goisscm C0ERiil 1850, MAANDAG 18 NOVEMBER. BEKENDMAKING. X De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per ft wartaal is j J,7h 1l Ulico per Gewone Advertenlien worden a O ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijksen Doodberigt.cn Pos; J,90, van J6 regels a J.& behalve het Zegelregt, Achtervolgens artikel 3 van het Koninklijk besluit van den 6Januarij 1831, N°. 68 (Staatsblad N°. 2), heeft Zijne Excellentie den heer Minister van Finan cien bij resolutie van den 14 November 1850, be paald de prijzen hel opgeld daaronder begrepen waarvoor de Collecteurs Splitters en Debilanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien vóór de tweede week der trekking van de laatste klasse der 212de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten 15IJ VERKOOP: BIJ VERHURING: Geheele Loten 76,00 Geheele Loten f 30 00 Halve - 38,00 Halve - 15,00 Vijlde - 15,20 Vijlde - 6,00 Tiende - 7,60 Tiende - 3,00 Twintigste» - 3,80 Twintigste» - 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat besluit uitdruk kelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbe paling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 16 November 1850. Voor den Staatsraad, Commissaris des Konings der Provincie Zeeland Bij delegatie, de Burgemeester der Stad Goes. Bij afwezigheid, do Wethouder, J. W. van KERKWIJK. GOES, den J4 November. Naar men verneemt, is het voorloopig verslag van de rapporteurs der afdeelingen ran de Tweede Kamer, betreffende de begFooling voor 1851, in gereedheid, en zal hetzelve eerlang uan de leden worden kenbaar gemaakt. Hedenvergaderen de rapporteurs over de voor- gedragene ontwerpen lot regeling der werkzaamheden. Mert schrijft uit 's Gravenhage, van den 10 No vember In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van heden heeft de Commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Provo Kluit daaromtrent verslag uitgebragt. De Vergade ring heeft terstond besloten tot de toelating van dien heer, die, na de bij de Grondwet voorgeschreven eeden in handen des Voorzitters te hebben afgelegd, zitting genomen heeft. In dezelfde zitting is ingeko men eene Koninklijke boodschap, ten geleide vaneen wets-ontwerp, houdende uitbreiding der wet vuil 30 Mei 1847, tot herstelling van te loor gegaue schuld brieven. l)e Vergadering heeft bepaald, dat in eene op Hingsdag den 19 November ten elf ure aan te vangen zitting beraadslaagd zal worden 1°. over de Wet tot pensionnel ihg van loden der voormalige Eerste Kamer; 2°. over die betreffende do heffing der grond belasting in het hertogdom Limburg 3°. over die tot overschrijving op de begrooting van het burgerlijk pensioenfonds over 1850 4°. betrekkelijk het regi- stratie-regl op de brieven van naturalisatieen in eene op Woensdag den 20 ten elf are aan te vangen zitting: 1°. over de wet houdende voorziening betrek kelijk de voortzetting der werken tot droogmaking van liet Haarlemmermeer en 2®. over de dertien eerst ingekomen naturalisatie-wetten, Daarna heeft de beraadslaging plaats gehad over de toelating van den heer de Lirnpcns als lid der Kamer. Nadat onderscheiden leden daarover het woord gevoerd hadden is met 28 tegen 2 i stemmen besloten dien heer toe te laten, nadat hij de bij de Grondwet gevorderde eeden zal hébben afgelegd. Men schrijft uil Rotterdam, van den 16 dezer: Eergisteren avond had in de kerk der llemon- strantsch Gereformeerde gemeente alhier eene één voudige en aandoenlijke plegligheid plaats. Mejuf- vrouw Z, M. M. van Medenhach PP akker van Warnsveld bij Zutphen door de Yrouwen-Vereeni- ging ter bevordering der Evangelisatie van China te Rotterdam in staat gesteld otn als zendelinge der waarts te vertrekken ontving een openlijk afscheid. Ds. P. van der Goot, Pz. leeraar der Doopsge zinden te dezer stededoor genoemde vereeniging daartoe uilgenoodigd wier bestuurderessen zich om eene tafel schaarden, sprak, nadat Gez. 43 der Her vormden vers 1 cn 6 aangeheven was eerst in het algemeen over de zending naar China door eene vereeniging van Europesche krachten, die de beroemde Gutzlaff zoo vurig wenscht en reeds aanvankelijk on dernomen ziet en l iglte vervolgens een hartelijk en treffend woord van ernst, Zelfbeproeving, liefde en bemoediging tot de vertrekkende, die vervolgens door de talrijk vergaderde schaar, onder voorgang des leeraars, na het zingen van Gez 99 vers 4 Och heilig haar dan in Uw waarheid enz. pieg- tig in den gebede Gode werd aanbevolen. Na door het zingen van Gez. 96 den Apostolischén zegen óver haar te hebben afgesmeektverliet de gemeente het kerkgebouw- (li. C.) Naar aanleiding van het berigt der commissie^ tot oprigling van een ruiterstandbeeld binnen de stad Amsterdam, ter eere van Z. M. Koning IPitlem II, dal het gezamenlijk bedrag der toegezegde en reeds ingekomene gelden ongenoegzaam bevonden is tot daarstelling van een waardig gedenkteeken zoo als het door do commissie bedoeld werd,» hebben de heeren die zich ten vorige jare te Leeuwarden niet zonder goed gevolg, onledig hebben gebonden met de inzameling daar ter stede van bijdragen tot gezegd oogmerkaangekondigd dal zij het bedrag der bij hen gestorte gelden wederom ter beschikking der inschrijvers stellen. Uit Petersburg wordt van den 29 October 11, hel volgende geineld Nadat de koude, Zaturdag avond, tot op 10° ge stegen was werden wij eensklaps met ijsgang over vallen waardoor de communicatie met de stad ge stremd is. Wanneer deze vorst aanhoudt zal dit gewis eene grdote belemmeiing in onzen handel geven, daar nog 200 schepen te Kroonstad! liggen waartan eenige gedeeltelijk geladen en andere nog niets aan boord hebben terwijl nóg meer dan 50 schepen aldaar verwacht worden. Heden is het weder iets zachter en hel is te hopen dat de nu heerschende zuidelijke wind op nieuw dooi zal aanbrengen, echter is onze reede vol ijs en ziet men zelfs daar buiten ijsschollen drijven. Tusschen hier en Kroonstadt zijn eene menigte liglers met Russische produklen in het ijs bezetof zitten doör den lagen waterstand aan den grond. De heer Mr. P. A. Jongstra, lid van de Tweede Kamer der Stolen-Generaal, heeft zich laten voorstellen als lid van de sociëteit in de besogne-kamer te'sHage. Hij is echter gedeballotleerd, omdat hij eene mening, veoral in zaken der belastingen voorslaatwelke tegen de meerderheid der iedfert strijdt. Daarop hebben twaalf leden der Ttveéde Kamer du heeren Zij'ker enz. hun lidmaatschap opgezegd. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 16 dezer Men verneemt dat door Z. Ex. den Minister van Oorlog de bestaande verbods- of beperkende bepalingen, ten aanzien van het dragen van den bïiard enz., buiten werking heeft gesteld en alsnu aan de militairen van alie rangen heeft vrijgelaten kinbaard bakke baard en knevelbaard te laten groeijen; beide Jaatst- gemelde zullen echter niet in elkander mogen loopen, en overigens de zindelijkheid der halskragen der jassen en rokken door den baard niet mogen lijden: DUITSCHLAND; Behlijs, den J3 November. Een telegrafisch berigt meldtdat in Aleppo een opstand legen de Christenen is uitgebroken, waarbij een groot aantal derzelve door het ruwste gemeen zijn vermoord en een gedeelte van het kwartier der Franken is uitgeplunderd, en dat de Turksche mili taire bezetting dit een en ander lijdelijk beeft aan gezien. Dit berigt is niet onwaarschijnlijk. De vrij zinnige beginselen welke sedert de laatste jaren dooi den Saltan eii zijne raadslieden zijn aangenomen en te werk gesteld hebben zelfs in de Turksche land streken in Europa bij sommigen misnoegen gebaard maar nog veel meer in Klein-Azie. Aldaar zijn de haat en de geestdrijverij der Turksche bevolking tegeri het Christendom door hooggeplaatste lieden steeds aangevuurd geworden. Men heeft er reeds in Damascus en elders de uitwerkselen van ondervonden en het is ligt mogelijk dat die lieden begrepen hebben dat, hij deri tegenvvoordigen stand van zaken in Europa, en de moeijeliikheden, in welke de mogend heden in dat werelddeel gewikkeld zijn zonder veel bezwaar aan dezen vijandigen geest weder de teugel kan worden gevierd. De A ölluische Zeilüng deeit het volgend tele- graphisch berigt uit Berlijn van den 14 dezer des avonds mede Volgens de zoo even verschenen ministeriele Deut sche Reform llehhen de boridstróepen bevel ontvangen om ter verhindering van eene botsing vóór het ten einde brengén der aanhangige onderhandelingen, alle verdere voorwaartsche bewegingen te staken. Het antwoord van liet Weeher kabinet op de laatstelijk dezerzijds gedane vorderingen wordt morgen verwacht. Naar mun verzekert verkeert de Oosten- rijksche regering in het vasle vertrouwen, dat de door haar te dóone voorstellen tot eene vreedzame oplossing zullen leiden." In eeh dpOr hetzelfde blad medegedeeld schrijf en uil Frankfort van den 14 Wórdt liet eerste gedeelte van dit berigt bevestigd. In de operation, dus leest men daar, der Ooslenrijksch-Beijeische en der Pruis- sisclie troepen, schijnt voorloopig een Stilstand plaats te hebben. Er is'grond om te vermoeden, dat men overeengekomen is, lot aan den afloop der onderhan delingen die tusschen Weenen en Berlijn gevoerd worden, de beiderzijdsche legers hunne tegenwoordige stellingen te doen behouden." Men schrijft uit St. Petersburg van 5 dezer: Ofschoon de soldaten, naar men zegt, dikwijls door hunne officieren mishandeld worden schijnt zulks toch wanneer het ter oore des keizers komt slrengelijk gestraft te wordenmen leest namelijk het volgende in het Journal de St. Pelersbourg

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1