G0ESSC1IE CIBRAiT. 1851. "VAN "VREDENBURC1I. BisML mm x ®8t fr i MAAM>A(ï t> J A MA 111 J. Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,76 f ranco per Post J,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberïglen van ,16 regels a f J ,20 behalve hel Zegelregt. iütmi mmmmm REDDING van DRENKELINGEN. Circulaire, ran den Jslen January J85J A No. Js/e afdeeling; herinnering aan de bekendmaking door de Maatschappij ad hoe uitgevaardigdomtrent het red den en behandelen van Drenkelingen. Aan de Fleercn Burgemeester en Wethouders der stedenen Burgemeester en Wethouders of Assessoren der steden en gemeenten ten platten lande in de provincie Zeeland, alsmede aan den heer Bevelhebber van het Luitenantschap der Maréchaussees in het 4de en 5de district der provincie te Sas van Gent. De geheel verkeerde en ondoelmatige behandeling eens drenkelingsheeft weder een meoschénleven gekost. In den vroegen morgen van den 27sten December j!., geraakte een man in de Krabbekreek, gemeente Hei/Ie. Op het daardoor veroorzaakt gerucht, snel den eenige in de nabijheid zich bevindende lieden ter hulpe. Zij toogden hem die nog eonige teekénen van leven gaf, uit het water, dan in plaats van hem, tot opwekking der onderdrukte levensgeesten verder de vereischte hulp toe te brengen legden zij hem aan den oever der kreek.neder, en spoedden zicll, om zoo als men zich in de volkstaal uitdrukt het geregt te halen. Het gevolg daarvanwas des drenkelings dood. Zoo blijkt hetdat bij de menigte een verouderd vooroordeel, nog niet voor het gezond verstand heefl mogen wijkep. Dit voorval geeft mij aanleiding bij u in herin nering te brengen, de bekendmaking der Maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam, mede gedeeld bij het Provinciaal blad INo. 40 van 183S, met verzoek om daaraan bij vernieuwing in uwe stad of gemeentede meeste bekendheid te geven. "Waren de in die bekendmaking vervatte inlichtingen, omtrent de behandeling eti aanwending van redmid delen jegens drenkelingenin het aangeduide ge» val opgevolgd geworden men zou het verlies van een menschenleven minder hebben te betreuren. De bevelhebber der maréebansées ontvangt hier bij tévens een' afdruk van bal aangehaalde blad en bekendmaking ter mededeeling aan zijne onderhoo- rige brigade kommandantcn. De Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, GOES, den 6 Januarij. Thans is in hel licht verschenen de eerste afleve ring dér wel'ken van J. van Pondel, in verband gebragt met zijn leven en voorzien van verklaringen aanteekeningen door Mr. J. van Lennep, YVijmee- nen niet teveel te zeggen wanneer wij verklaren, dal de stoutste verwachtingen, die men van dit werk reeds bij zijne aankondiging koesterde door deze eerste aflevering is overtroffen. Zoo als men zulks wel vooraf konde berekenen, is de bearbeiding van den kundi- gen van Lennep den grooten dichter overwaardig en, wat de uilvoering van het druk- en plaatwerk be treft deze is waarlijk niet genoeg te prijzen. Liet is een prachtwerk in den volsten zin des woord», dat door de heeren M. ff. Dinger tip Zonen, te Amster dam wordt uitgegeven, waarmede wij hen dan ook een even belangrijk als wèl verdiend succes toewen- schen. \N. IC C.) Men schrijft uit Amsterdam van 31 December: De arrondissements-reglbank, derde kamer heelt heden uitspraak gedaan in onderscheidene zaken we gens onwettig brievenvervoer. De regtbank heeft in al die zaken vrijspraak gege ven. Meerendeels berustte deze op de omstandigheid, dat de processen-verbaaldoor de ambtenaren der posterijen opgemaakt, niet voldeden aan de voorschrif ten van het wetboek vari strafvordering. In enkele zaken werden echter bepaalde vraagpunten uit de wet van den 12 April 1850 heslist. Zoo heeft de regtbank o. a. overwogendat, terwijl een ieder strafregtelijk verantwoordelijk is slechts voor zijne eigene daden, en de wet van den 12 April 1850 geene van dit beginsel afwijkende bepaling inhoudt de ondernemers van postwagens niet wegens ongeoorloofd brievenvervoer kunnen veroordeeld worden, wanneer blijkt, dat het vervoer niet door hen, maar door een ar.der persoon, al zij die ook in de onderneming werkzaam, gepleegd is. De regtbank heeft insgelijks aangenomen dat volgens de wetniet kan worden onderscheiden op welke wijze de brief of het paket tot boven de vijf oneen is bezwaard, zoodot, 'al blijkt dat een brief slechts door het aanhechten van een steen tot dat ge- wjgt gebra'gt is, de overbrenging daarvan niet straf baar is. Aangaande art. 28 der postwet, waarbij aan gezagvoerders van binnenvallende zeeschepen de ver- pligling is opgelegd, om opgave te doen van de brie ven, welke zij aan boord hebben en mei weiker over brenging zij belast zijn, heeft de regtbank beslist, dat ook in dit geval zal er van overtreding sprake zijn, moet blijken dat de overbrenging der brieven tegen genot van vracht geschied is. Men meldt uit Groningen, van 31 December Terwijl de- berigten uit het zuiden en midden van Frankrijk, spreken van koude en overvloedige sneeuw en de hoven-Rijnen de Mein reeds met drijfijs bezet zijn hebben wij hier eene buitengewoon zachte we- dersgesteldheid. lieden, op ouden jaarsdag, bloeijen in den Hortus en Landhuishoudelijken tuin te Groningen op den kouden grond de Pyrus japonica (1), het gewoon driekleurig viooltje Viola tricolor) de Doornstruik Fransche- of Stekelbrem Ulex eu- ropaeusde aardbezie (genoemd Lord Grey), het gewoon kruiskruid (Senecio- vulgaris) en Poa annua overal voorts de paarsche en de gevlekte Doovenelel ILamium pvrpureum en maculalum), de ongesteelde Primula {Pr. acaulis), de bonte en de gele of wilde Aurikels Auricula Primula), de Madelief Bellis perennis) het geurig Hoefblad Tussilago fragrans)terwijl het witte Hoefblad (Tussilago a/ba) reeds 3 Ned. duimen boven den grond is opgeschoten. Enkele bloemen ziet men aan de Sellery {Apium graveoleus) kroeze Malva of desertbladen (Malva crispa), de witte Honig kla ver Meliloius leucan/ha) de mater [Pyrelhrum Parthenium) de Reseda (Reseda odorata) Po- lentilla sulphureaGeum coccineum Dianthus superbus de Muurbloem Cheiranthus Cheiri de Goudsbloem (Calendula, officinalis), de stin kende Oïjevaarsbek (Geranium Robertianum Opslag van groote bootten en paardenboonen (Faba vulgaris) zijn op het punt van te bloeijen. De gras-angelier yDian/hus plumarius) is vol bloemknop. (1) De Latijnsche namen zijn er bijgevoegd om alle misverstand elders voor te komen De l amper foei ie Lonicera Cnprifofium en L. Periclymeuum), en de Majoraan (Origanum Ma- jorana) hebben geheel nieuwe bladen hier en daai ook de Peterselie-vlier Sambucus nigra, var. laci- niala). Zoo ook een aantal vaste planten, de wi/de kervel (Chaerophyllum sylveslre)Iris puim la Veronica gentianoides de Vogelmei h Ornilht- galum umbellatum het Penningkruid Lysima- chia Nummidaria), bekruipende Dole/bloem (Ra nimeulus repensenz. enz, Buiten de stad ziet men nog verscheidene violieren of hier zoogenaamde leukosen Chciranhius ineanus) in bloei. Nog in de vorige week is op de stads waile gras tot veevoeder afgesneden. De Lambertz hazelaar (Corylus tübulosa) rs on het punt zijne bloemknoppen te ontsluiten. Het zoo genoemd Peperboompje (Daphne Mezereum)be zwarte Aalbes en de Kornoelje (Cornus raas) heb ben dikke bloemknoppen als in Maart. De wormen eindelijk en mollen werken naar boven; men ziet goudvisschen geheel boven op het water en voert hu o brood even als midden in den zomer; alles tezamen alxoo kenteekenen genoeg eener in dit jaargetijde bui- tengetneen zachte wedersgesteldheid. Het getal te Utrecht studerende bedroeg op Dec. 1850 in het geheel 381, als: in de regten Hm, theologie 148, letteren 11, geneeskunde 43, wis- en natuurkunde 13. Te Leijden zijn aanwezig 348 studenten, nis in de regten 176, theologie 84, letteren 21 genees kunde 53, wis en natuurkunde 14. Elders studerende doch te Utrecht ingeschreven waren 26, te Leijden als zoodanig ingeschreven 61. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 2 Januarij. - Het buiten koers stellen der gouden muntspeciën in Nederland en Belgie heeft in den Elzas ten gevolge, dat vele duizende Napoleons die sedert langen tijd bewaard werden thans in omloop worden gebragt. Groote uitbetalingen worden daar nu voornamelijk in goud gedaan. De criminele regtbank van Kongsvinger (Noor wegen) beeft onlangs vonnis geveld in eene zaak van vievuubbelen moord welke met voorbedachten rade begaan is maar onder zulke verzachtende omstan digheden, dut de regtbank, na, volgens de wet, het doodvonnis over den moordenaar uitgesproken te hebben evenwel gemeend heeft een verzoekschrift aan den koning te moeten aanbieden, om algeheele vergiffenis. Zie hier de bijzonderheden dezer zaak Èr beslaan in Noorwegen ongeveer 15 a 20,000 Bohemers tGipsies), eene stam die slechts van dief stal ten koste der land-bewoners leeft zoodat er iu de eenzame landhoeven des nachts altijd wacht wordt gehouden om tegen de aanslagen der Bohemers be veiligd te zijn. In het begin van Febvuarij 11, vertoonden zich op zekeren morgen vier Bohemers (drie mannen en eene vrouw) voor het huis van de echtgenoolen Ommer- saeter op eenige mijlen van Kongsvinger gelegen en vroegen naar gewoonte om een aalmoes. Er was toen slechts eene jonge dienstbode Lars Rin ger 18 jaren oud, in het huis aanwezig. Door de aankomst van deze gevaarlijke gasten ver schriktbedacht hij een middel, om hen te beictlen de handen te slaan aan het eigendom van zijnen mees ter. Hij ontving hen met de meeste voorkomend heid voerde hen naai het beste gedeelte van het

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1