(until J85Ö. DONDERDAG 5i OCTOBER. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per kwartaal is f ƒ.7.5 franco per Post f 3,90. Gewone Hdverientien worden a. SO els. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- in Dvodberigten van 3—6 regels a f 3.SO behalve'het Zegelregt DIAKENEN bij de HERVORMDE GEMEENTE te GOESmaken bij dezeonder welmeenende dankbetuiging aan de edele gevers of geefsters, mel ding van twee giften, één van f 5 en één van 2,50, gevonden in de Kerk-Colleete bij de Godsdienstoefe ning van gisteren avond. Zij wenschen van harte dat dezelve door meerdere mogen achtervolgd worden, en alzoo de herstelling der VVoensdag-avond-Gods- dienstoefeningen eensdeels der Gemeente tot heil moge strekken en anderdeels iets moge bijbrengen ter ver betering van den stoffelijken toestand der aan hunne zorgen toevertrouwde armen. Gons, 31 October 1850. Namens Diakenen, VAN HEEL Voorzitter. P. J. A. van DAM Secret. Bifgisk mmwmsmm. GOES, den 3d October. In de Staals-Cour. van den 30 dezer leest men De Minister van Finantien, in aanmerking nemende, dat bij de aigemeene verspreiding onder de ingezeten van de stukken van JO en 5 centsnaar de wet van 1816 geslagen, waarvan de inwisseling volgens Zijner Majesteits besluit van den 13 September jl. [Staatsblad N°. 60) uiterlijk op den 29 dezer moest plaats hebben sommigen zouden hebben kunnen belet zijn, om zich van die stukken tijdig te ontdoen, en willende aan de bezwaren deswege te gemoet komen heeft het Agentschap van 's Rijks Schatkist te Amsierdam de betaalmeesters in de arrondisse menten en de ontvangers der belastingen gemagtigd, om de opgemelde specien alnog bij voortduring in te wisselen, op den voet der bekendmaking van den 16 September laatstleden en om die ook in betaling aan te nemen tot en met Zaturdag den 36 Noicm- ber 3850. Men schrijft uit Groningen van 27 October: Vrijdag avond had alhier een schouwspel plaats hoedanig een slechts in weinige steden van ons va derland zal gezien zijn. Er werd namentlijk door een 80tal knapen, van 12 tot 16 jaren, bij fakkel licht een gekostumeerde optogt gehouden voorstel lende den intogt der kruisvaarders in Jeruzalem. Ofschoon wij het bespottelijk vinden, dat zulk eene gewigtige gebeurtenis door kinderen zal voorgesteld worden moeten wij echter bekennen dat onder scheidene kostnmes zeer fraai en kostbaar waren en het geheel een allezins schoon gezigt opleverde, 't Was aardig te zien, hoe onder de kruisvaarders zich voor name personaadjes bevonden die een paar eeuwen later geleefd hebben Wij begrijpen het doel dezer maskerade nietof is 't om te doen zienwelke ge wigtige personen onze knapen zijn öf is 't eene satire op de waarlijk prachtige en régt feestelijke maskerade der heeren studenten Men schrijft uit 'sGravenhnge vah 28 October: Gisteren middag, toen H. M. de koningin hare gewone tourné met het rijtuig wilde ondernemen plaatste zich een onbekend persoon voor de paarden en wilde het voortrijden beletten. Door den schild wacht daarin belet wordende, verzette hij zich, ten aevolge waarvan deze hem in bewaring nam hij werd daarop naar het stadhuis overgebragt, Tot dusver is de oorzaak van dit onbezonnen gedrag niet bekend. Den 24 heeft Z. K. H. Prins Hendrik der ik'ederlandenals stedehouder 7an Z. K. H. den Koning Groothertog van Luxemburg in de Kamer van Afgevaardigden, den gevorderden eed afgelegd, en daarbij gezegd «dat hij wist, hoezeer de Luxem burgers aan hunne instellingen en aan hunne natio naliteit gehecht waren, en dat zijne tegenwoordigheid in hun midden als een onderpand voor de handha ving en vestiging derzelve mogt worden aangemerkt; dat hij de hem gegevene instrrictien von Z. M. zoude volgen en met bijzondere zorg waakzaam zijn, opdat voor het groothertogdom bewaard mogten blijven al de voordeelen van deszeifs betrekkingen tot Duitsch- land met hetwelk het door de banden van het Duitsch-Verbond vereenigd is. - Men meldt uitScheveningen het volgende: De steurharingvisscherij laat zich vooral gedurende de laatste dagen gunstig aanzien. Sedert jl. Zaturdag hebben weder tien pinken vrij aanzienlijke hezendin- gen haring nangebragt zoodat thans van de 59 op gemelde visscherij uitgeruste schuilen 37 zijn aange weest waaronder zes die reeds twee reizen hebben volbragtwelke laatste omstandigheid ook daaraan moet worden toegeschreven, dat de haring zich niet, als gewoonlijk zoo nabij de Engelsche kustmaar digler bij de onze schijnt op te houden. Het getal haringen, flat door de gezamenlijke pin ken is aarigebragtbedraagt 1,900,000. De vrees, welke heeft bestaan dal de vloot door den laatsten storm die onder de Engelsche wal gewoed heeft veel zoude geleden hebben, heeft zich gelukkig niet bevestigd. Te Katwijk, van waar zich 38 schuiten op de steurharingvisscherij bevinden is het. althans tot dusverre in vergelijking tot Scheveningen zeer ongunstig gesteld Nog slechts vijf schuiten waren daar tot en met Maandag 11. aangeweest. Yan Noordwijk dat vijf schuiten heeft uitgerust zijn drie teruggekeerd. Sedert den laatsten tijd wordt weinig versche visch gevangen. Men leest in het Handelsblad: Wij vinden ons in slaat gesteld eenige bijzonder heden mede te deelen ten aanzien van eene medaille ter eere van den dichter Tollens. De vervaardiging van dezelve is toevertrouwd aan de kunstrijke hand van den heer O. Elion, die reeds zoo vele spre kende bewijzen heeft gegeven van zijne kunstvaardig heid in het zeer moegelijke vak vr.n lythoglyfie, door onderscheiden portretten en andere plastische werken als cunïecn gesneden. Het borstbeeld des dichters is door den graveur geboetseerd naar eene daguerreo type op papier of photografie, vervaardigd door den heer Pontman te Haarlem die daarvoor allen lof en aanmoediging verdient niet slechts omdat hij de eenige is. die hier te lande die kunst uitoefent, maar ook om de bijzondere zorgvolle wijzewaarop dat photografisch portret is behandeld. Toen de dichter met de zaak eens bekend was gemaaktheeft de inedailleur de model-buste naar de natuur geretou cheerd met het gelukkige gevolg dat de buste op de medaille de meest treffende gelijkenis vertoont. Op dezelfde loffelijke wijze kunnen wij ook van de buste spreken door den heer Strackee, te Rot terdam vervaardigd en welke den makernaar het oordeel van alle deskundigen tot eer verstrekt. DUITSCHLAND. Hamburg den S3 October. Het door de Times gegeven berigt aangaande het bekende voorstel hetwelk Rusland en Frankrijk aan Engeland gedaan zoude hebben, om door dwangmaat regelen tegen Pruissen een einde aan den oorlog in de Hertogdommen te makenheeft in Duitschland veel opziens gebaardofschoon men de juistheid daarvan in twijfel meent te mogen trekken. De Parijssche Constitutionnel komt in zijn riommer van eergisteren nogmaals op deze zaak terug en zegt «Het is te wenschen dat Pruissen eindelijk zal inzien, dat het niet langer zijne goede trouw aldus ten aanzien van Europa kan laten beschuldigen en dat het zal ophouden met heimelijke ondersteuning aan de Holsleiners te verleenen. Het kan niet betwisten dat het in zijne magt staatom zijne onderdanen uit Molstein terug te roepen, want volgens het pu bliek regt van Europa mag geen burger buiten toe stemming van zijn gouvernement in een vreemden Staat krijgsdienst nemen. Indien Pruissen voor dit laatste beroep op zijne, goede trouw de ooren sluit dan is het blijkbaar dat men niet langer aan Dene marken de terpligting kan opleggen om aan de Eyder te blijven staan. «Wanneer het de Eyder overtrekt, dan betreedt het, gelijk wij vroeger zeiden, het Duitsche grond gebied en levert daardoor aan de heethoofden in Duitschland het voorwendsel tot woelingen hetwelk men hun tot hiertoe zorgvuldig onthouden heeft. Het is te wachten dat zij daarvan gebruik zullen maken om zoo mogelijk eenige Duitsche Staten tot eene tusschènkomst ten behoeve der Holsteinsche opstandelingen te verleiden. Denemarken zou alsdan tegen een gedeelte van Duitschland te strijden hebben, en zich in denzelfden toestand bevinden als op het oogenblik toen de bemiddelende mogendheden tusschen beiden gekomen zijn en Pruissen tot het sluiten van een wapenstilstand en daarna van een traetaat genood zaakt hebben. Zou men zich moeten vergenoegen met steeds op nieuw hetzelfde spel te spelenof zou men dan geen krachtiger waarborgen moeten nemen tegen de aanvallende Staten Dit is deeenige vraag, die in de Londensche conferentie behandeld kan worden. Het kan wezen dat er gissingen gemaakt zijn en dat die gissingen, van mond tot tnond overgebragt tot stellige plannen geworden waren toen de Times er van onderi igt werd. De Times had zich evenwel moeten herinneren dat reeds meermalen aange kondigd is, dat eene Engelseh-Rnssissche vloot Kiel zou bombarderen en eene Fransche leger-afdeeling de Denen bij eenen inval in Holstein zou komen ondersteunen. Tot dusverre is niets daarvan geschied j maar de dagbladschrijvers schijnen overal met de ongeneeslijke zucht behebt te zijnom legers en vloten op het papier te doen manoeuvreren. Yolgens de laatste uit het Holsteinsche hoofdkwar tier in Hamburg ontvangen berigten werden langs de Deensche linie sedert eenige dagen bewegingen bespeurd waaruit men meende te. moeten opmaken dat de vijand zich tot eenen aanval op het Holsteinsche leger voorbereidde, Men schrijft uit Hamburg van 25 dezer Gisteren verhaalde uien, dat de Denen aanrukten, om de Duitschers uit hunne stelling aan de Eider te

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1