(itEN.XCIil C «II RA BT. \o. 15. 1851. 1>0I\DKRS>A<; 20 FEBRUARIJ. EEGLEIIE8ÏT D« uitgave deter Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs J'er Kwartaal is Gewone Jdvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van d6 regels d J,20 behalve hel Zegelregl. 5 Franco per Post f .1,90, INGEZONDEN. Men leest sedert eenine weken in de Nieuwsbladen, dat in verschillende plaatsen geachte personen zich vereenigen tot Afdeelingen der Kereenigingge naamd NEDERLANDSCn METTJUY op Pijsseltbij Zutphen. Ook in deze stad is van wege het voorloopig Be stuur dier Vereeniging bij een onzer inwoners aanzoek ontvangen, om te Goes en omstreken, mensehlieven- den tot deelneming aan te zoeken. Bereids is hel gevoelen daaromtrent van cenigen gevraagd. En al hoewel onder verschillende benamingen en tot veel soortige doeleinden ook hier de hulp voor anderen dikwerf ingeroepen wordt, geschiedt dit nogthnns in vele andere Gemeenten in ons Vaderland ook. Alvorens pogingen lot deelneming meer openlijk te beproeven, is aan de Uitgevers dezer Courant verzocht en dooi hen ook met belanglooze goedwilligheid toe gezegd het opnemen van het navolgend Reglement voor de gemelde Vereeniging, opdat de belangstelling door nadere kennisneming bevorderd en daarna met te heler gevolg beproefd worde. VOOR DE VEREENIGING METTUÜÏ, OP RIJSSELTBIJ ZUTPHEN A. Doel der Vereeniging 1°. Het doel der Vereeniging is, overeenkomstig het ver langen van een edelmoedig menschenvrienddie, als eersten grondslag harer daarstelling, Zestien Duizend Gulden ten -geschenke gaf', oin aanvankelijk, zooveel hulpbehoevende en verwaarloosde knapen, mits tot één der Protestantse he Kerkgenootschappen behoorende, als de beschikbare fondsen zullen toelaten, in eene landhouw-kolonie te véreenigen en voor hun onderhoud en hunne opvoeding, gedurende eenigen tijd, te zorgen. 2°. Tot dat einde is bereids, uit de hierboven vermelde eu verder verkregen giften, aangekocht en betaald een landgoed, genaamd Rijsseltgelegen inde nabijheid van Zutphen; bevattende eene uitgestrektheid van drie-en-vijftig bunders land, en daarbij behoorende gebouwen; op welk landgoed, in navolging van de landbouw-kolonie Mettray in Frankrijken van eene dergelijke inrigting te Hom bij Hamburghet Ruuhe Haus genaamd, de kweekelingen in familiën van ongeveer twaalf knapen afgedeeld, en elke familie afzonderlijk, in daartoe te stichten kleine woningen, gehuisvest zal worden. B. Van de deelneming aan de Vereeniging 3°. Ten einde de gelden te vinden, welke voor de da- gèlijksche behoeften en de verdere uitbreiding der Inrigting gevorderd worden, wordt voor een ieder de gelegenheid geopend van zijne belangstelling en deelneming te doen blijken, hetzij door eene gift in ééns, hetzij door eene jaarlijksche bijdrage, hetzij door beide te gelijk. 4o. Zij, die voor ééns eene gift hebben gedaan, of later doen, van vijftig of honderd gulden, en meer, worden er kend als Leden-Medestichters der Vereeniging, én ontvangen daarvan een Diploma, dat hun regt geeft ten allen tijde de Kolonie te bezoeken. 5o. Als Leden der Vereeniging worden beschouwd, allen, die door eene jaarlijksche bijdrage van ten minste 5, tot weder opzeggens toe, van hunne belangstelling doen blijken. Go. Zij, die eene jaarlijksche bijdrage doen van één cent daags, worden als Begunstigers aangemerkt. 7°. Zoo wel aan de Medestichters, als aan de Leden en aan de Begunstigersdie zulks verlangen, zal eene Spaar kas worden ter hand gesteld, waarin alle giften, groot of klein, erkentelijk worden aangenomen, en die inzonderheid zal worden aangewend tot het inzamelen van centen, die 7.00 menigmalen strekken om luiheid en zedeloosheid te stijven, en welke centen, met meerder overleg besteed, eene niet onbelangrijke som kunnen opleveren, die, onder den zegen van God, dienen kan lot uitbreiding der Kolonie, en tot liét behoud van oen grooter aantal hulpbehoevende en verwaarloosde kinderen. Eéns in liet jaar wordt die Spaarkas bij bet Bestuur der Afdeeling. of bij een der Cor respondenten, overgehragt, geopend en het daarin bevon den bedrag in ontvang genomen. 80. Al verder zullen, even als zulks, in de landbouw kolonie te Neuhoff hij Straatsburgsints 25 jaren met goed gevolg geschiedt, in de kolonie erkentelijk worden aange nomen, alle geschenken in natura, groot of klein, van on gebruikte linnenen'wollen stollen, hemden, kousen, vee, bóeren-gereedschappen, spek, vleesch, bier: alsmede van rijst, gort, meel, erwten, hoonen; als ook boekwerken, en wat al verder met nut en voordeel kan worden gebruikt. C. Van het Bestuur. 9o. Het Bestuur der Vereeniging en van hare Inrigtingen, en de behartiging van hare belangen, wordt opgedragen: a. Aan eene Hoof cl-Commissie of Commissie van Toezigt. b. Aan Commissarissen. c. Aan een Directeur. d. Aan Afdeelings-Besluren. e. Aan Correspondenten- D. Van de Hoofd-Commissie. 10o. De Hoofd-Commissie bestaat minstens uit twaalf Leden, gekozen uit de Medestichters en Leden; een derde treedt jaarlijks op den lsten September af: de'aftredendeu zijn weder benoembaar. 11°. De eerste benoeming geschiedt door hen, die voor loopig de oprigting der Vereeniging hebben op zich'genomen. De vervulling der door aftreding, volgens eenen in de eerste bijeenkomst te maken rooster, door afstand of overlijden ontstaande vacaturen, geschiedt door de aanblijvende Leden der Hoofd-Commissie, na overleg met Commissarissen. 12°- De ILoofd-Commissie benoemt uit haar midden eenen Voorzitter, eenen Onder-Voorzitter en eenen Secretaris. 13°. De gewone Vergadering der Hoofd-Commissie heeft plaats in de maand Julij of Augustus, in eene der steden AmsterdamArnhem of Zutphenzoo als dit hij het einde van iedere Vergadering voor de eerstvolgende zal worden bepaald. 14o. De Voorzitter roept de Hoofd-Commissie zoo dikwijls buitengewoon bijeenals de belangen der Vereeniging zulks vorderen, en bepaalt de plaats, waar die Vergaderingen zullen worden gehouden. 15°. In de gewone jaarlijksche Vergadering worden de algemeene belangen der Vereeniging overwogen, de Reke ning en Verantwoording van Commissarissen over het afge- loopen jaar opgenomen en gesloten, de Begrooting van Ontvang en Uitgaaf voor het volgend jaar vastgesteld; het Verslag gehoord van Commissarissen over den toestand van de Vereeniging in het algemeen, en van de Kolonie in het bijzonder, en voorts over alle voorstellen geraadpleegd Waarop door Commissarissen de beslissing der Hoofd-Com missie wordt ingeroepen, of welke, in het belang der Ver eeniging, door een der Leden van de Hoofd-Commissie, of door het Bestuur eener Afdeeling, aan de Commissie wor den gedaan. 1G°. De Hoofd-Commissie onthoudt zich van alle daden van bestuur, doch is bevoegd van Commissarissen en van den Directeur inlichtingen en opgaven te vragen. Zij doet dc Kolonie door eene Commissie uit haar midden inspecte ren, zoo dikwijls als zij het noodig oordeelt. Aan zooda nige Commissie, wordt door den Directeur inzage gegeven der hoeken en toegang verleend fot al de lokalen. E. Van Commissarissen. 17°. Commissarissen worden, ten getale van vijf of zeven, uit de Medestichters of Leden benoemd; de meerderheid zal, zooveel mogelijk, in eene der in de nabijheid van de Kolo nie gelegen Gemeenten moeten woonachtig zijn. 18". b'c eerste benoeming geschiedt door den Heer C. D. Schülleu die, door de in Art. 1 bedoelde aanzienlijke gift, den eersten grondslag tot deze liefdadige instelling heeft gelegd. Tot vervulling van ontstaande vacaturen geschiedt de benoeming door de Hoofd-Commissie, op voor- dragt van de overblijvende Commissarissen. 19°- Commissarissen houden ten minste eene Vergadering in elke maand, in de Kolonie, of op zoodanige andere in de nabijheid gelegen plaats, als hij onderling goedvinden door hen wordt bepaaldzij regelen voorts onderling het dagelijksch toezigt op de Kolonie. 20°. Commissarissen nemen hunne betrekking zonder belooning waar, en benoemen eenen Voorzitter, eenen Onder-Voorzitter, en eenen Secretaris uit hun midden, he nevens eenen Thesaurier. Zij kunnen aan den Thesaurier, indien de omvang der werkzaamheden zulks noodig doet achteneene billijke belooning toeleggen. Zij kunnen zoo noodig, door hem eenen horgtogt doen stellen. 21°. Commissarissen zijn. belast met het bestuur der Vereeniging en van de Kolonie: zij voeren briefwisseling, met de besturen der Afdeelingen; zij 2orgen voor de stipte invorderingen overmaking van alle ontvangstenen geven last tot alle noodige uitgaven, beslissen over het opnemen en ontslaan van kweekelingen, regelen het beheerder Ko lonie, en trachten, door gepaste middelen, den bloei en de instandhouding der Vereeniging te bevorderen. 22°. Zij benoemen den Directeur, en het verder perso neel hetwelk ter zijner hulpe noodig wordt geacht, regelen hunne bezoldiging, en voorzien hen van de noodige in structie». 23", Zij leggen in de gewone jaarlijksche Vergadering der Hdbfd~Commissie. over. dé Rekening van het afgeloope», met de Begrooting voor het volgende jaar, benevens een verslag over den toestand van de Vereeniging en van de Kolonie, en doen daarbij tie voorstellen, die zij tot bevor dering van de belangen der Vereeniging, meenen, aan de beoordeeling der Hoofd-Commissie te moeten' onderwerpen. 24°. Na afloop van die Vergadering, doen zij zoo spoedig mogelijk aan ai de Medestichters en Leden, door tusschen- komst der Afdeelings-Besturcnen van de Correspondenten, een gedrukt Verslag omtrent den toestand der Vereeniging en eenen summiere» staat der gedane Rekening toekomen, en wordt die Rekening bij den Directeur ter inzage van de Leden, gedurende eene maand gedeponeerd. 25°. Commissarissen wonen alle Vergaderingen der Hoofd- Commissie bijgeven hun praeadvies over alle daarin be handelde punten, en stemmen daarin mede, behalve over het opnemen der Rekening, en het benoemen van Commis sarissen. Het Voorzitterschap dezer vereenigde Vergaderingen wordt door den Voorzitter der Hoofd-Commissie waargenomen. 26°. Indien er noodzakelijkheid mogt bestaan, om gelden ter leen te nemen, goederen der Vereeniging te verkoopen, te verruilen of te bezwaren, zijn zij verpligt daartoe vooraf de toestemming der Hoofd-Commissie te vragen. F. Van den Directeur. 27°. De Directeur staat aan het hoofd der Kolonie, en bestuurt de gehecle Inrigting naai- de voorschriften, hem door Commissarissen gegeven; hij woont in de Kolonie, eu mag zich zonder verlof van Commissarissenniet van daar verwijderen. t 28°. Hij wordt, voor zoo ver noodig, in zijne hemoeijin- gen bijgestaan, door eenen Onder-Directeur of Commies inzonderheid belast met liet toezigt over den arbeid en den land- en tuinbouw en voorts door zoodanig getal opzigters, werkbazen, arbeiders, en verder personeel, als in vevhou ding tot het getal opgenomen kweekelingen en tot den aard en de uitgebreidheid van den uit te voeren arbeid, noodig wordt bevonden. Zij staan onder zijne bevelen, worden zoo noodig door hem in hunne diensten belooning, voor den tijd van 14 dagen, geschorst en, op zijne voordragt, door Commissarissen ontslagen. 29°. Rij de, aan den Directeur door Commissarissente geven instructie, wordt hem, onder anderen, aanbevolen, zich in alle opziglen toe te leggen 0111 het vertrouwen der kweekelingen te verwerven, zoodat. zij hem als hunne» vaderlijken Vriend en Opvoeder beschouwen; dat hij acht geve, dat Gods heiligen naam door de kweekelingen niet

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1