De. uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De l'rijs fier A wartaal is f J,t» tinne» jeer post f JfQ, Gewone Jdver ten tien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a J.SO behalve het Zegelregt. GOES, den 49 December. Beide onderstaande berigten nemen wij om der- aelrer hooge belangrijkheid over uit de Zeeuwsche Couranten van Vrijdag dS en FVoensdag J8 De cember. Middelburg, 12 Dec. Door de heeren C. Fis, J. G. J. van den Bosch IV. D. de Jonge K. FVagtho en G. 4. Fokker, is onder dagteekening van 10 dezer eene circulaire verzonden, ter deelne ming in de Vennootschap tot oprigting van Meekrap fabrieken in Zeeland, Het kapitaal der Vennoot schap wordt gesteld op ƒ300,000, verdeeld in 300 aandeelen van slechts 1000 ieder, waarvan lOten honderd te storten ten kantore van Mr. G. A. Fokker, voornoemd, binnen 14 dogen nadat voor 200,000 zal zijn ingeteekend en alzoo de Vennootschap kan gerekend worden te bestaan; de verdere stortingen in vier termijnen. Mogt dezepoging om voor Zeelands 'oekómst te zorgen, met een gelukkigen uitslag wor- ien bekroond. Middelburg, 16 Dee. Men verneemt, dat, afge scheiden van de in ons vorig nomrner vermelde ver- ceniging tot het oprigten van verbeterde Meekrap- fabrieken in Zeeland, men ook te Goes sedert eenigen lijd werkzaam is, om onder directie van den heer Verhagen aldaar eene verbeterde Meekrap-fabriek »e doen stichten. Indien wij wel onderligt zijn, dan is het dien heer in 1847 reeds gelukt door proeven te bewijzen, dut de Zeeuwscbe Meekrap-wortels zeer geschikt zijn, om even fijn als de Fransche krap bewerkt te worden, en om het fijn maken door maling en zifting te bewerkstelligen iets wat men tel/s in Frankrijk nog niet schijnt le kennen; en moet hij toen reeds het bewijs geleverd hebben, niet alleen volledig met de Fransche manier van werken bekend te zijn maar bovenaldat de tegenwoordige kosten van fijn maken (reed-huur)op kunnen worden ternggebragt, en er j meerdere opbrengst kan worden verkregen dan thans het geval is. Wij willen hopen, dat de verdere geruchten, welke ons ter oore zijn gekomen, over de tegenwerking, welke die heer op dat punt zoude ondervonden heb ben, van eene zijde, w aar dit het minst kon of mogt worden verwacht, overdreven zullen zijn, of liever geheel bezijden de waarheid maar zouden het be treuren als het waarheid ware dal het in zijn plan zoude liggen in verband met de door hem le Goes te stichten fabriek al het gefabriceerde onmiddelijk naar Antwerpen le verzenden om Van daar in con sumptie te worden gebragt, als wanneer toch de voorijeelen van den handel in dit artikel voor ons land zouden verloren gaan. Wij komen hoogstwaarschijnlijk ook op deze zaak nader terug en maken met genoegen melding van het blijkbaar ontwaken onzer lang gerust hebbende Gewest- genoolen om zich niet langer achterlijk te toonen ten aanzien van een punt van industiie, hetwelk met regt vroeger als een goudmijn voor Zeeland kon wor den beschouwd. Ook wij voor ons hopen, omtrent een en ander, nader meerder te kunnen mededee/en en stellen gaarne onne kolommen open voor berigten dien aangaande of beschouwingen hierover. Bij besluit van 14 December jl.1N°. 44, heeft Z. M. goedgevonden le benoemen lot secretaris der gemeente Borssele du heer J. Hagen in plaats van wijlen den heer A. IF' ester unjh Ossewaarde. Uit Botterdam schrijlt men van den 17 dezer; Tan eene geloofwaardige zijde wordt ons uit het Nieuwe Diep van den 15 dezer medegedeeld, dat, alhoewel in den gezondheidstoestand van den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Neêrlandsch In- die geene gunstige verandering gekomen is en de heer Bruce, zelfs in den nacht van den 14 op den 15 aan koorts leed, desniettemin met de uitreis naar Indië niet langer meer zul gedraald worden. De heer Bruce moet voornemens zijn, zoodra de wind gunstig is zee te kiezen. Gisteren morgen zijn bij de corectionele kamer der arrondisssements-regtbank te Amsterdam be handeld eenige vervolgingen jegens ondernemers van diligences aldaar, wegens overtredingen op de nieuwe postvset. Behalve verschillende regtskumiige kwes- tien zal in casn vooral te beslissen staan of bet vervoeren van brieven, gehecht aan steeiien en andere nietswaardige voorwerpen al dan niet den vervoerder strafbaar maakt. De regtbank zal 30 December vonnis geven. Men schrijft uit Scbeveningeri van den 15 dezer Thans zijn Gode zij dank al de ter stenr- haring-vissoberij uitgerust geweest zijnde pinken be houden te Scheveningen teruggekeerd en is die visseherij op een paar uitzonderingen na voor de reeders gezegend afgeloopen. Op de geheide vloot die uit 59 pinken beeft beslaan, heeft niet een enkel sterfgeval plaats gehad. In weerwil dat deze vis seherij gunstig is geweest bestaat alhier reeds vee! armoede, doordien de visscberij op de kabeljaauw en schelvisch bij mensehetigeheugeii nog nooit zoo ongun stig is geweest, als tegenwooidig. De meeste vis- sehers keeren na een paar dagen in zee te zijn geweest, zonder eenige vangst lerng. De uitdeeling van warme spijs en brood hebben dan ook reeds sedert eenige dagen plaats. Men leest in het Nieuwsblad voor Gooiland en Omstreken bet volgende Wij kunnen niet nalaten onze landbouwers vooral hunne aandacht te vestigen op de verbouwing van maïs te meer daar wij ons zelve overtuigd hebben van den aangenomen smaak en de voedende kracht van het maïs-brood terwijl de heer P.van Ros- sum van Naaidendie in ons vaderland een der voornaamste verbouwers van Maïs was zich meer dan twaalf jaren er op toegelegd heeften sedert vier jaren op de verschillende tentoonstellingen van landbouw te Utrecht Leijden, Amsterdam en Alk maar met de eerste prijzen is bekroond geworden en ons op de laatste eene menigte proeven van ver schillende soorten heeft laten zien terwijl ZEd. on langs in een naburig departement der Maatsnfiappij tol Nut van V Algemeen, de uitlok kende' vöórdeeleft tan die verbouwing aantoonde; en hierop willen wij onze lezers oplettend maken en twijfelen niet of hij die daar in hel publiek sprak aan ieder dien raad in dit opzigt geven zal welken men daarvoor troodig mogt hebben. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 45 December. Zijne Majesteit de Keizer van Oostenrijk heeft onder dagteekening varr den 12 dezer de volgende dagorder aan het leger uitgevaardigd Mijn leger heeft aan al de moeijelijke eischen eenet' voorbereiding ten oorlog binnen den koit l.n tijri jn allen deele voldaan; dit héb ik aart zijn 'roortrèfle- lijken geest err aan zijne krijgstucht te danken. Een groot gedeelte van hetzelve de vierde- en de land- weer-bataillons alsmede de tweede grensbataiiloiVs keeren naar hunne haardsteden terug. Mijne dank bare herinnering zal ze vergezellen en ik vertrouw evenzeer, dat zij thans, ver van hunne roemrijke vanen, door het voorbeeld van stipte naleving der wetten de openbare orde beveiligen en bevorderen zullen als ik verwacht ze, op mijne eerste aanmaning, eren zoo goed uitgerust en even-moedig op het slagveld te zien. Onder dezelfde dagteekening heeft de Keizer aan den maarschalk Radel^ky een brief geschreven waar in hij denzelve bedankt voor den ijver, waarmede de maarschalk ziuh gehaast heeft in de jongste omstan digheden den Keizer met zijnen raad en zijnen öegeri bi) te slaan, en verklaart, dat hij thans, nudeVoor- zienigheid het oorlogsgevaar heeft afgewend, den grij zen veldheer niet langer wil weèrhouden om zijne andere verbeven taak voort te zetten de bevestiging namelijk van den vrede en de bevordering der wel vaart in de Italiaanscbe kroonlanden. De Beijersche bladen behelzen thans eene bekend making, waarbij de in bet laatst van November ver ordende maatregelen tot buitengewone versterking des legers, thans, nu de oorzaken, die daartoe aanleiding hebben gegeven, weggenomen zijn, ingetrokken worden. Volgens berigten uit Frankfort van den 15dez'ër waren de naar Kassei bestemde bondstroepen dén vorigen dag reeds te Melseuburg, op vijf uren afstands van die stad, aangekomen. Men zag te Kassei hun nen iritogt ten gevolge van de berigten uit de andere door hen bezette steden, met bezorgdheid te gemófet. Rotenburg is door den bonds-coinrnissaris graaf t'o« Rechberg in staat van oorlög gesteld onder bedrei ging dut de stad bij den minsten zweem van onrust in staat vsn beleg verklaard en het beheer aan de bur gerlijke overheden onttrokken zoude worden. Alle ambtenaren en wel 'met name de leden der regtbank, waren voor zoover zij zich aan tegenstand tegen de bekende verordeningen van September schuldig ge maakt hadden, met zware inlegering tan soldaten ge straft geworden. ENGELAND. Londen, den 45 December. I)en 12 dezer is te Windsor eene raadsverga dering onder voorzitting van II. M. de Koningin gé- houden waarin besloten is het parlementhetwelk tot den 17 dezer geschorst was, andermaal te verda gen, en bet Vegen den 4 February tot hervatting zij ner werkzaamheden bijéén te roepen. In dezelfde vergadering zijn door den hertog van Richmond op nieuw een aantal adressen, betrekkelijk de bekende pauselijke verordeningen, aan de koningin aangeboden. Te Birkenhead bij Liverpool alwaar voor eenige dagen de ter zake van die verordeningen belegde volksvergadering gestoord i» en bloedige bot singen hebben plaats gehad is den 13 dezer ander maal zulk eene volksvergadering gehouden. De vraes, dat de rust ten gevolge daarvan op nieuw gestoord zou worden heeft zich niet bevestigd. Ditmaal ha» de volksvergadering in de openbare Jucht plaats o> men rekentdat 4 a 5000 personen danraan doe namen. Voor de handhaving der orde waren sterkt afdeeiingen van de gewapende politie te zamen niet minder dan 800 man tellende op ue been. De dooi de sprekers voorgestelde besluiten, waarin de afkeu-

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1