ClISStll' 1850. M A AN DAG ?.o OCTOBER. PUBLICATIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per h wat taal is f J./.> 1,11.0 pi 1 Po.., S Gewone Adverlentien wordend W ets. de regel geplaatst. Gehoorde- Huwelijks- en Doodbenglen, van J—6 regels a f J.£Q~, behalve het Zegelregi BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der STAD GOES. Gezien het besluit van Zijne Excellentie den Staats raad Gouverneur van de Provincie Zeelandvan den 9 September 1850, A. N°. 59G71, 3de afdee- ling {Provinciaal Blad N°. 125.) Herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente, aan de bepalingen van Art. 27 en 42 der wet op de PERSONELE BELASTING van den 29 Maart 1833, betrekkelijk de Belasting naar Tijdsge- lang en Suppletoire aangifte luidende als volgt Belasting naar Tijdsgelang. Art. 27. 1. Zoo wanneer een perceel, hetwelk op den 15 Mei niet in gebruik was, of ook een woonhuis, op betzelfdp tijdstip enkel en op den voet bij i!e laatste zinsnede van Art. 26 2 heptialtl door oenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars betrokken in gebruik ge nomen of van mobilair voorzien wordt, zal de belas ting volgens de vier eerste grondslagen, naar de hier boven bepaalde regelen, deswege moeten worden vol daan doch slechts naar gelang van dat gedeelte des dienstjaars, hetwelk op het tijdstip der in gebruik neming'. betrekking of meubilering overig blijft. 2. Ingeval de belastingschuldige, welke zooda nig perceel ais bij 1 bedoeld aanvaardt in het dienstjaar bereids wegens een ander perceel was aan geslagen, en hij dit tot dien tijd toe door hem gebruikte perceel verlaat met wegvoering van alle roerende goederen hoe ook genaamd, en zonder achterlating van huisbewaarder of van andere personen in zijne dienst zal het bedrag van den te zijnen name op liet Kohier gebragten aanslag, voor aide vier bedoelde grondslagen gezamenlijk en in evenredigheid van liet nog te verJoopen tijdvak worden afgetrokken van dat des op den voet als boven te doenen annslags zonder dat, indien deze aanslag minder bedraagt dan den vroegeren, er eenige ontheffing zal kunnenworden gevorderd 3. De uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van belasting voorwerpen der vier eerste grondslagen, na 15 Mei, zal, behalrcn in de gevallen bij 1 en 2 hierboven vermeld geen grond geven tol eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars. 4. Ter zake tan zoodanige voorwerpen der vijfde en zesde grondslagen als na 15 Mei in dienst of in gebruik genomen t,f aangeschaft worden, zal dé belas ting naai gelang van den nog overigen tijd des dienst jaars zijn verschuldigd, met dien verstande dal geene verwisseling van dienstboden of paarden, met andere, waaivoor geene lipogere regten verschuldigd zijn, op zich zeiven, tot het nogmaals aanslaan van denzell'deii belastingschuldige zal kunnen aanleiding geven: 5. Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de vijfde en zesde grond slagen als aanvankelijk tot onbelastbare einden aan gelegd en gebezigd waren, zal met aanschaffing vronlen gelijk gesteld, zoomede wat aangaat de paarden, der- zelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden in den ioop des jaars. 6. Naar gelang de omstandigheden eens belas* tinèschuldigen in den Joop des dienstjaars met betrekking tot dészelfs voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen veranderen zulks dat volgens de tarieven van Art. 17 en 21 de opklimming der belas tingten zijnen aanzien toepasselijk zoude worden, zal ook wegens de dienstboden en paarden, aanvankelijk gehouden, die verhooging voor den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd. lfeze bepaling is mede van toepassing in betrekking tot de paarden bij liet opkomen van de omstandig heden aan liet einde van 7 van artikel 20 vermeld. 7. Paarden bij velschillende personen of gezin nen in gebruik, zullen, in geval die gelijktijdig voor een zelfde rijtuig worden gespannen hem die zulks doetof wel den eigenaar of bruiker des rijtuigs terzake van het grooter aantal paarden, hetwelk, door hemaizoo mogt zijn gebezigd, dan waren aangegeven, mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen onderwerpen. 8. Hooger belastbaar gebruik van dienst- eri werkboden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar, zal de verpligting tot cene evenredige verhooging der belasting voor den nog overigen lijd des dienstjaars ten gevolge hebben. 9. De tijd waarover de belasting doopt zal in betrekking lot al de grondslagen woulen berekend bij vierendeeien jaars op het dienstjaar overschietende zonder dat een vierendeel jaars 7.11! kunnen worden gesplitst, cri zullen ajs vierendeeien jaars worden beschouwd de tijdvakken aanvangende met primo Mei primo Augustus primo November en primo Februarij. Aangiften in den loop des dienstjaars ie bewerkstelligen. Art. 42* De zoodanigen weiko door eenige der omstandigheden voorzien bij Art. 27 in den loop des jaars komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde zullen alvorens en naar gelang van liet ontslaan dier omstandigheden en op de boete hij Art. 35 en 39 vjislgesteld verpligt zijn tot het indienen van behoorlijke) aangifte deswege in voege als bij Art. 30 voorgeschreven; zullende zij daarvoor een biljet ter invulling bij den Ontvanger kunnen bekomen. Gedaan ten Sladhuize van Goes, den 19 October 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelsen I)e Stads-Secretaris L. de FOUW Jz. GOES, den df October. Een droevig onheil bad heden middag alhier plaats. Dc Loodgieter ff, van Eltingerbezig zijnde met eenig werk op het dak van een huis, had het on geluk door het omkantelen van de ladder, van het vrij liooge dak te storten met dat gevolg dat hij vreesselijk aan het hoofd gekwetst op de straat ter neder viel, en eenige oogenbiikken later overleed, nalatende eene weduwe en 3 nog zeer jonge kinderen. De Nieuwe Roti. Cour. van Vrijdag 18 dezer, geeft onder hare Letterkundige, Indiistrieële en andere Mededeelingcn bet volgend berigl, betreffende eene nieuw uitgevondene inrigting, bekend onder den naam van Cuisinières hetwelk wij de vrijheid nemen uil dit blad in deszeifs geheel over te nemen «De groote verbeteringen, welke in de laatste jaren aan de kookmachines zijn te weeg gebragtzulien voorzeker aan de opmerkzaamheid van den voorstan der van industrie niet ontgaan zijn. Het publiek ech ter blijft menigmaal verstoken van de gelegenheid om kennis te nemen van de voordeelfen, die liet dooi de onvermoeide vlijt van den nij veren ambachtsman wordt aangeboden. De tentoonstellingen van nijver heids-voortbrengselen, om eigenaardige bezwaren zeld zaam zijn daartoe vooralsnog onvermogend, zoolang de verschijning derzelve niet door langdurig bestaan tot eene gewoonte in het volksleven geworden is. En toch de concurrentie in alle opziglen zoo heilzaam ter ontwikkeling van het menschelijk vernuft doet dagelijks wonderen geboren worden en brengt ver- beleringen vooral in de eerste en meest onontbeer lijke huishoudelijke benoodigdheden te weeg, die on miskenbare verdiensten bezitten. Bekend te worden gaat echter voor ieder werkman met groote bezwaren gepaard. Door gebrek daoraau sterft menige verbetering uit of gaat menige uitvinding; yerloren die, op zich zelve niet geschikt om éclat te maken, nogtans groot nut zou hebben kunnen aan brengen. Wij hebben daarom het voornemen opgevat om het publiek opmerkzaam te maken op eene machine, waar van in liet hoofd dezes sprake was en welke den al- gemeencu naam van Cuisinière draagt. Dit verbeterde werktuig, waarvan de. heer II. C. Graamans hier ter stede uitvinder en maker is is zoo vernuftig te zamen gesteld, dat het inderdaad de aandacht dubbel waardig is. Eene zoodanige cuisinière bevat, in de eerste plaats vier bakovens welke door eene kunstmatige leiding (circulatie) der warmte, van alle zijden en onder en boven eene gelijkmatige en zeer sterke hitte ontvan gen. Opdat echter van elk dezer ovens een verschil lend gebruik kunne gemaakt worden, is de warmie- graad in elk derzelve verschillend. In de tweede plaats bevat zij liegen kookgaten op welke men de hitte, naar verkiezing, door middel van kleppen en schuif, kan concentreren en in de derde plaats een' grooten koperen waterketel, die twee emmers water kan bevallen en waarvan aan de voorzijde weinig meer dan de vooruitstekende kraan zigtbaar is, Al deze ovenskookgaten en waterketel worden naar eiscli gestookt door middel van twee vuren niet grooter en gewis niet kostbaarder dan die van een gewoon fournuis. De genomen proeven hebben dit bevesligd. Alles wordt hier verkregen door de vernuftige leiding der hitte en eene praktische in rigting van het geheele stuk. Ook is het van belang op te merken dat de cir culatie kanalen zeer gemakkelijk kunnen schoon ga- houden worden iets waarop de maker zich bijzon der schijnt te hebben toegelegd. Ook aan den vorm der stukken is men niet gebonden daar zij naar verkiezing kunnen geleverd worden. Het is op deze kook-machine dat de heer Graa mans octrooi heeft gekregen en waarvan wij hem gaarne een groot debiet toewenschen wel overtuigd dat aanmoediging door deelneming, het beste middel is, om hem nieuwen lust te verleenen tot verdere ontwikkeling van het nuttige vak dut hij beoefent. Men meldt uit Helft het volgende Er wordt hier vooral in de mindere volks klasse zeer veel gesproken over het fortuin dat twee broeders Ponialowshy geheeten zal mogen te beurt vallen, waarvan de oudsle een behoeftig man is en de tweede in dienst staal als soldaat bij het re giment grenadiers en jagers alhier in garnizoen lig gende. Beiden, zoo vernemen wij zijn kinderen des broeders van deri Ppolschen prins Ponialowshy,

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1