TOTBEïOfiDERIDIfiDERTOfllWT. Het collegia van Raden eti Generaalnieesteren dei Muul heeft Dekend gemaakt dat gedurende het jaar 1850 aan 's Rijks Munt de volgende specie» zijn vervaardigd: A. voor rekening van he! Rijk: 1,855,209 rijksdaalders f 4,638,022,50 2,208,466 stukken van 23 cents f 552,116,50; 7,274,862, stukken van 10 cents/ 727,486,20; 3,039.092 «luk ken van 5 cents 151,954,60; 2,000,400 halve cents 10,002. 15. voor rekening van bijzondere personen: 3,157,272 Rijksdaalders 7,893,180. Dus is geslagen voor een gezamenlijk bedrag van f 13,972.761,80, benevens eenige proefstukken van den dubbelen enkelen en halver, gouden Willem den gulden en den halven gulden, met de beeldteriis van Z. M. PFillem III, DUITSCHLAND. - Frankfort, den 3 January. Sedert eenige dagen hebben wij bij S graden warmte volkomen zomér. Dit is mede langs den ganschen Bovenrijn het geval; en alotn is de scheepvaart weder in volle werking. Deze wordt nog bijzonder door den buitengewonen hoogen stand des waters begun stigd. Men is echter niet zonder reden beducht, dat bij aanhoudend warm weer dat zich zelfs tot Zwit serland uitstrektde veelvuldige sneeuw in het ge bergte smelten en dit overslroomingen ten gevolge zal hebben. Hier staat het water reeds vele voelen bo ven het gewone peil. ENGELAND. Londen, den 6 January. De heer Edtv. L. Bulwer, de beroemde roman schrijver heeft thans een drama onderhanden het welk eerlang door eene vereeniging van aanzienlijke kunstliefhebbersaan wier hoofd Ch. Dickens zich geplaatst heeft, op het kasteel des schrijvers te Kneb- wordt zal opgevoerd worden. De opbrengst dier voorstelling alsmede van het manuscript, zal dienen ter oprigting van een toeviugtsoord voor behoeftige tletterkundigen terwijl eindelijk de heer Bulwer een gedeelte van zijn grond zal afstaanwaarop een dergelijk gebouw zal gevestigd worden. -Ten gevolge van een hevig on weder had er eene vreessehjke ovefstrooming plaats te Carl-Isle, IJij menschep geheugen had men daar zulk een on- weder niet gehad. Dc verwoestingen door een en ander aangerigt zijn echter minder aanzienlijk dan aanvankelijk ge vreesd werd, Een zwervend bedelaar nabij Cork, heeft zijn 14jarige zoon voor 2 sh. verkocht aan den paard rijder Pablo Fanque. FRANKRIJK Parijs 5 January'. De dagbladen deelen de volgende vergelijken de opgave mede van den geringen veestape) in Frankrijk in verhouding tot die van de overige rij ken van Europa. Van ossen, koeijen en kalveren heeft Denemarken er voor elke 100 inwoners, 100; Zwitserland 85, Wurtemburg 71, Schotland 62, Oostenrijk 53 Lombardije 50 Sardinië 46 Hol land 45, Hannover 40, het Groothertogdom Baden 39 Saxen 35, Pruissen 34. Engeland 33 de Rijn provinciën 33, Belgie 30, Frankrijk 29. Van varkens heeft Engeland er op elke 100 in woners 33 het Groothertogdom Baden 31 Hol land 25, Spanje 20, Sicilië 20, Beijeren 19, Hon garije 18, Ierland 15, Belgie 15, Zweden 14 en Frankrijk 14. Volgens de Memorial de Bouenheeft de Minister van Birmenlartdsche Zaken bevolen om de portretten van verscheidene beroemde personen der Fransche geschiedenis waaronder ook dat van Phi lippe Kgalitè uil de openbare galerijen van bet museum van Versailles weg te nemen en ze te plaatsen in eene zaal tol welke sleehls aan schil ders toegang zal verleend worden. -Zelden heeft men in de omstreken van het Elvsee zoo vele oude soldaten van het keizerrijk bij een gezien, dan gisteren. Men heeft er in die rijen opgemerkt die naauwelijks meer dan veertig jaren telden. Dit zijn voorzeker regiments-kinderen, op de bivouac of onder de tent geboren want bezwaarlijk zal iemand van dien ouderdom tijdens het keizerrijk de wapenen gedragen hebben. De nresidenl der wetg. vergadering, zal eerst daags eene. brochure uitgeven, getiteld; Over de openbare gestelde maglen, harereglen en verplig- tingen.. De vrienden van den heer Dypin,, aan wie de voornaamste passages van dit werk zijn voorgele zen, verzekeren, dat het een van de beste voortbreng selen van den bekwamen regtsgeleèrde.is. De zaak van den heer Maumuin is nog niet geëindigd. De heer Chiron erkent voor zoo veel hem betreft de orde van den dag niet waarbij de heer Mauguin zijn schuldenaar, ontslagen is. De heer Protas, zijn advokaat, heeft heden aan den president Bebelleyme een request overhandigd, waarbij hij hem liet regt vraagt om den heer Mauguin op nieuw in gijzeling te laten zeiten en den directeur van de gevangenis van Clichy te mogen vervolgen omdat hij door den heer Mauguin krachtens een reglerlijk vonnis gevangen los te laten, zijne belan gen benadeeld heeft. De zaak zal den Ssten Januarij behandeld worden. Volgens een dagblad van de Isère heeft de zoon van den afgevaardigde van dal departement, de heer E. Bonjat aan het ministerie van landbouw en koophandel de plannen aangeboden van eene door hem uitgevonden nieuwe soort van drukpers, waar voor hij een brevet van 15 jaren heeft verkregen. Deze drukpers moet met zeer weinig kosten gepaard en buitengewoon snel weiken daar bijvoorbeeld 25,000 exemplaren van een dagblad binnen het uur zouden kunnen gedrukt worden. Ingevolge een staat van de Parijsche drukpers geven de dagbladen van de zoogenaamde ordelievende (Legitimisten en ürleanisten) dagelijks in het geheel 85,000 exemplaren uit, de Bonapartislische 60 000, en de oppositiebladen 129 000. Van de voornaam ste dagbladen telt de Cbnstitutionnel 30,000 abon nementen de Presse 24,000, de Palrie 14,000, de Débats 11,000, de National 5000 enz. Volgens den bekende Fransche statisticus Mo- reau de Jonnes zou de sterfte in de verschillende landen in de volgende verhouding tot elkander staan. In Italië, Griekenland en Turkije sterft jaarlijks 1 persoon van de dertig; in de Nederlanden, Frankrijk en Pruissen 1 van 39 in Zwitserland Oostenrijk Portugal en Spanje 1 van 40 in Europeescli Rus land en in Polen 1 van 45 in Noorwegen 1 van 48; in IJsland 1 van 58; in Schotland 1 van 60. Hier uit blijkt, dat onder het koude klimaat en in landen die aan zee gelegen zijn, het menschelijk leven ge woonlijk langer duurt dan in de zuidelijke gewesten. Volgens het Journal de la Librairie de 1850, bedraagt hel aantal geschriften, boeken en brochures, gedurende 1850 uitgekomen, 7208, waarvan 4711 te Parijs, 2460 in de departementen, 37 in Algcrie, en 1 360 als herdrukken of nieuwe uitgaven zijn uitge komen. De nieuwe werken bedragen 5848. In de Fransche taal zijn 6848 en in de dialecten der ver schillende provinciën van Frankrijk 68 verschenen 53 zijn verschenen in het Duitsch 61 in het En gelse!) 51 in het Spaansch 83 in het Grieksch 165 iu het Latijn; 16 in het Italiaansch 15 in het Poolsch 16 in het Porlugeesch enz. ZACHTE WINTERS. In verbapd tot hetgeen wij uit Groningen in ons vorig nommer mededeelden over den tegenwoor- digen bijzonder zachten winler plaatsen wij het volgende stukjedat voor ettelijke jaren door een dagblad werd opgenomen, toen, even als nu, na den zeer strengen en langdurigen winter van het vorige jaar, eeo zeer zachte winter hier te lande heerschte liet verschijnsel dat na een' langdurigen winter van liet vorige jaar, de opvolgende zich door buiten gewone zachtheid onderscheidt, is niet vreemd, gelijk wij met een paar voorbeelden uit de vorige eeuw zullen bewijzen. De winler van 1 7541755 was langdurig en streng, zoodal men van Deventer schreefde lange brug over den IJssei die hier om de vorst, den eersten dag dezes jaars werd weggenomen, is door den lang aanhoudenden winter niet eerder weder gelegd, dan den 13 van Lentemaand hetwelk meer dan tien weken belemmering in liet passeren over den IJssei veroorzaakt heeft; een geval, waarvan sedert het jaar 1709 geen voorbeeld is. De Orerijsselsche en Vrie- sche veerschepen kwamen den 23 Maart eerst te Amster dam aan." {Nederl, Jaarb, 1755.) Het volgende jaar wordt gemeld zoo langdurig de vorst was in den winter van verleden jaar, zoo gering is dezelve nu geweest, en in het thans verloopen winler-saisoen, dat in deze lentemaand zijn einde neemt, is de lucht zoo zacht geweest,, datzoo lang men het winter heeft moeten noemen, zoo veel ijs niet gezien is, dut er. eene hen over zou hebben kunnen loopen en de weinige nachtvorsten die men gehad heeft vertoonde de wateren niet zoo gestremd, of de zacht heid der lucht des daags deed alles weder verdwijnen, zoo dat wij niet behoeven te herinneren, dat de vaart in het geheel door geen ijsgang tot stremming der wateren is belemmerd geworden NederlJaarb. 1756, bl. 426). De strenge en langdurige winter van het jaar 1794 1795 is nog in het aandenken van sommigen. Hij maakte den overtogt der Fransche legers over onze rivieren gemakkelijk. De volgende van het jaar 1796 was des te zachter. «Vele zeer zachte winters het-fi men ondervonden (meldt de A'onst- en Letterbode oden Febr.), doch geene maand Januarij zal gelijk zijn aan de laatst afgeloopene geen nachtvorst zelfs en geen sneeuw en eene zoodanige maat van warmte dat op den 31sten Januarij open Rensche bloesem in de opene lucht- is gezien en dat meer dan ééne soort van veldbloemen zooals paardebloemen madelieven enz. in het veld hier en daar bloeijen, Vervol gens wordt opgegeven (12 Februarij)«dat op 15 Jan. twee vroege lulpen in vollen bloei van den open grond zijn afgesneden en dat men er meer zou hebben kunnen snijden. Ook wordt er medege deeld een versje, dat op den 8sten Januarij 1796 door een boer van even buiten Haarlem met een schaapje van graasde boter aan zijne kalanten present gedaan werd De vrugtbrc hemeldaauw gaf aan natuur liet leven Tot in het harstsaisoenhet guurste jaargetij. 't IVas ouder Wijk aan Duin. Wie vond het ooit beschreven Dat men in Louwmaand zag het melkvee in de wei Wie mogt in dit gewest dit meer dan nu aanschouwen. Ik denken wel met regtvoorzeker niemand niet. Laat dito stervelingu steeds op God doen bouwen Verheugen wen ge als nu zijn Alvermogen ziet. De Fransche historieschrijver Mezerav verhaalt in zijn ff Abrégé Cronol. in het leven van Fiukcois 1 op het jaar 1531dat van het einde des jaars 1528 tot iu den aan vang des jaars 1531 maar één enkel saisoen, t. w. zomer, scheen geweest te zijn, zoodat men in geene drie jaren twee nachten achteréén vorst gehad heeft. MAATSCHAI'PM AFDEEL1NG GOES. Het Besluur der A Kleding brengt l)ij deze ter kennis tan alle be langhebbenden dat liet Tweede ZEEÜWSCH MUZIJKFEEST zal gevierd worden bier ter Slede op IP oensdag en Donderdag 7 en 8 Mei e. k, zullende op den eersten dag de uitvoering plaats hebben van bet Oratori um PAULUS, van F. Mendelsohn Bartholuij, in het, tot dat einde door HH. Kerkvoogden wel willend afgestaan Koor der Groote Kerk terwijl op den tweeden dag eene SOIREE MUSICALE in het gewoon Concerllooaal zal gegeven worden dat ingevolge besluit der Buitengewone Vergadering, ge houden 6 Januarij j!., de Leden der Afdeeling, die voor de extra-contributie hebben ingeteekend den vrijen toegang hebben tot de uitvoering van den eersten dag doch alleen met de inwonendevol wassen leden van hun huisgezin terwijl de inteeke- ning voor de extra-contributie is opengesteld tot Maandag 5 Mei e. k. dat voor anderen de prijs der entrée-kaartjes bepaald is als volgt 1. Tot de beide avonden, voor een' Heer f 3, voor eene Dame - 1,50 2. Tot iedere avond afzonderlijk voor een' Heer - 2,— voor eene Dame - 1,—- 3. Tot iedere der beide generale repetitien (Dings- dag den 6 Mei) per persoon 0,60. Zullende van ieder Kaartje JO Cents worden afge zonderd len behoeve der Üiaconie-Armendat eindelijk alleen aan de Heeren en Dames, Leden van het Koor en Orchest, vrije toegang wordt verleend, tot de uitvoering van den liveeden dag. Het Bestuur der Afdeeling voofn;, Namens hetzelve, K. B. VAM 1ÏEAI BOSCH, Secretaris, Tb Goes bij F. Klbeuwens Zoon,

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2