GOESSCHE COURANT. 1851. l£i DONDERDAG (S FERRUARIJ. D« uitgave deter Courant geschiedt Maandags e.n Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,ij pruned per Post J, 90. Gewone Jdverientien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Hoodberigfen van J6 regels a J .20 behalve het Zégelrègt. II. DIAKENEN hij dk HERVORMDE GEMEENTE il, GOES ««reien laaisll. Zondag door Schipper EIKKKSMA, bij gelegenheid ran zijn 80«te geboor- .'r<l<ig in staat gesteld eene ruime hedeélirig van '1 URF aan hunne armen lekunnen uitreiken. VVel- itii-ciienden dank wordt dien edelen gever hiervoor toegebragt; met de bede, dat hij nog vele jaren moge gespaard blijven om nuttig te zijn voor zijn gezin en in zijnen werkkring der Maatschappij tot sieraad ie verstrekken. Guts, 6 Febrnarij 1851. Namens Diakenen M. J. dk JONGll Poor-titter P. J. A. van DAM, Secret GO MS, den 6 Februari] In den nacht ton Dingsdag op Woensdag 11. ont snapte uit het Huis van Arrest alhier een gevangene, beschuldigd van onderscheidene zware dielstallen; die leeds door een der Prov. Gereglsh. veroordeeld was lot de slraf van 10 jaren confinement en het zvvaai- jcu van het zwaard boven liet hoofd, en die reeds drie onderscheidene malen de handen der justitie had wélen te ontsnappen. Aantankelijk, en tot op heden morgen, bleef zijne tegenwoordige schuilplaats on bekend. Zoo even vernemen wij echterdat het der Justitie gelukt is den rlugteling te achterhalen, en wel !e VVoensdrecht in Noord-Brnband, werwaarts hij bad weten te ontkomen, door bij laag water de Schelde tusscheu Bath en Woensdrecbt te doorwaden, en van waar hij nu andermaal alhier gevankelijk is binnengebragt. Door de N'ederlandsche bank is den 3 dezer voor een bedrag van zeven millioen gu!dens«aan bui ten koers gestelde tienguldenstukken verkocht gewor den tot den koers van 11J pCt. agio, zijnde per tienguldenstuk ongeveer 71 cents. Men leest in het Handelsblad het volgende: In den morgen van 31 Januarij zag men onver wacht een krijgsman in volle wapenrusting binnen Abcoude post vatten eenige tnarschen en contra- marschen maken tot angst van jong en oud en daarna uitrukken. Zijn wij wel onderligt zoo was hij bestemd lot inlegering bij belastingschuldigen doch scheen de kantonregter niet zoo dadelijk te heb ben kunnen besluiten om daartoe de vereischte inag- tiging te verleenen hij een gezin, welks aanslag in het personeel over het geheele jaar slechts een gul den en weinige centen zoude bedragenen binnen welks schamel verblijf inlegering wel tot niets anders zoude leiden dan om de behoeften te doen stijgen. Gelukkig dal de wetgever dus zulken waarborg ge wild heeft. Daarbij herinneren velen zich de even ware als waardige taal, door onzen volksverte genwoordiger van Nispen nog zoo onlangs in 'slands raadzaal, nopens de invordering der belastingen, den minister van financien toegesproken. Uit Vollenhoven schrijft men: Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen dat te dezer stede een echtpaar leeft, 't welk bijna i jSO jaren telt. De man is 91 en de vrouw 88 jaren jj oud. Niet alleen is beider hooge ouderdom opmer kelijk, maar ook het volle gebruik der zintuigen van dit echtpaar, waardoor het hun nog mogelijk is, 1 zonder eenige hulp in al hun huishoudelijk werk te i voorzien, 's Mans, geslacht kenmerkt zich door 'l bereiken van een' lioogen ouderdom .want onder anderen heeft li ij nog eene 98jarigc zuster terwij dit echtpaar p. in. 60 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen heeft. De voormalige minister van buitenlandsche zaken A. Intron van Hagel/ lot Ampsen had onlangs hel uitent zeldzaam voorregt het twee en zeventigste verjaarfeest van zijn huwelijk te vie ren. De baron telt 96 zijne echtgenoot 90 jaren. -T- liet Zondagsblad deelde in zijn vorig nommer een berigt mede omtrent den dezer dagen zooveel besprokenen Ainstcidainschen jongeling Bakker volgens hetwelk B. een jong mensch was die veel van zwetsen hield, en over de politiek in hel open baar het hoogste woord voerde zoodat hij bij ge legenheid door twee Amsterdamsche jongelieden naar men zegt studenten werd opgewekt om de bekende prijsvraag te beantwoorden. Hij zette zich aan het Werk, en sehreef eene verhandeling welke genoemde jongelieden op zich namen om te bezor gen, Ëeriigen tijd daarna ontving hij het brevet en de medaille der Fronsche Academie des Sceinces zoodat hij niet twijfelde. of zijn antwoord had hem zulk eene onderscheiding waardig gemaakt. Dit werd nu van lieverlede bekend en kwam ook nu ter oore van een zeker lid der provinciale staten die dade lijk het lot van dien jongeling zich aantrok. Deze heer stelde zelfs den bekroonde aan zijne vrienden eenige Amsterdamsche heeren voor die den genia- len jongeling met alle onderscheiding ontvingen, voor hem bogen en den grootsten lof toezwaaiden. Zells een bekend letterkundige van geestdrift ontgloeid ontwierp dadelijk een adres aan een zeer hoog per- sonaadje met liet verzoek om dien -jongeling onder zijne hooge bescherming Ie nemen. Dit had eerug gevolg. Maar Weldra bleek na gedaan onderzoek aan de Amsterdamsche autoriteiten, .dat, èn brevet èn medaille ja alles va/sr/i was. De 's Gravenhuagsche Nieuwsbode verklaart dit berigt echter voor eene onwaarheid en zegt dat ge noemde jongeling daarentegen een voorbeeld ia van zachtzinnigheid eenvoud en bescheidenheid alleen voor zijne studie leeft en in het openbaar een model voor den burgerstand kan genoemd woéden dat he' eene logen is, dat het bedoelde lid der gedeputeerde staten zich na de mystificatie dadelijk d.ieii jongeling zou hebben aangetrokken, dewijl hij me! zijne moe der reeds sedert jaren zijn geluk wegens zijn aanleg aan hem dankt; dat de betrekkingen van dien be schermer voor hein gebogen hebben; verder, dat een erkend letterkundige de aandacht .bepaal 1 van een hooggeplaatst persoon op Item zoude gevestigd hebben, dewijl die hooggeplaatste persoon ten einde toe bui ten de zaak bleef, tmeindelijk dat de Amsterdam-, sche autoriteit den verderen loop derzaa» zoude heb ben gestuit. Wij vernemen nader omtrent de stichting, welke Z. M. de Koning nabij liet boe heelt bepaald;, dat aldaar aan jongelieden van 8 lot 10 jaren uit den minvermogenden stand de gelegenheid zal gegeven worden, om zich voor te bereiden lot itc.-tudii n aan de landhuishoudelijke school, ol' zich' te bekwamen tot zes verschillende ambachten, uaaic.s deze. bij het verlaten, der iniigliiig, een volledig «iel gereed schappen zullen'tén geseheif-ke .onl'angen. DUITSCHLAND. - BbKttjS, den d Februari], Het schijnt, dat de Ooslenrijksche en Pruissisehe commissarissen bijna in al de eischen der Deensche' regering hebben toegestemd, en dat niet alleen Fried- richsort en Rendsburg door de Denen bezetmaar dat ook het bevel over de Holsteinsche troepen uit sluitend aan Deensche officieren zal toevertrouwd worden. Sedert eenigen tijd bevinden zich in Ham burg Braziliaansche werversom dé uit Holsteinsche dienst ontslagen soldalen aan te werven. Men geeft deze 20 daalders handgeld, vrije overvaart, met toe zegging na afloop van den diensttijd met 500 morgen land beloond te worden. Door den nood gedrongen, nemen velen deze aanbiedingen aan, ofschoon zij bijna eenen gevvissen dood tegemoet gaan. Nog meer dan het vijandelijke zwaard hebben zij het ongezond klimaat te vreezen. Vólgens berigten uit Venetieis de hertog van Bordeaux (graaf v. Chambord), door eene ziekte aangetast, die in de laatste dagen zoo is toegenomen, dat men voor zijn leven beducht is De zieke heeft reeds de sacramenten voor de stervenden ontvangen. ENGELAND. Londen, den J February. Gisteren heerschte er eene bijzondere drukte aan het kristallen paleis. De sub-commissie voor de groote tentoonstelling, had in den namiddag niet minder dan vier groote zakken gevuld met brieven ontvangen. Sedert eenigen tijd heeft de correspon dentie van genoemde commissie zich op eene verba zende wijze ontwikkeld, maar toch nimmer ont«ing zij zoovele brieven als heden. De meesten dier bric - ven bevatten het antwoord op de circulaire's aan do tentoonstellers gei igt of zij hunne goederen al dan niet in den catalogus willen vermeld hebben. FRANKRIJK Pakijs, 2 February. Binnen deze hoofdstad is onlangs een moord ge pleegd die rriet vreeselijke omstandigheden verge zeld ging. Zekere fabrikant in bronzen goederen Desfontaines is namelijk door zijn bediende een jong mensch, die slechts veertien dagen in zijne dienst was geweest, om het leven gebragt. De misdadiger heeft het lijk in stukken gesneden en gepakt in eenen gewonen reiskoffer. Verder heeft hij twee anderi» koffers gevuld met de voorhanden zijnde gelden en kostbaarheden en den 7den Januarij heeft hij met de 3 koffers het huis verlaten, voorgevende, dal zijn meester genoodzaakt was eene reis te doen en reeds vooraf was vertrokken naar het station van een der- spoorwegen. De koffers liet hij vervoeren door tw n sjouwerlieden. Hij heeft zelf de vertrekken gesloten, en de overige bewoners van het huis hebben niet de minste achterdocht gekoesterd, omtrent het gepleegde misdrijf. Aair het station van den spoorweg naar Bourges en, Cbateauroux gekomen, heeft de moordenaar den kof fer welke het lijk bevatte, met een adres verzon den naar Chateauroux. Hij zelf heeft eene plaats genomen naar Bourges, en de beide andere koffers bij zich gehouden. De koffer m^t het lijk moest te Chateaurouxvolgens het adres, worden bezorgd hij zekeren daar wonenden horologiemaker Moreau. Ver mits echter een zoodanig persoon niet bekend was heelt men gedacht, dat er eene vergissing had plaats gehad, en de koffer wei zou worden teruggevorderd; deze is in het station gebleven en na eenige dagen geopend vermits het lijk tot bederf was overgegaan en de stank in liet gebouw onverdiagelijk was ge worden.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1