loencit (mm. N0. 9 I850. MAANDAG 3S NOVEMBER. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De, Pi ijs per Kwartaal is f 4,75 Franco per Post 4,90. Gewone Advertenlien worden a 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Dóodberig/en van 46 regels a 4,20 behalve het Zegelregt. TERCiJlIIËBIKG I»EK OP WOENSDAG DEN 20 NOVEMBER 1850. Tegenwoordig 36 Leden. Absent de HH- BoeijeBlaaubeen van Diggelen r Benteijn SmitLuteijn. De notulen worden gelezen en goedgekeurdde heer Paspoort brengt hulde aan den Griffierwegens zijne bui tengewone naauwkeurigheid om allesletterlijk alles daarin op te nemenen wenscht eenen anderen vorm, zich meer tot het zaakrijke bepalende. De heer van der Swalme geeft in bedenking dit punt te behandelenbij de instructie voor den Griffier. De Voorzitter geeft kennis, berigt te hebben ontvangen van 1111. rapporteurs over de Gemeente-wetdat zij gereed zijn rapport uit te brengen en vraagt het gevoelen van de Vérgade ring. of dat rapport «/dan niet zal worden voorgelezen. De beer Kroeff stelt voor het rapport niet voor te lezen, aangezien het toch zal worden gedrukt en rondgedeeld adstrueert het doellooze daarvanen dringt dit eindelijk aan, om dat deze vergadering bet reeds als principe gehul digd heeft, dat verslagen, aan de vergadering te doenniet worden voorgelezen adviserende alzoo om geen rapport' voor te lezen. De heer Verhagen verklaart zich verpligt den vorigen spreker te beantwoorden, niet zoo zeer om dat hij in gevoe len verschilt met ZEd. omtrent het al of niet voorlezen van bet rapport, erkennende dat er veel tijd zoude kunnen wor den gewonnen door de lezing na te laten, als wel om met een enkel woord te wijzen, op het gevaar, om stilzwijgend te erkennen dat deze vergadering als principe zoude hebben aangenomen, het niet voorlezen van rapporten of verslagen, en meent dat dit voor sommige gevallen eene hoogst nadee- Jige strekking zoude hebben. De heeren de Jonge Vis Uitenhovenvan der Swalme en aiKleien.v-deele.n hunne gevoelens mede over de lezing van art. 38 van het reglement van orde, en daar er alzoo groot verschil van gevoelen blijkt te bestaan, onderwerpt de Voor zitter het aan eene hoofdelijke stemming en verklaren zich 20 ledën tegenen 10 leden voor de lezing. De heer Uitenhoven zegtdatwat ook het gevoelen der meerderheid móge zijn geweester rapport moet worden uitgebragt, en gaat daartoe door lezing over. Dit verslag zal worden gedrukt en Maandag in beraadsla ging, worden gebragt. De Voorzitter doet voorlezing van een ingekomen Konink lijk besluithoudende goedkeuring van het in de vorige zitting gearresteerde reglement van uitwatering van Polders- in het 5de District. Wordt gelezen een rekest van de heeren Gebr. Abrahams houdende verzoek, om te blijven begunstigd worden met de voordeelen dei- publieatie's etc. van de Provinciale Griffie. Verzending commissie verzoekschriften. De Voorzitter stelt voor, om de nota van aanmerkingen op het reglement van orde, ontvangen van den Minister van Binnenlandsche 'Zaken, als van minder dringenden aard zijnde, om reeds nu tot eene herziening van het reglement van orde over te gaandit aan te houden tot de Zomerver gaderingen- Daartoe besloten.. De Voorzitter stelt voor, de instructie voor den Griffier, door gedeputeerde Staten ontworpen, in handen eener commissie te stellen. De lieer Mooijaart geeft in bedenking dezelve in de af' deelingen te brengen. De heer Verhagen ondersteunt dit gevoelen, als beschou wende hetzelve te belangrijk oin niet in de, afdeelingen te worden onderzocht.Wordt alzoo besloten. De commissie voor de verzoekschriften verklaart, niet gereed te zijn om rapport uit te brengen en zal dit Vrij dag kunnen doen. Als nu wordt den IIII. Hammacherde Jonge en Hennequin de gelegenheid gegeven hunne vroeger ingezondene voor stellen toe te lichten, na hetwelk wordt besloten dezelve in de afdeelingen op morgen te onderzoeken. De lieer Verhagen geeft in bedenkingof door de afwezig heid van den heer Blaaubeenwelke door droevige huisse- ]ijke omstandigheden verhinderd wordt de vergadering bij te wonen, alsnu niet moet voorzien worden in een daar door ontbrekend lid der commissie belast met het ontwerpen Van eene instructie- voor Gedeputeerde Staten. De Voorzitter, vermeentdat daartoe alsnu de noodzake lijkheid bestaaten vraagt het gevoelen der vergadering nopens het voorstel van den heer Verhagen. De heer Verhagen, merkt op, dat hij zijnerzijds geen voorstel, deed op dat- punt, maar dat hij de vergadering alleenlijk attent wilde maken op de afwezigheid van dat Lid, ter voorkoming van mogelijke vertraging; doch als de overige leden der commissie verklaren konden dat hunne werk zaamheden reeds zoo verre waren gevorderd, dat door afwe zigheid van één hunner geene vertraging zoude ontstaan verklaarde hij de noodzakelijkheid niet in. te zienom tot de benoeming van een ander lid over te gaan. De heer van der Swalme verklaart daarop, dat de afwe zigheid van den heer Blaaubeen in dezen tot geene vertraging aanleiding zal geven, als zijnde de commissie met hare werkzaamheden bijna gereed. Wordt besloten alsnu geen lid te benoemen. Op Donderdag vergadering in dé afdeelingen VERG ADE1ÜNG JRIJ D AG NOVEMBER 1850. tegenwoordig 35 leden. a7wezig de HH. VisBlaaubeen Molenburg, van DiggelenLuteijnUitenhoven en Buijze. De notulen worden gelezen en goedgekeurd; De heer Verhagen merkt aan, dat er in zijn oog niet vol daan wordt aan het voorschrift van art. 22 van hetreglement van Orde, hetwelk bepaalt: «Uitgezonderd in spoed vereischende Zaken, waarover de vergadering beslist, bepaalt de Voorzitter de orde der werkzaamheden voor iedere bijeenkomstzoo mogelijk daags te voren en na de vergadering te hebben geraadpleegd. Eene lijst der aan de orde zijnde werkzaamheden, ligt ter inzage op des Griffiers tafel. en daar er verschil schijnt te bestaan tusschen hem en den Griffier over de uitlegging van dit artikel, vermeenende deze laatste dat dit alleen betrekking heeft omtrent de hij de opening der zomer- of winter vergadering bekende werk zaamheden, verlangt hij liet gevoelen der vergadering des. wege te kennen, en, indien «leze met hem eenstemmig mogt zijn van gevoelen, dat dit art. uitdrukkelijk voorschrijft, dat eene lijst, voorhanden moet zijn van de aan de orde zijnde werkzaamheden van iedere bijeenkomstzoo wenscht hij dat de vergadering als haar verlangen te kennen geeft, dat daar aan voor het vervolg worde voldaan. De Voorzitter verklaart met den spreker van gevoelen te verschillen, en vermeent, dat zoodanige uitlegging van dat artikel onuitvoerbaar zoude zijn. De heeren Fransen van de PutteD. van Citters en Mooi- jaart betogen de noodzakelijkheid, óm dat verzuim van den Griffier te herstellen en verklaren de lezing van den eer sten spreker volkomen te deelen waarop besloten wordt, om daaraan hij volgende bijeenkomsten het noodige gevolg te geven. De Voorzitter geeft kennisdat een rekest is ingekomen van ingezetenen uit het 4<ïe district, ondersteunende en aanbevelende het voorstel van den heer Hennequin, ter ver krijging van een Suatie-Kanaal voor hunne Polders en eene Haven voor de Stad Sluisen doet hetzelve voorlezen. De lieer van den Bosch maakt aanmerking op de voorlezing van ingekomene rekesten, daar art. 45 van het reglement van orde voorschrijftbloote verzending derzelve naar de Commissie voor de verzoekschriften, en meent, dat daar door veel tijd verloren gaat. De heer van Citters deelt die aanmerking. De Commissie voor de verzoekschriften brengt alsnu Ver slag uitvan de in hare handen gestelde stukken. 1°. Bij monde van den heer Piers sens over het adres van den heer Thomaeshoudende verzoek tot wijziging van het Policie-Reglement van 1811, en stelt voor eene Commissie te benoemen, volgens art. 39, ter onderzoeking of er termen bestaan om tot eene herziening van dat reglement te besluiten. Wordt besloten tot het benoemen eener zoodanige Com missie en wel van vijf leden. De heer Verhagen geeft in overweging aan de vergadering, of men. het voorschrift in art. 39, van het reglement van orde,, hetwelk bepaalt, dat de commission zullen worden benoemd hij meerderheid van stemmen v niet zoude kun nen uitleggen, in plaats van volstrektezoo als tot hiertoe is geschied, hij betrekkelijke meerderheidwaardoor in zijn-oog veel tijds zoude kunnen gewonnen wordenaanvoerende; dat in de organieke wetten overal volstrekte meerderheid vermeld staat, waar de wetgever verlangd heeft, dat- de grootste helft der steinmenden zich op dezelfde personen zouden vereenigenen men hier. alleen liet woord meer derheid vindt. De Voorzitter Verklaart, dat hij- Wel genegen zoude zijn dat artikel zoodanig te lezen, daar hij het met-den spreker eens is, dat verbaasd veel tijd verloren gaat met het be noemen van Commissienmaar aangezien in het concept reglement van orde vroeger was voorgesteld het woord betrekkelijkedat woord door de vergadering is geschrapt geworden en de commissien ook vroeger hij volstrekte meer derheid zijn benoemd, en meent dat daarvan ook nu bezwaar lijk kan afgeweken worden. De lieer Vogelvanger haalt art. 83 der provinciale wet aan.,.hetwelk bepaalt, dat alle benoemingen bij volstrekte meerderheid moeten geschiedenen het beginsel om allé commissien dus ook hij volstrekte meerderheid van stemmen te benoemen wordt op nieuw gehuldigd. !)e stemmingen nemen alsnu eenen aanvangen na her haalde herstemmingen vereenigt zich eindelijk de volstrekte meerderheid op de heeren: van Cittersvan den Boschde Jonge, Benteijn en Vogelvanger. 2<>. Bij monde van denzelfden wordt als nu een kort re sumé gegeven van het rekest yan de redactie der ZeeuirscAe Couran benevens het advies van Gedeputeerde Staten en voorgesteld ook daarvoor eene commissie te benoemen, naar luid vflti art. 39 van het reglement van orde. Tegen dit voorstel rijzen bedenkingen van verschillende zijden, en na wijdloopige discussien over de beteekenis en uitlegging van verschillende artikelen van het reglement van orde, over de strekking der commissien, wordt bij hoof delijke stemming besloten, dit rekest, met het advies van Gedep. Staten, naar de afdeelingen te zenden tot onderzoek. 3°. Bij monde van den heer Hennequinover het adres van M. Scheele c. s.over het verbeteren van eenen weg in het 4e. District, en wordt voorgesteld het benoemen eener commissie als voren; aangenomen. De Voorzitter geeft in bedenking, als nu maar drie leden te benoemen, daar anders te veel tijd verloren gaat. Naar herhaalde herstemmingen, worden eindelijk benoemd de heeren MazureSmit en Benteijn. 4o. Bij monde van den heer Pierssens, over het adres van den heer Lenshoek en ingezetenen van Zuid- en Noord- Beveland wordt almede voorgesteld het benoemen eener Commissie van 3 a 5 Ledenals voren, overeenkomstig art. 39. De heer Iiroeff geeft in bedenkingom vooral voor dtfc adres niet weder over te gaan tot het benoemen van eene Commissie; daar het eenige wat deze commissie doen kan, toch niet anders isals om te adviseren het rekest naar Gedeputeerde Staten te zenden, als heiast met een onder zoek over dat onderwerp. Als nu volgen weder ampele discussien over de bevoegd beid der Commissie voor de verzoekschriftenwelke nie< meende, dat hare bevoegdheid als te beperkt beschouw heeft, en vrij algemeen scheen de vergadering zieh overtuig, te houden, dat er eenige moeijelijkheid bestond om het re glement van orde strikt op te volgen op dit punteinde lijk wordt besloten tot de verzending naar Gedep. Staten De gewone tijd der vergadering als nu verstreken zijnde wordt bepaald, de rapporten der overige adressen

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1