s°. 08; êW 1850. IW^Nf ciissem {II HUH. J MA A N I> Aid 9 DECEMBER- I)r uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal te f J tranen pér Pust .f,00. Gewone Advértenlien worden èt 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigien van J—6 regels d .1.20 behalve het Zegelregt. (Het door den Heer van de Putte in de vergade ring der Provinciale Staten gesprokene ook door ons (en blijkens onderstaande missive abusief) medegedeeld zijnde, trieenen wij rerjdigt te zijn, onderstaande, door dien lieer aan de Zeeuw sche Courant ingezondene rectificatie, uit dat blad te moeten overnemen.) Aan de Redactie der Zeeuwsche Courant. Bij eene vorige gelegenheidheeft men zich de vrijheid veroorloofd u opmerkzaam te maken op het gebrekkige onvolledige, soms hier en daar onjuiste, der door uw blad geleverde verslagen van de zittingen der provinciale staten van dit gewest. Sedert dien heeft daarin eenige verbetering plaats gehad doelt laten dezelve nog altijd veel Ie wen- schelt over. Gaarne wijten wij zulks voor een goed deel aan de plaats, waarin iemand van uwentwege in de vergaderzaal schijnt gezeten te zijn en er zullen ongetwijfeld wijze redenen voor bestaan, dat, voor zoo veel ons bewust, geenerlei verzoek aan de staten is gedaan om eene meer geschikte plaats daar voor te mogen erlangen. fnlusschen is het onaangenaam en kan het tot ver keerde beoordeeling aanleiding geven wanneer in het openbaar inededeelingen geschieden zoode.ze.ge- heel in strijd zijn met het gesprokene of dit eene noodelooze herhaling van hetgeen reeds door anderen gezegd is doen voorkomen en ofschoon geen be minnaar van veel spieken en veel schrijven in hel openbaar zijnde, om de eenvoudige reden dat tot beide mij alle begaafdheid ontbreekt en daargelaten bet weliigt minder noodzakelijke daarvan en bet tnoeijelijke om juist altijd het gelegene oogenblik daartoe te kiezen of in kernachtige bewoordingen zijne gedachten uit te drukken, leidende -tot eene verkorte behandeling van zaken zoo meen ik echter in het onderhavige geval eene verbetering te mogen verzoeken, gelijk ik mij nu en dan in de statenver gadering een woord heb veroorloofd wanneer ik vermeende het zwijgen niet te mogen bewaren, hetzij ;met bet doel orn de werkzaamheden te bekorten een beginsel te doen kennen of te ondersteunen of ook als ter verdediging van eenig verslag zijnde ge roepen hetwelk geacht moest worden door mij te tijn uitgebragtofschoon het slechts den leden let lezing gegeten en alzoo aan de kennisneming van het publiek onttrokken was gebleven. I)e verbetering rut, door mij beoogd en verlangd, betreft inzonderheid dat gedeelte van het verslag der openbare zitting van Zaturdag voormiddag, van den 30 der vo'ige maand, als waarin door mij na de voorlezing van het adres aan den koning, ter zake van liet voorstel van den heer Hennequin, iets ge heel anders is gezegd en kortelijk betoogd, dan het geen deswegens in uw en andere bladen is opgenomen. Het kwam mij namelijk voor, als of de lezing van het adres het verzoek bevatte van één (vereenigd) uilvyaterings- en scheepvaart-kanaal voor het 4de district van Zeelandhetgeen noch door mij als al gemeen verslag-gever (rapporteur), als het oordeel der üTdeelirigen was te kennen gegeven noch door de tergadering tot grondslag van haar verzoekschrift aan den koning was aangenomen. Jk deelde daarom uit het algemeen (niet in de ver gadering voorgelezen) verslag, datgene mede, wat hiertoe betrekking had en aldus luidende: «Dat inzondetheid (de eerste) afdeeling algemeen «van oordeel was. mei het oog op de kaart van het 4de district en de bekomene noties dat een vit- wateringskanaalals het meest doelmatig door de laagst gelegene gronden daar le stellen onver- eenigbaar schijnt te zijn tnet de vereiscliten van een scfeepvaarlkanaalmitsdien, zoodanig vereenigd doel, als in strijd met de behoeften en' vereischtén eerier daaraan beantwoordende zaménsleliirtg, onbe- reikhaar mag geacht worden te wezen dat echter, dewijl een behoorlijk uitwatèringska- naal aldaar als eene eei.Me en dringende behoefte wordt erkend om de gronden der betrokkene polders tot den staat van vruchtdragende le zien teruggebragt niet minder de belangen van handel en landbouw de daaistelling van een scheepvaartkanaal evenzeer ten dienste van geheel bet 4de distrietals hoogstwen- schelijk doen achten. Reden waarom bij dat verslag is geadviseerd tot een verzoekschrift aan den koning en om een uitwate- rings- en om een scheepvaart kanaal (hoedanig dan ook) aldaar le doen daarslellen door de vergade ring was dien overeenkomstig besloten; de commissie voor het ontwerpen van het adres had dit ook bedoeld, doch eene misstelling deed dit anders, tuinder duidelijk uitkomen en bet verlangen tol herstellot ver duidelijking van bet Criterium van bet adres deed mij het woord vragen en, ten aanzien van de on derstelde onvereenigbaarkeid van beide, o. a. zeggen: wij zien op de geschiedenis der suaiie van den Wil- hclinina-polder en Goesschen-polder, tijdens de daor- slelliug van bet navigatie-kanaal of de nieuwe haven van Goes. Hieruit blijkt nu toch dat niet door mij bezwa ren zijn ingebragt tegen een dubbelvoudig verzoek maar integendeel bet besluit der vergadering door mij is voorgestaan tot adstructie de aangevoerde onver- eenigbaarheitl betoogd, met voorbeelden gestaafd, en alleen in dien zin de verduidelijking der redactie is verlangd, die, ofschoon eerst betwijfeld, later bij de -beraadslaging der onder.dee/en van het adres door den geachte» voorzitter als juist erkend, met welwil lendheid door den heer van der Swalmeals rap porteur, is opgenomen en door de vergadering goed gekeurd. En nu in het jongste nummer der Middel burg sehe Courantverslag nvondzilting van II. Za turdag (in uw blad is dat nog niet opgenomen) worden mij bij rle beraadslaging der verzoekschriften over de Middelbingsehe en Zeeuwsche Couranten, w oorden in den mond gelegd welke geene andere beteekenis kunnen hebben dan die eener herhaling van bet reeds gesprokene ietshetgeen strijdig is met de waarheid en met mijne steeds vooruitge zette meeningook hierboven. Immers, ik meen luide en duidelijk gezegd te hebben dat ik die zaak als «eene bloote aangelegenheid van nijverheid, industrie meende te mogen beschouwen, te benut- tigen in het belang der provinciale kas waardoor tevens alle eenzijdige beslissing of voorkeur-privi- legien kwam te vervallen en ik daarom de zaak «aan heeren gedeputeerden wensebte overgelaten te zien om er in dien zin eene proeve van te ne st men, ten meeste prof ijle der provinciale kas en «ter bevordering eener voegzame, en meer juiste openbaarmaking Nog meer dan deze opmerking ter verbetering zoude ik hier kunnen terneer stellen, docli ik acht de beide bovenstaande voldoende ter bereiking van mijn oog merk en lot eene meer juiste beoordeeling mijner denk- en handelwijze. Goks, 4 December 1850. J. Feaksxk tas db Potte. BIHIHk MOTOTIBIim GOES, den 9 December. De Eerste Kamer der S la ten Generaal is bi jeenge roepen orn le vergaderen op Donderdag den 12 De cember aanstaande. Men verzekert, dat er onderhandelingen hebben plaats gehad of nog plaats hebben om den 'lieer Lucas te bewegen de betrekking van minister vair marine te blijven ^ekleeden en dat, naar alle waar schijnlijkheid, die pogingen met een gewenschten uit slag zijn of zullen worden achtervolgd. Ook verzekert men, dat de redenen, die den heer van Spengler hadden bewogen zijn ontslag te ver zoeken als minister van oorlog, immers voor bet oogen blik hebben opgehouden. Bij de afgescheidenen bestaat liet voornemen tot het oprigten eener theologische school, aan welke'da leeraars tlrummelkamp en van Houten en nog twee andere geleerden zullen werkzaam zijn. Tot dit oog merk hebben ecriigen hunner zich dezer dagen ver eenigd tot een zedelijk ligebaam, onder den naam van: het Christelijk Gereformeerd Seminarie geves tigd le Amsterdam en bereids in die stad een ge bouw aangekocht. Men schrijft uit 's Gravenliage 5 December: II. M. de koningin-moeder zal Waarschijnlijk niet vóór de Kersweek, denkelijk den 29 dezer, Soesldijlc verlaten en haar verblijf op Buitenlust vestigen. H. M. de koningin zal niet voor den 11 dezer, en Z. M. de koning weliigt nog eenige dagen latei- van hel Eoo naar den Haag terugkeeren. Men schrijft aan liet Zondagsblad uit Delft: Hier ter stede zijn valsche guldens in omloop met de bceldtenis van ff Mem III, Wij hebben er eene gezien, welke zeer móeijelijk van de echten té on derscheiden was want de bewerking is net en naauw- keurig zelfs aan den naam ran den graveur J. P. Sehmtwenbetg is niels op te merken; alleen meenen wij ze te kunnen onderscheiden aan hét dofle neder- vallen rle specie schijnt van lood of zink te zijn.- (Iet dagblad de Indiër deelt de volgende be- rigten mede uit de Koloniën: De hertog van Saksen IVeimar is den 24steo September 11. van zijne inspectie over»Java terugge keerd. Hij is geheel hersteld van de ernstige ziekte, die hem te Soerakarla overvallen was en oorzaak is geweest dat de aangekondigde festiviteiten aldwtv geen plaats hebben gehad. Weinig .bad het gescheeld', of hij was, tijdens zijn verblijf in ileze hofstad, met een groot gedeelte dér plaats inde lucht gesprongen. Een Sergeant-conducteur van de artillerie had zich namelijk heimelijk weten meester te maken van de sleutels van liet kruidmagazijn welke een der offi cieren in bewaring had. Hij was reeds bezig de deur te openen toen de op post staande schildwacht het gelukkig bemerkte. Hij bad eene brandende cigaar in den mond. Onmiddeiijlc werd hij gearresteerd. Na zijne gevangenneming heeft hij ontniddelijk bekend, dat het zijn voornemen was orn den brand in. 't kruid te steken. Hij was echter noch dronken noch zinneloos, zoodat de beweegreden weliigt atu een soort van tegenzin in het leven moet worden toe geschreven. In het magazijn was eene hoeveelhei* van 80,000 Ned. ponden kruid voorbannen zoodat, wanneer de ontploffing badplaats gehad, geheel So»-; rakarta zou zijn verwoest.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1