coincm m ülilitllf 1850» DONDERDAG 36 DECEMBER. KATIOXALS MILITIE. r-WW*' 41VA, X*1 -at --au; [je uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d .75 Franco per Post f d ,90. Gewone Jdverleniien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigien van d6 regels a d.20 behalve het Zegelregt Door het ingevallen Kersfeest, wordt deze Courant eerst Vrijdag verzonden. BSxli ENDMAK ING. OPROEPING voor de [Fervolg van ons vorig Kommer). Art. 53. De ouders voogden en regenten zul len verpügt zijn hunne kinderen of pupillen, in per soon of door iemand daartoe door hen schriftelijk gemagtigd te doeu inschrijven daarin nalatig blij vende zullen zij verbeureneene boete van niet meer dan honderd gulden, doch niet minder dan vijf en twintig gulden, en ingeval van volstrekt onvermogen, met eene. gevangenis van een tot twee maanden worden gestraftonverminderd de bepalin gen ten aanzien der kinderen of pupillen bij Arti 165 hier na gestalueerd. Art. 56. De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hier boven vermeld vrordt ge houden voor hun die ongehuwd zijn. de woonplaats der ouders, en bij-overlijden van beiden, die van den eerstbenoemden voogd, voor de gehuwden, de plaats alwaar zij bestaan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij, op den eersten Januari) van elk jaar tot de uit oefening van eenig beroep, patent hebben bekomen, of wel voor het middel van het personeel en mobi lair of dat hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geintroduceertbeschreven zijn, en voor zoo verre zij daarin 'niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich bevinden met deze verdere bepalingen, dat zij die in een vreemd land uit ouders ter oorzake van 's lands dienst af- wezeud of anderzins op reis zijnde, buiten het Rijk geboren zijn zullen worden ingeschreven binnen die plaats, alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben dat jonge lieden door hun vader, moeder, voogd of curator achtergelaten en geen hestaan heebbende, op de lijsten van die gemeente zullen worden gebragt alwaar hunne ouders, eerst in rang benoemden voogd of curator het laatst hunne woonplaats hebben gehad, en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn of dat dezelve buiten het Rijk is gelegen op die van de plaats alwaar zij zich betinden. Dat zij die geene ouders, voogden of eigen be staan hebben, zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar zij zich bevinden. «Dat de geallimenteerden en kinderen in Gods huizen en liefdadige gestichten zullen worden inge schreven in de plaats alwaar de godshuizen zijn ge legen of de allimeritutie geschiedt. En dat ten opzigte van gevangenen welke in de jaren der loting vallende regenten der gevangenissen verpügt zullen zijn, vóór den 10 January van ieder jaar aan het bestuur van de gemeente alwaar die gevangenen hunne vaste woonplaats hebben eene naauwkeurige opgave te doen van alles, wat hetzelve voor de opschrijving noodig heeft Ie weten met bijvoeging der misdaad waarvan zij beschuldigd of om welke zij veroordeeld zijn geworden, cn den tijd voor welken zij zijn geconfineerd. Art. 59. Het register zal bevatten alle jonge lingen die hun 19de jaar zijn ingetreden en de eerste klasse van het loopende jaar. uitmaken, Tot de gemeente in welke iemand bij het in treden van deszelfs 19de jaar voor de eerste klasse zal zijn ingeschreven zal hij met betrekking tot de Nationale Militie blijven behooren weshalve bij zijn domicilie, gedurende den tijd dat hij in de jaren dor Nationale Militie valt moge overbrengen. (Fervolg en blot hierna). Onder dankbetuiging aan de milde gevers en geef sters maken Diakenen hij de Hervormde Gemeente te Goes, bij deze melding van den opbrengst van de op heden gedane buitengewone Cojleete ad ƒ228,42; hartelijk wenschende dat daar die som niet toe reikend is, om in de behoefte van de meestnoodige kleedingstukken van hunne verarmde natuurgenooten te voorzien dezelve door meerdere giften mogt ver hoogd worden; terwijl bij deze mede hartelijker) dank wordt toegebragt aari de onbekende gever of geefster van zes hemden Zondag 11. ter Diakonie- kamer bezorgd, ten slotte hunne armen iri de pro tectie van hunne stadgenooten aanbevelende. G ons26 December JS50. Namens de Diakenen, M. J, de JONG 11, Presses, I'. J. A. van DAM, Secr.. ïna^ZON"ÖËN! Aan de Redadïje der GöesCHE Cocïiasï. In uwe courant van den 19 December N°. 101 zag ik een berigtovergenomen uit de Zeeuwsche Courantwaarbij melding werd gemankt van bet be slaande plan, om, onder mijne directie, te dezer stede eene verbeterde Meekrap-fabriek op te riglen met verdere Vermelding van eenige bijzaken, waaromtrent bet in mijn oog de lijd nog niet is in nadere bij- zonderbeden te treden. Dien berigtgever dank zeggende voor sijne goede bedoeling en geuite wenschen, acht ik bet van mijnen pligt, dat berigt met een kort woord tc. beantwoorden, alware het alleen om den schijn van mij af te werpen, stilzwijgend mij eene eere te laten toekennen die mij niet zoo onverdeeld toekomt, als bij de bloote lezing van dat berigt zoude kunnen worden verondersteld. Mij gaarne rangschikkende onder dezulken die niet meer willen schijnen dan zij zijn acht ik hetpügt, te wijzen op bet rapport der commissie, in het jaar 1845 benoemd door de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland om een onderzoek te doen naar de middelen ter verbetering der Meekrap-be reiding welk rapport in 1846 werd uitgebragt op de algeineene vergadering dierzelfde Maatschappij te Zierikzeebij monde van den heer Fransen van de Putte, en waarvan alsloen aan ieder der leden van die Maatschappij een exemplaar werd ter hand gesteld. Blijkens dal rapport toch komt die commissie de eer toede eerste te zijn geweestin het aangeven vati middelen om iu dezen tot eene verbetering te geraken; de door die commissie medegedeelde proef nemingen en gedane vergelijkingen tusschen de oude wijze van bewerken en de voorgestelde nieuwe wijze elders toen reeds in gebruik staafden met cijfers de voordeelen door eene verbeterde inrigting der mees.toven te verkrijgen en ik heb het steeds beschouwd dat bet alleen gebrek aan overtuiging was welke de Zeeuwsche kapitalisten weerhouden beeft toen, reeds een voorstel ten uitvoer te leggen, wat nü weder bij vernieuwing ter sprake is gebragt en hetwelk wij hopen, dat na eene belangrijke wijzi ging, als nu een gunstiger lot zal mogen ondervinden. De heer Fransen van de Putte scheen ongenegen later eenige mededeelingen te doen, omtrent het zoo genaamde geheim der bewerking (voor hetwelk eene uitkeering van f 50,000 was voorgesteld aan den eige naar der fabriek, waar de.verbeterde bereidingswijze in gebruik was) en van dien tijd af strekte mij da; rapport tot prikkel, om door eigene proefnemingen, zoowel met de bestaande gebreken als met eene ver beterde bereidingswijze der Zeeuwsche meelrrap bekend te geraken. In hoeverre mij dit gelukt is, zal later kunnen blij ken maar dit is zekerdat bij mij sedert dien tijd de overtuiging bestaat dat de resultaten door die commissie medegedeeld, ten volle waarheid zijn, ais zijnde dit door mijne proefnemingen volkomen be vestigd geworden. Nadat de door mij .vervaardigde monsters Meekrap de goedkeuring weggedragen hadden der biiitenland- sclse verbruikers zoowel in fijnte als in kwaliteit en deze verklaarden, dat dezelve, in tegenstelling dei- gewone Zeeuwsche Krap, voor een dadelijk gebruik. vatbaar waren, restte mij niet veel meer, dan mijten overvloede bekend te maken met de Fransche -wijze van bewerken, om mei eenige wetenschappelijke ken nis in het industriële, de middelen te kunnen aange ven tot herstel van dien belangrijken tak van industrie in deze provincie; en, zooals in het berigt is opgeno men, deelde ik in 1847 reeds, als Secretaris van het hier bestaande Departement van Nijverheid destijds onder het mede-bestuur van den heer I. G. J. van den Boschin hetzelve mijne denkbeelden mede over de aan te brengèhe verbeteringen en werd dit gewigtig onderwerp meermalen bij het genoemde De partement in verschillende bijeenkomsten behandeld. Sedert dien tijd bleef de verbeterde Meekrap-be reiding bij mij steeds een onderwerp van voortdurende belangstelling en werd deze levendig gehouden ten Eersten Door het uitschrijven eener prijsvraag van wege de Maatschappij ter Bevordering van Nij verheid te Haarlem luidende als volgt Daar behalve eene verbeterde cultuur van de Meekrap, de bewerking van dien wortel voor ver beteringen vatbaar schijnt te zijn, zoo vraagt de Maatschappij d°. Boe kan de wortel op) eene minder kost- bare wijze dan tegenwoordig geschiedt dijn gemaakt worden, aangezien de onkosten in ons F ader land hiertoe f 75 a f 80,- en in Frankrijk slechts f 26 voor dOOO Bed. pd. bedragen en welke, middelen zoude men hier- toe moetesi bezigen «2°. IP elke voorzorgen moet men in acht nemenom uit eene bepaalde hoeveelheid groene «.Mee, de grootste hoeveelheid, zoogenaamd hard goed te verkrijgen aangezien er 'oij de tegenwoordige bewerking zooveel verloren «gaal, dat men het verlies in sommige fabrie- op 60%,berekent, en ten TweedeDoor het afvaardigen van den heer I, G, J. van den Bosch om op kosten der provincie een lokaal onderzoek in Frankrijk te doen, ten einde met de bereidingswijze aldaar bekend te worden. Belangstellend werd door mij en ongetwijfeld door velen, het verslag van den heer I. G. J, van den Bosch te gemoet gezien. Daaruit toch zoude voor mij kunnen blijken, of ik mij al dan niet tot de regte personen had gewend, om mij met do Fransche be reidingswijze hekend te maken en in hoeverre ik

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1