I850. fiOISSCH jV". 8S|? Clli R11Ï. DONDERDAG i- OCTOBER. MIIHk IIIMSM1MIE De uitgave cleier Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f ,/,7.5 ,- franco pa- Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrigten van J6 regels a J£0behalve hét Zegelregt. Post f J,90. DIAKENEN bij ds NEDERD. HERV. GEMEENTE tb GOES, verheugen zich hunnen Stadge- nooten te kunnen bekend ma ken dat er in de Ilerv. Kerk alhier op het laatst dezer of in het begin der volgende maand, op een' nader te bepalen dag ten voordeele van hunne ARMEN zal gegeven worden een ©RCIEIs-CJÖMCEET, tot welks daarslelling de Heer G. P. B LA AU BE E N onder medewerking van de Leden der Zangveree- niging alhier, zich minzaam en welwillend heeft be reid verklaard. De overtuigingdat hunne medeburgers de Mu- sicale Talenten van voornoemden Heer Biaaübeen zoowel als van de Leden der Zangvereeniging die aan hunne Stadgenooten reeds zoo vele genoegelijkc uren hebben verschaft op prijs stellen en gaarne hier het nuttige met het aangename zullen willen verbinden en alzoo tot een goed doel zullen willen medewerken doet hen op eene ruime deelnoming vertrouwen, waartoe aan de Huizen der Ingezetenen door eene Commissie uit Diakenen in de volgende week, door aanbieding van eene Inteekenings*-Lijst gelegenheid zal gegeten worden. Namens Diakenen VAN HEEL, P oor titter. P. J. A, van DAM, Secret. De ondergeteekende heeft met het postmerk Goes, 10 Oct., wel ontvangen eenen brief met twee Mnnt- billetlen, waarbij geschreven was: «voor de behoef tige drie Zusters. Haarl. Courant 7 Oei. 1850 N°. '237, get. N. W. w Dank zij, ook in naam de zer Zusters, den milddadigen gever. Zijne gifleis wél besteed. De lleere vergelde hem dit werk der liefde. Mogteii anderen hierdoor opgewekt worden om die liefde na te volgen. De giften zullen met blijdschap door den ondei'geteekunden ontvangen en bezorgd worden. Goes, 17 Oct 1850. W. L. van OOSTERZEE. G O ES den J7 October. Bij Zijner Majesteits besluiten van den 8slen en Oden Oct. 1850, no. 30 en 45, zijn benoemd: Tot regter-plaalsvervanger in de arrondissernents- regtbank te dezer slede inr, C. de LFitl Hamer en tot kanlonregter le Tholen mr. P. rati der Bilt beiden advocaten alhier. Men verzekert dat tot de veranderingen in hel belastingstelsel, die eerlang aan de staten generaal zullen worden voorgedragen ook zal behooren eene verhóoging van de accijnsen op het gedistelleerd. Uit Dusseldorp meldt men, dat II. K. II. de erfgroolheitogln van Saksen-Weimar (prinses Sophia der Nederlanden) aldaai met gevolg is aangekomen en den 11 den naar Soes blijk vertrokken isom een bézoeV'aan hare doorluchtige moeder, de koningin weduwe der Nederlanden te brengen, Men schrijft uit 's Gravenhogevan 13 dezer: Naar men verneemtis thans in gereedheid om weldra bij den Raad van State te worden ingediend, de voordrag! van wet betrekkelijk de nieuwe Regter- lijke Organisatie. In de bijeenkomst der Tweede-Kamer van heden is de staats-begrooting voor 1851 ingediend. De uitgaven zijn gesteld op omstreeks 70 mill. De mid delen bedragen volgens de raming bijna een mill, meer dan de uitgaven zij berusten voorioopig op het bestaande belasting-stelsel. De Eerste Kamer zul morgen ochtend over het ontwerp-adres van antwoord op de tioonrede beraad slagen. In dat ontwerp wordt de wensch naar eene nieuwe wet op het onderwijs uitgedrukt. In de vorige week had er te Nieuw Pekela een diefstal plaats, welke de algemeene verontwaardiging gaande maakte. Een behoeftig huisgezin, waarvan de man, door blindheid bezocht, sinds eenige jaren niet meer in staat was te werken bezat nog eene koe, welke hem zeer tot steun en veraangenaming des levens verstrekte, en zietdeze vond men des morgens in het land geslagt. De beenderen met circa 100 pond vleeseh dat 'er nog aan zat, was alles, wat men er 's morgens nog van vond. Het is ons een genoegen - zegt onze berigtgever - hierbij te kunnen voegen, dat. eenige, ingezetenen, een paar dagen daarna zooveel bijeengebragt hebben dat de bestolene blinde wien bovendien binnen ëè'nige jaren 8 schapen en lommeren- ontstolen zijneene dergelijke koe weder kan bekomen en daar hij de 100 pond vleeseh bovendien voor den winter inge zouten heeft, zoo is, heigeen mensehen hem ten kwade dachten door God ten goede bestuurd. Wij wensehen daarom echter niet minder hartelijk dat de onver laten in handen der justitie geraken en hunne ge- regte straf niet mogen ontgaan. Gron. Cour. In het Handelsblad leest men: Door medeileeling van eene achtenswaardige zijde, uit eenen gisteren ontvangen brief van den Predikant A. AI. Mensinga gedagteekend Coldenbuttel (op een hall' uur afslands van Frederikstad aan de Eider) d.d. 5 dezer, kunnen wij aan des mans vrien den in het vaderland op zijn verzoek, berigten, dat hijna drie dagen van het vreesselijkst bombardement, dé brandende stad ontvlugt en ofschoon met groot tijdelijk verlies, door Gods genadige bewaring, aan veel levensgevaar ontkomen en thans met zijne vrouw en acht kinderen ongedeerd in veiligheid is." DUITSCHLAND. -=- Fiiankfobt, den .12 October Gisteren heeft de hondsdag eene lange zitting ge houden waarbij al de hier tegenwoordig zijnde leden aanwezig waren. Ofschoon er tot op dezen oogen- blik nog niets is uitgelekt nopens hetgeen daar ver handeld is geworden is er reden te geloovendat de dreigende staat van zaken in Keur-IIessen het onderwerp der beraadslagingen is geweest. Inderdaaad verneemt men heden dat het hier in garnizoen lig gende hataillon Ooslenrijksche jagers bevel heeft ont vangen zich marschvaardig te houdenom in de provincie Hanau binnen te rukken, zoodra eene stoornis der openbare rust aan het Keur-Ilessische ministerie aanleiding zoude geven de liolp van bondstroepen in te roepen. Naar men verneemt, hebben nu ook de officie ren der le Fulda garnizoen houdende troepen, een stemmig besloten, hun ontslag te nemen. Hun ver zoek daartoe is reeds naar Wilhelmsbad verzonden. Ook de boekhandelaar Burckhardt te Kassei heeft een bewijs van vaderlandsliefde gegeven. Hij heeft namelijk geweigerd de door hem uitgegeven wordende kaarten van Keur hessen, aan den komraaa- dant der Beijersche troepen in Aschaü'enburg te doen toekomen, Men beweert dat JLassenpjlug den toegang tot dén keurvorst en zijne familie geheel afgesloten houdt, om daardoor te verhinderen dat hij niet rnet per sonen van eene andere denkwijze in aanraking komt. De Keurvorst moet zeer ternedergeslagen zijn. Men schrijft uit het groothertogdom Baden frigevai hetwelk men hoopt niet waar Ie zijn, de oorlog tusschen Oostenrijk en Pruissen of veeleer tusschen Zuid- en Noord-Duitschland mogt uitbreken dan zoude onze positie -Waarlijk niet benijdenswaardig zijn daar wij zoo wel Oostenrijksche als Pruissiscbe troepen in onze nabijheid gezien hebben. Overigens is het rnoeijelijk met zekerheid te zeggen tegen welke van deze beide mogendheden hier meer afkeer bestaat. Men houdt zich verzekerd, dat er steeds tus schen de Pruissiscbe en Oostenrijksche kabinelteri wordt onderhandeld, ten einde Duitschland voor een binnsnhmdschen krijg te behoeden welke niet dan onheil zoude kunnen baren. Deze onderhandelingen zijn zéker in geeno geringe mate belemmerd dooi de héssische verwikkelingen. Het heeft echter niet aan welwillende raadgevingen ontbroken oin den Keurvorsttegenover genoegzaam geheel het Land tot eene toegeeflijkheid te stemmen maarzoo men verzekert is hij tot dus verre geenszins daartoe te bewegen geweesten moet hij hebben verklaard liever het bewind te willen nederleggen, dan zwichten. Terwijl nu bijzondere berigten uit Berlijn steeds melding maken van het voortduren dezer onderhan deling en van de mogelijkheid zoo niet van de waarschijnlijkheid dat de beide mogendheden zich in het einde nog in der minne deswegens met elkan der zullen verstaan, wordt het gerucht verbreid, dat de Keurvorsttoegevende aan het zeer ernstig ver langen van zijne echtgenoote, de gravin v. Schaum- burg, werkelijk besloten zoude hebben, om zich aan de last der Regering te onttrekken en wel voorna melijk ook door de groote meerderheid der officieren van zijn leger, waarop hij zoo zeer had gerekend omdat hij nu verlaten is. Het bijzonder vermogen van den Keuivorst is in goeden staat, en sedert hij aan het bewind is geweest, aanzienlijk verbeterd. Voor zijne kinderen zijn aanzienlijke kapitalen ver honden. De naaste agnnat van den Keurvorst is de Land graaf Wilhelmwelke in 1707 is geboren, en welks zoorl, prins Fredrikthans den ouderdom van 31 jaren heeft bereikt. Geen van heiden heeft echter tot dus verre de Hessische Constitutie erkend en zich diensvolgens doen vertegenwoordigen. Men ziet met verlangen nadere berigten aangaande deze belangrijke aangelegenheid te gemoet; maar zoo veel is zeker, dat de beurslieden sedert een paar dagen merkelijk geruster zijn dan te voren, en de toekomst met minder bezorgdheid te gemoet zien. P.S. Zoo op het oogenblik wordt hier vrij stellig verzekerd dal de keurvorst de regering heeft nedergelegd. Wordt zulks bevestigd dan 7,41 prins Frederik van Hessen hem waarschijnlijk op volgen. Velen beschouwen den stap des keurvorsten als dén eenigen om een einde aan de tegenwoordige onlusten te maken hoewel men niet moet over het hoofd zien dat de opvolgende zijlinie tot nu toe de Keur-Hessische constitutie nog. niet erkend heeft.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1