1851. DONDERDAG «W MAART De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f j,7ó Prune» per Post J,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodbei ig/en van d6 regels a J ,20 behalve hel Zegelregt. GOES, den 20 Maart. Het tweede Zeeuwsch Mnzijkfeestdat den 7 en 8 Mei e. k. hier ter stede zal gevierd worden be looft meer en meer aan de verwachting tc zullen beantwoorden. Niet alleen dat van bijna alle oorden der provincie toezeggingen tot deelneming zijn ont vangen en het dus te verwaehten isdat alle in Zeeland verspreide muzijkaie krachten zich bij die gelegenheid tot eene gemeenschappelijke uitvoering zullen vereenigen, maar ook belooft de medewerking van onderscheidene, elders gevestigde toonkunste naars aan de uitvoering van het gekozen Programma eene gewenschte male van volkomenheid. Ook het bezoek van toehoorders van buiten de stad schijnt aanzienlijk Ie zullen zijn te rekenen althans naar de menigvuldige aanvragen van huisvesting, die de hier inede belaste Commissie ontvangt. Het vroeger aangekondigde Programma is sedert zoodanig ge wijzigd, dat Woensdag, 7 Mei het Oratorium Paulus alleen, Donderdag, 8 Mei een Programma; bestaande uit: Ouverture van tV. R. Ceulen te Middelburg, Feest-Ouverture van Lubeck Ouverture Oberon Symphonie (No. 2) van Beethoven, Meeresstille und glüchliche Fahrt van Beethoven, Aria met koor uit Rossini's Stabat MaterPsalm XXIV van Fr, Schneider en Valer unser van Spohr, zal uitgevoerd worden en dal beide uilvoeringen in het Koor der Groote Kerk zullen plaats hebben. Het uitvoerend personeel zal uit ruim 150 personen bestaan, waarvan ruim 100 aan de uitvoering van het vocaal gedeelte zullen deelnemen terwijl de orchestparlijer. door 50 meesters en liefhebbers zullen worden vervuld. De zoo moeijelijke en belangrijke solos van het oratorium zullen door zeer begaafde zangeressende partij van Paulus door een uitstekend zanger worden voor gesteld. Een en ander belooft dus een, aan muzijkaal genot rijk feest. Eindelijk moeten wij nog de goedgunstige beschik king vermelden der Zeeuwsche Stoomboot-maatschap pijen die aan de medewerkenden tot het Muzijkfeest op hare Stoomhoolen eene kostelooze heen- en terug reis hebben toegezegd. Men schrijft uit Middelburg van den 18 dezer: De schocner-reederii waarvan de Heer A. 11D. Fokker boekhouder zou zijn is tot stand gekomen, en zijn heden, op verzoek ran den hoek houder, uit de door hem gedane voordragt als commissarissen hem toegevoegd: de heeren B. Bom me en Jhr. P. G. van Cillers Door den heer Enthoven, bekend door zijne zijdewormenteellniet verre van Ziitpben is eene proeve van zijne industrie naar do groote tentoon stelling te Londen gezonden. Deze beslaat uit eenige doorhem gesponnen'strengen zijde, van verschillende kleuren, op eene zeer élégante wijze ineen withouten met vergulden versierselen voorzierien bak, aangebragt, en door oranjen strikken aan elkander gehecht. In het midder. bevinden zich de poppen der zijdewormen. Door den heer PRomain, juwelier aan de Hoogstraat ie Rotterdam, is thans een even prachtig als kostbaar voorwerp vervaardigd, hetwelk den 24 aan staande ter expositie naar de Londensche leutoonstel- ling zal gezonden worden en intusschen bereid vaar digen ter bezigtiging is gesteld. Het is een zoogenaamd corsage of liever eene brochiwaarvan het breede bovengedeelte op de gewone wijze boven aan het klead wordt gehecht, doch welkevan lieverlede spils loe loopende, bijna tol aan de ceinture reikt. Dat groote, kunstig en sierlijk zamengestelde geheel bestaat uit niets anders dan uit een ontelbaar aantal kostbare witte edelgesteenten, die, opeen blaauvven of witten grond ruslende, een oogverbiindenden gloed versprei den. De eigenlijke broche stélt voor, de rijk met juweelen omzette beeldtenis der Koningin van Enge land welke echler door eene andere niet minder prachtige kan vervangen worden Het kostbare kunst stuk heeft eene waarde van ongeveer 16,000. DUITSCII LAND. - Saitujiï, den J5 Maart. Eene aloude mijn dezer dagen le Wiesbaeh in het Badensche Oberland, ontdekt, baart veel opzien», uithoofde van de voordeden, welke derzelver verdere bearbeiding san de regering beloof!. Volgens bet berigt van den ingenieur die de mijn onderzocht heeft, moet er reeds ten tijde der Romeinen veel zilveren lood uit gegraven zijn. De Romeinen echter sehijnen de waarde van het koolzuur zinkoxyde niet gekend te hebben waarvan ten minste 1 millioen kwintalen voorbanden is. Na aftrek der kosten wordt de waarde daarvan op 6 millioen guldens ge schat. De mijn ligt in de nabijheid der stad, en zal op nieuw geëxploiteerd worden. ENGELAND. Londen, den Jh Maart, Eergisteren avond zou de minister Russell in het Huis der Gemeente op nieuw een voorstel hebben gedaan, betrekkelijk het toelaten van Israëlieten als leden van het parlement; doch het Huis heeft toen geene zitting kunnen houden, omdat liet daartoe ver- eischte getal leden (40) niet tegenwoordig was. Hel door de dagbladen verspreide geruchtdat de baron van Rothschild tot het Christendom zou zijn overgegaan, wordt thans ten stelligste tegengesproken, onder anderen ook door het aan de belangen der Israëlieten gewijde dagblad (The Jewish Cronicle). Gisteren avond zou de kanselier der Schatkist in de genoemde Vergadering hebben medegedeeld, welke veranderingen het ministerie vvenscht te maken in de voorgedragene begrooliog van ontvangsten en uit gaven doch lord Ilussell heeft verklaard dat het gouvernement gemeend heeft, die mededeeiing te moeten uitstellen uithoofde de heer Baillie tegen den 25 dezer eene motie had aangekondigd strek kende om een afkeurend besluit te nemen ten aan zien van de gedragingen der brilsche bewindslieden met betrekking tot Ceylon en omdat van den uitslag der beraadslaging daarover de aftreding van het ministerie kon afhangen. Daarna is de discussie over de tweede lezing van de bill tegen het voeren van kerkelijke titels zonder toestemming der Kroon, zoo als dat ontwerp iaatstelijk door de ministers ingekort is, geopend. De graaf van Arundel heeft terstond voorgesteld dat die le zing zes maanden verschoven zou worden hetgeen gelijk zou slaat) met eene verwerping. Hij beweerde, dat de pausselijke verordeningwaarbij het kerkelijk bestuur hier te lande op een racten voet gebragt was, slechts ten doel had om te voorzien in het tot dus ver bestaan hebbende gemis eener goede discipline dat de bewindslieden sedert lang kennis hadden ge dragen ran het daaromtrent bij den paus bestaande voornemen, en dat de uitgevaardigde verordening vol - sterkt geene inbreuk mankte op de regten der kroon. De heeren Reynolds Palmer en M'Cut lach heb ben mede de n.inisteriëie voordragt bestreden. De heer Palmer meende, dat, terwijl de Scholsche-kerk en de Wesleyaneri hunne kerkelijke zaken zonder bernoei- jenis van het gouvernement regelden, dit zelfde ook aan de 11. Katholieken moest vrijstaan dat in hul onderhavige geval het dusgenaamde algemeene stauts- regt van Europa niet van toepassing was; dat, wel is waar de door d n paus vastgestelde territoriale verdee ling van Engeland in bisdommen den, schijn had van eene aanranding van het souverein gezag te zijn; maar dat in wezenlijkheid daarin geene krenking van dat gezag gelegen was, en dat het verstandigste was, dien maatregel niet ais eene beleediging en aanranding op te nemen, De heer iVCullach [een Piotuntunt) aclilte de ministeriële bill in strijd met de vrijheid die eik kerkgenootschap hier la lande behoort te bezitten eri wees voorts er op 'lat het gouvernement reeds sedert lang tie ierritot iaie tilels erkent, die in Ier land oh/or li. Katholieke bisschoppen gevoerd worden. Daarentegen hebben de heeren 11. Hall, R. In- glis P.. Peel en tèf'ood zich ten gunste van de bill verklaard. i)e eerstgenoemde betoogde dat de maatregel geenszins tegen de goci (dienstige of burger lijke vrijheid /mar tegen de overheeisebing der geestelijkheid gerig! was dat de R. Katholieken geenszins behoefte hadden aan de instelling van. eene hiërarchie, zoo ais-die nu door den Paus ingevoerd is; dat die instelling louter lot uitbreiding van de raagt der hoogs geestelijkheid kan strekken, en dat hij, indien hij tot de R. Katholieke Kerk behoorde, ten sterkste daartegen zou protesteren.-Sir R. In- glisden heer Palmer bestrijdendedeed opmer ken dat ten dezen ds R. Katholieken geenzins met de leden dei bahotsche-Kerk of met de Wesleyanen gelijk gesteld konden worden, want dat de inwendige organisatie dezer iaabten geheel van hen zeiven uit ging en vrijwillig wasterwijl daarentegen de eerst- genoemden regtstreeks aan eene vreemde magt on derworpen waren en deel uitmaakten van de over de aarde verspreide Katholieke Kerk aan welker inrigting en 'oestaur zij geheel vreemd hieven. Of schoon hij zijne stem aart de ministeriële bill zou geven keurde hij echter de handelwijze der bewindslieden in deze zaak ten stelligste» af. Volgens het gevoelen vart regtsgeleerderi van het hoogste gezag, was's,lands wet wei (iegelijk overtreden door de pausselijke ver ordening en had liet den bewindsleden betaamd met kracht en waardigheid, hetzij door middel van eene koninulijke 'proclamatie ol iangs den weg der diplomatie daartegen <>p te komenen desnoods doc,- Let baretten van Ancona den Paus te noodzaken om de beteedigendé verordening in te trekken. Voorts erkende hi; dat de tegenwoordige bewinds lieden door hunne maatregelen in Ierland en in de koloniën den Pausselijken Stoel hadden aangemoedigd tot de tegenwoordige aanranding, maar hij verklaarde tevens, <!at in geen ander land van Europa dergelijke beleediging zou geduld, en zelfs niet beproefd zijn. De heer R. Peel (de zoon van dun gewezen minister), welke thans voor het eer-t in het parlement het woord voerde, betuigde, dat Inj een sterk voorstander van godsdienst). en burgerlijke vri'heid was, maar juist dastom zich rernligt ach tic den invloed van den Pausselijken Stoei met alle kracht tegen te gaan. Hij

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1