vóór zijn dieiist-neinen beproefde scheiding liem niet is toegestaan. Uit Steen wijk meldt men hel volgende: Onze stadgenoot, de heer fVardenburg berijpt dat hij het middel om de aardappelplanten door rook, tegen de nachtvorst te beveiligen, proefhoudend heeft bevonden. Zoo heeft hij legen de nachtvorsten die den 16, 17, 18, 24 en 25 Junij jl. plaats had den, het aardnppelgevvas grootendeels door dit middel geheel beveiligdterwijl het bovenste gedeelte zijner akkers, eenige, hoezeer geringe, schade aan de bladeren had geleden, wijl het tweede eri derde vuur, hetwelk aangelegd was, om rookwolken over de akkers te ver breiden uit te drooge stollen bestonden en te vroeg in den morgen waren uitgebrand. -T- Dezer dagen groef men op den huize Molen berg te Vught, loebehoorende aan Mevrouw dewed. Joh. van Rijckevorselte 's Herlogenbosch ten einde voor het rerbreeden en verhoogen van den Vughtschen weg aarde te verkrijgen. Nadat men ongeveer twee voeten diep had gegraven vond men het lijk van eenen soldaat met pallas en granaten dat alle kenmerken van vorige eeuwen droegen, naar men dacht, in 162:}, ten tijde der Spanjaarden, te huis behoorde. De pallas is ter bezigtiging bij den herbergier van den Acker in het Plankenhuisje te Vught. Hij is zoo groot dat men hem met moeite regt uit kan houden en onmogelijk uit de schede kan getrokken worden wanneer men die op zijde heeft. De schedel zal worden gezuiverd en zorg vuldig als eene bijzonderheid bewaard worden wijl de persoon, van wien het lijk gevonden is, eene bui tengewone lengte gehad heelt. DUITSCHLAND. Berlijn den SO October. Men verzekert, dat de zending van generaal v. Llahn naar Sleeswijk-Holstein zonder gevolg gebleven is daar de Hertogdommen de gunstige kansen van een winlerveldtogt niet uil de hand willen geven. De Prnissische politiek zal ook hier, even als in Keur- ïlessen, het onderspit delven Rusland zal Pruissen Hevelen te interveniëren. Naar men verzekert za! het inzamelen van gel delijke bijdragen voor Sleeswijk-Holstein slechts in zooverre voortaan door de VVurtembergsche regering geduld worden dat het bedrag niet ter voortzetting der vijandelijkheden maar uitsluitend ter ondersleu ning diene van hen die in dezen oorlog ongelukkig zijn geworden. De ratificatie van het vredesverdrag wordt als grond hiervan genoemd. Eene telegrafische depeche uit Berlijn, volgens welke de keizer van Buslarid verklaard zou hebben dat hij eiken vijandelijken aanval der Pruissen tegen de Beijeren in Keurhessen, als eene oorlogsverklaring zal aanzien, heeft, hier geenerlei indruk gemaakt, daar men hier bij den bondsdag eene Russische nota heeft ontvangen van een zeer vredelievenden aard. Den 17 Oct. overleed te Bazel in 79jarigen ouderdom de militaire gouverneur en opperbevelhebber der vesting, de Admiraal Graaf L. v. Heijden, de oudste admiraal der Russische vloot, die bij den zeeslag van Navarino het bevel voerde over het Rus sische eskader. Men weet dal deze vlootvoogd tot eene Nederl. familie behoort. Uit Munchen schrijft men van den 28 October Heden morgen waren de redacteuren en uitgevers van alle hier verschijnende dagbladen, op het bureau van policie ontboden waar zij kennis bekwamen van eene ministefieele aanschrijving, in welke de verwach ting was uitgedrukt dat de redactiën het als eene zedelijke verpligting. zouden beschouwen om reeds nu, bij den gevvapenden vrede, geenerlei beriglen nopens de sterkte en de positie der Beijersehe en der met dezelve geallieerde troepen, op te nemen, lïenige redactiën verklaarden aan dezen wenk te zullen vol doen andere echter onder voorwaarde dat zij offi cieel kennis zonden bekomen, welke staten en troe pen zij als met Beijeren geallieerd moesten beschouwen, "Uit Frankfort schrijft men van 30 October: Men verneemt luide klngten uit Oostenrijk, wegens de hinderpalen, die door de legering dengenen wor den inden weg gelegd, welke buiten 'slands en zelfs in Duitsehland eene reis willen ondernemen. Overeen komstig met dit Russische stelsel, worden dikwerf aan bekende kooplieden passen geweigerd. Onderscheidene hier verschijnende dagbladen zijn in Saksen verboden geworden. Bij voortduring trekken Beijersehe troepen over Neurenberg en Wuizbm-g naar den Beneden-Mein. Tot dusverre schijnen zij echter de Keur-Hessische grenzen niet te zuilen overschrijden, en zorgvuldiglijk elke botsing met de Pruissen te willen vermijden. De jongste beriglen uit Kassei bevestigen het reeds mede gedeelde nopens het aftrekken der Keur-IIessische troepen. Velen gejoovendat zulks geschiedt met liet oogmerk, den ingezetenen tot eene oproerige be weging de gelegenheid aan te bieden ten einde de regering een voorwendsel hebbe om de constilitie te vernietigen. Hierop is bet toch eigenlijk gemunt. Met levendig ongeduld ziet men te gemoetwat in Warschau desaangaande zal besloten worden. Berigten van heden uit Wilhelmshad, bevesti gen de vroegere mededeeling, dat het grootste gedeelte der ICeur-Hessische troepen met verlof naar huis ge zonden wordtwaardoor men tevens in de gelegen heid is aan de meeste officieren hun ontslag te geven. Het overige gedeelte der troepen zal in de provincie Hanau vereenigd blijven. Zelfs van het garde-regitnent zijn 100 man per compagnie met verlof weggezonden. De graaf Rechberg, die tot bonds-commissaris bij den keurvorst is benoemd, beeft instructien medege- bragt luidende om op den reeds ingeslagen weg te volharden, en de nadere bevelen uit Weenen in Frank fort af te wachten. Zoo wel te Kassei als elders in Keur-Hessen blijft eene ongestoorde rust heerschen. Tot op dezen oogenblik zijn nog geene vreemde troe pen binnengerukt. In de keurhessische aangelegenheden heeft tot op dezen oogenblik nog geene wezenlijke verandering plaats gegrepen. Zoowél de bevolking als de ambtena ren volharden in hunnen passieven weerstand. De di recteur der schatkist ontving dezer dagen eene aan schrijving van den minister van finantiën om al de beschikbare gelden naar Wilhelmsbad op te zenden; hij weigerde echter bepaald aan dit bevel te vol doen als strijdig inet zijnen pligl en eed, Te Hanau was gisteren algemeen het gerucht in omloop, dat de Beijerschen op hof punt stonden binnen te rukken, J)e aankomst van eenen Beijerschen gene raal scheen zulks te bevestigen. Ten gevolge van eene uit Berlijn ontvongene depêche, schijnt echter het binnenrukken der vreemde troepen op nieuw uitgesteld te zijr» Intusschen is generaal Haynau met den genevalen staf te Hanau aangekomen, waar men de in deze provincie geconcentreerde troepen mede eerlang denkt te zien ontbinden. ENGELAND, - Londejt, den 3J October. De commissie voor de groote tentoonstelling heeft bepaald dat geen voorwerp in het gebouw mag worden verkocht. Alleen catalogussen en ververschin- gen zullen er voorwerpen van handel mogen zijn. Men mag zelfs den verkoopprijs niet aan de ingezon- dene artikelen vasthechten. Onderscheidene Duitsche handelssteden protesteerden tegen de laatst genomen bepaling maar vergeefs. Er werd echter besloten dat als de inzender de waarde van zijn artikel al leen stelde in de goedkoopheid daarvan hij den prijs aan de commissie kan bekend maken die dan daaromtrent inlichtingen zal geven. Inzenders die bij hunne artikelen personen plaatsen, ten einde het publiek tot koopen uit te lokken, verliezen daardoor de plaats aan die artikelen toegestaan. Het getal aanvragen om plaats is zeer aanmerkelijk; uit de city zijn er meer dan duizend gedaan en even veel uit de wijk Westminster, Ook in de andere wijken is de deelneming aanzienlijk. Volgens nieuwe berigten uit China, begint daar de wenseh naar hervorming steeds luider te worden. Hel socialisnius maakt in China snelle vorderingen, en de dagkim spoedig aanbreken, waarop de burger oorlog het keizerrijk tot den rand des afgronds zal brengen. Onder de hoogere klasse in Peking is eene profetie verspreid, dat het 4Ssle jaar der tegenwoor- woordige tijdrekening (7 Febr. 1851) met den val der heerscbende dynastie beginnen zal, en reeds voor maanden wist men dat door de in onderscheidene provinciën bestaande clubs in hunne inrigting en grondbeginselen veel overeenkomst hebbende met der gelijke Enropesche vereenigingen een opstand legen den Tartaarschen keizer voorbereid werd. De leden verbonden zich met een duren eed tot den strijd op leven en dood tegen de thans regerende Tsing familie, en willen niet rusten, voor zij eenen geboren Chinees, d. i. een van het oudere niet Mongoolsche rasof eenen Christelijken vorst, op den troon geplaatst hebben. FRANKRIJK. Parijs, den S7 October. De heeren Benoit (van liet departement de He- rault) en Biat-Crélien Amerikaan van geboorte) hebben een werktuig uitgevonden, waaraan zij den naam geven Roussole pasilalinique symphatique. Zij beweren door middel biervanberigten op iederen afstand aan iedereen te kunnen overbrengen. Nopens de te Lyon ontdekte zamenzwerinw verneemt mendat zij verlakkingen had over iiet geheele zuiden van Frankrijk. Op den 11 November, den dag der wederbijeenkomsl van de wetgevende vergadering, had in de departementen Var, Monden der Rhöne, Beneden Alpen, enz. een algemeene opstand moeten losbreken en zou een revolutionair bestuur te Lyon zijn zamengesleld. Van die stad zouden ook alle bevelen zijn uitgegaan. BELGIE. Brussel den 30 October. Men verzekert vrij algemeen dat de toestand dei- gezondheid van Koning Leopold in de daad bekom mering inboezemt. Intusschen leest men in de offi- cieele bladen, dat Z. M. steeds de ministers ontvangt en zich als naar gewoonte met de staats-aangelegen- heden bezig houdt. Men schrijft uit Brussel van 31 October: De staat van 's Konings gezondheid schijnt weder verbeterd te zijn. Men verwacht al spoedig na de opening der zittino van de Wetgevende Vergadering de voordragt eene" wet op het Regentschap ingeval Z. M.gedurende de minderjarigheid van den vertrioedelijken erfgenaam van de Kroon mogt overlijden. HDD1NPBUZIN, Van de volgende Artikelen te Goes, Van den 16 tot den 31 October 1850 Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f?,34. Rogge f 5,65. Vroege Gerst f4.25. Late Gerst f 4,00. Boekweit f 0,00. Haver f 2,95. Witte Boonen f8,25. Witte Erwten f 0 00. Groene Erwten f 7,12. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 9,34, Rogge Meel 1 7,30. allen per inndde. Boter f 0,75. Noord-Hollandsche Kaas 50 es. Stoik- sclie Kaas 40 es. Leidsche Kaas 30 es Witte Brood 29 cs. Tarwe Brood 17 es. Rogge Brood 13' cs. Osse-Vleesch 55 cs. Koei-Vleesch 55 cs. Kalis- Vleesch 55 es. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vieescb 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var ken-Vleesch 80 c.s. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,00. Late Aardappelen f 2,50. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f 7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groole Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,40. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 40,00. Lijn Olie f 40,00. hel val. Koolzaad f 10,40. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. 212de Staats-Loterij. prijzen van 1000 en daarboven. 4de Klasse. 4de Lijst. Geene. M¥IE«i™iL OPEMB&BIE VERBOOPING tbn overstaan van 11en griffier Mr. P. J. A. yjti DAM. Op Dings Jag den 12 Novem- her 1850. des voormiddags ten fifflgbgjfc, 10 ure, aan liet Sta) in de Wijn- gaardstraat te Goes, in gebruik bij C. PERGÏW van 12 PAARDEN van verschillende jaren. 2DR1E- BANKSWAGENS op Drukveren, 2 BAROUCHET TEN een TWEEBANKSR1JTUIG voor 1 en 2 Paarden, een TILBURR1J ARRESLEDEtwee BOERENWAGENS, eene aanzienlijke partij PAAR DENTUIGEN en STALGEREEDSCHAPPEN; een en ander bij uitgezette Biljetten in liet breede vermeld. Te Goes rij F. Kleeoivens Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2