COURANT! 1851» MAANDAG 24 FERRUARIJ. li ffl J)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De rijs per li warland is j J.,'5 franco per Past f 1,90. Gewone Advertent ten worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- Doodberigten ran J--6 regels d .1.20 behalve het Zegetregt. CO R li ESPON ÖENTIE Het vertolg op het laatste ingeionden stuk betref fende het Armwezen, konden wij door plaatsgebrek héllen niet opnemen doch zullen dit in ons eerst volgend Nummer eene plaats verleenen. De Uitgevers. INGEZONDEN. REGLEMENT VOOR I)E VEREEMGIdG KEWKKLrANÏDSCEÏ BIE'TTRAtf', OP rjjssf.lt, bij zetpher. [Vervolg en Slot van ons vorig IS timmer). G. Van de AfdéeUngen. 30». in iedere Gemeente, in welke ziclï tién of meer Mede stichters of Leden bevinden, wordt eene Afdeeling gevestigd ond'ér liet Bestuur van zoo veel Léden als zal worden gófed- gevoiufen door al de Medestichters en Leden uit buii mid den gekozen, die tot dat eindfe, op aanzoek vain de Com missarissen, voor dé eerste maal door eeii der Medestichters ol' Leden worden bijeengeroepen, en vervolgens tol vervul- l.ng.van ontstaande vacaturen, op uitnoodiging van het Béstuur der Afdeeling,. bijeenkomen. 31». Het Bestuur der Afdeeling benoemt uit zijn midden eènen Voorzitter, Secretes en Thesaurier; het voert brief wisseling met Commissarissen; zorgt voor de ontvang der fii'ten van nieuwe Medestichter? en der jaarlijksche bijdragen van de Leden en Begunstigers; liet ledigt de spaarkassen en riïaskt liet bedrag van een en ander, voor den lstën Julij van elk jaar, met een naamlijst der nieuwe Medestichters, der i.edéti en Begunstigers aan Commissarissen over, met bijvoeging van zoodanige mededeelingen of aanmerkingen als het tot' de bevordering van de belangen der Véi'eéniging, dienstig oordeelt; 32». Het Bestuur is bevoegd om dan de Hoofd-Commissi voorstellen te doèn strekkende tót wegneming van tégen de inrigting geopperde bezwaren, of tot bevordering van de deelneming ill de Vereeniging. 33 b, liet Bestuur der Afdeeling tracht clbelangen der Vèreèniging zoo veel mogelijk te bevorderen, vooral door opwekking Van bunnè medeburgers, oin als Medestichters, Leden óf Begunstigers toe te treden. 34». Het Bestuur dér Afdeeling wordt door Convmissarisseü lï-eraadpieegd, omtrent de opneming van kweekelingen uit hunne woonplaats of uit eene naburige Gemeenteen kan zoodanige hulpbehoevende èu verwaarloosde knapen in hunne woonplaats, wier verpleging in de kolonie wenschc- lijk wordt geacht, aan Commissarissen ter opneming aari- bevelen5 die, zoo de aanbevolene daartoe geschikt bevonden worden en de gelegenheid tot plaatsing voorbanden is, daaraan, in verhouding tot het getal Leden der Afdeeling en het bedrag der bijdragen zoo veel mogelijk, gevolg geven. H. Van de Correspondenten. 35». In dé Gemeenten, in welke geenc Afdeelingën ge vestigd zijn, worden door Commissarissenaan ïnënsehlic- vende ingezetenen, als Correspondenten, de belangen van de Vereeniging opgedragen en deze verzocht, de giften en contribution van nieuwe Medestichters, Leden en Begun stigers in te vorderen en aan Commissarissen over te maken; het aanwinnen van nieuwe Medestichters, Leden en Be gunstigers te bevorderen, en over op te nemen kweeke lingen uit hunne woonplaats of uit naburige gemeenten, van raad en inlichtingen te dienen. I. Van de kweekelingen. 36o. Door de Vereeniging wordeii in hare Kolonie opge nomen, onvermogende verwaarloosde 'knapendié den leef tijd van negen jaren hebben bereikt en niét ouder zijn dan veertien jarengezond en zonder gebreken, die ben voor den veldarbeid ongeschikt maken. 37o. Het wordt nogtans aan Commissarissen in bijzon dere gevallen vrijgelaten, om, volgens bijzondere overeen komsten jongeliedenwelke niet aan al de bovenvermelde vereischlen voldoenop le nemén. 38». Voor eiken knaap, die wordt opgenomen, wordt jaarlijks betaald f GO, hetzij door een Diaconie-, Arm- of ander Bestuur, 't zij door een Menscbenvrienddie, óf alleen, óf in vereeniging met anderen, een hulpbehoevend en verwaarloosd kindOnder den zegen Godsop den goe den weg wenseht te helpen én te redden. Bovendien wordt 10 entreegeld betaald voor ééns. De betaling geschiedt op de wijze en onder de voorwaardenbij overeenkomst, voor ieder kind, te bepalen. 39o. Geen kind Wordt opgenomen, dan met schriftelijke toestemming van de Ouders of Voogden, waarbij zij hun gezag over het kind, zoolang het in de Kolonie verblijft, of daar buiten voor Rekening der Vereeniging geplaatst is, aan Commissarissen afstaan. De Ouders of VoogdenJ behouden bet 'regt, ten alle tijde, bet kind terug te nemen, en aan Commissarissen blijft dé bevoegdheidom knapen, die 11a zes maanden verblijf, de Kolonie verlangen te verlaten, terug te zenden. 40». Aan jongelieden uit den meer gegoeden stand, welke verlangen in de kolonie, zich in het vak der Volks opvoeding te oefenen, en zich daarin te bekwamen, zal daartoe door Commissarissen gelegenheid kunnen worden gegeven, nadat de Kolonie gedurende een jaar is gevestigd. De voorwaarde, waarop zulks zal plaats hebben, wordt, bij eéne bijzondere overeenkomst, geregeld. K. Van de opvoeding der Kinderen. 41 o. De opvoeding dei- kweekelingen heeft hoofdzakelijk ten doel, het Godsdienstig gevoel in de jeugdige harten te ontwikkelen én levendig te houden; liefde tot God en den Zaligmaker en voor hunne medemenschen bij hen aan te kweekenben door liet beoefenen van den land- of tuin bouw, of van eenig ambacht in staat té stellen, om in bet vervolg in hun eigen onderhoud te voorzien, en door een onophoudelijk toezigt op huilgedrag én inborst, de verkeerde neigingen, zwakheden en driften, welke zij aan den dag léggen, te verbeteren, de goede hoedanigheden én eigen schappen welke zij bezitten,^[te ontwikkelen en te bevestigen. 42». Tot bereiking van dit oogmerk, verzamelen zich de kweekelingen fainiliesgewijze'eiken morgen en avond, tot liet gebed, het aanheffen, .van een kort Godsdienstig gezang, en het aanhooren van eene beknopte voorlezing uit den Bijbel, en worden ook, tot dat einde, ai de kwee kelingen, des zondags na de openbare Godsdienstoefening,, en des Woensdags van elke weekyereenigd; voorts wor den nu en dan voorlezingen gedaan, over de Bijbelsche Geschiedenis of uit Godsdienstige boeken, en wordt hun geregeld onderwijs gegeven in lézen, schrijven, rekenen en zingen, vooral iu bet Godsdienstig gezang, welk onder wijs zoodanig wordt ingerigt, dat de Godsdienstige en zede lijke vorming der jeugd, daarbij met bet aanleeren der noodigë kundigheden gepaard ga. 43», Voor den gezondheidstoestand en dé ontwikkeling van de ligfchamelijke krachten zal de meeste zorg worden gedragen, zoo wel door eene gezonde voedingswijze, als door ligchaamsbew^ging en het regelen van ieders arbeid, naar zijne krachten, waartoe ook de Gijmnastiek als middel zal worden aangewend. 44». De kinderen kunnen in de Kolonie blijven tot dat zij in staat geoordeeld worden, overeenkomstig hunnen stand, den kost te verdienen, echter niet.langer dan tot hun 18e jaar, blijvende aan Commissarissen liet regt voorbehou den zoodanige kweekelingen, welke door voortdurende ziekte of zwakheid, of om andere redenen, voor het verblijf in de Kolonie ongeschikt worden geacht, te ontslaan, en aan hiinue Ouders of Voogden terug te zenden. L- Van het Patronaat. 45». De kweekelingen uit de Kolonie, na hunne voltooide opvoeding ontslagen, behouden, des verkiezende, hunne betrekking tot de Instelling?door zich te verhinden, om zich te.gedragen naar den raad van een hun aan te wijzen menscbenvriend. 4G». Tot dat einde wordt, naar een nader vast te stellen Reglement, een Patronaat ingesteld, waartoe hij voorkeur de Medestichters, LedenBegunstigers en Correspondenten' of hunne Zonen zullen worden verzocht, die. als Patronen op de aan hun toezigt aanbevolen kweekelingen, het oog houden, en eennïaal 'sjaars, naar een bepaald voorschrift, van hunne bevinding aan het Bestuur der Vereeniging kennis geven. Algemeene Bepalingen. 47». De reeds gedane en verder ontvangen wordende? Giften van Medestichters, mitsgaders Erfmakingén en Legaten, welke aan de Vereeniging worden gemaakt, en waaraan door de Erflaters geene bijzóndere bestemming is gegeven worden beschouwd als het Kapitaal der Vereeniging, waai - van de hoofdsom uitsluitend wordt gebezigd tot stichting en eerste inrigting der Kolonie ie Rijssclt en tot latere uitbreiding, mitsgaders tot voorziening in buitengewone behoeften. 48». Dit kapitaal wordt steeds buiten de loopende kas gehouden, en, zoo hiögelijk in het vervolg van tijd, ver meerderd met 'hetgeen uit de goede sloten der administratieve rekeningen kan worden afgezonderd en aan dat Fonds toe gewezen. 49». Indien, betgeen God verhoede, de Kolonie zich dooi de bijdragen der Leden en verdere inkomsten niet langer in stand mogt kunnen houdenzal tijdig, in eene Vergade ring van de Hoofd-Commissie en van Commissarissen, over de middelen tot instandhouding worden beraadslaagd en zoo noodiglot de ontbinding worden besloten. 50». In het laatstgemeld geval gaan Commissarissen da delijk over tot gebeeie liquidatie der Administratiedes noodig, door verkoop der bezittingen en goederen van de Vereeniging en doen daarvan rekening en verantwoording aan de lloofd-Commissie. Het saldo dier rekening en de verdere baten of overblijvende goederen wordt door dé Hoofd-Com missie eu Commissarissenin eene vereenigde Vergadering tot een ander weldadig doel bestemd, hij' voorkeurin het belang van de hulpbehoevende en verwaarloosde jeugd volgens nader daarvoor vast te stellen regelenbehoudens hunne bevoegdheid, om, dat saldo geheel of gedeeltelijk aan te wenden ter voorziening in het lot van den Direc teur en verdere Geëmpioijeerden zoo zij daarop door trou we pligtbetrachting aanspraak hebben verworven, tot dat zij op eene andere wijze een bestaan hebben verkregen. 51». De vorenstaande bepalingen zullen een jaar na de vestiging der Kolonie worden herzien, en met ot zonder wijziging definitief worden vastgesteld in eene Vergade ring van het Hoofd-Besluur en van Commissarissen. De veranderingen, welke later noodig worden bevonden, worden in de gewone jaarlijksche Vergadering der Hoofd (lommissie gearresteerd, Aldus vastgesteld in de bijeenkomst van het Voorloopig- Bestuur le Amsterdamden 5<le» /December 1850. SCHBIMELPENNINCK VAN DER OIJE. VAN DER HEIM VAN Dl'IVENDIJO. W. H. SüRINGAR. A. BRANTS. F. J. MA1IIEU. 1. A. NV. SLOET. GOES, den 24 February Naar wij vernemen, zijn doorheen industrieel in deze Provincie de statuten ontworpen, tot daarstelling eener commissie voor het fabriekwezen in Zeeland wier werkkring zich zal bepalen tot de bevordering van den bloei der fabrieken trafieken neringen en handleringen in dit gewest; voornamelijk, door den invoer van verbeterde werktuigen en. gereedschappen, bet toekennen van prernien voor nieuws fabriekaten bet nemen van proeven ele. etc»

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1