het rond ziet en nagaat], wat er eigenlijk door de Zeeuwsche Commissie is uitgevoerd, in welke opzigten zij ten goede naar huiten heeft gewerkt, dan zal het resultaat niet zeer bevredigend zijn. Wanneer men iemand die over 20 jaren de pro vincie verlaten had, er thans eensklaps in terugbragt, hij zou, wanneer men het hem niet verhaalde, stellig niet op de gedachte komen, dat er in die 20 jaren een iigrhaam bestaan hud dat rich de bevordering van Landbouw en Veeteelt ten doel stelde; hij zou he speuren dat over 'talgemeen, alles nog op den onden vöet gaat, en dat de werkzaamheden dier Commissie zich hoofdzakelijk bepalen, tot het houden van ver gaderingen het uitspieken van ellen lange redevoe ringen en het opbouwen van Theoriën die in de praktijk meestal onhoudbaar zijn al was het alleen daarom dat er in deze Provincie minstens 12derlei verschillende soorten van bouw-gronden bestaan, welke alle naar dezelfde stelregels bewerkt, natuurlijk, voor den ondergang der landbouwers worden, in plaats van hunne broodwinning. I Om deze redenen zijn wij in het algemeen weinig met dergelijke instellingen ingenomen; laat ieder zijnen grond bebouwen, zoo als hem goeddunkt en zoo als de toestand en de aard van zijnen grond medebrengen, én men zal er niet minder om zijn. Doch wanneer de Leden dier Commissie zich nu maar bepaalden tol hunne vergaderingen, redevoerin gen en andere amusementen, zonder daartoe het geld der ingezetenen te gebruiken wij zouden er vrede mede hebben en zeggen libre a eux', maar de dwang die op particulieren en vooral op de Plaatselijke Be sturen zijdelings wordt uitgeoefend maakt dat wij niets vuriger verlaiiger dan de opheffing van eene Inrigting, welke alleenlijk schijnt te bestaan, om de leden in staat te stellen hunne utopiën te be proeven en aan hunne fantasiën toe te geven. Wij spraken van dwang zijdelings óp de Plaat selijke Besturen uitgoefend, en brengen daarvoor alleen lijk bij hoe die besturen jaarlijks worden geplaagd en lastig gevallen, om allerlei statistieke opgaven om trent den Landbouw en den Veestapel ten einde met die bouwstoffen, redevoeringen en verslagen op te vullen, die voor niemand belangrijk zijn dan voor de stellers zelve. Wil men weten, hoe de Commissie van Landbouw hare uitmuntende statistieke opgaven verkrijgt? Welligt denkt men dat zij er de besturen beleefdelijk om verzoekt? Geenszins, dif'is vee! gemakkelijker te verkrijgen. De President der Commissie is tevens Lid der Gedeputeerde Staten. Wal is nu gemakkelijker dan aan Z. E. den Heer Staatsraad. Commissaris 'Jes Konings te verzoeken, om zoodanige opgaven van de Plaatselijke Besturen te vorderen als die heer tot oo/tnaking van zijne verslagen meent noodig te hebben? Zie slechts de verslagen dier hoogst nuttige Commissie van de beide laatste jaren; vergeet vooral niet op te slaan den staat, vervat in het twaalfde stuk der voorstellen, met uilloving van premier) en medailles, en als men dan weet, dot alle die opgaven door Z. E. den Heer Staatsraad Commissaris dezer Provincie van de Plaatselijke Besturen worden ingewonnen dan weet men tevens dat het niet is in het belang van het algemeen tot rigtig beheer der Provincie of Gemeenten maar alleenlijk ten gerieve van eene particuliere instelling, waarmede de Plaatselijke Be sturen niets gemeens hebben, Trouwens, die statistieken zelve zijn over-bespotte lijk; niemand, dan welligt de president alleen, hecht er het minste gewigt aan; zij worden op de gis in gevuld en geëxpediëerd; voor de onnaauwkeurigheid kan iedereen gerustelijk instaan. Welligt herinnert men zich nog de gevraagde rap porten nopens de arbeidende en dienstbare bevolking? Wat is er van al die rapporten geworden? Men heeft goedgevonden aan het Landjiuishondkundig Congres ten voorleden jare te Leidert gehouden, een algemeen rapport in te dienen, zoo bespottelijk overdreven en in zoodanige min vleijende bewoordingen voor de primitive berigtgevers vervat, dat zelfs een der Goes- selie leden vermeende daartegen te moeten opkomen. Ziedaar dus, met ons weten, huiten de maaltijden en uilgegevene premiën al het nut, door de Com missie van Landbouw gedurende haar 28jorig bestaan te weeg gebragt, Voorwaar•(eene verblijdende uitkomst Rilland 24 Maai t 1851. Een Boer. GOES, den 2h Maart. Zijne Majesteit heeft bij onderscheidene besluiten goedgevonden onder meerderen, te benoemen bij de militaire geneeskundige dienst in Oost-Indie, tot officier van gezondheid der 3de klasse, den beer C. N. Cruque. Donderdng den 20 dezer heeft te Middelburg de openbare verkooping plaats gehad van 314 Bun ders 6260 ellen schorgronden gelegen ten zuiden van de Maria- en Reigersbergsche polderseiland Zuid-Beveland. Dezelve zijn gegund geworden aan den heer Geldof, te Gentvoor eene som van f 110,000. Naar men verneemt, is te Hoogeveen een adres in omloop aan de tweede kamer der staten-generaiil, ter bekoming van afschaffing van den accijns op den turf, waarvan, naar men ons verzekert, de hoofd punten zijn aangegeven door mr. P. van der Keen, lid der tweede kamer, en groot verveener te Smilde. Men schrijft uit Nieuw Pekel-A 19 Maart Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden dat in deze provincie eene familie woontbestaande, uit 7 leden, die tezamen den ouderdom van 552 jaren tellen enalleri nog in het bezit hunner zintuigen zijn. Het oudste lid telt 88 joren en het jongste lid telt 71 jaren. DUITSCHLAND. - Berlijn, den J5 Maart. Men schrijft uit Koblentz dat eene maatschappij van aanzienlijke kooplieden te Antwerpen, twee prach tige stoombooten heeft aangekocht, die gedurende de tentoonstelling te Londen viermaal 's vreekstus- schen deze stad en Antwerpen zullen varen en wol in verbinding met de aankomst der stoombooten en spoorwegtreinen van den Rijn. Door middel eenor aktie van 50 franken heeft men de vrije heenvaart naar en terugvaart van Londen, en tevens de kans, om een dier vaartuigen, die later zullen verloot worden, te winnen. Men verwacht te Weenen eenen gevolmagligde uit Zwitserland, ten einde met de Oostenrijksche rege ring te onderhandelenom de bestaande geschillen óp eene minzame wijze uit den weg te ruimen. Veel opzien baart hier eene telegrafische dépêche uit Parijs, volgens welke de garnizoenen der Ooste lijke grensvestingen beduidend versterkt zullen wor den. In onze politieke kringen wil men weten.dat deze maatregel gevolgd zal worden door eene nieuwe en zeer nadrukkelijke nota der Fransche regering tegen de toelating van al de Oostenrijksche staten in den duilschen hond. Men verwacht hier inet zeker heid, dat, ingeval lord Pa/merston aan het roer blijft, het met opzigt tot deze vaaag tot ernstige verwik kelingen zal komen. In Berlijn rekent men weinig op een goed ge volg der conferentieri te Dresden. Men schrijft dit aan den prins von tbchwarzenberg toe. Dit gevoelen heerscht mede algemeen in onze politieke kringen waar de overdrevene eischen van Oostenrijk algemeen gelaakt en als de oorzaak beschouwd worden van de steeds toenemende verwikkeling der Duilsche kwestie. De oneenigheid neemt dagelijks onder de grootere Duitschestaten toe, en met uilzondering van Beijeren, verzetten zich de overige tegen eene tol- en handels vereniging met Oostenrijk. lCenige andere staten en onder deze voornamelijk Wurtemberg, zijn voor eene

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1