üésMuziC Op de kar teruggekeerd gaf /-ij den vischkooper le kennen dat zij een duObellje had laten vallen en opgeraapt; (tiaar repte niet van het geldzakje. Aan tie herberg net Boschhek genaderd wilde de .viscli- kuuper eten aanleggen; doch de vrouw raadde, den vischkooper zulks ar, die naar haren raad Juisterde ert doorreed. Zij vleesde zeker, dat het aanleggen in de herberg haren diefstal zoude doen ontdekken, Midden in het bosch bedankte de reisgenoot den vischkooper voor zijne beleefdheid en stopte van de kar. iiij reed onmiddellijk naar den tolboom terug, alwaar hij vernam 't geen iliervoren staat opgeteekend. Geen oogenbiik dacht hij moet er verloren worden en spoedde zich naar den burgemeester van Wate ringen die hem naar aanleiding van het gedaan verhaal vim de meidwist np te geven waar hare familie in den Haag woonde. De vischkooper zich den volgenden-dag met die opgave aan het, eoóiuns- Ktriaat- van politie aldaar vervoegd hebbende werd de diefegge opgespoord en met de helft van het geld hij hare zuster in het Kikkerstraatje gevonden voor liet overige gedeelte waren reeds kleedingstuliken aan- geuocht waarmede zij naar Tiel dacht terug te keepen. De vrouw met den vischkooper geconfronteerd ge worden zijnde, trachtte zich door allerlei leugens te redden doch moest eindelijk belijden het geldzakje, waarin zich ruim f 20 bad bevonden, opgeraapt en zich arglistig to hebben toegeëigend. Zij is .dadelijk naar het huis van burgerlijke en militaire terzekering evergebraglen schijnt refids meermalen van diefstal verdacht te zijn geweest. ENGELAND. Londekden Maart. Het Journal des Débats zegt over de Engelsche aangelegenheden o. a. liet navolgende: liet geestige weekblad Punch leverde onlangs eene kar'rikatuoroorstellende een' bisschop, die eene in het vuur gloeijend gemaakte pook den vorm van een' bisschops-staf hebbende wilde aanvatten doch zich de vingers verbrandde. Het schijnt, dat niet alleen ds bisschoppen maar ook de grootste staats lieden zich daaraan branden. Lord Jberdeen sir James Graham lord Stanley zeil hebben veel onizigtigheid en verstand aan den dag gelegd door dien zij niet eens moeite deden om zulk eene bran dende kwestie aan te roeren. Lord John Russell durfde meer te ondernemen en was vermeteler hij vatte de zaak aan maar hij brandde zich de vingers zóó deerlijk dat hij zijne portefeuille liet vallen. Het is mogelijk, dat hij die weder oprape maar hij zal er zijn ongelukkig Wetsontwerp uitnemen dan moge hij vrij de verstrooide bladen bijeen rapen 'en ze weder pogen bijeen te rijgen-toch zal hij er niets goeds van kunnen maken. Het is zoo gevaarlijk, zich in de godsdienstige zaken te mengen! het zijn de onhandelbaarste zaken dezer wereld omdat zij met de toekomende wereld in verband staau. Wij hebben er in Frankrijk eenige ondervinding van opgedaan totju wij ons mengden in de aange legenheden van. Home; Voor ieder, die deze kwestiën met aandacht gadeslaat, bestaat er eene opmerkelijke en veel beléekenende gelijkheid tusschen zekere twee brieven die eene groote beruchtheid verworven heb ben namelijk die van lord Russell aan den bisschop i tin Durham en die van Louis Ronapat te. aan Edgar iicy maar met dit onderscheid dat de President der republiek in tijd# heelt welen te er kennen dut men aan hel geestelijk gezag zijne vrije werking moei laten, terwijl lord Bussel/, nog slechts ten halve ongelijk wil erkennen, en een' strijd poogt te verlengen, waarin hij zeker overwonnen zal worden. Uel Huis der Gemeenten is hem in de reden gevallen met een schaterend gelach, toen hij aankon digde dat hij bereid was om vun zijne bill zekere gedeelten te wijzigen die den moesten tegenstand hadden verwekt. Gelijk sir James Graham on lord Jberdeen hebben gezegd, zal alles wat hij zal kunnen doen het dubbel voordeel hebbenvan tegelijk krachteloos en hatelijk te wezen krachteloos in de oogeri der Protestanten hatelijk in die der Katho lieken. Lord Jokn zal wel doen met de verstandige woorden te overwegen van lord Aberdeen die een Presbyleriaansch Protestant is: «Tegen handelingen krachtens een' godsdienstige!) pligt tot stand gekomen, zijn de wetten niets meer dan eene doodo letter, liet gevreten en da openbare meening liggen buiten hét bereik der wetgeving. Gij moogt vrij vervolging beproeven mnar wij. hebben de heillooze ondervin ding vatj hetgeen zij voortbrengt. ff'ij lubben twee- honderd jaren tang de hulhohjke.n vervolgd, ■maar in pluais vun het getal onzer staglojffei s te zten afnemen hebben wij het gestadig zien vermeerderen'. In de Standard komt een brief voor gelee- kend sir HSeymeus fp Mams vvaaGn deze ver zekert dat dë baron Bolschild tot het Christendom zou zijn overgegaan. Het behoeft naapwelijks gezegd te worden dat deze bijzonderheid nadere bevestiging „vereischt. De leden der R. K. gemeente te Liverpool, hebben éene meeting gehouden die door 3 d 4000 personen werd bijgewoond ten einde hunne gods dienstige belangen te bespreken. In deze bijeenkomst is besloten eene petitie aan het parlement in te dienen, waarbij verzocht wordt de r eg ten der R. K. kerk ongeschonden te doen handhaven. Men is gisteren aangevangen om in het gebouw der tentoonstelling spoorweg-rails te plaatsen!, 'Voor de locomotieven die een gedeelte, der tentoonstelling zullen uitmaken. Deze weg zal 200 ellen lang zijn en aangelegd worden op de wijze der voornaamste Engelsche spoorwegen. Op gisteren waren reeds 4889 doorloopende toegaiigbewijzen door de commissie af gegeven. Wat de voorwerpen betreft, die in min of meer beschadigden toestand te Ilydepark aankwamen en deze zijn reeds vrij aanzienlijk, men gelooft algemeen dat de commissie genoodzaakt zal zijn den lentoonitt'l- lers eenige dagen toe tc staan; ten einde die bescha digde voorwerpen terug le nemen, om er de nooiiige herstellingen aan te doen. FRANKRIJK. Pakijs, den J't Maart. Bij eene in den Monileur van 13 Maart bekend gemaakte beschikking des ministers voor het openbaar onderwijs, is lot nader order de schorsing bevolen der lessen van den heer 31ichelethoogjeeraar voor de geschienis en zedekunde aan het Collége de France, op grond dat hij in weerwil van herhaalde waar- scbuwinggn, in zijn onderwijs eene rigting vervolgde, die te regt algemeens afkeuring verwekte. Deze reeds sedert eenigen tijd voorziene maatregel van den mi nister heeft in den loop van den 13 tot eens mani festatie aanleiding gegeven, die naar het oordeel van sommigen ondernomen was met het oogmerk om onrustige bewegingen te doen ontstaan, doch dit gevolg niet gehad heeft. Een aantal studenten (volgens sommigen 200, volgens anderen 1000).hebben zich in bet zoogenaamde Quartier Latin vereenigd en van daar in optogt naar de vergaderzaal der wetgevende vergadering begeven, ten einde een verzoekschrift over te brengen waarbij zij protesteerden tegen de schorsing der lessen vun den heer Michelet. Drie leden van de bergpartij hebben bet verzoekschrift aan den ingang van het gebouw in ontvang genomen om bet in de zitting in te dienen, waarop de jongelieden teruggekeerd zijn en zich verstrooid hebben zonder dat hunne onderneming eenige beweging onder de bevolking heeft veroorzaakt. Men schrijft dit hoofd zakelijk daaraan toe, dat van de zijde der politie aan .den oplogt geenerlei beletsel in den weg gelegd is ten gevolge waarvan liet aan alle voorwendsel voor eene rustverstoring ontbroken heeft. In de zitting der wetgevende vergadering is door de commissie tot onderzoek der organieke wet op de nationale garde, liet ontwerp van transitoire wet in gediend, waarover in de laatste dagen tusschen haar en liet gouvernement verschil was gerezen, en hetwelk strekt, om de verkiezingen van officieren en onder officieren welke binnen kort zouden moeten plaats hebben, tot na de afkondiging der nieuwe organieke wet uit tc stellen, en de in 1848 benoemden tot zoolang in hunne functien te handhaven. Uit het namens de commissie door den lieer Bianoey uitge- bragte rapport is gebleken dat het gouvernement zonder zich tegen de voordrag], eener transitoire wet te verzetten is blijven volharden bij zijn gevoelen omtrent het niet noodzakelijke eener zoodanige wet, zoodat het de voordragt daarvan geheel voor da ver antwoording der commissie heeft willen laten. Geed der ministers heelt na het voorlezen van het rapport der commissie, het woord opgevat om ten aanzien der indezen doorliet gouvernement aangenomen houding inlichtingen te geven. De vergadering heelt de be handeling van het ontwerp voor urgent verklaard en de discussion daarover op den !5 dezer bepaald. Voorts beeft de vergadering met 441 tegen 202 stemmen besloten een voorstel in overweging te nemen, hetwelk door de lieerew Paudoré en Pidovx, twee leden der regterzijdeingediend is en stiekt om gestrenge politie-maatregelen te nemen ten aanzien der kollijhuizen en herbergen. Van de volgende Artikelen te Goes, Van den 1 tot den 15 Maart 1851, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f6,38. Rogge f5,00. Vroege Gerst f3,60. Late Gerst f 3,35. Boekweit I' 0,00. Haver f 2,50. Witte Boohen 10,00. Witte Erwten f 0,00. G roena Erwten f 5,70. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel 8,38, Rogge Meel f 6,65, allen per tnudde. Boter f 0,80. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- 8ohe Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 27s cs. Tarwe Brood 16 cs. Rogge Brood 12? cs. Osse-Vleesc.il 55 es. Koei-Vleesch 55 cs. Kalfs- Vleesch 55 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 es. Verseb Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen 2,00. Late Aardappelen f 2,80, da tnudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout i 7,50. Esschen Hout 1 7,50. per wisse. Groote Tak telossen f 14,00. Kleine Takkebossen 1' 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. tnudde. Kool Olie f 37,00. I Lijn Olie f 40,00. hel val. Koolzaad 1' 9,30. Lijnzaad 1 0,00. de tnudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. 2i3cl* Staats-Loterij. I pkijzks va» 1000 kr uiaitiiliril». 5de Lilas se. 4de Lijst. No. 3146, een Prijs van 2500. No. 9358, een Prijs van 1000. Heden beviel zeer voorspoedig van een' welgeschapen' ZOON, M. A. uk EQLIW. geliefde Echtgenoot van Goes, W. SWART. 16 Maart 1851. Eenige Kennisgeving. De Ondergeteekenden EIJOÏLIKB SERBtlTÏTS, Sclieepsreeder wonende te Rotterdam en CHAKI.tó^ MBPKE, Mechanicus, wonende te Gendverklaren bij deze, dat de Ven nootschap, tusschen heil op den drie en twiniigsten October 1800 vier en veertig aangegaan onder de firma DUPRÉ SERKUYS, gevestigd te Sas van Gend, tot vervaardiging van Kurken door mechanie ken heeft opgehouden te bestaan en dat de onder- geteekende E. SERRUYS met de liquidatie belast is. Gedaan in duplo te Rotterdam den tienden Fe bruari) 1800 een en vijftig. (geteekend) F,. SERRUYS. CH. DUPRÉ. Geregistreerd te Rotterdam den achtsten Maart 1S00 een en vijftig, deel 39 folio 106 verso, vak 7 enz.houdende 5 blad zonder renvooij, ontvangen voor regt en verhooging 3,315. De Ontvanger geteekendV. BEUKER. Bij brieven van meerderjarig-verkia- ring door den Hoogeri Baad der Ne derlanden op den 27 Februari) 1851 verleend, goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den S Maart 1851, No. .52 en geregistreerd te 's GravenAage den 13 Maart 1851 zijn aan POUMJS BE JAGIiK wonende le Kapelle Arrondissement Goes Pro vincie Zeeland gegeven ui de Regten bij de Wet van Meerderjarigen toegekend behoudens de bepa ling van art, 478 van het Burgerlijk Wetboek, Geschiedende hiervan - openbare aankondiging ter voldoening aan fret voorschrift in art. 486 van ge meld wetboek vervat. 's Gravenhageden 15 Maart 1851. A. F. dk BAS. Procureur bij den Hoogtn Raad voornoemd, Te Goes, bij F. Keeeüwens Zoo».

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2