«•ES8CIE (OlIRAN JÉëMÉL JV. %Z@W-7'1 f DOiN DSCftRAC» 16 JAKUARIJ» Z>« uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J ,75 'franco per Post f i ,90. Gewone Advertenlien worden a "/o rl° x/«#...a/«ïz**_ z>»> /ï*»#w/ai»w i/V/JMC/ MU^O M V lijf, JSC l SI f -1 J I i rt.v. rfe regel geplaatst. Geboorte-, Huwe/tjhs- en Doodberigten f«n J—6 regels it f J ,20 behalve het Zegelregt. IXCEZOXIBEK. ARMWEZEN. Terwijl van alle zijden in ons "Vaderland, zoo vele en zoo welwillende pogingen worden aangewend lot leniging der armoede, en de liefdadigheid ook der Ingezetenen dezer Stadsteeds hare bereidwillige medewerking overvloedig betoont is het echter niet te ontkennendat alle die middelen weinig doel treilen en men wel verre van de armoede te zien verminderen dezelve ziet toenemen. Bij eerie meer gezelte overweging hiervan moet men zeils zijns ondanks tot het besluit komen dat de wijze waarop tot dus verre die liefdadigheid wordt aangewend en aan de beslaande armoede te gemoet gekomen, geensints het ware doel, dal ieder menschenvriend zich daarbij steeds voor oogen moet stellen te weten eene vermindering der bestaande armoede en verbetering van den toestand der armen zelve, zal of kan bereiken; ja, men moet liet met leedwezen erkennen dat de rigling van vele dier middelen eer hel gevolg hebben van luiheid tn zorgeloosheid aan te kweeken, dan wel die tegen tc gaan en lot werkzaamheid en spaarzaamheid en een streven om in eigen behoeften te voorzien, krachtdadig op te wekken en aan te sporen. ilet is en zal intusschen de steeds rnoeijelijk te beantwoorden vraag blijven hoe daarin dan meer doelmatig te voorzien Ik matig nrij daarover de beslissing niet aan maar acht het evenwel mijn pligt te zijn, mijne denkbeelden daaromtrent in korte woorden mede te deelen en aan de algemeene he- oordeeliiig te onderwerpen, of het mogt kunnen strek ken 0111 anderen aanleiding te geven ook hunne denkbeelden omtrent een zoo gewiglig onderwerp te openbaren en zoo gezamenlijk mede te werken om vroeger of later, althans in deze stad, eene ineer doeltreffende rigling aan de zoo geroemde liefdadig heid barer ingezetenen te 'geven. De oprigling van bijzondere inrigtingen bevvaar- of werkplaatsen welke op den duur niet vol te ie houden zijn en al ligt in de middelen van be slaan van sommige ingezetenen ingrijpen en deze al- zoo verarmen, acht ik minder doelmatig doch het komt mij mor dat eene ereeniging der beslaande middelen tot één doelonder een naanwkcurig en aanhoudend opzigt over de armen zelve en waarhij hun de bedeeling zelve minder wenschelijk of aannemelijk wordt gemaakt en alzoo van zelve meer beperkt tot de ware armen, namelijk hen, die door ouderdom ligchaamsgebreken ziekten of on voorziene rampen lot dien toestand gebragt zijn, dat zij wezenlijk hulp en bedeeling behoeven en verdie nen welligt beter doel zou treffen en niet alleen hen die werken kunnen en willen en bij magie zijn om in den zomer tegen den winter te garen en te sparen, van de armen-kassen zoude terughouden maar ook velen daarvan verwijderen die nu reeds sedert jaren tot dezelve hun toeviugt riemen of schoon door eigen schuld en zorgeloosheid daartoe gebragt en gebleven. Ik wage het dan mijne denkbeelden daaromtrent mede te deelen in liet onderstaand voorloopig ont werp van zoodanige Vereeniging, 't geen alleen de algemeene beginsels bevat waarop, naar mijn inzien, zoodanige vereeniging zoude kunnen en behooren te rusten. Ik zal met genoegen, zoo in dat dagblad als anderzinls de bedenkingen vernemen die tot een beter ontwerp zouden kunnen leiden. Ik erken er zijn zwarigheden en welligt vooroordeeien te be strijden, doch zonder het werk zelve te ondernemen en te beproeven zal men nooit slagen. Bij het be doeld ontwerp zal elke bestaande inrigting haar eigen aanzijn en zelfstandigheid ook voor de toekomst blij ven behouden en hij het niet naar haar inzien ge noegzaam slagen der proefneming hare vroegere werkzaamheden afzonderlijk kunnen hervallen. De ondervinding zelve zal welligt een beteren weg aanwijzen: het wenschelijke dat er eenmaal iets be ters dan thans bestaal, moge worden daargestebl zal niemand betwijfelen wat mij betreft ik be doel ook in deze mijne mededeeling alleen het heil der armen het welzijn der maatschappij in het al gemeen dat van Goes in het bijzonder. Goes, den 15 Januarij 1851. J. J. van DEINSE. VOORLOOPIG ONTWERP VAN VEREENIGING, der gezamenlijke iiefdadige inrigtingen te GOES tot één doel en onder één gemeenschappelijk beheer, ter leniging en wering der armoede te GOES. Art. 1. De ondergeteekendeu Bestuurders van den Alge- meenen Armen, Diaconie Armen, Oecouoniische Spijsuitdee- ling, enz. enz. verklaren bij deze zichbehoudens en onverminderd hunne eigendommelijke zelfstandigheid onderling tot wederopzeg- gens toe te hebben vereenigd, om gezamenlijk en zoo veel in hun vermogen is, mede te werken tot voorkoming en leniging der armoede binnen deze gemeente. art. 2. Dien onverminderd blijft elk der gemelde Bestu ren afzonderlijk en op zich beslaan en heiast niet de attri buten en Werkzaamheden aan dezelve thans opgedragen, voor zoo verre daaraan hij natenielden bepalingen niet is, of nader zat worden gederogeerd. Art. 3. Zij zullen tot bevordering van het door hun, met deze vereeniging voorgesteld doel, alle hunne zoo gewone als buitengewone revenuen, inkomsten, collecten, liefde gaven of giften, in den ruimsten zin eu onder welke bena ming ook, bijeenbrengen en storten in eene algemeene kas, uit welke de bedeelingen zullen geschieden. Art. 4. De eigendom alsmede het bezit en beheer vaii alle landerijen, kapitalen, fondsen, bezittingen of middelen van bestaan, en hetgeen aan dezelve naderhand mogt wor den geschonken of bemaakt of aan dezelve uit eenigerhande hoofde opkomen, blijft evenwel dien onverminderd aan elk bestuur of collegie op deu bestaanden voet voorbehouden en uitsluitend loebehooren. Art. 5. Het bestuur dezer vereeniging zal ten allen tijde zamengesteld zijn, uit de gezamenlijke leden van het be stuur der voornoemde liefdadige inrigtingen. Een alge meene» Voorzitter, Secretaris en Thesaurier zal door bet zelve worden benoemd; zij zullen met bet einde van ieder dienstjaar aftreden, docli telkens weder benoembaar zijn. Art. 6- Derzelver werkzaamheden en die dezer vereeni ging zullen nader bij huishoudelijk reglement worden ge regeld en bepaaldwaarbij tevens een of meer oonuuissiën zullen kunnen worden daargesteld, om zich met de dage- lijksche werkzaamheden, betzij bij afwisseling of verdeeling van dezelve te belasten. Art. 7. Deze vereeniging heeft en zat zich tot hoofddoel blijven stellen, zoo veel mogelijk door alle gepaste en in het bereik der vereeniging liggende middelen, bet verval tot armoede voortekomen en de bestaande te doen ophou den, immers te lenigen, ook door hulpbehoevenden op te wekken,tot Godsdienstigheid, zedelijkheid, werkzaamheid, spaarzaamheid en zindelijkheid. Art. 8. Aan geene behoefiigen wordt eenig regt om eenigen onderstand te vorderen, toegekend. Zij zullen echter hun vertangen om in dc algemeene liefdadigheid te deelen mogen kenbaar maken aan deze vereeniging, die dezelve, zonder onderscheid van personen of godsdienstige belijdenis in aanmerking nemen, en grond daarvoor bestaande zal kunnen verleenen op zoodanige wijze, als dezelve zal goedvinden. Art. f). Bij de beoordeeling van dat verzoek en de be paling van onderstand, zal ook in het bijzonder worden gelet, of dezelve uithoofde vau hun verblijf of woonplaats binnen deze gemeente, bun gedrag als anderzinls daarop billijke aanspraak mogen maken. Art. 10. Van allen, zoowel die bedeeling verzocht ais aan welke die toegestaan is, zal eqn Begister worden ge houden, ten name van het hoofd ties gezins door wien da onderstand is verzocht of aan wien dezelve verleend is. vermeldende, de namen, geslacht, geboorte jaar, geboorte, woon eu laatste verblijfplaats, inlirmiteitenvermoedelijke oorzaken door welke tot armoede zijn vervallen, alsmede of tot eenige eu welke werkzaamheden in staat zijn en-.wai verder strekken kan otn met dezelve volledig bekend t worden eu te blijven; daarbij zal tevens vermelding, ge schieden van derzelver meer 'of minder goed gedrag, middelen van bestaan zoo eenige hebben of kunnen Verkrijgen. Art. 11. Geen der bedeelden zal zich of de zijnen, eeir> gebruik hoegenaamd van Sterken drank mogen veroorloven, noch. ook zich aan eenige bedelarij, hetzij binnen of buiten deze gemeente, mogen schuldig maken, op straffe van ge heel of gedurende eenigen tijd van alle of gedeeltelijlu-u onderstand te worden verstoken. Deze vereeniging /ai door alle gepaste middelen ook dit doei trachten 'te herei ken en ook haren invloed aanwenden, om te zorgen, dat ook niet door buitenwonende of verblijf houdende personen, in deze gemeente gebedeld worde. Art. 12. Bedeelden geen werk of bezigheid hebbende zullen verpligt zijn kosteloos zoodanig werk te verrigten ais hun door deze vereeniging zat worden aangewezen; en zul len hij gebreke van zulks behoorlijk naar hun vermogen to doen, van allen verderen onderstand verstoken blijven. Art. 13. Bedeelden, die gedurende de maanden dat zij niet bedeeld worden, maar in hunne eigene behoeften voor zien, -wekelijks een gedeelte van hun verdiend daggeld of loon in de kas dezer vereeniging storten, zullen van af (15 December tot 15 Maart van ieder jaar) eene buitenge wone toelage ontvangen, welke in waarde het dubbeld zat kunnen bedragen van het geen door hen in de kas is gebragt. Art. 14. Alle besluiten worden genomen bij meerderheid van stemmen der aanwezige leden dezer vereeniging. GOES, den J3 Januarij. Bij besluit van den 11 dezer heeft 2. M. goed gevonden te benoemen lot secretaris der gemeente 's Heerenhoek, den heer./. Hagenin plaats van wijlen den heer J. PPOssewaarde. Men schrijft uit Amsterdam van den 13 dezer; De heer N. Pieneman is bezig met de iaalsle hand te leggen aan een afbeeldsel des koningsin levensgroole en ten voete uit. Het is bestemd voor de raadzaal van liet stedelijk bestuur van Amster dam en stelt den vorst voor in den uniform van kolonel der zeemagl. De vorst draagt er geene an dere ordeteekenen dan die van het koningrijk en het versiersel van het gulden vlies. Met de linker hand op den zee-officiers-sabel rustendehoud hij den hoed onder den regter arm en staat op het strand terwijl men een zeil ziet aan den horizon, welks hel dere lucht eenen sclioonen dag voorspelt, ofschoon er, meer van voren, graatiwachlige wolken mogen hangen. Deze laatste zijn in de bewerking zeer dut; gehouden en liet hoofd kotnt er op uitmuntende wijze tegeri uit. Men houdt dit portret om de treffende gelijkenis, de juistheid van teekeniugde schoone kleurde zorg aan het bijwerk besteed, het schoone model en de voortreffelijke behandeling ais het uitmun- tendste werk door het penseel van dien kunstenaar geleverd. Men schrijft uit Deventer, 13 Januarij; Wij vernemen met genoegen dat de heer K. P ter Reehorst, lector en beëedigd translatenr te Kam pen, van de commissie der wereld-tentoonstelling te Londen een zeer vleijende brief van dankbetuiging heeft ontvangen, voorde inzending van een exem plaat- van zijn weik The Mariners Ijlend in tien talen.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1