Nederlanden met al zijne ap- en dependentien van u:t de residentie naar Utreclit te verplaatsen; slaande dit geopperde denkbeeld in verbond met de geprojec teerde opheHing van de Ulrechtscbe akadeinie. Dezer dagen overleed te Breda binnen weinige nren zekere L. P., van beroep sleper, een ijverig en arbeidzaam menschdie, volgens veler gedachten, met zijn paard wagen en slede met hard werken de kost moest verdienen. In zijne laatste oogen- blikken verklaarde hij echter dat op zekere en door hem met stamelende lippen aangeduide plaats, eene aanzienlijke somme gelds verborgen lag. Aan zijne naastbestaanden allen tot de arbeidende klasse be boerende zal deze nooit gedachte erfenis goed te stade komen. Men schrijft uit Utrechtbetrekkelijk het on langs door ons medegedeelde misdrijf langs den spoor weg bij het station Breukelen alwaar, zoo als men zich zal herinnereneen champagne flesch en een steen in een der rijtuigen van den voorbij stoomenden trein is nedergeworpen dat men na een naauwgezet onderzoek reeds op het spoor der schuldigen (want er schijnen er meer dan een te zijn) gekomen is, en dat waarschijnlijk eerstdaags deze zaak zoo als te wen- schen is, ter plaatse waar zulks behoort, met de ver- eischte openbaarheid zal behandeld worden. UUITSCHLAND. - Frankfort, den 62H December De Pruissische troepen hebben Kassei ontruimd, met uitzondering van een battaillon infanterie, 't welk aldaar is achter gebleven ten einde naar luid der overeenkomst van Olmutzeen deel der bezetting te blijven uitmaken. De Oostenrijksche jagers, die steeds de voorhoede van eene der Beijersche division hebben uitgemaakt, zijn almede in Kassei, en zullen, indien de bedoelde overeenkomst kan worden nageleefd, ook aldaar in bezetting blijven. De Beijersche troepen zijn geenszins afgetrokken maar zijn meerendeels in Kassei gebleven. Diewelke elders zijn verlegd hebben plaats gemaakt voor de te wachten Keur Hessische troepen die alsnu met goedvinden van den Keurvorst naar Kassei zijn teruggekeerd den 26 werkelijk aldaar zijn binnengekomen. Deze troepen zijn door de Oostenrijksche Pruis sische en Beijersche militaire overheden inet zekere plegtigheid ontvangen. Ook de inwoners L-l-u dezelve in grooten getale opgewacht. De troepen bestonden uit de Keurvorstelijke huzaren die steeds zijn aangemerkt als onvoorwaardelijk der partij van den heer Hassenpjlug toegedaan, en hebben ook in den beginne de maatregelen van bedwang helpen ten uitvoer brengen, en de artillerie en de infanterie van de garde, bij welke geene dergelijke gezindheid wordt verondersteld. I)e laatstgenoemde zijn dan ook met groot gejuich door de menigte ontvangen en naar hunne kazernen begeleid. De komst der troepen is de voorbode geweest van de terugkomst van den Keurvorst, welke den 27 heeft plaats gehad. Uit Holstein wordt gemeld, dat den 26, lang: de geheele lijn der voorposten weder eene verkenning heeft plaats gehad, inzonderheid bij Lottorf en Brec- kendorf, doch, zoo het schijnt, zonder belangrijke gevechten. De Pruissische generaal von Gerhardtdie zich, zonder verlof, uit het Holsteinsche leger naar Berlijn had begeven heeft uit dien hoofde zijn r L--'J bekomen. Ten 12 ure werden op een teeken van den heer Phillips, den gepatenteerde, onder wiens leiding de proef geschiedde de luiken gesloten en deze brand bare lading aangestoken. Een dikke rook drong spoedig door iedere opening heen, een zeer voldoend bewijs opleverende dat het vuur onder het dek aan het toenemen was. Omtrent vijf minuten daarna werden de luiken geopend en lot spijt van sommigen kwam een dikke rookkolom te voorschijn, doch nog geene vlam. Die- n, welke met de théorie der vlammen beter be kend waren, wisten dat de aanwezigheid van atmos- pherische lucht noodig was om dit verschijnsel te eroorzaken. Hetzelve kwam echter spoedig, en eene veel zwaardere vlam dan iemand op zee zou wenschen, kwam uit het tusschen-dek te voorschijn. Thans was de tijd lot blusschen daar. Op een tee ken van den heer Phillips werden de machines te voorschijn gebragt, in de gedaante van groote ijzeren gieters en stroomde de gaz-achtige inhoud op de vlammen waarvan de uitwerkselen spoedig zigl- baar waren. Hel vuur verminderde allengs en was in minder dan tien minuten gebluscht. Bijna onmiddelijk daarop ging een man naar bene den in het ruim, daardoor aanloonende, dat de damp kring zuiver en onschadelijk was. Ofschoon het hout der 7aten gezengd waswas bijna niets verteerd. De toestel is zeer eenvoudig van maakseliedere machine is van plaatijzer cilinder vormig vervaardigd en omtrent drie voet in diameter en drie voet hoog. Zij hebben eene binnenvoering of dubbeling met gaten aan de zijden en beneden. Het mengsel van eenvoudige chemische zamenstel- ling is binnen in geplaatst met eene kleine flesch een ander mengsel bevattende daarnevens. Eene kleine hoeveelheid water bevindt zich op den bodem der machine tusschen de twee afscheidingen, waar mede bet gaz (door de vereeniging der twee mengsels gevormd) door de gaten oprijzende, zich yereenigt. Het water wordt er alleen ingebragt om de sterke kracht van den damp te vermeerderen. Wanneer de machine gesloten is, wordt er eene schroef omgedraaid, die, op de flesch drukkende, haar breektwaardoor de inhoud zich vermengt en het gaz door eene buis met aanmerkelijke kracht heen' werkt. Iedere machine kan 1200 vierkante voeten gaz leveren en er werden er zes voor deze proefneming gebruikt. Dc toeschouwers bleven gedurende de geheele proef op dek en ondervonden geen letsel van het gebruikte gaz. Het was opmerkelijk om te zien in welken korten tijd het tusschendek schoon was. Er was niets van den zwaren stikkenden rook te zien, die een ieder zal hebben waargenomen, die het blusschen van brand door water heeft bijgewoond. Men zal zich nog herinneren dat eenigen tijd geleden in eene steen kolenmijn brand ontstond welke door koolzuurgaz gebluscht werd waardoor de enorme kosten bij ge bruik van water, hetwplk moet worden uitgepompt werden vermeden. De aanschouwers waren niet talrijk, waarschijnlijk ten gevolge van het mistig weder. De proef was echter wel der moeite waardig om gezien te worden. Jacquelein heeft de aandacht zijner medeleden op deze gebeurtenis gevestigd en beweerd dat daardoor op de onschendbaarheid der volksvertegenwoordiging inbreuk was gemaakt. Hij heeft verklaard dat hij zich verpligt achtteom voor den heer Mauguin te spreken niettegenstaande het eenen staatkundigen tegenstander gold en heeft de Wetgevende Verga dering aangespoord om onverwijld de vrijlating van dien afgevaardigde te gelasten. De ultra-repubükeinen hebben krachtdadig partij getrokken tegen de Regering; zich nadrukkelijk ver klaard voor de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van het wetgevend gezag en het voorstel van den heer L. Jacquelein. Met eene groote meerderheid is dus het voorstel van den heer Jacquelein goed gekeurd 't welk inhoudt: De wetgevende Verga dering gelast, dat de heer Mauguin, vertegenwoor diger des volks, op wiens onschendbaarheid alleen inbreuk kan worden gemaakt naar aanleiding van besluit der Vergadering onverwijld in vrijheid zal worden gesteld, en gaat over tot de orde van den dag. Het ministerie is mitsdien heden geslagen gewor den, tot groote opgetogenheid der uiterste linkerzijde, die een luid gejuich heeft aangeheven, en 't welk niet dan met moeite door den voorzitter Dupin is onder drukt geworden. - Het gebeurde met den volksvertegenwoordiger Mauguin heeft minder weerklank bij de bevolking gevonden ofschoon de geheele Parijssche persmet uitzondering van de dagbladen van het Elyseezich voor de parlementaire onschendbaarheid verklaarde. Gisteren avond ten zeven ure is een der kwes- toren van de wetgevende vergadering, vergezeld door een deurwaarder, voor de gevangenis in de straat Clicby verschenen en heeft krachtens een besluit van dat ligchaam, van den directeur geëischt den volksverte genwoordiger Mauguin onmiddelijk in vrijheid te stellen. De directeur heeft zich gehaast aan het uit gedrukte bevel te voldoen, zoodat de heer Mauguin een vierde uur later buiten de gevangenis was. afscheid - Londen den 28 December. van 24 dezer leest men het vol den patenlvuur-vernieler van den ENGELAND. - In den Times gendenopens lieer Phillips Eene belangrijke proef werd gisteren met den vuurvernieler van den heer Phillips Ie Poplar ge nomen bij de werf van de heeren Sone. Het doel was om de nuttigheid van dit preparaat, om brand in schepen ontstaan te blusschen te be proeven; tot dit doel was een schip fp ear genaamd, groot 150 tonnen, hoog en droog op strand zittende, gereed gemaakt. Het onderruim werd gedeeltelijk gevuld met oude okshoofden, vaten en zakken met teer en terpentijn besmeerd en opgevuld met krullen droog hout en andere brandbare stoffen. FRANKRIJK Parijs, 30 December. De zaak van Allais schijnt bestemd om nog meer gerucht te maken dan men aanvankelijk dacht Deze politiebeambte heeft appel aangeleekend van het vonniswaarbjj hij veroordeeld werd men spreekt verder van een vlugschriftdat nog eenige, voor sommige lieden hoogst onaangename ophelde ringen zou bevatten en eertsdaags in het licht zou verschijnen. De minister van binnenlandsche zaken en de prefect van policie hebben besloten ten einde de gemeenschap tusschen hen te bespoedigen om eene electrische telegraaf tusschen hunne bureaux daarte- stellen. Hiermede zal onmiddelijk eenen aanvang gemaakt worden. Heden isde beraadslaging in de Wetg. Verg. onstuimig geweest. Het ter spraak gebragte onder werp was het in hechtenis nemen van den vrijzinnigen afgevaardigde Mauguin die (volgens een dagblad) als een gewoon sterveling wegens »- traliën was gezet 1 De Keizer van Rusland heeft naar men wileen besluit genomen waarbij belangrijke voordeden wor den verzekerd aan vreemdelingendie in Rusland inrigtingen van nijverheid zullen oprigten, met het doel om daardoor de vestiging eener inlandsche nijverheid te bevorderen. Gelijk men weet zal te New-York even als in Londen eene groote tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid en kunst worden gehouden en naar men verzekert, is door het Amerikaansch bewind daartoe het lokaal reeds aangekochthetwelk voor de tentoonstelling te Londen zal dienen. Reeds houdt men zich te Londen met het drukken van den catalogus der groote tentoonstelling bezig. De grondstoffen zullen in het zwartde fabrijkaten met roode letter de werktuigen in het blaauw en de voortbrengselen van schoone kunsten met gele let ters gedrukt worden. Onder de 15000 Exposanten, die herwaarts voort brengselen zullen zenden zal Oostenrijk zoo men verzekert, er 1000 tellen, dat is dus een 15de ge deelte. Het belangrijkste artikel van Oostenrijksche nijverheid zal de zijde wezen in wier fabrikaadje dat rijk schier onnavolgbare vorderingen heeft ge maakt. schulden achter de De ultra-legitimist de Laroche PUBLIEKE VEKOOPING op Donderdag 6 January J85J, des middags ten 12 ure, te Borssclein de Herberg bij de Wed. Bruijnooge ten overstaan van den Notaris J. G. RlssF.EUirresiderende te Goes, van 3 PERCEELTJES GROND, gelegen op het Dorp van Borssele en behoorende tot den onder het voorregt van boedelbeschrijving aanvaarden boedel van den Heer A. W. OSSE- UAAKI1K. Informatien te bekomen bij gemelden Notaris. Te Goes bij F. Kiekuwens Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2