MIDDUPMJZEN mm Mo HERZIENING niet te talrijk personeel worde aangesteld en de algeiueene zameukomst van alle bestuurders vooral toegewijd rij aari de behandeling dier zaken, welke regtsliceks o|» de beltoef- lijjen als indivueu betrekking liehhetr. lluoi'd-aangelegenbedéu souden bij algemeens: stemming bepaald kunnen worden. Bij het project van den lieer vis IIEiasiii zouden de alge- Rieene Voorzitter, Secretaris en Thesaurier datgene worden, wat bij den ongenoeinden schrijver gecommitteerde» zouden aijn. Vervolg hierna). GOES, den 3 Maart. LI. Vrijdag en Zaturdag was op eene hofstede' in tie gemeente Krabhendijke tot tweemalen doch ge- lokkig le vetgeefsch, poging tot brandstichting aan gewend. Beide keeren was zulks door een der vrou welijke dienstboden ontdekt en door haar nog bijtijds fjewenrschuwd. Bevreemdend was het dus, heden morgen le vernemen, dat bedoelde persone alhier in den al'geloopen nacht gevankelijk was bidriengebragl, als zehe van die tot tweewerf herhaalde poging ver» duchl Zoo even vernemen wij daarbij uit goeden bron dat door haar ook reeds volledige bekentenis hater misdaad is afgelegd. Wat haar drijfveer tot die misdaad is geweest, is ons nog niet met zeker heid bekend. In hoog zwangeren toestand zijnde, is zij voorloopig in hel gasthuis alhier opgenomen. Had de beruchte Hendrik Boers, wiens ont- vlugting uit het huis van arrest alhier, henevens zijne aehterbaling en vernieuwde in-gevangenis-stelling >ri) voor eenigen tijd mededeelden, in de afgeloop.en week wederom poging lot uitbraak aangewend gisteren middag was hel hem zonder de bijzondere waakzaamheid der agenten bijna gelukt andermaal te ontsnappen, door het ondergraven dei muren zijner gevangenis. Nog een klein gedeelte had hij onbewerkt gelaten en tot den avond uitgesteld toen bij de in spectiedie over dien gevaarlijken gast gestadig ge houden wordt, zijn arbeid werd opgemerkt, en zijn voornemen alzoo wederom verijdeld. Ook een ander gevangene, de gewezen veldwachter F. Rusters beproefde, in den nacht van den 25 op 26 1.1. eene poging tot ontvlugting die echter mede bij tijds werd gekeerd. Men schrijft uit Breda van 28 Fehruarij Indien wij geloof mogen hechten aan het gerucht, dut dezer dagen zoo hier als le Gert Iruidenberg en elders in omloop is geweest, zou do heer majoor D. laatstelijk eerst eanwezende ingenieur tier vesting Breda, van wiens vertrek naar Engeland en zijn aanzoek om ontslag uil de militaire dienstwij voor eenigen 'tijd melding maakten terug zijn gekeeld, en zich thans te Amsterdam bevinden en naar men meent zijne civiele zaken allen geregeld worden. Een zeer verdienstelijk Nederlandse!) kunstbe- nefenaar is wederom ten grave gedaald. De bekende kunst-, kaart- en leller-graveur, Daniel Fee/waard, geboren te Amsterdam 14 Augustus 1766, is gisteren in bijna Söjarigen ouderdom bezweken. Behalve vele andere verdienstelijke werken heeft men van zijne bekwame hand het kapitale werk bestaande in 70 folio ontleedkundige platen voor het museum groot gierigeti daarheen ofschoon 30 personen die Zon dags avonds gevangen genomen zijn. weder gtooleti- decls zijn vrijgelaten. Gisteren heeft de oppers.lad- houder eene publicatie legen deze optoglen uitge vaardigd nogtans waren de volksoploopen gisteren avond nog talrijker dan te voren en onderscheidene poiieie-beambtcn weiden door slecmvuipeti verwond. De meeste gisteren avond gevangen genomen personen zijn des nachts weder vrijgelaten. In den nacht van Zondag op Maandag is er een courier naar den" koning te Christiania gezonden. Zondag avond ten 10 ure had er weder een optogt van 1000 menschen plaats; eenigen zijn weder gevan gen genomen de meesten zijn welgekleede personen. ENGELAND. Londen, den 26 February. Men zegt, dal te Londen, gedurende den tijd der tentoonstelling, een letterkundig congres zal worden geopend. De grondslagen van eene internationale wet op den eigendom der voortbrengselen van den geest zullen daar worden behandeld. Men hoopt dal de Amerikanen, die den nadruk der Engelsche werken op eene breede schaal uitoefenen en ten dien opzigte van geene de minste concessie wilden hooien zich minder afkeerig van eene schikking zullen betoonen. De prins van Wallis heeft uit Amerika een fraai ert zeldzaam geschenk ontvangen beslaande in een paar sierlijk vervaardigde bootsriemen met zilver be slag. Zij zullen op de groote tentoonstelling ter be- zigtiging worden gesteld. Te New-York heeft eene vereeniging het plan gevormd eene loterij op te rigten welke 4000 in teekenaars zal tellen, die elk 5 dollars 12,50) be talen. Elk inschrijver ontvangt daarvoor eene gravure, voorstellende het binnenste van het gebouw der ten toonstelling te Londen. De 4000 kopijen dezer gra vure kosten ten minste 4000 dollars. Er bestaan 25 prijzen der 1ste en 35 prijzen der 2de klasse. De eerste prijzen geven het regt op eene kaart van de 1ste klasse, waarmede men naar Londen en van die nats, henevens 100 dollars voor verblijfkosten in stad kan reizen. Voor de tweede prijzen kan men alleen naar Londen heen en teruggaan zonder verblijfkosten le erlangen, Het inwendige van het gebouw der tentoon stelling neemt dagelijks in belangrijkheid toe. Groote tafels, stellingen enz., rijzen met voorbeeldélooze snelheid op en doen de geheele inrigling van het gebouw beter uitkomen de nf'deelingen voor elk volk verlootten zich. Men is druk in de weer tot ontvangst en goede bestelling der goederen. De heer Owen Jones legt de laatste hand aan de versiering van het gebouw waarvan het schip met een zeer helder licht zal voorzien zijn. Kolossale standbeelden, groote fonteinen eene reusachtige lelesltoop zuiien van graniet modellen van bruggen enz., zullen in hel midden van de tentoonstelling prijken en in de verzameling van edelgesteenten verwacht men dat ,/ureel Singh's groote diamant zal schitteren. Da gelijks neemt de menigte goederen toe die hier de oogen van honderdduizenden zullen boeijen vooral wordt de afdeeling voor Duitschlund reeds zeer gevuld. §ie Ter gelegenheid van den verjaardag der February- omwenteling, hebben er ook te Marseille eenige on geregeldheden plaats gehad, die echter tot geene ern stige botsing aanleiding gaven. Een onderwijzer uit de omstreken dezer hoofd stad zegt het middel gevonden te hebben o/n door eiertiicileit in vijftien uren te kunnen leeren lezen. Te Bellevihe hadden ter gelegenheid van den verjaardag der Februarij-omwenteling eenige onge regeldheden plaats. Daar ter plaatse hadden een paai herbergiers namelijk hunne huizen geïllumineerd door middel van roode lantaarnen, hetwelk na verloop van eenigen tijd, eene aanzienlijke volksmenigte voor dezelve bijeenlokte. Een commissaris van policie met eene brigade gendarmerie snelde onmiddelijk toe en verzocht de menigte uiteen le gaan, hetgeen dan ook velen na herhaalde sommatien deden doch het welk anderen daarentegen weigerden zoodat de gendarmen genoodzaakt waren twee der belhamels in hechtenis le nemen. Toen zij echter met dezelve vertrekken wilden werden zij door de omstanders aangevallen en waren toen verpligt zich met den sabel in de vuist een weg door het volk te banen zij slaagden er echter in hunne gevangenen in veiligheid te brengen. De prefect van policie heeft heden de hoofd stad verlaten, met het doel om naar Bourgogne, en wio weel waar verder heen te reizen. Die togt ver ontrust zijne vrienden en betrekkingen vermits er wenken zijn gegeven zoowel in de provinciën als in Zwitserland om aandachtig een oog in het zeil le houden, daar het in het algemeen ondenkbaar is, dat een prefect van politie voor zijne gezondheid zou reizen en in het bijzonder ongerijmd mag heten te veronderstellen, dat de heer Carlier Parijs zou ver laten zonder eenig duister plan ten opzigte van de hier en daar verbannen democraten. Van Bonapartistische demonstratien is thans geen sprake meer. Te naauwernood waren gisteren op hel oogenblik dat de president het Elysée verliet een dertigtal personen aldaar verzameld. uwtloviicvm. Te Antwerpen vormt zich eene vereeniging, met het doel, om eene stoomhootdienst tusschen Antwer pen en I.ouden, bij gelegenheid der groote Londensche tentoonstelling, in werking te brengen. Het gemeen» schappelijk kapitaal zul bedragen 600,000 francs verdeeld in 12,000 aandeden van 50 francs. De maatschappij *al geconstitueerd zijn zoodra voor Ir. is ingeschreven. Eiken aandeelhouder s reiskaart naar Londen, heen en terug. 500,000 erlangt een vrije De stoomboQlen vervoeren telken male 250 passagier» en doen vier reizen per week. De agenten der maat- -ehappij verschaffen, den aandeelhouders een goed logies tegen billijken prijs 'benevens een entree biljet voor tie tentoonstelling. ZWEDEN. Stockholm, den J8 February Sedert de vorige weck hebben allengs toenemende volksoploopen in de straten der hoofdstad plaatsge had. Zij bestaan hierin, dat 4 a 500 personen langzaam achter elkander gaan en eeuen bepaalden persoon aanhoudend en zwijgend volgen. Vrijdag 11 duurde die tot laat in den nacht. Op zaturdag had' conflicten met de policie plaats. Van dezei f is reeds tie lijfgarde te paard daartegen Op Zondag namen deze opioopen tpcer en meer toeen stroomden imtner meer nieuws- den avond afgezonden. FRANKRIJK Parijs, 29 February. Men zegt dal de president der republiek door zijne bezoeken in eenige volkrijke buurten dezer hoofdstad waar hij met weinig of geene geestdrift is ontvangen, zeer ongunstig gestemd is geworden. Binnen deze hoofdstad wordt thans een congres gehouden van al de geleerde genootschappen in do departementen. Gisteren werd eene eerste zitting gehouden, welke geheel over de oudheidkunde liep deze zitting, gepresideerd door den heer de Monta- lembertwerd bijgewoond door den heer Gnizot. Te Neuilly en andere plattelands gemeenten worden adressen onderteekend houdende aanvraag van verlof tot terugkeer voor de prinsen vun het huis Orleans. De Patrie deelt eenige bijzonderheden mede omtrent een feestmaal, dat de fransche uitgewekenen te Londen op den 24 February gevierd hebben. On geveer 700 personen hebben aan dit feest deel g nomen bij welke gelegenheid de heer 1. B/anc eene rede heeft uitgesproken die zeer toegejuicht werd. De heer Rlanqui had een uitroerigen toast naar Londen overgezonden, die echter geenszins vlei- jend was voor de heeren L. BlancLedru Dol/in CremieuxLamartine.enz Deze toch worden daarin bestempeld met den naam van reactionnairen, die zich met hel bloed des volks bezoedeld hebbea. Van de volgende ikrlikelen te Goes, Van den 16 tot den 28 February 1851, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f6,53. Rogge f5,20 Vroege Gerst f3,60. Late Gerst f 3,25. Boekweit 1' 0,00. Haver 1 2,50. \A ille Boonen f 0.00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten 1' 6,25. Graauwe Erwten 1' 0,00. Tarwe Meel f 8,53. Rogge Meel f 7,85. allen per mudde. Botpr f 0,75. Noofd-Hollandsche Kaas 50 es, Stolk- he Kaas 40 es. Leidsche Kaas 30 os Witte Brood 28 es. Tarwe Brood 16s cs. Rogge Brood 13 es. Osse-Vleesch 55 cs. Koei-Vleesch 55 cs. Knlis- Vleeseh 55 es. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleescii 15 cs. Versch Vurken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 80 cs, allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,00. Late Aardappelen f 2,80. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout 7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse, Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 37,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 9,20. Lijnzaad 1' 0,00. de mudde. Kaarsen 65 es, het ned.pond. 2i3(!c Staats-Loterij. prijzen van 1000 en daarboven, 4de Klasse. 4de Lijst. Geene. Bij dcri Boekdrukker A. J. de WIliUK te Middelburg is van de pers gekomen en bij de Uitgevers dezer verkrijgbaar gesteld van het ZtEEtJWSCHE FOLDEK-KEGEEMEtST. Prijs 25 Cenls. T* Goes bij F. Klekuwens Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2