1850 :V. 95. tOISSCM II I'(llllUT DONDERDAG a 8' NOVEMBER. <"rb. i j), De. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Rwartaal is Gewone Advertenticn worden a SO els. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- van J6 regels a J ,20 behalve het Zegelregt. f .175 Franco per Post J,90. en Doodberig/en Bij deze Courant wordt gratis aan de Geabonneerden verzonden, het Verslag van, het verhandelde in de Zittingen der Prov. Staten van Zeeland, op Maandag 25 en Woensdag 27 November De ondergeteekende maakt wederom met dankbaar- beid melding van de bij hem ontvangene en hier nog niet vermelde giften voor de drie dochters van eenen overledenen Predikant; zijnde uit Goes, met de woor den: Uit achting enz., Matth. V: vs. 42adrie Coupons, twee van ft°. 2595, en één N°. 17109, ieder l,23s- Mn uit botterdam van N. ft. 3, eri van N. N. lDeze weezen worden verder der liefde aanbevolen opdat het welberaden doel worde bereikt. Goes 20 Nov. 1850. VV. L. van OOSTERZEE. GOES, den 28 November. Volgens besluit van den Senaat der Leijdsche lloo- gevchool is de titel van Theologiae doctor honoris causa, opgedragen aan den Weleerw, zeer Gel. lieer A. Niermeijer predikant te 'slleer Arendskerke. Naar men verneemt, is het plan van organi satie der infanterie door Z. M. den Koning goedge keurd waarop Z. M. de voordragt tot de vele be noemingen en bevorderingen, die daarvan het gevolg zullen zijn ter goedkeuring is aangeboden. Men verneemtdat de Commissie van toezigt over de executie en plaatsing van het Standbeeld van wijlen Z. M. Koning Willem IIbinnen 'sGraven hoge., zich naar Utrecht heeft begeven, om hel model van het Koningsbeeld dat op de helft dei- bepaalde grootte is vervaardigd te gaan zien en alle reden heeft gevonden over dit kunststuk hare tevredenheid nari den dag te leggen. Dezer dagen had een verschrikkelijk ongeluk in de nabijheid van Rotterdam plaats. Een bij zijne tal rijke vrienden algemeen bemind jong mensch van 27 jarigen leeftijd, de heer A. Gornieljebehoo- rende tot eene geachte Middelburgsche familiedeed volgens zijne gewoonte eene wandeling vóór het mid dagmaal en nam zijnen weg langs den Boezem. Reeds was hij zeven van de'acht aldaar op céne lijn staande watermolens voorbijgegaan toen plotseling eene wiek van den achtsten hein op het hoofd trof, ten gevolge waarvan hij oogenblikkelijk den geest gaf. lieden werd het stoffelijk overschot van den heer Gornielje te Hillegersherg ter aarde besteld bege leid door verscheidene aanzienlijken en de diep be droefde betrekkingen. Hartverscheurend is de rouw der beide ouders, die op zoo noodlottige wijze hun eenig kind de hoop en vreugd huns ouderdoms aan hunne liefde zagen ontrukken. Zondag laatstleden bevond zich de beurtschip per van Sommelsdijk op de hoogte van Vlaardingen, koers zettende naar Rotterdam. Het stormde hevig; met inspanning hield de schipper met zijn zoon hun vaartuig in den regten koers, toen de felle wind een scheur in hel zeil deed ontstaan, welke, steeds verder opengereten, het weldra onmogelijk dreigde le maken om het schip te besturen. Fluks schoot de schipper toe, greep touw en naald en Irachte het gescheurde doek eeriigzints te hechten; doch het zeil sloeg door een nog heviger windvlaag dan de vorige over en de hier niet op bedachte schipper, werd in de hoog en woest golvende rivier gesmeten. De man behield echter zijne tegenwoordigheid van geest; bij zijnen val pijlsnel in de diepte nederdalende, ontdeed hij zich ten zelfden tijde van de klompen aan zijne voeten die hem in het zwemmen moesten hinderen eene seconde later weder hoven water gekomen zijnde en zich zwemmende boven de brui- schende oppervlakte trachtende le houden, zag hij dat hij slechts eenige ellen verwijderd was van de boot, die achter zijn schip met een lang touw was bevestigd met inspanning van alle krachten slaagde hij er in, die boot le bereiken, en klemde zich met de eene hand er aan vast. De zoon des schippers was vol ontzetting ooggetuige van het voorgevallene geweest door de schrik als het ware verlamd, zag hij zijn vader met den dood kam pen doch eindelijk de redding belovende boot berei ken. Toen ook kreeg hij de kracht om te bandelen terug; in een oogwenk was hij aan den achtersteven, greep het louw en trok de hoot waaraan zijn vader zich nog altijd klemde naar zich toe maar in zijne ontsteltenis deed hij dit te wild te onbedacht. Een geweldige ruk bi agt wel is waar de boot aan de zijde van bet schip doch de ongelukkige drenkeling was tegen de kracht Vari dien ruk niet bestand, moest loslaten, en zag zich zijn eenig redmiddel uit de han den gewrongen Andermaal was hij ten prooi aan de door den storm voortgezweepte golven en ditmaal uit geput van verfnoeijenis en zonder kracht om door zwem men tot zijn zelfbehoud te kunnen bijdragen. De zoon slond radeloos hij het aanschouwen der noodlottige gevolgen van datgeen hetwelk hij had gehoopt, dat zijn vader het leven zoude redden en deze laatste zag het oogenblik naderen waarop hij in de diepte zoude verdwijnen oin niet weder boven te komen toen de Voorzienigheid, anders beschikkende, het red middel van zelve deed opdagen. De boot, met te groote kracht naar het vaartuig gelrokken was met den steven tegen de wanden van hetzelve te land gekomen doch werd door den schok weder teruggedreven en juist in regte linie naar de plek waar de drenkeling met den dood worstelde. Deze zag haar naderen: dit verlevendigde zijn moed eene laatste krachtsinspanning bragt hem meer in hare nabijheid hij had het geluk haar an dermaal te grijpen de zoon, thans met meer bera denheid te werk gaande, trok haar langzaam naar het vaartuig en de drenkeling was gered. Uit het verslag van den toestand van het pro- teslantsch landbouwkundig gesticht te Monlfoort, den laden dezer door den óprigter en bestuurder, den heer D van Frankenhnyzen uitgebragt blijkt dal in het verloopen dienstjaar van 16 Oct. 1849 lot 10 Oct. 1850, in het geslicht zijn verpleegd 205 personen en de uitgaven ad 19,119,79, de in komsten van het gesticht met f 5,400,36 hebben overtroffen. Onder de uitgaven is geene rente begre pen van hel geschoten kapitaal tot daarstelling der stichting, noch eenig tractement voor den direc teur als zijnde niet genoten. Volgens officiële opgaven,, bedragen in de 368 Wees-, Oudemannen-en Vrouwen gestichten hier te lande, de verplegingskosten per hoofd, gemiddeld 128 In het jaar; in de gestichten in Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Gelderland gemiddeld 168,10|. In het geslicht te Montfoortslechts/103. DUITSCHLAND. Reiilijn, den 25 November. Te Franklort is het in den avond van den 24sten dezer in de straten tol bloedige vechtpartijen tusschcn Pruissische en Beijersche soldaten gekomen waar aan door gewapende patrouilles met moeite een einde gemaakt is. Aan beide zijden zijn een aantal ge wonden gevallen. Oostenrijksche soldaten schijnen aan deze wanordelijkheden geen deel le hebben ge nomen. Er is eene verklaring van Rusland ontvangen, waarin elke tegenstand tegen eene executie in SJees- wijk-Holstein door Pruissen van vvege het kabinet van St. Petersburg als een casus belli zal beschouwd worden. De slaat der onderhandelingen met Oostenrijk is tegenwoordig als volgt Pruissen efsclit gedurende de vrije eonferentiën op onzijdig giondgebied de schorsing van de werkzaamheid des 'bondsdags, alzoü ook van de executie in Hessen en ilolstein. Het schijnt, dat er uitzigt bestaat, om op deze vrijze cené constituering van Duitschland op het beginsel vari eeri dualismustot stand te brengen, waardoor eene krachtige eenheid in het binnenland en tegenover het buitenland wordt gewaarborgd. De berigten uit Konstantinopel bevestigen de tijding van het oproer in Aleppo en van de mishan deling der Christenen welke daarvan het gevolg is geweest. Naar luid van deze berigten, die van goe derhand afkomstig schijnen te zijnis de woede des volks' in de voornaamste plaats tegen de belijders van de grieksche eeredienst gerigt geweest, en meende men, dat hel gebeurde daardoor welligt van minder staatkundig gewigt zoude worden geoordeeld dan eene algeineene vervolging der Christenen. Als de aanleidende oorzaak tót het oproer wordt opgegeven het terugkeeren tot het Christendom van eene griek sche jonge dochter die reeds eenmaal de mahome- daansche godsdienst had omhelsd; en het aantal der slagtoiïers van den daardoor te weeg gebragten strijd wordt door sommigen op 50 door anderen op het tienvoud daarvan geschat. Zoo verzekerd wordt zouden al de belijders van het Christendom welligt groot gevaar hebben geloo- pen, zonder de tijdige tusschenkomst der ten behoe ve der consulaten aanwezige krijgsmagt en in dat opzigt wordt met veel lof gewaagd van de welwillend heid en onverschrokkenheid van den hekenden pool- schen uitgewekene den tot de mahomedaansche geloofsbelijdenis overgegaiien generaal Hem, die met raad en daad veel moet hebben toegebragt, om groote onheilen te verhoeden. Deze was hel.welke liet fransche consulaat heeft beschut terwijl Kmely aan het hoofd van turksche soldaten het engelsehe, en Stein hel oostenrijksche krachtdadig hebben hel pen beschermen. De Verheven-Porte had haar diep leedwezen over deze treurige gebeurtenis niet ontveinsd, en de stel lige toezegging gedaan dat de schuldigen aan deze geweldenarijen zonder aanzien Van personen of ge loofsbelijdenis, gestrengelijk zonden worden getuchtigd. Een berigt uit Agrarn, naar WeeVien overgebragt als of de turksche Sultan door vergif om 'lieven zoude zijn gebragt is tot dusverre niet bevestigd. De vijandige stemming die tusscben de Oos tenrijksche en Piuissische regering bestaat open-

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1