Van de volgende Artikelen te Goes, 2i2de Staats-Loterij. Ook wordt tot de abdicatie eene regeling ran de ci viele lijst en meer andere belangen vereiseht, waai toe eene medewerking der stenden gevorderd wordt. - Van den Rijn meldt men van den 13 dezer: Ofschoon de politieke gezigteinder door allerlei wolken verduisterd wordt zoo gelooven wij echter niet dat er een onweder zal losbarsten. Ik meen u stellig en uit half -officiële bronnen te kunnen verzekeren, dat men voortgaat de middelen tot eene aanstaande vreedzame beslissing ernstig te be- 'vatften. liet kon niet anders eindigen. Slechts een ^Waanzinnige kon er aan denken eene hotsing tusschen PruiVcf) en Oostenrijk te weeg Ie brengen. Wij ge looven bij voorbeeld wel, dat de buitenlandsche groote mogendheden den Duitschen bond zonden willen er kennen maar wij gelooven ook dat ze alles zouden in het werk stellen om een tweestrijd tusschen Pruissen en Oostenrijk te beletten. De voorstellen tot het verdere voortbestaan der Unie in een vorm, die zeer aan een niet bestaan gelijk is moet als een wenk van Pruissen aan het kabinet van Weenen beschouwd wordendat het niets meer wenscht dan zich aan de van Oostenrijk uitgaande reactie aan Ie sluiten maar dat liet tan den anderen kant niet kan toegeven, dat Oostenrijk den bond eigenmagtig als een werktuig legen Pmissen gebruike. Wij gelooven dat de zwarigheden in Hessen met het ontslag van Hassenpjh/g en zelfs met het abdi ceren van den Keurvorst zullen eindigen. Pruissen en Ooslenrijk zullen zich alsdan op bet lijk der unie de hand geven en de Duilsche hond zal met toe doen van Pruissen onder dezen of genen vorm her steld worden. De keer dien de zaken in Oostenrijk nemen, ver dient onze bijzondere aandacht. Het was het kabinet gelukt het despolismus der bevelhebbers van het leger te fnuiken maar deze laalslen hebben wederom de overhand verkregen. Het is treurig 11a te gaan hoe een jong man. gelijk de keizer, op wien Oostenrijks toekomst berust zoodanig door slechte raadslieden verleid wordt. Behalve de aartshertogin Sophie zijne moeder, die hem lot allerlei reactionnaire maat regelen aanspoort oefent een zekere graaf Grumie op het jeugdig hart van den vorsl den verderfelijksten invloed uit. Die graaf Gruitne behoort tot den in ieder opzigt zedeloozen Ooslenrijksrhen adel die gewoon alleen met lijfeigenen om te gaan van de waarde eens vrijen staatsburgers geen begrip heeft, en die onder eene oppervlakkige beschaving in derdaad meer geschikt is voor de barbaarsche tijden der middeleeuwen dan voor einze legenwoordige zamenlevingen haar niet te ontkennen zedelijken vooruitgang. -— Men schrijft uit Frankfort van 14 October: De lijding dat de Keurvorst van Hessen had be sloten. om zich aan het hoog bewind te onttrekken, niet bevestigd. Heden ochtend meldt het officiële van Kassei voorzeker een zeer ongunstigen invloed op den geest zijner troepen zal hebben uitgeoefend I ts dagblad 'twelk hier ter stede gedrukt wordt, dat liet deswegens uitgestrooide gerucht allé- zins ongegrond is. Daarentegen verbreidt men dezen ochtend weder een ander gerucht, 'I welk echter almede grootelijks bevestiging behoeft, namelijk, dat de Keur-Hessiscbe constitutie zou worden opgeheven en builen werking gesteld -dat hel Ifessische leger zon worden ont bonden én dat Hessen met gemeen overleg door Pruissische en Oostenrijksr.be troepen zoude bezet worden. Te Kopenhagen is den Ssten dezer een nader berigt van den opperbevelhebber des Deenschen legers uit Sleeswijk, betrekkelijk den storm op Frederikslad, openbaar gemaakt, van den (kien gedagleckend van den volgenden inhoud «De laatste beriglen uit Fiederikstad, die wij gis teren avond ontvingen, zijn even roemrijk als gerust stellend omtrent de vastheid onzer stelling op dat punt. Mot de grootste koelbloedigheid is de vier malen her haalde storm des vtjamls algeslagen niettegenstaande hij zijne vaandels reeds op de borstwering geplant had, en er man aan man gevochten werd. De werken en hel gesc hut hebben in weerwil van het hevige vuur dat lie vijand met al zijne bat terijen onderhield zoo goed als niets geleden de stad daarentegen is, met uitzondering van het noord westelijk gedeelte geheel tot puin verkeerd deels door brand deels door bet groot aantal bommen en kogels, waardoor cle huizen vernield werden. De stemming onder de troepen in Frederikslad is uitmuntend terwijl het aanzienlijk verlies dat de vijand geleden heeft en het mislukken van zijnen storm, Ons eigen verlies is. de hevigheid van den aan val in aanmerking genomen, slechts gering, en be draagt, behalve twee gesneuvelde officieren, 120 man aan gesneuvelde en gekwetste onder-officieren en sol daten. Met verlies van den vijand is niet bekend maar uit het aantal doodenhetwelk voor de ver schansingen gevonden is en veel meer dan honderd bedraagt, moet men opmaken, dat het zeer aanzien lijk is geweest. Het ongelukkig lot der bevolking van Frederikstad heeft in Denemarken algemeene deelneming opgewekt. Niet alleen in bet Sleeswijkscbe worden liefdegiften bijeengebragt om de voortvlugtige inwoners, die van alles beroofd zijn te ondersteunen maar ook in Kopenhage en in andere Deensche plaatsen zijn inschrij vingen tot dat doei geopend. Men schijnt te verwach ten dat de verwoesting van Frederikstad door het Sleeswijk-Holsteinsche leger, en de belangstelling, die van de Deensche zijde aan de bevolking der stad wordt betoond, niet zonder eenen gunsligen invloed zal blijven op den geest der Sleeswijkscbe bevolking. Beriglen uit Rendsburg van den 7den nemen allen twijfel weg omtrent het voor goed opgeven van den aanval op Frederikstad. Zij melden dat door den opperbevelhebber last gegeven is om de operatien aan dien kunt te staken; dat dien ten gevolge het zware geschut en de pontons, benevens eenige batterijen ar tillerie dien avond te Rendsburg verwacht werden dat ook de infanterie terug moest keeren en alleen het eerste jager-corps de voorposten bij Süderstapel zon blijven bezetten. Men meldt uit Holstein dat de Denen zich nog bij voortduring in Fredrikstadt versterken, en hunne positie, indien ook al de overslioomingen, bij feilen vorst, geen nut meer zouden kunnen aanbrengen, van nieuwe werken van verdediging voorzien. Ook Tonningen woidt door hen bevestigd en daar hun gewapend stoomschip Geyser te diep gaat, om met de vereischle gerustheid de westkust van Holstein en van Sleeswijk te bevaren, is hetzelve door een ligter stoomvaarluig vervangen 't welk bestemd isom de kaïiouneersloepen welke in den mond van de Eider liggen zoo noodig te boegseren. Zoo gemeld wordt, hebben de Denen eene tweede poging aangewend, ojn de bij Wollersum liggende loodsboot in brand te schieten doch is dit weder mislukt. De doopsgezinde predikant van der Smissen, welke, tijdens den aanval op Frederikstad uit die stad is gevlugt, en behouden in Allona is aangekomen, ver zekert, dat de inwoners hij voortduring werkzaam zijn geweestom den telkens in die siad uitbrekenden brand Ie blusschen tot dat zij door vermoeidheid buiten staat waren geworden om eenigen arbeid te kunnen verrigten waarna de buitenlieden te hulp zijn gekomen. Volgens zijn zeggen heeft men er geen gebrek aan leeftogt, maar wel aan drinkbaar water. (Zie onder Goes het bei igt door ons aan het Handelsblad ontleend.) ningin. De droefheid daardoor te weeg gebragt is algemeen en zoodra het berigt van den dood der Vorstin hier ter stede was vernomen zijn de meeste winkels en al de schouwburgen gesloten geworden. Gisteren is hier geene beurs gehouden en de be handeling van de meeste openbare aangelegenheden is geschorst, In de meeste groote steden zijn com- missien benoemd die zich zullen belasten met liet verzamelen van gelden voor het oprigten van een ge- denkleeken ter eere van de Koningin. Al de beriglen stemmen hierin overeen dat de Koning en de leden van het geslacht Orleans diep bedroefd zijn. Gisteren is te Ostende de dood-aete opgemaakt door den Minister van justitie. Het lijk zal maandag aanstaande van Ostende naar Laeken worden overgebragt, en in de kerk aldaar, gedurende twee dagen, in eene zoogenaamde chapelle ar den te worden ten toon gesteld. Men had gedacht, dat het lijk alhier zou begraven worden in de hoofdkerk St. Gudule, alwaar het lijk van den in 1834 overleden oudsten zoon des Konings is bijgezet. Reeds waren maatregelen tot dat einde genomen. De koning heeft echter aan de bewinds lieden medegedeeld, dat de Koningin zelve heeft ver langd te worden hegraven in de kerk te Laeken welke zij gewoonlijk bezocht. Nademaal de Koning de protestantsche godsdienst belijdt, zal hij niet aan al de kerkelijke plegtiglieden deel kunnen nemen. Dit schijnt nogal moeijelijkheden op te leveren bij de re geling van hetceremonieel. FRANKRIJK. Parijs, den .13 October, Sedert eenige dagen maken de socialisten weder eenige beweging door hunne geschriften. De bestuur ders van het ultra-radicale blad le Pet/ple de 1850 zijn veroordeeld en dien ten gevolge zal de uitgaaf van dat blad vooreerst worden gestaakt. De beruclile Pierre Lerovx heefl een zonderling vertoog in bet dagblad la Rèpublique doen plaatsen waarin hij stoutmoedig de roode-republikeinsche be ginselen huldigt. Volgens hem heeft het volk in 1848 de roode vaan willen ontrollen geenszins als eene leus van het schrikbewind, maar als eene nieuwe leus. De heer PLerovx neemt het den heer de Lamartine zeer kwalijk, dat deze zich in Februarij tegen de roode banier heeft verklaard, op grond dat die het zinnebeeld van het misdrijf' was. Onlangs is hier ter stede eene gesteendrukte leekening in het licht verschenen, die onder het op schrift van het republikeinsche driemanschap" de afbeelding bevat van Christus Robespierre en Barbes, Het Hof van Assises beeft, naar de uit spraak der gezworenen, den teekenaar, den steen drukker en den uitgever veroordeeld tot geldboete en gevangenisop grond van kwesting der openbare en godsdienstige zedelijkheid. BELGIE. Brussel den 33 October. Al de hier te lande uitkomende dagbladen zijn op geruid met verslagen omtrent het overlijden der Ko- Van den 1 tot den 15 October 1850 Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f7,30. Rogge f5,39. Vroege Gerst 14,13. Late Gerst f 3,75. Boekweit f 0,00. Haver f 2,58. Witte Boonen f6,93. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,25. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 9,30. Bogge Meel f 7,04. allen per mudde. Boter f 0,77. Noord-Hoilnndsohe Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 29 cs. Tarwe Brood 17 cs, Bogge Brood 13s cs. Osse-Vleesch 55 cs. Koei-Vleesch 55 os. Kalls- Vleesch 55 cs. Schapen-Vleescli 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs.' Versch Varkcn-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,00. Late Aardappelen f 2.25. de mudde. Jenever f 60,00. per vat.. IJ pen Hout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,40. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubbmudde. Kool Olie f 40,00. Lijn Olie f 40,00. hel vat. Koolzaad f 10,52 Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen (55 cs. het ned.pond. PRIJZEN V.AN 1000 EN DAARBOVEN. 3de Klasse. lste Lijst. No. 18142 en 18568, ieder een Prijs van f 1000, 2de Lijst. No. 213, een Prijs van 25,000. No. 3 en 7459, ieder een Prijs van 1250. No. 3030, 6980 en 12653, ieder een Prijs van 1000, 3de Lijst. No. 12212, een Prijs van 5000. No. 1511, een Prijs van 2500. No. 18106, 19178, 7307 en 5685, ieder een Prijs van 1000, Heden beviel zeer voorspoedig van eene DOCHTER, E. SNOEP geliefde Echtgenoot van n K" 1{I50ES VA« D0RT- 16 Oetober 18u0. Een WINKELHUIS met bijbehoorend PAK HUIS en ERVE, slaande en gelegen in de 's Heer Hendrikskinderen straatbinnen de Stad Goes. Te bevragen bij den Notaris A. Smallf.gasge aldaar. Te Goes, bij F. Klkkuwkns Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2