1850. («inciii DONDERDAG 21 NOVEMBER. iïTIIk t«5w «ss^" 5S^ uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per ff wartaal is J .75 i ra.nct) per Post f J ,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrig/en van J6 regels 'a J ,20 behalve het Zegelregt. GOES, den 2J November. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generoal van Dingsdag 19 November, is beraadslaagd over de rvetsvoordragt tot toekenning vau schade loosstelling aan twee leden der voormalige fierste Kamerdezelve is verworpen met 54 tegen 1 stem. Daarna is het wetsontwerp tot overschrijving op de Begrooting van het Burgerlijk Pensioen fonds over J8Ö0 in behandeling gekomen en na eenige discussie met 31 tegen 17 stemmen insge lijks verworpe n. .Dezer dagen is nan Dr G. E. F'. Schneevoogt, geneesheer aan het buitengasthuis te Amsterdam de eer te beurt gevallen van officieel te worden aange zocht om zich voor de door het vertrek van prof. IF undcrlich naar Leipzig opengevallene plaats van professor in de geneeskunde aan de hoogeschool te Tubingen benoembaar te stellen. De heer 5. heeft echter voor genoemde betrekking bedankt. Naar men verzekert wordt H. M. de koningin moeder in de eerste dagen der maand December op 11. D. buitengoed Buitenrust, aan den Scheveniug- sehen weg gelegenverwacht. De werkzaamheden aldaar, worden met groolen ijver voortgezet, om hel verblijf legen dien tijd geheel in gereedheid te hebben. Volgens berigten met de overland-post ontvan gen, hebben onze troepen eene belangrijke overwin ning behaald op de wederspannige Chinezen op Borneo. Men meldt hieromtrent het volgende in de Java- sche Courant van 25 September Den 23sten September is het stoomschip Borneo van Sambas ter reede van Batavia teruggekomen overbrengende de tijding eencr overwinning door onze wapenen op de vijandelijke Chinezen behaald Pernankat is veroverd en de vijand verjaagd. Er zijn drie honderd gesneuvelden aan de zijde des vijnnds. De gekwetsten daarna afgemeten moeten zeer talrijk zijn. Het gevecht was verwoed de vijand vocht wan hopend de onzen streden met grooten moed. Maar de overwinning heeft ook bloedigs offers ge kost aan onze zijde. Kolonel Sorg kommandant der expeditie en aan voerder der hoofdkolonne die verscheidene wonden op het slagveld te Bali verkreeg is nu weder bij het bestormen der hoofd-redoute, door een vijandelijk schot getroffen geworden zoodal hij het kommando heelt moeten overgeven hetgeen hij echter niet ge daan heeft dan nadat de Holiandsche vlag die der Chinezen had vervangen, en de overw inning belisl was. Nog zijn gewond de luitenant der genie Maarschalk, de 1ste luitenant der infanterie Kitsch, de luitenant- ter- zee van der Bank de luitenant-ier-zee van de Kas/eele en de officier van gezondheid der marine Muller, benevens 67 onder-officieren en manschappen, zoo van de zee als van de iaudinagt. Bovendien zijn er acht gesneuveld. Die gevechten hebben op 11 en 12 Septemb. plaats gehad. Men leest in de Jmslerdamsche Courant'. Naar wij vernemen, is de concept-wet op de reg- terlijke reorganisatie gereed en zou men daarbij het getal provinciale geregtshoven op vier terugbrengen. Git eene goede bron vernemen wij levens, dat Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden tegen het einde dezer maand Ie 's üage zal terugkomen. Een onzer correspondenten te 's Gravenhage schrijft ons, dat de minister van oorlog, en, volgens sommigen, ook de minister van buitenlundsehe zaken, naar hel Loo zijn vertrokken. Men wilde, dat dit zou geschied zijn ter zake van ontvangen depêches van den Duitschen Bond. [NII. C.) Het verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede-Kamer, over de ontwerpen van wet, uit makende de staatsbegrooting voor den jare 1851 is thans wel in gereedheid doch moet nog worden ge drukt en aan de Regering medegedeeld. Het gou vernement moet alsdan op de gemaakte bedenkingen antwoorden, waarmede eenige dagen zullen verloopen. Men verzekert alzoo dat na de discussien die tegen de aanstaande week bepaald zijn de werk zaamheden der Kamer zullen worden geschorst. Ingevolge art. 8 vier wet van 30 Mei 1847 (Stbt. No. 24) zullen de regten bepaald in art. 2 dier wet. op de boter, de granen en het s/agtvee, in de zitting van de Staten generaal van 1850 op 1851 aan herziening onderworpen en op nieuw ge regeld worden. Men verneemt werkelijk dat dit gewiglige onderwerp in de tegenwoordige zitting der Kamers zal worden behandeld. Men leest thans in de 's Gravenhaag sche Nien wsbode De leden van de Tweede Kamer, die, ter zake va» het voorgevallene met de ballottage van den heer Jongstra als leden van de Besogne-kamer hun ontslag hebben genomen zijn thans in de sociëteit de Glazenkast aangenomen alwaar de bepaling is ingevoerd dat leden van de Staten-Generaal aan geene ballottage zullen zijn onderworpen. Men meent thans de oorzaak en het redmiddel van do aardappelziekte gevonden te hebben. De ziekte spruit voort uil eene soort van ontaarding of door dat de knol reeds verzwakt is door lange uitspruitsels, als zij gepoot wordt. Om dit le voorkomen pole men de aardappelen met hall Novemberdan kan men verzekerd zijn van den volgenden zomer gezonde aardappelen te rooijen. liet is gebeurd, dat iemand, do zieke aardappelen den geheelen winter door in den grond had gelaten zonder dien om te spitten den volgenden zomer zeer gezonde en smakelijke aard appelen uit dienzelfden akker gerooid heeft. DU1TSCHLAND. Bfislun, den November. De toebereidselen ten oorlog worden nog voortge zel. Ook het tweede gedeelte van den tweeden ban der landweer en het nog overige gedeelte der ruiterij van dezelve zijn onder de wapenen geroepen en toeb behoudt de meening, dat bet tot geenen oorlog zal komen de bovenhand. Van de zijde van Oostenrijk is eene in zeer vriend schappelijke bewoordingen veivalte nota aandePrnis- sische Regeiing medegedeeld, waarin liet kabinet van Weenen verklaart, gereed te zijn tot het ondernemen van vrije beraadslagingenen er niet langer op aan dringt dat Pruissen de wettigheid van de Bonds vergadering van Frankfort zal erkennen; maar daar entegen verlangt, dat Pruissen de Bonds-vergadering ongehinderd huren gang zal laten gaan in de bevrediging van Keur-Messen en de Deensche hertogdommen, en dat de vrije beraadslagingen over de Duitsche aange legenheden in Weenen zullen plaats hebben. Dit laatste kan van de zijde van Pruissen niet worden toegestaan. Ook protesteert Pruissen tegen elk besluit waarbij aan eenige verordening van de Bonds-vergadering een wettig en verbindend gezag zoude kunnen worden toegekend. Zoo lang deswegens geene voldoende overeenkomst bestaat zal Pruissen zich niet ontwapenen. Wat Keur-llessen en Sleeswijk betreft, verlangt Pruissen steeds even als vroeger dat er bijzondere commissien zullen worden benoemd door welke met eene vrije beraadslaging de middelen zullen beraamd worden welke tot eene bevrediging dezer landstreken kunnen leiden. In geen geval zal Pruis sen echter Kassei ontruimen of toelaten dat Oos- tenrijksche troepen, of andere gewapende manschap pen van Staten, die zich in de zoogenaamde Bonds vergadering hebben vereenigd, over Pruissischen bo dem naar liolstein zullen trekken immers niet zoolang inen zich niet met elkander zal hebben ver slaan over eene gemeenschappelijke bemiddeling der geschillen eu zoolang men geene overeenkomst des- wegens zal hebben getroffen, zal Pruissen, door het voortdurend bezetten van een groot deel van Keur- llessen daar te lande, op de eventuele regeling der wederzijdsche belangen geenen geringen invloed blijven uitoefenen. Mogt het zijn, dat Hannover den doortogt van bonds- troepen naar liolstein gedoogde dan lijdt hot geen twijfelof Pruissen zal onmiddelijk evenredige mili taire maatregelen verordenen, ten einde zijnen staat kundigen invloed en gezag, als magtigste noord-duit- sche mogendheid, tegen alle verkorting te vrijwaren. Volgens een onzer dagbladen, is de Prins van Pruissen benoemd tot opperbevelhebber over het corps van de garde en van de 2de, 3de, en 4de corpsen van het pruissisehe leger welke krijgsmagt bestemd zou zijn, om tusschen de Elve en den Oder te worden geposteerd. Git Rendsburg wordt van den 15 dezer gemeld, dat den vorigen dag door Ilolsteinsche troepen weder eene gróote verkenning ondernomen Was welke tot een gevecht in de nabijheid van Breckendorf aan leiding gegeven hadwaarbij van de Ilolsteinsche zijde een aantal gekwetsten waren gevallen, doch hetwelk geen verdere gevolgen had gehad. Aan de Hamburger Börsenhalle wordt onder dog- teekening van den 16 gemeld: «Het schijnt zich te bevestigen dat de Sleesivijk-Holsteifjlche zaak geen hinderpaal zal opleveren 'oor de toenadering van Oostenrijk en Pruissen. Naar men verneemt heeft het stadhouderschap uit Berlijn de aanzegging ont vangen, dat, indien ons leger niet voor den 15 De cember ontwapend was aan het hondsbesluit gevolg zon worden gegeven. Dezerzijds moet daarop geant woord zijn dat de Sleeswijk-Holsteiners lot den laalsten man toe voor hun regt en hun vaderland zouden weten te sterven. -Men schrijft uit Frankfort van 17 November: Eene telegraphische mededeeling, zoo even uit Ber lijn ontvangen, luidt weder in zoo lene bedenkelijk dat naar men gelooft aldaar eene nota uit Weene is ontvangen in welke Oostenrijk bij al zijne eisclie blijft volharden. Wat wij vroeger nopens de vervolging der Chris tenen te Aleppo berigt hebben wordt uit Konstan-

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1