die in de Berezina verdronk; en eensklaps en onver wachts hebben zij thans gehoord door deze bloedver wantschap erfgenamen te zijn van een vermogen 't welk het gerucht op twee a drie ton begroot Nu, hoe aanzienlijk 't ook wezen mag, het laat zich aan zien dat de oudste er een te aangenamer leven van z»L leiden. Uit Dordrecht wordt het volgende gemeld Het plan reeds bij de. invoering van eene meer vrijzinnige wetgeving op de scheepvaart opgevat, om ook aan Dordrecht die voordeden te verzekeren, welke daaruit ten gevolge der meerdere uitbreiding van den transito-handel van eri naar Duitschland konden voortvloeijen door een geregelden weg aan dien handel te bezorgen van en naar een' der grootste wereld-staten de republiek der Vereenigde Staten van Nooid-Amerika -is eindelijk tot rijpheid ge komen. Onder het oppertoezigt van de hoofden san het stedelijk bestuur en van andere aanzienlijke in gezetenen, wordt hier ter stede eene maatschappij ge vormd ten doel hebbende de daarstelling eener ge regelde stoomvaart op Noord-Amerika. Deze onder neming, zoo onberekenbaar in hare gevolgen vooral voor de stad onzer inwoning, welke door hare na tuurlijke ligging boven eenige stad in ons vaderland, om niet te zeggen boven eenige plaats van het vas teland van Europa voor dezelve geschikt is, mogen •wij niet anders dan toejuichen.» Men schrijft uit den Helder, van 16 October: Met eene Engelsche steenkolenbrik welKe in de verleden week bij Ameland is verongelukt, heeft Jrie Lap, een der bekwaamste loodsen, van den Hom, op Tezel, het leven verloren. Hij had zich gedurende eene reeks van jaren zeer verdienstelijk gemaakt met ihet loodsen van 's Rijks zware oorlogschepen en werd bij voorkeur verlangd op de bodems, op welke Z. K. H. Prins Hendrik bevel voerde. Den 18 dezer is te Oudewater op de tentoon stelling van vee, enz., als eene zeldzaamheid, uit de naburige gemeente Willeskop aangebragteen zeer mooije blaauwe ooijevaar die dan ook duor de af- deeling met een buitengewoon getuigschrift is bekroond geworden zullende dezelve naar men verneemt naar den zoölogisclien tuin te Amsterdam ten geschenke worden opgezonden. Men schrijft uit Utrecht van den 15 dezer: In eene vergadering van studenten gisteren na middag alhier gehoudenheeft de commissie voor de maskerade verslag uitgebragt van bare werkzaam heden. Hare taak was zoo veel te bezwarender daar de algemeene mcening zich ten sterkste had verklaard tegen eene variatie van 't oude thema inlogt vante Eene menigte plannen waren van' verschillende kanten ingekomen de nieesten evenwel gingen mank aan moeijelijkheid van uitvoering of aan ongeschiktheid der keuze. De commissie bepaalde zich dus tot het voorstellen van twee ontwerpen waarvan zij do keuze overliet aan de deelnemers. De voorstelling van een Rederijkersfeest te Ant werpen met ontvangst der onderscheidene kamers optogten en spelen, door prof. Fisscher met zeer veel smaak uitgewerkt, had zeker vóór zich het ge heel nieuwe en echt nationale, maar, toch vele lezwaren droeg het met zich en onder deze waren wel de voornaamste de actie, die' gevorderd wordt, om de verschillende kamers in al hare verscheidenheid terug te geven, en het weinig historische dat bewaard Tton blijven. De meerderheid der commissie oordeelde dan ook zelve haar tweede plan verkieslijker: een optogt waarin zonden voorkomen eenige der meest beroemde mannen uit de Vaderlaudsche geschiedenis, met hunne omgeving. Dit denkbeeld toch "was" even nieuw even nationaal, terwijl de uitvoering ér van niet ging boven de krachten, waarover men meende to kunnen beschikken. Daarbij bood het eene verscheidenheid aan van kostuum, die het eilekt verzekerde, dat met eene maskerade beoogd wordten de commissie bad bij die verscheidenheid toch ook de eenheid in 't oog gehouden, door de geregelde opvolging der gebeur tenissen, die ze wilde doen voorstellen. Ze meende ten slotte door de vcrwezclijking van dit plan liefde voor 't vaderland en smaak voor de vadei'Tandscbe geschiedenis op te wekken. Bijna eenparig werd dit ontwerp door de vergade ring goedgekeurd. De commissie heeft het om vele redenen raadzaam geoordeeld in de voorstelling niet verder te gaan dan tot 1672 toen de republiek het hoogste toppunt van bloei had bereiktHet aangenomen plan is in S deelen gesplitst, waarvan de volgorde is: 1. VnoKGSïE 'JIJDEN Claudius Chilis. 2, Cu It is E N D 031Hadboud. 8. Kruistogten Graaf IVMem 1. 4. Hofleven Graaf Floris F. 5. Volksleven: Rederijkers. 6. Verdrukking: Vargas. 8, Onafhankelijkheid De Unie van Utrecht. allegorisch. 8. Hollands Grootheid Willem. Ill, als aanstaand Stadhouder. Weldra zal van vvege de commissie omtrent haren arbeid een stukje in 't licht werden gegeven. Den 9den dezer is te Munchen inet veel plegtig- heitl onthuld het kolossale ijzeren standbeeld Bavaria, hetwelk op last van koning Lodewijk vervaardigd is ter versiering van het plein voor het prachtige (maar hog niet voltooide) geboüvV dat diezelfde Vorst op de Theresia-weide heeft doen oprigten, met het doel om er de borstbeelden van beroemde Beijersche man nen te plaatsen. Dat standbeeld steit Beijeren voor in de gedaante eener vrouw die in de opgehevene linkerhand een eikenkrans en in de regler een met lauweren omwonden zwaard houdt, onder 't welk een leeuw rust. Ondanks de kolossale grootte heeft het beeld een bevallig aanzien. Het is op een verheven terrein geplaatst op een voetstuk van graniet het welk 80 voet hoog is en heeft zelf eene hoogte van 54 voet. De ruimte in het hoofd is zoo groot dat 28 a 30 menschen daarin plaats kunnen vinden. Hel ligchaam hetwelk uit vijf groote stukken is zamen- gesteld weegt omstreeks 13 a 1500 centenaarsen heeft in doorsnede eene dikte van 12 voet. De linker arm heeft in doorsnede eene dikte van 5 voet, en weegt omstreeks 125 ii 130 centenaars; de wijs-vinger is 6 duim breed. In hel onderste gedeelte van het beeld geeft eene deur den toegang tot een trap die tot in hel hoofd leidt, alwaar banken gemaakt zijn, waarop verscheidene personen gemakkelijk kunnen zitten en door de openingen van de oogen en tusschen de haarlokken een Verrukkend uitzigt over de stad en de omliggende landstreek hebben. Het geheele gevaarte weegt omstreeks 2500 centenaars, en het daartoe gebezigde ijzer, welks waarde op 150,000 fl. geschat wordtis grootendeels afkomstig van Turk- sche kanonnen, die bij Navarino gezonken, maar later door Grieksche duikers weder boven water gebragt zijn. De zittende leeuw is uit drie groote stukken zamengesteld en heeft eene hoogte van 30 voet. Gedurende vele jaren is aan bet beeld en hetgeen daar toe behoort gearbeid en in allen deele niet het minst wat het gieten van het ijzer betreft is het een kunststuk. Het geheel is vervaardigd naar een door den beroemden Schwanthaler gemaakt model. DUITSCHLAND. Frankfort, dendó October. Het gerucht als of Pruissen zich met Oostenrijk zoude hebben verstaan, ten aanzien van de oplossing der Hessisohe verwikkelingen, is nog geenszins beves tigd. Van hel binnentrekken van vreemde troepen in Hessen wordt voorshands nog niets gemeld. Dat in Keur-Hessen aan eene verandering van het ministerie is gedacht, schijnt zeker te zijn. Tot dus verre is de heer flassenpflvg niet ontslagen. In liet Keurvorstendom is tot heden toe de openbareorde nog nergens gestoord. Ten aanzien van de Keurhessische aangelegen beden verneemt men met zekerheid dat de Oosten- rijksche regering niet ongaarne ziet, dat de officieren aldaar hun ontslag nemen. Daar zulks noodwendig de ontbinding des Keufliêssischen legers moet na zich slepen hoopt men des te meer grond te hebben voor eene bezetting des lands. Het bevestigt zich, dat de keizer van Oostenrijk zich naar Warschau zal begeven om bij bet Russi sche hof aldaar een bezoek af te leggen. De prins ■non Schwurzenberg zal hem derwaarts vergezellen. De keizer wordt den IS uit Bregenz terugverwacht en zal onmiddelijk zijne reis naar Warschau voort zetten. Ook prins Frcderik van Hessen is naar Warschau vertrokken om den keizer van Rusland zijne opwachting te maken. Bij de jongste bijeenkomst te Bregenz had de kei zer van Oostenrijk op de gezondheid gedronken van den koning van Beijeren en den koning van Wnr- teniherg «zijne getrouwe bondgenooten. Hierop heeft de koning van Wurtemberg geantwoord Z. M. de keizer heeft tny toegestaan om op het welzijn van het dappere Oostenrijksche l^ger te drinken. Ik ben een oud soldaat en bezig weinig woorden maar als de keizer beveelt, volgen wij hem, tegen wien het ook zij. De keizer hernam hierop Het zal mij en het Oostenrijksche leger een groot genoegen zijn met zulke dappere kameraden den vijand onder de oogen te zien. De Staats Anzeiger heeft eindelijk den sluijer opgeheven, die nog over de unie hing, door de inede- deeling van het protocol der laatste zitting van het provisioneele vorstencollegie. De hoofdinhoud van dit document is de volgendehet verbond van 29 Mei en deszelfs organen blijven bestaan de verbon dene regeringen verbinden zich tot eene gemeen schappelijke politiek, namelijk met betrekking tot de vorming van den grooteren bond en tot wederkee- rige hulpveileening de Unie-constitutie is voor het tegenwoordige onuitvoerbaar en het parlement on- noodig, weshalve zij tot later tijd blijven uitgesteld. Het is blijkbaardat deze besluiten van overwe genden invloed zijn op de vereffening van de geschillen met Oostenrijk en in Keurhessen. Van alle zijden ontvangt men reeds berigten over eene aanstaande toe nadering tusschen Oostenrijk en Pruissen eerstge noemd rijk moet geneigd zijn om in vrije confereritien te bewilligen Pruissen daarentegen om met Oosten rijk de zaken in Keurhessen te regelen. Bevorens zal getracht worden deze laatste kwestie tot een einde te brengen door eene wijziging in het ministerie en reeds is eene lijst van kandidaten in omloop. Er rukken voortdurend meerdere troepenkorpsen naar de grenzen op. Van veel beteekenis voorden definitieven politieken vorm van Duitschland schijnen de onderhandelingen te Warschau te zullen zijn, veel meer nog dan die welke te Brengenz hebben plaats gehad. De aanwezigheid der Pruissische en Oostenrijksche eerste ministers aldaar, zal gelegenheid geven tot ophelderende verklaringen. Natuurlijk kennen de geruchten de beslissende slem toe aan den keizer van Rusland. Uit Wilhelrnsbad wordt heden niets naders ge meld. Van het nederleggen der regering door den Keurvorst wordt op dit oogen hl ik niet meer gespro ken* Men beweert, dat de regeling van geldelijke aangelegenheden moeijelijkheid heeft gehaard. Men houdt hel algemeen voor zeer wenschelijk dat het ministerie IJ assenpjlug zal altreden maar er zijn naar het schijntnog geene personen gevonden die hetzelve zouden kunnen vervangen. Vechterijen tusschen de hier liggende Pruissische en andere troepen bewijzen, dat er nog altijd eenige spanning onder dezelve heersebt. FRANKRIJK. Parijs, den .16 October. De algemeene aandacht is altijd gevestigd op de oogmerken en uitzigten van het Elyséo-National. Nie mand bevroedt nog regt wat de beer L. Ar/poleon of zijne aanhangers willen. Men had gedacht dat heden zou zijn medegedeeld, dat de minister d' Havt- poul was ontslagen; doch ook dien aangaande is nog niets naders vernomen. In de verledene week heerschte hier onder'de be volking der voorsteden nog al spanning en opge wondenheid. De geruchterf betreffende coups af ètat, bij gelegenheid der wapenschouwingen, hebben geens zins gestrekt om die opgewondenheid te doen beda ren. Langzamerhand echter wordt de door die'wa- penschouwingen leweeggebragte indruk uitgewischt en naar gelang daarvan vermindert de spanning. Er is nogal werk doch over het algemeen houdt men het voor zeker dat de geringste ongelegenheid tot eene stremming aanleiding zal geven die bedenke lijke gevolgen zal kunnen hebben. BELGIE. Brussel den J8 October. Heden is het lijk van H. M. de Koningin te Laeken met groote kerkelijke plegligheid ter aarde besteld. De belangstelling der menigte in dat treurig sterfgeval is nog niet verminderd. Allerwegen worden gelden verzameld voor het oprigten van een gedenkteeken ter eere der overledene. 2i 2de Staal,s-Loterij. prijzen van 1000 en daarboven. 3de Klasse. 4de Lijst. No. 9686, een Prijs van f 1000» Tb Goes, bij F. Klekdwbns Zoon,

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2