BiiiTiüL immmssmm, Van de volgende A rlikei'en te Goes, 2i3de Staats-Loterij. TSmwMiiia door de duisternis begunstigd in bet water bad ga- r slooten en dit wei uit wraak, omdat gemelde agent i hem eenige dogen "loeger met zijnen stok eenige «Jagen had toegebragt. De Ofhcier van Jnuitie al hier, Mr. Pfipebegaf zich op kemiisgewng van het feit, naur Heusden, ten einde te dief plaatse de zaak te onderzoeken en ten gevolge van dat onder zoek heelt men thans Jf'ilkens alhier in het buis v.in burgerlijke en militaire verzekering overgebragt ten einde zijne zaak verder te instruëeren. DL'ITSCIILAND. - Frankfort, dendó January. Uil Dresden wordt thans stellig berigt, dat, behalve de keizer van Rusland de keizer van Oostenrijk en de koning van Pruissen nog meer andere Duitsche vorsten eerstdaags in deze stad eene bijeenkomst zullen houden. Het houden van dit vorsleri-congres weid zoo geheim gehouden dat de meeste gevol- magtigden aldaar zeer verwonderd waren toen zij dit vernamen. In liet koninklijk slot. worden reeds de noorlige toebereidselen gemaakt voorden ontvangst der tor-lelijke gasten. Men w i 1 hierin eene tweede heilige alliantie zien. - Naar men thans' verzekert, zoude het bestaande geschil tusschen Oostenrijken Pruissen geheel geschikt zijn. Uit Kopeniiage wordt gemeld dat de koning en de meerderheid tan het ministerie genoegen nemen met de wending, welke de Hölsteinsche aangelegen heden hebben genomen. Intussehen moeien de Denen nog gisteren eene poging hebben aangewend om bij Winrlebije eene Hölsteinsche patrouille al' te snijden: 'twelk echter niet is gelukt. Naar men verzekert worden de buitenwerken van Ti ends burg reeds ontwapend en zijn er altijd nog Ooslenrijksche troepen in ilolstein te verwachten niet als execulie-troepen maar als bonds-troepen. Ook moeten er reeds Ooslenrijksche kwartiermakers aan de Elbe bij Lauenburg zijn aangekomen, en aan stalten gemaakt worden 0111 bij Boizenburg en Döit- milz bruggen te slaan. De bevelhebber van het hölsteinsche leger, ge neraal v, d. Horst beeft almede eene aanspraak aan die krijgsmagt gerigt in welke bij dezelve ver zekert, dal zij, in den gevoelden Moedigen slrijd.de bewondering van geheel Europa heeft ingeoogsten thans eene algetneene deelneming in baren toestand verwekt, Hij vermaant haar nu te toonen dat zij de eerste beeft verdiend, en, door het in acht nemen eener naauwketirige krijgstucht, het laatste met waar digheid weet te verdragen; (lat zij zich vooral zal wachten voor buitensporigheden, ten einde de lasten, die der bevolking reeds zijn opgelegd niet te ver zwaren. De eonfereniien der Dnitsche en Deensehe gemag- tigden worden ijverig voortgezet. De Oostenrijksche en Pruissische gemagtigden zijn tijdelijk ajwezig, doch worden spoedig terug verwacht. ENGELAND, Londen, den J5 Januarij. Met eiken dag wint het gebouw voor de tentoon stelling in schoonheid en dagelijks begeeft zich eene ontelbare volksmenigte naar het zoogenaamde kristallen paleis. Do constructie, de kleur en dedoorzigtigheid, geven bel meer liet aanzien van een tooverpaleis dan wel van een gebouw door menschen daargesteld. Op den 2,9 December overleed op een dorpje nabij Edinburg de vermaarde fersche romanschrijver Maxwell. Men schrijft uit San Francisco, dd. 14 No vember 1).: Hel berigt vair de opneming van Californie in de Unie is bier met blijdschap ontvangen en heeft aan alle handelszaken levendigheid en verlionweu geschon ken. Er wordt gemakkelijk kapitaal verkregen en zoowel op buizen als landerijen belegd. De waarde van den grond is er, wel is waar, niet veel door vermeerderd dewijl zij te voren reeds boog genoeg was. De huur van houten gebouwen begint te dalen, maar men is nu bezig met meer steenen te zetten dan tot dusverre het geval was en de huur van de zoodanige stijgt lot enorme prijzen zij worden in weerwil hiervan sterk gezocht. Er is op dit oogen- blik geerie betere speculatie dan het tlaarstellen van steenen gebouwen, en er is nog plaats voor honderden, eene andere goede speculatie is om land in de zuide lijke districten der baai van San Francisco te koopen, waar de grond buitengemeen vruchtbaar, en het klimaat zeer aïfigetnam is. CU da nabijheid van zulks eene schoone markt als San Erancisco g '*ri liviifil brat voor den gunstiger) afzet der producten. Het land stijgt dagelijks in prijs en wordt in allo riglingen bebouwd. De prijs van den wijn is ook gestegen en de druif' is zoo goed als die van eenig zuidelijk land van Europa. De nieuwe staat wedijvert reed» met de oude Atiie- rikaansche stalen iri ongelukken niet sloomboolerr; in drie dagen zijn er reeds verscheidene vergaan. Er is bier reeds verscheidene malen brand ontslaan; maar aan de vaardigheid en kracht der brandverzekering- maatschappijen waarvan er hier reeds zeven zijn bij den wederopbouw is het te danken, dat de schade onbelangrijk is gebleven. De cholera heeft hier vele slagtoders gemaakt en nog meer in Sacramento-City doch neemt nu sterk ai'. Een groot gedeelte dier ziekte gevallen was doode- Jijk en de aangetasten stierven kor t daarop dikwijls binnen de 3 of 6 uren. Er heérscht bier buitendien buikloop waardoor het meest vreemdelingen getrof fen worden. Overigens is het klimaat niet zoo.gun stig, als sulks door sommigen wordt opgegeven: FRANKRIJK Parijs ,>'2 January. Belangrijk zijn de vertoogen welke men thans leest in dagbladen der verschillende staalkundige par tijen. De republikeinsc.be dagbladen zijn zeer ver heugd over de verdeeldheid welke thans- bestaat tusschen de verschillende onderrieelen der groole ge matigde partij en zien daarin ile bevestiging van de republikeinsehe orde van zaken De voorstanders van den monarchalen regering.»- vorm zijn zeer ter riedfer geslagen en laten niet na de menigte te doen- op merken dat de verwikkelingen, waarvan men thans geinige is onmogelijk waren onder de Constitutio nele Monarchie. De voorstanders van de orde en de rust gaan thans na, wat de Wetgeving doen kan en doen moet. Zij heeft buiten twijfel eene zware beleediging ondergaan en kan -zich wreken en toch beeft de Voorzitter de Constitutie niet geschonden. Dit hewijsl., dal. het staatsverdrag verre van volmaakt isi Djoc.Ii die onw volmaaklbeid komt nog ineer uit. zoodra men.nagaat, dat de Wetgeving wraak kan uitoefenen zander de grondwettige verordeningen in.'I minst. te. sehen* den. Zij heeft hel regtom ter haren verdediging zoo vele troepen opleroepen als zij. goedvindten bet opperbevel daarover toe te vertrouwen aan wieri zij verkiest. Ingeval zij echter daartoe overging, zou. zij even constitutioneel te werk gaan als de Voor zitter doch ook tevens even zoo onverstandig. Een zoodanige maatregel zou regtstreeks tol burger oorlog leiden, als die iels beteekende Heeft die daad geerie beteekenis dan verliest de Wetgeving haren invloed. Men zal alsdan geplaatst zijn tusschen burger oorlog en het belagchelijke. Het is heler geen san beiden te kiezen. De welgezinden vleijen zich op dien. grond dat de Wetgevende Vergadering zal overgaan lot een besluit, waarbij de handelwijze van hel 'JeAiiud wordt afgekeurd, en den generaal Ghangnrn.ier dank. wordt betuigd voor de door hem bewezene diensten;Doch de afkeuring van de handelwijze der bewindslieden heeft thans mede:hare eigenaardige bezwaren, vermits rnen daardoor indedaad den Voorzitter der Republiek zou tr effen. Onder den monarchale» constitutionelen regeringsvorm was dit onmogelijk. De Koning kon niet getroffen worden. Ook is de generaal Changar- nier niet gewroken ingeval het ministerie gedron gen wordt om aftetreden. Het ongerijmde is daar enboven thans mogelijk en men kan er. geinige varr zijn dat ministers wier gedrag wordt afgekeurd aan het bewind blijven. Dit is medé geheel over eenkomstig met den geest der Constitutie. Volgens de gematigde staatslieden zou de Wetgeving liet best bet algemeens belang bevorderen, door den ge leden hoon zoo goed mogelijk te vergeten. Stelsel matige tegenstand is alles behalve wenselrelijk en het volk 't welk rust en orde wenscht zal die staals- magt het meest prijzen welke zich aan de andere ondergeschikt betoont. De generaal Changarnier heeft de Triilericn reeds verlaten en eene bijzondere woning betrokken. Men beweert, dat de Voorzitter der Republiek heeft verklaard dat indien de Wetgeving troepen ter harer bescherming vorderde, bij de laatste schild wacht van het Elysée zou wegzenden en zich aan de hoede van het volk toevertrouwen, De generaal Changarnier die weinig gêld- middeleu bezit, heeft gisteren al zijne overtollige rij paarden verkocht Men verzekert, dat eenige hoofd officieren der nationale garde alhier, ten gevolde van de behandeling, welke die generaal beeft ondergaan, bun onslag hebben ingediend. De menigte blijft steeds rustig en schijnt zich in 't minst niet te bekommeren over den strijd, welke in de hoogere staatkundige kringen wordt gevoerd. De heer Jobard te Parijs beeft een ontwerp bekend gemaakt om de straten in plaats van met keijen of andere steenen met gegoten ijzer te beleggen. Hij berekent dat de kosten niet meer in Parijs dan 11 Ir in Belgie 7 fr., en in Engeland 4t fr. voor de 100 kilogr. zouden bedragen, waarbij in aanmer king komt, datde gebruikte stukken ijzer altijd waarde behouden en op nieuw gesmolten en gegoten worden. De bestrating met steenen kost volgens zijne bereke ning voor elke vierk. el of meter 23 fr. te Lon den 15 fr. te Parijs en 8 a 10 fr. te Brussel. Ten einde het bezwaar der glibberigheid weg te nemen wil hij in de ijzeren platen groeven maken, van zoo danige diepte en beloop, dat de hoefijzers der paar den daarin steun vinden. Van roest zouden die stra ten weinig te lijden hebben, wegens bet aanhoudend gebruik en vooral, omdat de gedurig daarover rol. lende wielen van de rijtuigen eene electricileit ver wekken die het ijzer legen roest bewaart, zooals blijkt bij de spoorwegen. Van den 1 tot den 15 Januarij 1851, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f6,78. Bogge f5,35. Vroege Gerst f3,75. Late Gerst f 3,57. Boekweit f 0,00. Haver 1' 2,45. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,80. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 8,78. Rogge Meel f 7,20. allen per mudde. Boterf 0,60. Noord-Hollandsche Kaas 50 es. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidscbe Kaas 30 cs Wille Brood 29 cs. Tarwe Brood 17 cs. Rogge Brood 14 cs. Osse-VIeesch 55 cs. Koei-Vleesch 55 cs. Kalfs- Vleesch 55 cs. Schapen-Vleesch 35 cs, Latus-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 80 cs. allen per ued. pond. Vroege Aardappelen f 2,00. Late Aardappelen f 2,80. de mudde. Jenever f 60,00. per rat. IJ pen Hout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Tttrf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 40,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 0 .87. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 es. hel ned.pond. prijzen VAN 1000 EN DAARBOVEN. Jste Klasse. 3de Lijst. No. 14130, een Prijs van ƒ5000. No. 8425, 10825, 13471 en 15641, ieder een Prijs van 1000. 4de Lijst. Geene. De DIRECTIE der SOCIËTEIT van ONGE- NUCHTEN VRIJ te GOES, zal op Maandag den 3 February JSóJ, bij inschrijving trachten aan te besteden Hen arbeid aan de Ferbetering en Her stelling van de SCHOUWBURG-ZAAL en DIRECTEURS-KAMER derzeive SO CIËTEIT. Waarvan bet Bestek Ier lezing tan de gegadigden zal liggen, in gemelde Directeurs-Kamer, van Maan dag den 27 January .tHÖJ tot den dag der beste ding zullende de lokale aanwijzing gedaan worden door den heer de Lannèe de li et rancourtZatur- dag den 1 Februarij 1851 des namiddags ten twee ure. Die genegen is dat werk aan te nemen gelieve zijn InschrijviiJgs-Biljel te bezorgen, bij den eersl- ondergeleekende, op den dag der bestedingsvoor des namiddags ten drie ure. Goes, den 20 Januarij1851 de KNOKKE van der MEULEN, Pres. II. C. PILAAR, Secretaris. Te Goes, bij F. Kleedwens Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2