DONDERDAG 13 MAART. san t mmmmmm. PUBLICATIE. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der Stad GOES, voldoende aan het besluit van Ileeren Gede puteerde Staten dezer Provincie, van den 15 Julij 1844 No. 1 [Provinciaal Blad No. 87:) Miiiik mmwmmmmm* De uitgave deter Vmirant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per A'wartaal is f J7.3 franco per Pos! J,90. Gewone Jdvcrlet)tien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- ett Doodberigten van J6 regels a f J.20 behalve het Zegelregt Herinneren bij deze, onder referte, aan derzei ver Pubücatien van 17 Maart 183S en 11 Junij 1842 de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente, aan de be paling der wet van den 1 Maart 1815, Staatsblad No. 21 betrekkelijk de VIERING van de ZQN- ïin FEESTDAGEN hoofdzakelijk inhoudende: Dal op die dagen geene beroeps bezigheden mo- gen verrigl worden welke de Godsdienst zouden kunnen sloren; en geene openbare arbeid zal ino- gen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, met schriftelijke toestemming der Plaatselijke Re- gering. Dal met uitzondering van geringe eetwaren geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten »ol' openbare plaatsen, zullen mogen worden uitge- sliiltl of verkocht, en dat Koopliedenen Winkeliers hunne Waren niet zullen mogen uilslallen noch met opene deuren verknopen, »üat gedurende den tijd voor de Openbare Gods- dienst bestemd, de deuren der Herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, binnen den besloten kring der gebouwen liggende, zullen geslo- ten zijn, en dat gedurende dien lijd geenerhande spelen mogen plaats hebben. Dot geene openbare vermakelijkheden op dieda- gen zullen gedoogd worden blijvende het evenwel aan de Pluatselijke-Besturen vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na »het volkomen eindigen van alle Godsdiensl-oefe- ningen. En dat de overtredingen tegen deze bepalingen, zullen gestraft worden met eene geldboete van niet flooger dan/25,00, of ingeval van onvermogen, met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen, te verdubbelen ingeval van herhaalde overtredingen, en daar en boven verbeurd verklaring der te koop gelegde of uitgestalde goederen en het sluiten voor v eene maand van Herbergen of andere publieke plaatsen." Burgemeester en Wethouders vertrouwendal deze herinnering voldoende zal zijn, om den dag des Heeren en de erkende Feestdagen, binnen deze Stad, ó'p eene allezins Godsdienstige wijze te doen vieren; doch hebben niet te min, den Commissaris van Policie dezer Stad gelast om op de uitvoering der »oren- staande verordeningen te letten en te doen letten tegeu de overtieders Proces-Verbaal op te maken en in het algemeen zorg te dragen, dat alle hinderlijke bewegingen en gerucht vooral in de nabijheid der gebouwen lot de Openbare Eeredienst bestemd, wor den voorgekomen of belet. En opdat deze algemeen bekend worde, zal dezelve worden gepubliceerd geaffigeerd en geïnsereerd in dezer Slads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 8 Maart 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. db FOUW, Jz. GOES, den J3 Maart. Heden had weder de jaarlijksclie Prijs-uitdeeling plaats der kinderen op de Gymnastiek van de Weezen- en Armenschool, te dezer stede. Volgens de driemaandelijksche Etamens, is gebleken, dat de navolgende Leerlingen de meeste vorderingen hadden gemaakt die dan ook door de Directie van het Departement Goes, der Maatschappij tot Nut van U Algemeen zijn beloond geworden, als Hendrikus van SprangCome/is IIogerwerve Jacobus Barbier, Mels Pos en Adriaan Beijnders, Naar men verneemt zoude heer Lucas, minister van Marine bepaald zijn ontslag ingediend hebben. Men spreekt reeds over de keuze van zijnen opvol ger, die zich zou bepalen tussohen den voormaligen minister Bijk en den schout-bij-nacht titulair S. Pt. van Franckdirecteur der marine te Amsterdam. Uit de N. Botl. Courant van heden onlieenen wij het volgende Het is bekend, dat, ten gevolge van onderschei dene ongelukken die door de ondoelmatigheid der reddingsbooten lifeboatsin.ljet redden van schip breukelingen op de kust van Engeland onlangs plaats gehad hebben, de hertog van Northumberland, eene premie van één honderd guineas heeft uitgeloofd aan dengene die het beste model daarvan zoude aanbieden benevens nog eene gelijke som aan den- gene, die eene reddingsboot naar dit model zoude bouwen. Bij de commissie bestaande uit bevoegde beoordeelaars, die tot dat einde benoemd is, en hare zitting houdt in het Sornmerset-house te Lon den, vernemen wij, dat ingekomen zijn 255 model len dat zij er 50 van de beste die in aanmerking kunnen komen heeft uitgekozen en door hare be middeling op de groote Londensche tentoonstelling zullen gebragt worden welke onderscheiding mede is ten deel gevallen aan het model door den lieer PP'Mem van Houten, president en opzigter der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, te Botterdam, ingezonden; zijn de het echter nog onzeker aan welk model de premie te beurt zal vallen dewijl zulks steeds afhangt van ophelderingen die de commissie van beoordeeling vermeend heeft te moeten inwinnen om lot een finaal besluit te komen. Een hoog staatsambtenaar der Ottomannische Potte, Kemal-Effendi, neemt thans, op last zijner regering, de inriglingen van onderwijs in onderschei den staten van Europain oogenschouw. Hij zal ook Nederland bezoeken en wordt in den loop dezer maand te 'sHage verwacht. Onder de 349 kiezers te Hoogeveen, zijn min stens 250 schippers, die door afwezigheid zelden liun stemregt kunnen uitoefenen. Zij hebben zich dezer dagen bij adres tot Z. M. gewend ten einde op eene of andere wijze in de gelegenheid gesteld te worden tot uiloefening van het stemregt, zonder op offering hunner beroepsbelnngen. Men schrijft uit 's Grarenhage 10 Maart: Gisteren is in deze residentie aangekomen de baron Billing die van wege de Fransche regering belast is geworden met eene bijzondere en buitengewone zending bij de hoven van Brussel, 's Grarenhage en Londen. Die zending heeft namelijk ten oogmerk met de bedoelde gouvernementen over het handhaven van den letterkundigen eigendom te onderhandelen even als zulks onlangs met Sardinië is tol stand gebragt. Het is ten gevolge van de bepaling in art. 14 van liet Irak laat, den 25 Julij 1840 lusschen Frankrijk en Nederland gesloten waarbij het beginsel wordt vastgesteld, dat sedert eenigen tijd lusschen de Fransche en Nederlandsche regeringen onderhandelingen zijn aangeknoopt, om uitvoering aan gemeld art. te geven en tot het sluiten van eene overeenkomst over te gaan. De lieer Billing had zich reeds eenigen tijd te Brussel opgehouden en zijne zending aldaar moet eenen goeden uitslag hebben opgeleverd. De leden van 't natuurkundig gezelschap te Utrecht, hadden het genoegen Vrijdag avond 11. den heer E, PPcnckebach van Amsterdam te hooren spreken over den electro-magnetischen telegraaf. Hij wees er op, hoezeer ook in deze ons vaderland weder bij de Europesche staten ten achter wasniettegen staande het belang, dat vooral de handel in dit mid del van gemeenschap moest stellen hij betuigde dat dit gemis vooral te verwonderen was bij de goede renten, die de reeds bestaande lijnen opleveren en verklaarde de meening van velen also! de telegraaf slechts diende tot speculatie in fondsen voor geheel ongegrond. De lieer PP'enckebach zette vervolgens uiteen op welke wijzen de lijnen in de verschillen de landen werden geplaatst en wat er gedaan werd ter afwending van de onderscheidene gevaren, waar aan ze bloot staan belangrijk waren vooral de in lichtingen die spreker gaf over de inrigting van de lijnen die onder zijn opzigt waren gevestigd lus schen Amsterdam en Rotterdam, Amsterdam en den Heider. Nadat hij ook nog had gesproken over de- lijn die onlangs van Dover naar Galais was gelegd en nu daar de uitslag niet gunstig was geweest deze zomer met nieuwe voorzorgen in zee'zou wor den neergelaten besloot de geleerde spreker met den wensch, dat wanneer eene lijn van Londen naar Calcutta zou gereed zijn Nederland de tijdingen uit hel Oosten niet langs zijne grenzen mogt zien snellen, zonder zelf in staat te zijn van de vliegende woorden er eenige op te vangen i UtrCl.) De Haarlemse/ie Courant deelt het volgende berigt mede «In het krankzinnigen-gesticht Meerenlierg finds naburige gemeente Bloemeudaul) is eergisteren (Zon dag) avond een geregeld vocaal en instrumentaal concert gegeven. Ongeveer 80 lijders zoowel man nen als vrouwenwaren daartoe, elk door eene per sonele invitatie-kaart, minzaam nitgenoodigd; slechts 5 verzochten beleefdelijk daarvan verschoond te blij ven. Onder de concert-gevers waren 3 lijders: eene zangeres, een zanger en een voortreffelijk violist voorts eenige beambten en menschüevende vrienden, die onder de leiding eu door de ijverige zorgen van den tweeden geneesheer liet feest hadden voorbereid en geregeld. De geregelde optogt. eerst van de vrouwen, daarna van de mannen, naar de kleine, eenvoudig, maar def tig en huisselijk iqgerigte concertzaal, maakte een die pen indruk. Nadat allen plaats genomen hadden en in jliepe stilte met blijkbare belangstelling de eerste toonen van piano en viool verwachtten trad onver wachts de directeur en eerste geneesheer op, met eene korte en hartelijke toespraak aan die ongelukkigeu. Hij heette hen hartelijk welkom als zijne vrienden en huisgenoolen niet naar aanleiding van een ver jaringsfeest, noch ter viering van eenige andere ge beurtenis, had de feestelijkheid van dezen avond plaats; maar alléén om hunnentwil allen, als het ware

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1