I85Ö. !V. 9K DONDERDAG 14 NOVEMBER. BisTiik mmmmmm DUITSCHLAND. Berlijn, den i November. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per kwartaal is f J,75 Franco per Post J,90. Gewone Advertentien worden a ZO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberig/en van J6 regels a f J.ZO behalve het Zegelregt. Het strekt Diakenen bij de Hervormde Gemeente te Goes tot een waar genoegen bij deze de ruime opbrengst van ongeveer van het op heden ten behoeve hunner armen gegeven Orgel-Concertte kunnen bekendmaken. Zij betuigen daarvoor eens deels hunnen welgemeenden dank aan allen, die door hunne inschrijvingen en daarenboven uitgereikte giften daartoe hebben medegewerkt en alzoo hebben getoond, door het aangename tevens met het nuttige te ver eenigen het lot der armen te willen behartigen, en anderdeels aan hen, die nog bovendien een werkelijk aandeel aan de daarstelling van hetzelve hebben ge nomen, en die moeite en tijd in de ruimste mate zoo belangeloos hebben veil gehad, om aan de Ingezetenen dezer Stad eene aangename bijeenkomst te verschaf fen en dezelve hebben dienstbaar en nuttig gemaakt voor hunne verarmde natuurgenooten. Hun loon daarvoor zij den dank der armen, en bovenal de be wustheid, welke zij in zich zelve kunnen omdragen van door hunne talenten bevorderlijk te zijn geweest aan het welzijn der armen en het genoegen hunner medeburgers. Goes, den 14 November 1850. Namens Diakenen VAN JiËEL, Voorzitter. P. J. A. van DAM, Secret. GOES, den .11 November. Men meldt uit 's Gravenhage van den 12 dezer: Gisteren is de commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over de ont werpen der begrootings-wetten voor den jure 1851 vergaderd geweest, tot het opmaken van haar verslag over die ontwerpen. Men verneemt, dat het onder zoek over de ontwerpen der begrootings-wetten, in de afdeelingen der Tweede Kamer, reeds is afgeloo- pen. Men verwacht, dat de commissie van rapporteurs baar gemeld verslag over die ontwerpen, weldra in gereedheid zal gebragt hebben. De Prov. Gron. Courant deelde onlangs het berigt mede, als zoude, volgens kennisgeving van het departement van justitie het eenzaam opsluiten der gevangenen in strijd zijn met de bestaande wetgeving, weshalve bet cellulaire gevangenis-stelsel in dit rijk noch ingevoerd noch toegepast zoude worden. Thans leest men in het kVcekblad van het Begl daarom trent het volgende Naar wij onderligt zijn is dat berigt onjuist. Het is toch bekend dat het cellulaire stelsel in het dooi de wetgeving goedgekeurde eerste boek van het nieuwe Wetboek van Strafregt is aangenomen en dat de toe passing en uitvoering van dat stelsel afhangt van eene later aan te nemen wet. Na de goedkeuring van dat eerste hoek, is er te Amsterdam eene nieuwe gevan genis gebouwd, dienaar het cellulaire stelsel is inge- rigt. Die gevangenis is dit jaar in gebruik gesteld Alleen de preventive gevangenen worden in de cellen geplaatst en cellulair behandeld. Dit is in hun eigen belang, omdat zij de gevangenis kunnen veriaten, zonder herkend te zijn. De veroordeelde gevangenen worden echter nog niet cellulair behandeld alleen den nacht brengen zij in hunne cellen door. Dezelfde regelen worden in acht genomen in die gevangenis sen waarnaar het aangenomen nieuwe cellulaire stelsel, eenige gedeelten celsgewijze zijn ingerigt. Het is alzoo onjuist te beweren dat het eenzaam opsluiten van gevangenen hier te lande ingevoerd is, en het is even onjuist te beweren, dat bet noch in gevoerd noch toegepast zal worden. Alles hangt hier van de later door de wetgeving te beramen maat regelen af. Men maakt alleen van de gevangenissen die cellulair zijn ingerigt, gebruik, om de preventief gevangenen in bun eigen belang eenzaam op te slui ten, even als tot hiertoe meest plaats vond, wanneer zij au secret werden gesteld. Er is nog geen verandering in den staat van zaken gekomen. Van graaf Bernstoff zijn nieuwe depeches uit Weenen ontvangen en de ministers zijnonder het voorzitterschap des konitig.s vergaderd. -De Keui hessische gezant heeft het protest van den keurvorst tegen het binnenrukken der Pruissische troepen in Hessen ingediend. Hem is kennis gegeven, dat de Pruissische regering op dit protest geen verder acht kon slaan. De gezant zal dezer dagen Berlijn verlaten. Prins en prinses Frederik der Nederlanden, benevens hunne dochter prinses Maria zijn eer gisteren van Warschau te Potsdam aangekomen. Omtrent de krijgsbewegingen vermelden voor- loopige berigten het gerucht, dat Oostenrijksche troe pen van Bamberg komende, de Beijersche grenzen waren overgetrokken en in Coburg aangekomen; met bijvoeging dal men dien aantogt in verband bragt met den aangekondigden togt van Oostenrijksche troe pen naar Holstein, om het staken der vijandelijkheden daar te lande te bewerken. Van eene andere zijde werd het voortrukken van die troepen of van een gedeelte derzelve naar de zijde van Fulda aange kondigd. Den 6 hebben de Beijerschen, nadat onderhande lingen 'tusschen de wederzijdsche bevelhebbers vruch teloos waren gebleven, den togt naar Fulda voortgezet, en hebben zij de Pruissen bij Neyhoff in slagorde aangetroffen. Men heeft op nieuw onderhandeld, en zoo gezegd wordt, zou de Beijersche bevelhebber, gebruik makende van de gesteldheid van den grond, de Pruissen met voordeel hebben kunnen aantasten maar schijnt men nog te zijn teruggetreden voor het denkbeeld om de eerste aanleiding te geven tot een oorlog van Duitschers tegen landgenooten. Hoe het zij, de Pruissen zijn teruggetrokken. Zij hebben voor Fulda eene betere stelling ingenomen, en zich tevens naar de zijde van het Rböner-gebergie gedekt. De Beijerschen zijn ben gevolgd en tot Loschberg voort- geruist. Den 7 zijn nog geene vijandelijkheden ge pleegd. De Pruissen bekwamen in Fulda dagelijks versterking, en hadden hunne positie voor die stad nog door over stroomingen versterkt. Hunne voorposten stonden bij Bronzell, een kwartier' uurs van die der Beijerschen, welker hoofdkwartier in Neuhof gevestigd was. De Beijerschen versterken zich in de Paltzen nemen maatregelen voor de veiligheid van de vesting Landau. Uit Saksen wordt gemeld, dat de Regering daar te lande een corps van 20,000 man onder de wapenen dacht te brengen, waarbij 3000 man ruiterij; 't welk zoude moeten dienen om des noods door Oosten rijkers versterkt, den Pruissen zoo mogelijk den over- togt der Elbe te betwisten, en zich des noods in de Jrekende positie van Pirna te vereenigen. Reeds moeten kostbaarheden uit het bekende Groenegewelfop de bergvesting Koningstein in veiligheid zijn gebragt. Allerwegen in Pruissen is de eerste klasse van den landweer opgeroepen, en de maatregelen zijn geno men om ook de tweede klasse op te roepen. De infanterie behoeft daartoe twee, de ruiterij acht dagen. Binnen acht dagen derhalve zal Pruissen over 480,000 man kunnen beschikken. - De FFten. Zfg. van den 6 dezer behelst een manifest tegen Pruissen waarin het olïicieele blad tracht aan te toonen dat niet Oostenrijk de oorzaak is van de tegenwoordige verwarring in Duitscbland. Aan bet einde van liet artikel wordt echter het be houd van den vrede als mogelijk beschouwd. -Volgens hetzelfde blad is in Oostenrijk eene lig— ting van 76,000 man bevolen, benevens de in dienst- stelling van het eerste en vierde balaillon landweer bij de Hongaarsclie en Italiaansche regimenten, terwijl eindelijk de grens-regimenten mobiel zijn verklaard uit een en ander blijktdat op dit oogenblik een groot Jeger, voorzien van alle krijgsbehoeften, bijeen wordt getrokken. 1 Men schrijft uit Frankfort van den 9 dezer Wij zijn sedert heden namiddag in het bezit van be rigten uit Keur-IIessen die hier eene onbeschrijfe lijke sensatie hebben verwekt. Na het mobiel maken van het Pruissische leger verwachtte men vrij alge meen dat het kabinet van Berlijn niet onvoorwaar delijk aan al de eischen van Oostenrijk zou voldoen en ten minstemet de wapens in de hand onder handelen ten einde tot eene eervolle schikking te komen. In plaats hiervan heeft de Pruissische opper bevelhebber aan den prins van Thurn en Taxis gis teren schriftelijk medegedeeld, dat overeenkomstig de bevelen, die hij uit Berlijn heeft ontvangen, hij heden (9 Nov.) 's middags Fulda met zijne troepen ontrui men en zich naar Kassei terugtrekken zal. Uit goede bronnen wordt ons verzekerd, dat de Pruissen weldra mede deze stad verlaten en Keur-Uessen aan zijn lot overlaten zullen. Daar nu de zwakke Pruissische po litiek hierdoor reeds aan eene der voornaamste eischen van Oostenrijk op eene zoo smadelijke wijze voldaan heeft, mag men met grond verwachten, dat zij dit mede ten aanzien der overige geschilpunten zal doen en het. tot geene vijandelijkheden zal komen. Volgens berigten uit Fulda is het lot eene schermutseling tusschen de honds- en de Pruissische troepen gekomen. De Beijersche voorposten, zijnde kavallerie waren Zoo men zegt geavanceerd met opgestoken sabel. De Pruissische officier had daarop laten vragen, wat dit beduidde, waarop de Beijersche militairen met lagchen hadden geantwoord. Daarop zouden de Pruissen doch eerst na eene tweemalen herhaalde waarschuwing, vuur hebben gegeven. Eenigzins anders luidt een berigt van de O, P. A. Z. gelijk bekend is, het orgaan van de bondspartij. Volgens deze had de Beijersche generaal, om den Pruissen geen aanleiding tot vijandelijkheden legeven, gelastdat de kavallerie bij hel avanceren den sabel niet trekken zou ook waren de geweren der jagers niet geladen. Even voor het dorp Bronzell waren zij echter door een levendig lirailleurvuur ontvangen geworden, en wel zonder eene voorafgaande waarschu-

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1