GOESSCME COMMIT. MAAND AO 17 FEBRUARI J. mmmmmim. nationale aaitie. ADV ERTE.N TIE. PUBLICATIE. 1851. S)c nitgiivs never uuraid geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J.7Ó: franco per Past .(,00. Gewone. Advertentien worden a 20 ets. de. regel geplaatst. Geboorte-, iiuweiijks- at üouubei igieu van J6 regels a f .1,20 behalve het Zegelregt. Bilfiilü Het PLAATSELIJK BESTUUR van GOES ver wittigt do Ingeschrevenen voor de Nationale Militie van dezen jarq dat de Alphabetisehe Naamlijst, van alle de personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen, ter visie van eik en een iegelijk zal leggen op het Raadhuis, van Maandag den Jl February J85J tot K rij dag den 7 Maart daar aanvolgende, des morgens van tien ure tot des na middags één ure ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die ijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die op de zelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daai van aan den Heer Militie Commissaris kennis te geven met last om zich op den 8 MAART 1851 des morgens ten tien ure te bevinden te Goes, in de groole zaal op bet Stadhuis, ten einde aldaar voor de dienst der NATIONALE MILITIE te LOTEN, en redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot staving derzelve, en bij de wet gevorderd uiterlijk binnen vijf dagen na de loting, over te leggen aan liet Bestuur der Gemeente. Goes, den 15 Februarij 1851. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voorn., J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van hetzelve De Slads-Secretaris L. de FOUVV Jz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES brengen naar aanleiding van het besluit van Heeren Gedeputeerde" Stalen 7an Zeeland, van den 12 Februarij 1851, No, 11, ProvBlad No. 25) Ier kennis van de belanghebbende Ingezetenen dezer Stad dal bij Koninklijk besluit van den 3 Februarij te voren Staatsblad No. 8) de Ijkers van bet Vaatwerk zijn gemagtigd om het Oude Vaatwerk dat vóór den 1 January 1851, door de Eigenaren ter IJk aangeboden mogl zijn, doch waarvan de IJk, om bijzondere redenen, vóór dat tijdstip niet heeft kunnen worden verrigt, alsnog te Ijken, zoo echter, dat deze bewerking vóór den J Maart J85J vol* bragt zij. Deze, zal worden afgelezen en aangeplakt, mits gaders opgenomen in de Stads-Courant. Aldus gedaan ten Sladhuize van Goes, den 15 Februari; 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. va* der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De Slads-Secretaris, L. de FOUW Jz. GOES, den J! Februarij. Aan de besturen is medegedeeld dat Z. M. de Koning verlangt dat ook dit jaar zijn geboortedag niet afzonderlijk zal gevierd worden, en dat te dezer gelegenheid geene openbare feest-plegtigheden zullen plaats hebben. Werd vóór eenige dagen melding gemaakt van bet 72jarigg huwelijksfeest van de eclHgenooten de baron en baronnes Nagelt, te 's Gravenh'agé, er: van den zeer spoedig daarop opvolgden doori van den heer Nagelt. een nog sterker" voor beeld van lioogen ouderdom van een echtpaar werd reeds vóór meer dan 90 jaren in de Groninger Courant vermeld. Immers ia 4e Onrcgle. Groninger Courant van den 11 October 1754, no. 82, slaat het volgende te lezen Gotha, 30 September. Den 17 deezer hebben onze Doorl, Soil vernisten een paar Egle Lieden 's mid dags naast derzelver Tafel aan een byzonder Disch laaien spyzigen, welken reeds 70 jaren met den anderen in den Egten Staat hebben geleeft err te zaamen den Ouderdom van 232 Jaaren uytmaakten zyride de Man 129 en de Vrou 103 Jaaren Oud beyde be vinden ze zig nogtaamelijk by kragten, en inzonder heid de laatste, welke haar verstand als nog volkomen magtig is, er) zonder eenigen hinder alle de Huys- höudelijke Beezigheeden als eerie Vrou van 50 Jaaren kan waarnemen en verrigten." Men verneemt, dat Z. M. een vernieuwd be wijs .gegeven heelt hoezeer 11. D. doordrongen is van het groot belang, hetwelk lier vaderland heelt bij den bloei der akadeiniscbe studiën, en tevens wenseht tot aanmoediging daarvan varr zijne zijde bij te dragen. Z. M. heeft daartoe besloten jaarlijks acht gouden medailles uit böogsldëatejfs bijzondere middelen ter beschikking te sieiien, beurtelings van eik der drie h opgeschoten te Leiden Utrecht en Groningen tot bekrooning van de meest voldoende antwoorden op de prijsvragen welkt; de onderscheidene faculteiten der aan de beurt liggende hoogeschool zullen uit schrijven.' [U. C zal Oostenrijk zich voorloopig met een handekfrsc* taat moeten te vretlen stellen. m. ww DUITSCHLAND. - Berlijn, den J7 Februarij. De .instandhouding der zoogenaamde Dnitsehe vloot is nog hoogst twijfelachtig. Er zijn wel is waar dezer dagen door de centrale boodscommissie bij de onderscheidene regeringen stappen gedaan ter er langing der noodige geldmiddelen, om in bet onder- kopd, der reeds voorhanden zijnde oorlogsvaartuigen te voorzien en dezelve door den aanbouw van nieuwe te vermeerderendoch bij den zeer geringen invloed, dien deze bondscommissie thans op de lei ding- der Duitsebe aangelegenheden uitoefent ver wacht men hiervan geenerlei gevolg. Ook wil men weten dat Pruissen niet langer geneigd is tot de instandhouding dier vloot bij te dragen maar het plan heeft gevormd, voor eigen rekening eene Prui sische marine te vormen, om daarmede zijnen han del en zijne havens te beschermen. Zoo lang de staatkundige en handelsbetrekkingen der Duitsche staten onderling niet beter geregeld zijn kan voor de marine niets gedaan worden. Bij de Zuid-Duit- scbe staten vindt deze aangelegenheid geenerlei be langstelling en van deze zijn althans geene nieuwe geldelijke bijdragen te hopen. Dat hierop van de zijde van Oostenrijk zeer wordt aangedrongen, is na tuurlijk daar hetzelve, „langs, dien weg, op eerse goedkoope wijze in het bezit eerier vloot kan ko men ter bescherming van zijnen handel in (ie Mid- dellatrdsche Zee. Naar men- uit goede bronnen verneemt, wendt Oostenrijk al zijnen invloed aan, om Pruissen te be wegen zich ten gunste van de ontworpen Oosten- rijrktsch-Dnitsch'e tol- en haridefsvereeniging te ver klaren. Daar Pr uissen echter niets liooren wil van eene dadelijke opheffing des bestaanden tolverbonds, ENGELAND. Loxden, den J3 Februarij. In the Panama Echo van 28 December 11. be nevens in the Panama Star van 3! December 11.. leest men de volgende bijzonderheden omtrent den stoutslen roof, die immer op die landengte gepleegd werd, bestaande in niet minder dan eene waarde van 120,000 pond. ster), aan stofgoud, van de specie- trein die den 23 Deo., de stad verliet. Nauuwelijks was de trein, onder aanvoering van den heer fJehry Pracy en vergezeld door slechts weinige 'manschap pen even voorbij Grinyaba! op weg naar Cruces toen men een aanslag deed op dat gedeelte, hetwelk onder de leiding van den heer R. Arias een weinig achter was gebleven en bestond uit acht, muilezels met ongemunt goud beladen. Dit gedeelte van den trein had eerst ten tien ure des morgens de stad verlaten. Bij die plek gekomen, sprongen er plotseling vijf ge wapende en vermomde, of iiever door hurrne zwart gemaakte gelaatstrekken onkenbaar geworden mannen op den weg en gaven den aanvoerder bevel om liait te houden. Een oogenblik na dat dezen zich vertoond' hadden, kwamen er van den anderen kant nogmaals vijf te. voorschijn een van hen greep derr muilezel van den heer Arias bij den toom en hield hem een pistool met dubbele loop voor het aangezigl, zeggende, dat hij de vier laatste muilezels stand zou doen hou den en nadat zij zich hiervan meester hadden go- maakt, kreeg de aanvoerder in de Engelsche taal bevel zich te verwijderen. Hij gaf zijn muilezel de sporen enkeerde naar Gitayabul terug. Op zijne viugt echter zond een der movers hem nog een schot achterna hetwelk gelukkig mistte. Te Guayaba! teruggekomen vond hij een ander detachement van den trein, ondef geleide van Don José Antonio Parades, die, na kennis genomen te hebben van het voorgevallene, zich met den heer Thompson en diens bediende tip weg begaf. Weldra kwamen zij op de plaats, waar tbs roovers nog steeds inet bruinen buit vertoefden. Er- werden wederkeerig eenige geweerschoten gelost, doch de overmagt noodzaakte hun weldra tot den teruglegt. Weinig tijds later werd de vervolging der roovers hervat, door de heeren Nelson, Han Runnel!s Jose M. Hnrlado kapt. Ar.kerman, Antonio Zu* bielo Follen IVMac. ff'it KeyMosquera en P. L. Parsons alien behoorlijk gewapend en te paard gezeten. Kapitein Garrison begaf zich daar entegen met Antonio Zimenes en eenige soldaten onder bevel van kapt. Barley, naar de monding van de Rio Grande, ten einde de roovers te beletten hun buit overzee iri veiligheid te brengen Nelson met de zijnen kwam ten acht ure des avonds op de plaat» aan, waar de roof gepleegd was, bet was zeer duister en bij gevolg niet raadzaam om thans het woud in te dringen. Allerwegen werden echter posten uitge zet, om den roovers (iet ontvlugten te beletten. Naau- welijks brak liet daglicht aan of Nelson ondernam met eenige soldaten, hem inmiddels van hier (Panama) gevolgd en onder geleide van Baltagar Quinlero een ervaren gids. door de bosschen den moeijelijken taak. Ai spoedig ontdekten zij eenige achter geiatem voorwerpen zoo als bijv. patroonen een mes een brief en twee ledige flessolren een weinig verder in bet digtste gedeelte van het w oud, deden zij eene be tere vondst, namelijk zeven doozen met goudstof ge vuld, nabij een kuil, blijkbaar pas in den grond ge- I graven als waren de roovers voornemens geweest om het goud aldaar te verbergen) doch door de na-

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1