tuint W&A-,/. 1850. N". «O. MAANDAG ii NOVEMBER. BEKENDMAKING. PROVINCIALE STATEN VAN REELANB. I JJe uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75Franco per Post f JjjÓi Gewone Kdvertentien worden a ZO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten r van J—6 regels a f A 30 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, brengen Ier kennis van een ieder die het aan gaat Dat de, bij het plan van verevening en vernieti ging der ObJigatien, uitgegeven ter voldoening van de onbetaald geblevene Interessen tot den laatsten December 1810 ingesloten, der gevestigde Schuld ten laste dezer Stad vastgesteld bij deliberatie van den Stedelijken Raad van den 28 November 1840 en goedgekeurd bij Zijner Majesteits besluit van den 1 Julij 1841, No. 296, bepaalde, en bij Publicatie van den 5 October jl. aangekondigde Tiende open bare Uitloting, ter bepaling, welke der aangegevene Obligatien, in dit jaar tot de aflossing tegen 30 pCt. zullen geregtigd zijn, heden ten Stadhuize heeft plaats gehad en daarbij de volgende Nummers zijn uitge loot groot in kapitaal 50,00. per reste. N°. 445/74 575/205 487/117 486/116 585/215 494/124 495/125 488/118 510/140 503/133 511/141 521/151 493/123 574/204 502/132 581/211 528/158 Zamen 300,00. - 500,00. - 500,00. - 200,00. - 500,00. - 500,00. - 500,00. 500,00. - 500,00. - 500,00. - 500,00. - 500,00. - 300,00. - 500 00. - 250,00. - 400,00. f 7000,00 Welke Uitgeloote Obligatien, tegen overgifle der- zelve, in de maand Januarij eerstkomende, ten Kan tore van den Stédelijken Ontvanger, met 30 perCent zullen worden afgelostwaartoe de houders derzelve, zich alsdan ten voorschreve Kantore zullen kunnen vervoegen. En zal deze ter gewoner plaatsen aangeplakt en in de Stads-Courant geïnsereerd worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 9 Novem ber 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOIIR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. VEltCADEBIlVC DClt OP ZATERDAG DES 9 NOVEMBER JS50. Tegenwoordig 35 Leden. De notulen der vorige Vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de gekozene Presi denten en Rapporteurs der afdeelingen. Is ingekomen een verzoekschrift van den Heer E. P. Lens hoek,, Burgemeester der Gemeente VVolphaartsdijk en 57 ingezetenentot instandhouding van den Aanlegsteiger en verbetering van liet Veer aldaar. De Voorzitter stelt voor dit stuk te verzenden aan Geile- j klooster Zwanengeest behoort, welk klooster ifi 1573 puteerde Staten, als met het onderzoek dier aangelegenheid gesl0opt werd. Daar in dit land nimmer gegraven eeds belast. De Heer van der Bilt ondersteunt het verzoekschrift, als mede het voorstel van den Voorzitter. De Ileeren van Bitters en Verhagen (de laatste met verwij zing naar art. 45 van het Reglement van orde) verklaren zich tegen het voorstel en verlangen, dat het verzoekschrift gesteld worde in handen van de Commissie voor de verzoek schriften, waartoe wordt besloten. "Wordt gelezen een ingekomen voorstel van den Heer de Jongedoor onderscheidene Leden ondersteund, strekkende tot wijziging van het Polder Reglementwordt aan de orde gesteld na de toelichting en behandeling van het voorstel van den Heer Hammacher Wordt gelezen een voorstel van den Heer Hennequindoor vele leden ondersteundstrekkendeom nog in deze zitting op te maken en goed te keuren een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde de noodzakelijkheid aan te toonenom op eene spoedige wijze te voorzien in de geheele verloopene uitwatering der op den Zee-arm het Zwin gesueerd hebbende Polders en in, de te niet gegane Scheep vaart der Stad Sluis. Dit voorstel, in zooverre gewijzigd, dat het verlangde adres zou worden ingediend aan den Koningen voorloo- pig door den Voorzitter ondersteund en toegelichtwordt aan de orde gesteld na het hiervoren vermelde voorstel van den Heer de Jonge. Wordt gelezen een door vele Leden ondersteund voorstel van den Heer Verhagenom eene Commissie te benoemen tot het ontwerpen eener Instructie voor Gedeputeerde Sta ten, overeenkomstig art. 150 der Provinciale wet: de Heeren Mooijaartvan der Swalme en Bomme verklaren zich daar tegen, als vreemd zijnde aan de orde van de werkzaamhe den na eenige discussien wordt besloten tot het benoemen eener Commissie van 5 Leden en worden daartoe verkozen de Heeren van der Swalmede JongeKroejf, Blaaubeen en Beumer Jtardenberg. De Voorzitter deelt mede, dat hij hem is ingekomen een verzoekschriftdoor zeven Zoutzieders in deze Provincie aan deze Vergadering gerigt, houdende verzoek, dat van deze Vergadering moge uitgaan een adres aan den Koning en, zoo noodig, ook aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, daartoe strekkende, dat, welke ook de bepalingen der nieuwe Wet op het Zout mogen zijn, daarbij nimmer het beginsel moge aangenomen worden, om het gebruik van zeewater in de Zout-Ziederijen te belasten, en het graderen van zee water te verbieden. De gedrukte exemplaren van dit verzoekschrift worden aan de Leden uitgereikt, en hetzelve wijders verzonden naar de Commissie voor de verzoekschriften. F.en ingekomen verzoekschrift wordt ter zijde gelegd, om dat hetzelve op ongezegeld papier is ingediend. De Voorzitter stelt voor de Vergadering te verdagen tot Maandag den 18 dezer; na eenige in het midden gebragte bedenkingen wordt dezelve verdaagd tot Woensdag den 20 November ditJO. GOES, den JJ November. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 7 dezer: De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zullen morgen het onderzoek voortzetten over de ontwerpen van wetuitmakende de staatsbegroo- ting over den jare 1851. Dat onderzoek zal waar schijnlijk deze week ten einde loopen. Men verneemt, dat er ook ten opzigte van het departement van ko loniën zeer belangrijke bedenkingen gemaakt en vele gewigtige beschouwingen in het midden gebragt zijn. In de vorige week heeft een boer, nabij Oudorp, in zijn land de fondamenten van een oud gebouw opgegraven. Te oordeelen naar een gevonden gemetseld bestaat de mogelijkheid, dat men voorwerpen vindt, welkejvoor geschiedenis of kunst belangrijk zijn. Jl. Zondag kwam een postrijtuig in hollenden draf de St. Eusebiuspoort te Arnhem binnen, hetwelk in de turfstraat bijna omtuimelde en liglelijk tot ongelukken had kunnen aanleiding geven. Men kon niet gissenwat de reden mogt wezen van deze overijlde aankomst, tot men eindelijk vernam, dat zekere heer FF. te Arnhem verblijf houdende zich in het rijtuig bevonden had, die te Emmerik dé naar beneden varende stoomboot, had verlaten en eene weddingschap had aangegaan om te gelijk met de boot de stad Arnhem te bereiken. Dit is hem dan ook geluktnadat alvorens onder weg twee paarden door den postiljon waren doodgereden. Gisteren (6 Nov.) deed het 4de regiment infan terie te 's flertogenboseh in garnizoen eene mili taire promenade buiten de Hinthamerpoorten had links van den straatwegop een zandgrond niet verre van Rosmalen eene stelling ingenomen om de velddienst op het terrein aldaar toe te passen. Naauvvelijiis stond de troep daar, toen eene aldaar gelegen boerenwoning, of hut, inbrand geraakte en, aangewakkerd door den feilen wind in een oogen- blik het strooijen dak in volle vlam stond. Op het gegeven sein snelden honderden daarheen om hulp te verleenen doeh gebrek aan water gevoegd bij den noodlottigen wind verlamden grootendeels de ijverigste pogingen tot men weldra op den inval kwam om door allen handen vol zand op de vlam men te doen werpen waardoor men den brand in zoo verre meester werd dat eene kistbevattende de kleederen en dus het kostbaarste der arme be woners werd gered. In het begin van den brand meende de vrouw die radeloos op den grond lag dat haar zuigeling van 3 weken zich nog in de vlam men bevond, waarop door een paar soldaten nog pogingen werden in bet werk gesteld om hetzelve te redden, toen men gewaar werd, dat dit reeds uit de wieg genomen en in veiligheid gebragt wasoi>k eene geit werd door de manschappen gered. De man, L. van den Krauenburg, wasafwezend, en vond bij zijne tehuiskomst deszelfs schamele wo ning afgebrand doch tevens de troost, dat door de redders van zijn kind eene som van 24,43 was achtergelaten, daar door den kolonel Buchner op de plaats zelve eene collecte werd voorgeslagen, die niet alleen door officieren en manschappen volgaarne werd toegestemd maar ook reeds in veler harten was op gekomen. De toevallige tegenwoordigheid van het regiment aldaar heeft alzoo ten gevolge gehad dat het kind benevens de kist met goederen is gered, en zij ruim in de gelegenheid zijn gesteld hunne woning op te bonwen. DUITSCHLAND. Berlijn, den 4 November. Een berigt uit Berlijn van den 4 zegtdat door middel van den telegraaf aan den luitenant-generaal von der Groeben, bevelhebber der Pruissische troepen in Hessen last gezonden is om onder alle omstan digheden eene botsing met de Beijeren te vermijden, maar toch maatregelen te nemen om te beletten dat zij Kassei bezetten. Inderdaad meldt men uit Fuldavanden 4 dezer, dat, terwijl men dien ganschen 1* dag met gespannen verwachting de lijding te gemoet had gezien dat de Pruissen en Beijerschendie bij

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1