LAMIMOliDKUMG CONGRES, publieke: verkooping vijfde Art. 5. De bij Art. 3 bedoelde boeten komen ten voordeele der plaatselijke kas Dat deze verorden 'ng aan lleeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie medegedeeld zijnde dezelve bij resolutie van dén 15 January 1851 No. 15 heb ben te kennen-'gegeven dat vermits gemelde ver ordening is bevonden met de netten en het alge meen oi' provinciaal belang niet in strijd te wezen tegen het ter uitvoer leggen derzelve geene beden kingen bestaan. Én zal de meergedagle verordening mitsdien van heden af aanworden ingevoerd en moeten worden nagekomen. Deze Publicatie zal worden afgekondigd en aange plakt en opgenomen in de. Stads-Courent. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goes, deh 25 Ja nuary 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van, pap. MIDER MOHR, Ter ordonnantie jan dezelren De Stads-Secretaris L. de FÖUW Jz. GOES, den 27 January Naar wij vernemen hebben er dezer dagen te Zierikzee belangrijke arrestaliën plaats gehad van ambtenaren in dienst der Directie van den Polder van Schouwen waaronder zelfs eenigen der hoogstge- plaalsten in dit bestuur. De President zelve, een man van reeds zeer gevorderden leeftijd moet op zijne vlugt te Bergen op Zoom zijn achterhaald en van daar mede te Zierikzee gevankelijk zijn binnen gebragt. Men schrijit uit Voorburg van den 22 Januarij: Heden zijn alhier- orders van II. K. II. mevr. de Prinses Marianne der Nederlanden ontvangen, aan gaande den kleurling, welke de Prinses achtergelaten heeft. Deze zal met 1 February e. k. deze gemeen te verlaten. Tot dus verre genoot deze van den ge meente-Onderwijzer te dezer plaatse 's morgens, 's mid dags en 'savonds, voor, tusschen en na den school tijd onderwijs en maakte vrij groote vorderingen in het spreken der Nederlandsche taal het lezen en in de ontwikkeling des verstands. Wat er verder van hem zal worden en werwaarts hij gaat, schijnt onbekend te zijn. [HBI.) Men schrijft van den Helder, 24 Januari): Heden is hier de voor deze gemeente gewigtige tijding ontvangen, dat het Z M. den Koning heelt behaagd eene gunstige beschikking te nemen op het door eenige ingezetenen ingediende adres, om de gemeente Helder te verklaren tot los- en ladings plaats bij in- en uitvoer ter zee. Dat dit berigt algeifieen groote vreugde te weeg brengt, behoeft te naauw'ernood gemeld te worden vermits men wel als zeker stellen kan, dat deze plaats, nu zij is ont heven van de belemmeringen die hare ontwikkeling tegenhielden, eene schoone toekomst te gemoet gaat, en eenmaal welligt met de grootste koopsleden van ons vaderland zal kunnen wedijveren. r- Uit de yjvist, Couiant van den 16den na men wij het berigt over, dat een alhier wonenden jongylingmet name N. BakkerDï. door de Jciidémie des Sciences te Parijs bekroond was met eerie zilveren medaille., voor: de beantwoording dei door haar uitgeschrevene prijsvraag «Welke is de beste, regeringsvorm" en hij daarbij tevens een brevet als eerelid van gemelde academie had ont vangen, Het is echter nu bij een dienaangaande ingesteld onderzoek gebleken, dot de voormelde bekrooning als eene mystificatie moet worden beschouwd. vóór men zich met verdere onderhandelingen wil inlaten dit alles brengt hier geene verandering te weeg in de genomene militaire maatregelen noch in de denkwijze over de toekomst der Hertogdommen. Hoe meer het Oostenrijksche armee-korps ons nadert, 'vies te meer wordt ieder overtuigd dat II ends burg liet doei van den marsch is en men gaat steeds voort met de vermindering en demobilisering der armee. Geheele afdeelingen verlofgangers trokken naar het Noorden en Zuiden en de overtollige paarden, bij de verschillende legerkorpsen worden publiek verkocht, zoodat eerlang het leger op dezelfde sterkte zal zijn, als bij eenigen vrpegeren wapenstilstand het geval was, Men schrijft uit Hamburg van 23 Januari) Eergisteren avond verwachtte men te Rendsbuig een aanval der Denen op de buitenwerken, doordat Deensche patrouilles tot zeer nabij deze werken ge- zién werden en de geheele Deensche armee in het algemeen eene voorwaatlsche beweging scheen ge maakt te hebben. Men nam ten spoedigste alle maat regelen oin eeri mogelijke!) aanval af, te slaan. Uit Kopenhagen schrijft men dat de Slees- wijkers die de wapenen tegen Denemarken gevoerd hebben en nu gepasporleerd worden niet ter ver antwoording zullen worden geroepen met uitzon dering echter van die officieren die vóór 24 Maart 1848 in dienst des konings gestaan en later tegen hem gediend hebben. DU1TSCHLAND. - Berlijn, den 2J Januari). Men schrijft uit Weenen van den 19 Januarij: Het collegia van rabbijnen te Padua heeft een prijs van 1000 fl. uitgeloofd voor het beste histori sche—kritiscli wérk over de staalkundige en gods dienstige ges liiedenis der Israëlieten, sedert de eerste .belegering van Jeruzalem tot den lijd der laatste ar beiders aan dén talmud! Men schrijft uil Rendsburg 21 January De mededeeling uit Kopenhagendat men daar ■zeer. ontevreden en ongerust begint te worden over «ie toezeggingen der Commissarissen en dat van de jfleensche zijde de ontruiming van Friedrichsort en der buitenwerken van Rendsburg geëischt wordt, ENGELAND. Londen, den 22 January. De ambtenaar van policie., bijzonder belast met de inhechtenisneming van Mejufvrouw Sloanebe schuldigd van geweldadigheden op de persoon van hare dienstmaagd Jane IP ilbredheeft than* zijne lastgevers berigt, dat de beschuldigde te Boulogne, onder een valsehen naam, verborgen was. Men zou eene aanvraag tot uitlevering rigtéii aan de Fransche Regering. Te Kirkaldy bezigt een fabrikant muizen om garen te spinnen. De machine Wordt op de wijze der straf-tredmolens,in beweging gezet en is zoodanig iogerigt dat een muis dagelijks 100 a 126 draden kan spinnen. Om dit te bewerkstelligen moet het diertje ÏOJ mijlen loopen. Met havermeel gevoed, verdient iedere muis 7 sh. 6 p. in hei jaar. Trekt men van deze som 1 sh. af voor reparatie der ma chine en 6 p. voor kost (de muis verbruikt voor eene halve penny meel in vijf weken) aidan geeft het werk van iedere muis eene zuivere winst van 6 sh. 'sjaars. De fabrikant heeft thans een huis gehuurd, waarin 10 000 muizenmolens, het veieischte getal oppassers en ook eenige honderd toeschouwers kunnen geplaatst worden. De fabrikant rekent op eene jaar- Jijksche netto winst van 2500 p. st Men bouwt thans in Noord Ammikacen koop vaardijschip, berekend op eene grootte van 2800 ton nelast. Het zal 230 voeten lang zijn; dus nog eenige voelen meer dan hel lillieschip Pensylvanin. Dit 'vaartuig is bestemd voor de dienst op Liverpool; bet zal Van drie dekken voorzien zijn en bijzonder ingerigt worden tot het overbrengen van landver huizers. Directeuren van deri spoorweg van Buckingham hebben eene overeenkomst gesloten met de heeren Fox en H'enderson bouwmeesters van het paleis voor de tentoonstelling om een prachtig Stations gebouw te Rewleij in het graafschap Osford te bou wen. Dit gebouw alleen uit tjzer en glas zamen- gesield moet binnen 3 maanden voltooid zijn. FRANKRIJK Parijs, 22 January. Het in hechtenis nemen Tan het zestigtal leden van het geheime genootschap opder den naam van Ge meentelijke Verenigingen, is niet zonder eenige bot sing afgejoopeu.Verscheidene der leden moeten zich als 'wanhopigen verdedigd hebben tengevolge waar van twee policie agenten ernstig gekwetst moeten zijn; een derde werd een zijner vingers afgebeten. Er had ook eene zaménscholing van de zijde des volks plaats, waarbij verscheidene arréstatien plaats hadden. Te Havre is een nacht-uurwijzer van eene nieuwe soort ingevoerd: hij is geheel zwart, maar de cijfers en wijzers gevormd door kleine gasvlam men, flikkeren op eene verwonderlijke wijze en kun nen van zeer verre onderkend worden. De graaf de Fernen is gisteren te Versailles vermoord onder de volgende omstandigheden De graaf was kapitein bij het lsle regement kara- biniers. Eenige dagen geleden was de karabinier der Jste klasse Grut, niet op het appelmaanwezig, waar voor de graaf hem inet acht dagen arrest strafte. Gis teren verscheen hij weder op de parade doch zijne kleeding zag er siordig uit de graaf berispte hem hierover en dreigde hem zijn galon als karabinier der lste klasse te zullen ontnemen, wanneer er andermaal redenen lot ontevredenheid over hem mogten ontstaan. De soldaat antwoordde niets, maar begaf zich na den afloop der parade naar de kazerne, waar hij een pis tool zwaar laadde en den graaf ging afwachten ineen donkeren gang, door welken deze gaan moest oin in zijne kamer te komen. Toen de graaf de Fernen zich eindelijk vertoonde, brandde de moordenaar los. De graaf die het volle schot in de borst ontving stortte dood ter aarde. De soldaat die overigens vroeger zeer goed van gedrag was is onmiddelijk in hechtenis genomen; bij heeft zijne schuld beleden en verklaart den moord uit wraak bedreven te hebben, vermits de graaf hem bedreigd had van hem zijn galon der lste klasse Ie zullen ontnemen. Als een vervolg op den moordaanslag, gepleegd op den heer de Fernen (zie hierboven) wordt mede gedeeld, dat het pistoolschot van den karabinier Grut niet, zoo als gemeld is, zijnen onmiddelijken dood ten gevolge had hij heeft nóg vier en tw intig uren geleefd, die hij echter onder de vieesselijksle smarten doorbragt. Alvorens te bezwijken riep hij een Zijner vrienden, die in de kamer waakte aan zijne legerstede, en zeide lot hem Begeef u naar den karabinier Grut en zeg dat ik hem vergiffenis schenk!" De vriend des heeren de Fernen begaf zich naar de gevangenis, waar de schuldige in diepen slaap gedom peld lag hij wekte hem en zeide Grutmv kapitein, die doodelijk door u gekwetst werd zendt mij tot u, oin u te zeggen dal hij vóór zijnen 'dood, u vergiffenis schenkt voor uw misdrijf." In plaats echter dat deze edelmoedige handelwijze den schuldige zou getroffen hebben, riep hij uit: Zoo, gaat hij dan toch sterven, dat verheugt mij!" En hierop keerde hij zich om en sliep weder in. Te Napels moet eene zamenzweririg ontdekt zijn. Men zou een agent der democratische propaganda in heehtenis genomen en bij dezen onder andere be langrijke documenten, gevonden hebben.eene lijst, waarop onderscheidene inwoners van den pausselijken staat, pauselijke officieren en soldaten voorkomen. Getrouwd P. ALVAREZ de BACKER, Bijks-Ontvanger (e Kioeiinge Middelburg cn den 23 Januarij 1851J. J. van DIGGELEN. Eenige kennisgeving. Op Donderdag 6 Fcbruanij J85J des morgens ten 10 ure, te W e- meldinge in de Herberg bij de Wed. C. Hamelink, ten overslaan van den Notaris J. G. Bisseeuieresiderende te Goesvan een HOEFT JEslaande te JVemeldingebewoond door JACOB KOK, met 4 B. 62 B. 40 Ellen GROHDS onder Wemeldinge en Kapellc. Wordt in Perceelen en in Massa geveild en it breeder bij biljetten omschreven. Informatien zijn te bekomen bij gemelden Nota ris Bisseevit. Ter Boekdrukkerij van II. R. DE BREUK, te Leijden is uitgegeven en bij de Boekhandelaar» F.'keeEUWENS EN te Goes, verkrijg baar gesteld HET VERSLAG VAN HET VERHANDELDE OP HET VIJFDE LAN DHUISHOUDKUN DIG CONGRES, GEtiounEN te LEVDEN, in JUNIJ 1850. Prijs f 2,60. Dit verslag is onmisbaar voor elkdie het dit jaar te Goes te houden Zesde Congres met vracht wenscht bij te wonen. Te Goes bij F. Klseuwess Zootr.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2