MRSSC I I JAN U A Ï*1 I. J a ,nj BEKENDMAKING. *&mrn MAAN I) AO He uitgave dezci r Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. Dc Gewone Advertentien worden a ZO ets. de regel geplaatst. van J6 regels a J ,tQ behalve, het. Zegelregl Prijs per R wartaal is fj.it) l'r<r.in o per Post .1,90. Gel/ooi Ie-, Ilvwehjhs- en It oiii/lieiig jen BURGEMliKSTlitl en WETHOUDERS dee Stad GOES, brengen ter kennis van du daarbij belang hebbenden Dat de tweede suppleloire beach ij ving over liet jaar 1850, voor de Stedelijke Belasting op de HON DEN, afgeloopen en dien conform het kohier opge maakt is, alsmede dat hetzelve, tor voldoening aan het bepaalde bij Art. 2 van het Reglement, door den Raad dezer Stad vastgesteld den 9 April 1830 en goedgekeurd bij Koninklijk besluit van dea 5 Augustus daaraanvolgende No. II van heden af gedurende veertien dagen, in den voormiddag, ter Stads-Griffie ter visie zal liggen, ten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames, ge durende deze veertien dagen aan den Stedelijken Raad in te dienen. Wordende een iegelijk die bij deze beschrijving mogt zijn overgeslagen aangemaand om zich dien tijd ten nutte te maken tol het doen van zijne aan gifte, ten Kantore van den Ontvanger der Stedelijke Belastingen, zoo en gelijk in meergemeld Art. 2 van het'Reglement is voorgeschreven. Terwijl de Ingezetenen te dezer gelegenheid worden herinnerd' aan de bepalingen van Art. 5 des meerge- waagden Heglements: dot diegene, wel,ke na den afloop der beschrijving een of meer Honden zal willen hou den boven die waarvoor hij beschreven is daarvan insgelijks schriftelijk aangifte zal moeten doen ten Kantore van voornoemden Ontvanger. En ten einde een ieder hiervan kennis dragc zal deze worden gealligeerd en geplaatst in dezer Stads- Couront. Gedaan ten Sladhuize van Goes, den 11 Januarij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEEB MOIIR. Ter ordonnantie van dezclven De Stads-Secrelaris L. db FOUW, Jz. GOES, den J3 January. Volgens den staat van geboorte en overlijden, op gemaakt hij den Burgerlijken Stand, zijn aldaar, gedurende het jaar 1850, geboren: 104 kinderen van het mannelijk- en 102 vrouwelijk geslacht te zanten 206 kinderen. overleden 65 personen van het mannelijk- en 81 vrouwelijk geslaehi te zamen 146 personen waaronder 1 van het mannelijk geslacht elders woon achtig. Onder welk getal niet begrepen zijn 16 levenloos aangegevene kinderen zijnde 9 van het mannelijk- en 7 van het vrouwelijk geslacht. En hebben in dat zelfde jaar 50 huwelijks-voltrek kingen plaats gehad. Den 2S Julij 1851 zal er bij ons eene totale - Zon-eclips zigtbaar zijn. Het begin is des middags ten 12 ure 34 minuten liet inidden ten 2 ure 40 minuten en het einde ten 5 ure 10 minuien. Deze verduistering behoort tot de merkwaardigste en zeldzaamste die hier gezien worden zullende voor ons bijna 9/10 gedeelte van de middellijn der Zon, door de baar alsdan voorbijgaande Maan worden bedekt. "Voor sommige plaatsen, zoo als de noordelijke pun ten van Ysland Bergen in Noorwegen, Christiuan— stad en Gothenburg in Zweden, Dantzig en Konings bergen in Pruissen Warschau in Polen en onder scheidene plaatsen in Iiusland zal de verduistering volkomen zijn en gedurende eenige minuten den dag in nacht veranderen, zoodat, bij helder weder, de groote sterren zigtbaar worden. De plaats aan den hemel, waar de zon voor betoog verdwenen zal zijn, zal zich aanduiden door eene zwarte schijf met een flaanw zonderling licht omgeven. Hier te lande zal de zon, als de verduistering des middags ten 2 ure 40 minuten bet grootste is zich vertoonen als eene smalle sikkelvormige boog, even gelijk de Maan, wanneer wij haar, met heldere lucht, het eerst zien na dat zij nieuw is geweest. De verduistering der Zon zal voor ons het eerst zigtbaar zfin aan baren westelijken rand, en het eind derzelve aan den bovenrand iets naar de oostzijde. Wij zeiden dat deze eclips tot de zeldzaamste en merkwaardigste verduisteringen behoort, die hier ge zien worden. Dit moge daaruit blijken dat er in den Terderen Joop dezer eeuw nog slechts drie totale zon-eclipsen in Europa gezien kunnen worden die in grootte eenigzints aan deze nabij komen, te weten: een den 18 Julij 1860 die alleen voor een klein gedeelte van Spanje totaal zal zijn een den 22 December 1870, die zulks voor enkele zuidelijke' punten van Europa, en een den 19 Augustus 1887, die voor Noordelijk Duitschland en Pruissen totaal zal wezen. Te 's Gravenhage beeft Zaturdng jl. eene eerste vergadering plaats gehad van de in die stad woonach tige medestichters en leden, onder liet presidium van jhr. mr. J. A. ridder van der Ueim van Duijven- dijke van het te Bijssel bij Zutphen tot stand te brengen gesticht voor verwaarloosde en hulpbehoevende knapen. Genoemde heer hield eene treffende rede waarbij bet nuttige en bet noodzakelijke van derge lijke inrigtingen betoogd werd ten einde daarin op te nemen en van het verderf te redden die verlaten wezens welke bij gebrek aan godsdienstige zede lijke en professionele opvoeding, noodwendig der maatschappij eenmaal tol nadeel schande en oneer moeten verstrekken. Ten slotte spoorde hij ieder der aanwezigen aan, de deelneming daaraan zooveel mo gelijk te bevorderen, opdat de jaarlijksrhe inkomsten der inrigting klimmen mogen tot de som, welke ge oordeeld wordt noodig te zijn tot het nemen eener eerste proeve. Daarna is de vergadering overgegaan tot de benoeming van het bestuur voor de afdeeling 's Gravenhage provisioneel bepaald op een getal van vijf leden, en zijn daartoe gekozen de heereu jhr. mr. J. A. ridder van der Ileim van Dnijvendijke, F. A. Mahieu, jhr. mr. C. van Breugel, mr. L. Metman en ds. 'I'. C. II. Ilnydecoper. Men schrijft ui'. Delft: Gepasseerde Dingsdag heeft de installatie plaats gehad van den nieuw benoemden burgemeester, den lieer O. Maas Geesleranus. Bij die gelegenheid werd de klok op een buitengewoon uur geluid om de ingezetenen voor bet raadhuis op te roepen !ot het aanhooren van de notificatie deswege. Doch velen-, ja zeer velen waren van geduchte dat er brand was; de straten waren op een oogenblik opgevuld met menschen welke naar het onzekere, niet bestaande brandpunt snelden. Sommigen verkeerden zoo stellig in dit denkbeeld, dat men zelfs leden der Schutterij'in hunne uniform tegenkwam ook eenige leden der brandweer waren op de been; reeds was er door hen een brandspuit voor den dag gehaald die bij de ontknooping weder spoedig op zijne plaats is gebragt. Een en ander strekt tevens ten bewijze en mag men met genoegen opmerken da-t wanneer er een dergelijk onheil mogt plaats grijpen, men op de ac tiviteit van velen mag rekenen, hetwelk reeds meer malen overtuigend is gebleken. DUITSCHLAND. - Frankfort, de/i 9 Januarij. Sedert den 7 dezer zétten de Oostenrijkers hunnen marscli uit Kassei naar Holstein voort, en wel door het Hannoversche gebied over Munden en Hildesbeim en van daar verder per spoorwegnaai- Harburg. Volgens reglstreekscbe berigten uit Hauriover, zullen zij bij het Pruissische stadje Wittembevg de Elbe passeren. De Oostenrijksche gezant te Hannover beeft den doortogt van nagenoeg 25,000 man met bijna lOOstuk geschut aangekondigd, waarop de Hannover sche regering eenen kommissaris beeft benoemd, om deze troepen te vergezellen en alles te regelen gedu rende derzelver doortogt. In Z witserland verschijnen tegenwoordig niet minder dan 204 periodieke bladen van staatkundigen, wetenschappelijker! en anderen inhoud; in Bern ver schijnen er daarvan 40, in Zurich 23, en zoo neemt dit getal af lot Uri en Nidwalden toe, welke slechts een blad van dien aard bezitten. Obwalben en Ap- penzell i. Rh. zijn de eenige kantons waar geen pe riodieke drukpers bestaat. Na de met Nieuwjaar- plaats gehad hebbende veranderingen schijnen de bladen van den gemagtigden geest meer en rneer te verminderen van de uitersten zijn die der linker zijde in bloei toegenomen. - Voor eenige jaren be stond in geheel Zwitserland naauwelijks één socialis- tisch-democralisch blad nu telt bijna ieder groot kanton er een of mfcer onder zijne periodieke ge schriften. Eindelijk merkt men nog op, dat er van die 204 Zwilserschc bloden 152 in de Duitsche 46 in de Fransche, 5 in de Italiaansche en 1 in de Ro- meinsche taal geschreven worden. Men schrijft uit Berlijn van den 9 dezer Het kroonings- en ordefeest zal den 18 dezer met groote plegtigheid gevierd worden, aangezien het dun 150 jaren is, dat de Keurvorst ff ilhëlm 111 zich als koning van Pruissen Frcderik 1) kroonde, In den namiddag van den 6 Jannarij, heeft er alhier eene gruwelijke misdaad plaats gehad die om hare beweegredenen des Ie zeldzamer is. De com missionair Niooleltverliet namelijk omstreeks dien tijd in de meest opgewondene stemming, zijne wo ning vergezeld door zijne beide zonenvan 6 en ajarigen ouderdom, oinzich, zoo het .scheen, wegens beroepsbezigheden naar de Silezische poort te be geven. Voor dezelve aangekomen betrad bij de daar liggende brug nam onder eiken arm een dei- kinderen t-n stortte zich met hein in het water. Be kinderen zonken dadelijk in deri vader ontwaakte- nog de zucht tot liet leven, want hij riep luid om i hulp. In de nabijheid waren schippers die op het

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1