tmstii ctiiMH imo. m 86. DONDERDAG 24 OCTOBER. ïigf> - r.' Sp He uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. I)e Prijs per A wartaal r» fJ.75 F ra na, per Post JfiO. Gewone Jdvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van .16 regels a ,1.20 behalve het Zegelregl. Behalven ile twee muntbilletten (zie Goesscke Cou rant van J7 Oet. 11.) bedragende 20heeft de ondergeteekende voor de drie Dochters van den overleden Predikantweder ontvangen: Een coupon n°. 1162, 2,97, uit Harlingen, dito 16006, - 1,235» Rotterdam. Dank zij wederom deze gevers Ook de kleinere gifte is welkom, en vindt haar loon in het hart en bij God. Mogen nog anderen tot weldoen hierdoor worden op gewekt, en de ondergeteekende in staat worden gesteld de tranen dier Weezen almeer te droogen. Goes, 23 Oct. 1850. W. L. van OOSTERZEE. GOES den 24 October. Men meldt uil Colijnsplaatvan den 16 October: Heden avond had alhier eene plegtigheid plaats, waarvan de herinnering niet ligt bij de aanwezigen zal worden uitgewiseht. Op de eerste vergadering namelijk van het departement Noord-Beveland dor maatschappij: tol Nut van "'t Algemeen droeg de, 76jarige voorzitter P. Landsknegt, predikant te Wtssekerke, het proesidium over aan zijnen opvolger, den heer H. Dybau. Vooraf was door dezen aan den aehtingswaardigen grijsaard nameus da ver gadering een sierlijk bewerkten zilveren inktkoker aangeboden als een bewijs van hulde en erkentenis voor de verdiensten, door hem met nog jeugdig vuur aan genoemd departementvan deszei's oprigling af, bewezen. Voorzeker werd het gevoelen van allen uitgedrukt, leen de nieuw benoemde voorzitter zijnen voorganger een ongestoord bezit toewenschle van de rust, die hem eerlang verbeidt. Het was een woord, warm.cn uil het hart gesproken, en maakte daarom indruk op allen. De Hemel verhoore de wensehen, op den waardigen Landsknegt zoo welsprekend uit- gebiagt, en spare hem nog lang lot vreugd van allen, die hem achten en genegen zijn Medit. Cour.) Z. K. II. Prins Hendrik is heden nacht van bier naar het groothertogdom Luxemburg vertrokken. Z. K. H. zal op deze reis een bezoek afleggen bij H. M. de Koningin-weduwe te Soestdijk. De afdeelingen van de Tweede Kamer dei Staten Generaal houden zich ten 11 ure bezig met liet on derzoek der ontwerpen van wet: 1°. lot afschaffing der leges in zaken van in- en uitgaande reglen en accijnscn en '2°. tot wijziging der wet van J846 op de. burgerlijke pensioenen. Voorden II oog en Raad der Nederlanden, kamer van buigeilijke zaken, is op den I8den dezer bepleit de zaak van den lieer D. Léon deurwaarder bij de arrondissemenls-regtbank te 's Gravenhage contra Z. M. Willem lil en Z. K. II Pti.s Hendrik der Nederlanden, in hoedanigheid van mede erfge namen van wijjeri Z. M. Willem 11, strekkende de vordering van den eischer: 1°. tot restitutie van ge dane uitschotten voor en ten behoeve van nu wijlen Z. M. Willem IJ, als in hoogstdeszelfs particuliere dienst geweest zijnde, gedaan; en 2°. tol nakoming van en betaling der verschenen termijnen cener acte, ge dato 13 December 1848, door nu wijlen Z. M. pp i Item 11 ten behoeve des eischers gepasseerd en krachtens welke nu wijlen Z. M. aan den eischer levenslang, als in zijne particuliere dienst zijnde, en tet zake van bewezene diensten en beloonde trouw en gehechtheid heeft toegelegd eene som van 300 'smaands. Daargelaten enkele punten van ondergeschikt be lang, ais namelijk omtrent het al dan niet tardive en formele van liet gedaan aanbod lot betaling der ge dane uitschotten de vraag in hoeverre de eischer gelijk door de gedaagden werd gesustineerd eene maandelijksc.be vooruitbetaling had genoten, zijn de pieidooijen, welke vier en een half uur onafgebro ken hebben voortgeduurd, en waarbij zijn opgetreden mrs, D. Lèon en A. de Pinlo voor den eischer en mrs. G. De/pral en C. Faber van Riemsdijk voor de gedaagden voornamelijk gewijd geweest,'en aan de zedelijke èn aan de juridieke toetsing der onderwerpelijke zaak. Op den Sisten October aanslaande zal de heer procureur-generaal van Maanenin deze zaak con clusie nemen. Het Museum van Natuurlijke Historie der Groninger hoogeschool heeft dezer dagen een belang rijk geschenk ontvangen van den heer P. C. van Itoyen laatstelijk adsistent-resident van Benkoelen (Z. W. kust van Sumatra) bestaande in eene rijke eir zeer fraaijè verzameling van koralen (l'olypen- huizen of l'nhjparia) uil dat gebied herkomstig. Voor de* kruidkundige verzamelingen is van den zelfden gever ontvangen eene verzameling van 68 soorten van padie (iijsl), de damtnerkarsdraken bloed stok In kenz., alles met de gedroogde gewas sen zelve, waarvan deze voorwerpen afkomstig zijn. Dit, gevoegd bij de vroegere zendingen, van den heer IF. L. de Shifter, maakt, dot er aldaar thans een vrij aanmerkelijk aantal Oost-Indische houtsoorten en andere voorwerpen van het plantenrijk verzameld is. Zekere landbouwer W. S., wonende te Beek oud 30 jaren werd sedert den 1 .'ideri dezer maand vermist waarhij de volgende omstandigheden plaats hadden: Deze WS had te Munstergeleen kennis met een meisje, naar hetwelk hij den 13 voornoemd in den namiddag ging, en vanwaar hij 's avonds circa 8 ure naar zijné huis Wederkeerde. Toen hij zijn meisje verliet, verkeerde hij reeds in een beschonken toestand welke zoo liet schijnt niet verbeterd was toen hij een goed uur la Ier de herberg instoof van K., te Leijenbroek (Sittard) ten minste te oordee- )en naar de weigering van dien herbergier om hem meer drank te tappen. Bij zijn inkomen aldaar gaf hij te kennen van den groolen weg te zijl) afgedwaald, en hierop boden zich dadelijk 2 toevallig in deherberg aanwezig zijnde personen aan, om hem op den regten weg te brengen. Deze belofte werd dadelijk dóór de daad achtervolgd, en de 3 personen vertrokken teza men. Iri plaats evenwel van IF. S. den weg te wij zen ging het drietal herberg in en herberg uit, zoodat ten laatste (11 ure Vavonds) IP. S. niet meer kon drinken, en men hem toen aan zijn lot, zoo het schijntoverliet. Den 21 sten dezer is bel lijk var. dezen ongelukkige uit dè Geleenbeek opgevischt. DUITSCHLAND,Frankfort, den dó October. Volgens officiële opgaven zijn in het beleg van Fridrichstadt 10 ingezetenen omgekomen en 13 ge kwetst; van de 506 huizen der stad zijn 137 geheel afgebrand, 285 zijn beschadigd en de overige hebben in meerdere of mindere mate schade geleden. De schade wordt op 519,750 m. c. begroot. Voof de ongelukkige ingezetenen dier stad zijn reeds 6000 th. ingeschreven. De berigten uit Beijeren luiden lieden vrij oor logzuchtig. Het bevestigt zich dat zoowel te Neu renberg Begensburg en Munclieu als eldersde aldaar in garnizoen liggende troepen bevel hebben ontvangen, zich marschvaardig te houden. Men be groot de mobiel te maken troepen op 22 a 24 bal- taillons infanterie, alsmede kavallerie in geëvenredigde sterkte. Ook Pruissen laat van alle zijden troepen naar de Keur-Hessische grenzen aanrukken. Er is zelfs dezer dagen een Pruissisch staf officier te Wies- baden aangekomenom het noodige te regelen rooi den doortogt van de naar Keur-Hessen bestemde troepen. Hoe onwaarschijnlijk het ook zij dat het tot dadelijkheden zal komen, zijn deze toebereidselen echter van dien aard dat zij, bijzonder op de han delswereld, een hoogst verontrustenden indruk maken. Het is hier niet enkel de vraag welken keer de zaken in Keur-Hessen zullen nemen maar veeleer of de vrede in Duitschland niet gestoord zal worden De jongste bcrigteri uit Kassei zijn van sombe ren aard. Men schijnt daar nieuwe gewelddadige maatregelen van de zijde der regering, bijzonder ten aanzien van ambtenaren te geinoet te zien. Ook maakt de cholera een zeer verontrustenden voortgang, zijnde -daar in een. enkelen nacht 30 personen aan deze ziekte gestorven. Men schrijft uil Berlijn van den 21 dezer: De president der Fransche republiek moet zich hebben uilgelaten dat hij ingeval van eene botsing tusschen Oostenrijk en Pruissenzich aan de zijde der laatstgenoemde mogendheid scharen en, in geval van nood eer.e armee aan den Rijn gereed houden zou. Men zegt dat de heer Persigny in last heeft, om deze vriendschappelijke verzekeringen aan ons kabinet over te brengen. In weerwil der dreigende taal die de Beijer- sche dagbladen sedert eenige dagen voeren schijnt men voorshands geene dadelijkheden Ie vreezen. De Beijersclie troepen zuilen, rereenigd met Oostenrijk - sche zic.il te Aschaffenbiirg W urzburg Bainberg enz, concentreren, terwijl het hoofdkwartier te Wurz- burg zal gevestigd rrorden. Men laat van weerskanten de tanden zien maar zal elkander niet bijten Intnsschen is men door dit middel tevens voorbereid, om wanneer de storm in Frankrijk weder rnogt losbreken, elke beweging in Duitschland dadelijk te onderdrukken. Uit Wilbelmsbad wordt ons medegedeeld dat de Oostenrijksehe gezant al zijn invloed bij den keur vorst aanwendt, om iiem op den reeds ingeslagen weg te doen volharden. Van die zijde is hem mede de raad gegeven eene nieuwe, minder democratische constitutie te octroyeren en liever de regering tet} gunste van zijn neef neder te leggen dan corieessien te doen. Intusschen heeft de keurvorst bet ontslag der officieren nog niet aangenomen. Hassenpflug, dringt aan oin den bijstond des bondsdags. Uit vrees voor de militaire bezetting zijns landsaarzelt de de keurvorst lot dit uiterkle middel zijnen toevlugt te nemen. De bijeenkomst in Bregenz schijnt reeds harè vruchten te dragen. Onmiddelijk nadat de koning van Beijeren te Munchen was teruggekomen zijn op bevel van den minister van oorlog alle verlof gangers onder de wapens geroepen. Naar men be weert, zal liet getal der aan de Kcui hessische grenzen reeds vereenigde troepen tot op 16,000 man gebragt worden. Het bevel over dit observatieleger zal de

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1