mww*. mmmmiMMo Publieke Verkooping 212tle Staats-Loterij. "itiTOTIlTOI, FRANKRIJK. Parijs den 25 September. Op den 23 11. bezocht de pastoor van B., in zijne Kleine gemeente bij St. Denis, eene arme familie, ■vertrooste haar met de woorden des Evangelies en gaf haarwat hij voor ongelrikkigen spaarde. I'e huis komende vond hij zijne huishoudster in geschil met een conducteur die veel vracht eischte voor een klein wèlgesloten kistje. De pastoor bezag het kistje, ontdekte daarop het zegel van San Francisco, in Californië betaalde den conducteur opende het en vond een staaf goud met de woorden aan den heer Pastoor van tol klein bewijs van eeuwige dankbaarheidherinnering aan den 28 Augustus 18,48. Charles ex-sergant-majoor van het 17 linie-regemeVit thans goudzoeker in Californië. En wat was er op den 28 Augustus 1848 gebeurd? Ook toen bezocht de pastoor een arm gezin en zag op zijn weg een soldaatdie bedroefd scheen en naar de rivier ging. De pastoor haalde hem in knoopte een gesprek met hem aan, bemerkte zijne wanhoop, en bad hem, het hart voor een geestelijke te openen. Mij deed heten bekende het geld der kompagrrië te hebben ontvreemd. «Mijne moedermijne arme moeder! O, als zij dit hoort I» snikte de krijgsman. De pastoor was hier weder geestelijke met raad en daud. Hij gaf den soldaat 130 fr., dip. hij der kas had ontno men en zeide «dat is haast alles, wat ik titans heb, maar gij zult u gewis beteren en werken, en mij cïfln het geld dat ik voor de armen bestemde teruggeven. Pastoor!"antwoordde desoldnat, met tranen in de oogen «over drie maanden is inijn diensttijd uit, en dan ik beloof het n voor God zal ik zóó werken, dat gij tevreden zijt.» Dat hij woord hield hebben wij straks gezien en de pastoor heeft nu weer geld voor zijne armen. Te Balignoiles-MtmCeau overleed dezer dagen plotseling zekere S. P., die een vermogen van 400,000 li', naliet. Deze man haii nooit kieederen aangeschaft, maar droeg nog altijd de garderobe van een oom die vroeger even gierig was nis lui en wiens erf genaam hij was. Hij stopte zeifs zijne kousen en maakte zijne schoenen. Gedurende de vijl laatste jaren was er nimmer een sterveling binnen zijne kamer geweest, zoodat liet stof er Dij hoopen iniug; zakdoeken waren voor hem eene overbodige weelde, hij kookte gewoonlijk zijn middagmaal zeil', dat grootendeels uit spek bestond 's avonds en 's morgens at hij niet; s. P. laat zijn vermogen aan twee neven na die beiden in diepe armoede verkeeren. In het blad le Semaphore leest men de vol gende bijzonderheden nopens een veel gerucht gemaakt hebbende zaak te Konstantinopèl: Eene jeugdige Grieksche schoonheid huwde voor eenige jaren met een Engelsc.h dokter te Konstanti nopèl gevestigd en Me/irtgen gehe,eten. Verschillende kinderen werden uit dezen echt geboren tot dat de man -eene verbodene liefdesbetrekking ontdekte tus- schen zijns vrouw en /e/At-Pacha schoonzoon van den sultan waarop er eene echtscheiding plaatsgreep. Eater verwierf mevrouw Melingen de liefde van Mehemct- Paella., die haar huwde, nadat zij de Turksche godsdienst omhelsd had. Hoezeer ook met zjjnegade ingenomen, was Mehemct niet volkomen ge lukkig; zijn huwelijk scheen kinder loo-1 znl en blijven. Op zekeren dag, dat hij dit zijne own verweet, antwoordde zij lagchende zijt gij daarom zoo treu rig edel heer; waarom mij dit «iet vroeger gezegd Hoe zoo Wat verlangt gij, een zoon of eene 'dochter? Een zooi:. VVeJnu., gij zuil een zoon hebben. Van dat iiogenblik af aan veinsde zij zwanger te zijn en bood na verloop van den daailoe bestemden lijd, haren echtgenoot een frissriien knaap aan, dooreen slaaf, die het met haar eens was. gestolen of gekocht. De Pacha door zen hartslogl verblind, opperde geen den minsten twijlel omtrent de Wel ti Keid van dat kind. d.it den naam nutvhig van Be/i' rudo-Bey terwijl de stad, waaraan de jeugdige eig dien naam ontleende, die heugelijke gelieui tenis door plegtige feesten vierde; weinig tij as Ja lei werd Mehemel naar Konstantinopèl ontboden en benoemd tot gezant van de Porto te honden. Maar voor zijn vertrek uitte Iiij andermaal den weitseh oiii nog een i'pqii te hebben een broeder namelijk van zijn lie veling Belgrado Ook nu antwoordde hem zijne gade v-ij zult dien zoon hebben, en eene maand tater n-r- klaarde zij zich zwanger, hetwelk de vreugde van den Pacha ten top voerde; weldra was hij echter genood zaakt naar honden te vertrekken en liet zijne eclit- genoote te Konstantinopèl achter, om hare bevalling af le wachten. Ziedaar alles wat de Grieksche selioone verlangde, die, naar men wil, hetzelfde hulpmiddel te haat nam als de vórige keer. Dat tweede kind heette Usnud-Bey. Het werd echter weinige dagen na de geboorte ziek en op hevel van den geneesheer, met zijne gouvernante naar Pera gezonden waar it» lucht gezonder is dan binnen de muren iter stad. Na verloop van weinige dagen werd de jonge Usnnd geheel hersteld, door zijne gouvernante, dezelfde vrouw die den ouderen zoon in zijne vroegste kimlseli- heid verzorgd had teruggebragt. Een der oudste gesnedene» en vertrouwelingen scheen den jeugdigen Usnud-Bey niet meer te herkennen en zeide tn te genwoordigheid van eenigen der overige slaven tot zijne meesteres: «Mevrouw, indien dit ki'id dejeug- dige Usnud-Bey is, dan hoeft de Juclit te Pera ol misschien wel zijn dooi logt door de wijk der ongeloó- vigen hem hijzonder veranderd;» De moeder zweeg, zich met liet kind verwijderende, en een woedenden blik- op den ouden slaaf werpende. Van dit oogenblik af aan won de argwaan meer en meer veld in het gemoed des grijsaards, die sedert geruimen tijd ingelicht was van de listigheid zijner meesteres. Hij was met de geheele geschiedenis van Belgrado-Buj bekend en indien hij er niets van ge zegd had tegen zijn meester dan deed hij dit alleen, dewijl de Pacha op het oogenblik toen hij de list ontdekte, reeds bijzonder aan het jonge kind gehecht was, waarom de gesnedene den moed niet bezat hem het verraad mede te deelen. Maar thans, door „eene herhaling en opeenstapeling van listen verontwaardigd, wilde de oude dienaar des Pacha's liet regie van de zaak weten. Hij begaf zich naar Pera, waar de eene nasporing uil de andere voortvloeide met die voor- zigtigheid en tact in liet werk gesteld, waardoor zich de Oosterlingen in het algemeen, doch de lieden die tot de harems hehooren in het hijzonder onderschei den eindelijk verkreeg hij de noodige bewijzen, waar uit bleek dat de wettige Usnud-Bey gestorven en verwisseld was met een kind van denzelfden ouderdom, hetwelk men van misdadige ouders had welen te kno pen. Aldus toegerust kwam de gesnedene bij zijne meesteres terug en zeide haar, op den gewaande Usnud- Bey wijzende Mevrouw ik smeek u zend dit kind aan zijn vader Mossulden visscher, terug; thans weet ik alles!» Rij deze woorden werd de misdadige vronw doodelijk bleek en zeide liet is well» Weinige oogen l>'ik ken voor het gebed ten drie lire liet zij den gesnedene roepen. Men antwoordde haar dat ilij in liet bad was. Oogenblikkelijk kwam zij lol haar misdadig besluit. De giijsaard wa=, zoo ais gezegd is, een der oudste en meest vertrouwde slaven van den Paella en bewoonde in het hólei eene sombere kamer met daaranngrenzende badzaal uit sluitend ten zijnen gebruike ingerigt daar kwam zijne meesteres hem opzoeken. Op dat oogenblik had hij twee jonge slaven bij zich om hem te be dienen zij gebood hen op steil igen toon te vertrekken en bleef alleen met den ouden man. Gij hebt nasporingen gedaan dus begon zij O ja hernam hij en ik heb alles ontdekt. En aan wien hebt gij mijn geheim reeds verraden vroeg zij verder. Tot dus ver nog aan nie mand maar ik zul liet mijn meester schrijven. VVatrrme.de kan ik uwe stilzwijgendheid koopen? Nergens mede, ik wil spreken.-En schrijven ook .la ik zal schrijven. Welnu zie hier'daneen cachet, om uwen brief leverzegelen? Bij deze woorden slingerde zij den ongelukkigen grijsaard een werpkoord om den hals en begon hem te worgen. |)e slaaf verrast niet alleen maar verzwakt door den 'ouderdom bood slechts geringen weerstand'zij'draaide bel kooirï steeds vaster en vaster aan en riepin hel— sciiu woede ontstoken, op krijsclienden toon uit: Ha ha gij hebt bel gewaagd mijne gangen nn te gaan? -Gij hebt liet licht willen zien?.... Welnu, ziedaar de duisternis! schrijf thans aan uwen meester, oude dwaas; schrijf i thans Door de luide kreten der moordenares en de worstelingen van In-I slagtofferwaagde een der jonge slaven liet lei ng te keeieii cn de deur te openen. Naauwelijks had hij eclileijjdat 'vi eeselijlt schouwspel gezien, of hij v luwt te van daar en vioog door alle gangen van liet huis, in doodsung.t uitroepende. «De Khamim (meesleresse van liet huis) begaat een moord He Kbahiim worgt den gesnedene!» Nu lieersclile er eene algemeen» verslagenheid. Een gedeelte van de slaven viugllen de straat op den somberen krcêl herhalende: «De Klianum begaat een moord! De Khunum begaat een moord Enkele anderen, moe diger dan zij, begaven zich naar de badzaal en von den den grijsaard reeds bezweken Toor de woede hun ner meesteres. Zonder echter eenige vrees te toonen maakte zij liet werpkoord los en ging langzaam door de dubbele rij van slaven naar hare kamer terwijl een stort vloed van verwenschingen hare schreden volgde, want de oude man was voor hen een goed opzigter en het smartte hun hem te verliezen. Bij nader onderzoek bleek dat er nog eenig leven in hem was en door spoedig aangebragte geneeskundige hnJp gehikte het, hem voor eenige oogenblikken tot het bewustzijn terug te roepen nog had hij kracht genoeg de gelieele loedragt der zaak mede te deelen doch stierf wei nige oogenblikken later. liet gerucht dier vreesselijke misdaad verspreidde zich gelijk een loopend vuur door do geheele stad. Dc Cadi was weldra in het liptel aanwezig en nam de misdadige vrouw ondanks haren hoogen vang in hechtenis; vervolgens werd er onmiddelijk een koe rier afgezonden, ten einde dit noodiottige berigt aan Mchemet-Yacha mede te deelen. De schuldige onderging reeds meermalen een ver hoor doch tot dusverre bleef zij er hij volharden regt te hebben, om over het Jeven en den dood van den gesnedene te beschikken, als zijnde een slaaf. Zoo staat voor als nog de zaak en waarschijnlijk zal er geene beslissing in deze genomen worden, alvorens er eene depêche van Londen ontvangen zij of voor de óchgenoot in persoon komt. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARBOVEN. 2de Klasse. Iste Lijst. No. 12972, een Prijs van 20,000. No. 7074, een Prijs van f 1250. No. 19896 een Prijs van f 1000. 2de Lijst. No. 5052, een Prijs van 5000. No. 14805 een Prijs van 2500. No, 1420 4474 5518, 11124 16356 en 16261 ieder een Prijs van 1000, 3de Lijst. No. 11724, een Prijs van 1250. No. •6029, 6237 en 18582, ieder een Prijs van ƒ1000. Die iets te vorderen heeft vanof verschuldigd is aan den Heer DIRK APPI5I,, Rentmeester, gewoond hebbende ie Mid delburg gelieven daarvan opgave of betaling te doen vóór den 31 October 1850, aan den Heer P. DÜMON TAK, of aan den Heer J. M. BRIEVE, beide te Middelburg. iN Op Woensdag den 16 October -v lfa| 1850, des morgens ten 9 ure pre- TjQff n' ejes te beginnen, op den Dorpe van Borsseleten woonhuize van Mejufvrouw B. C. OüIËWAAKDËten overstaan van den Notaris G. Bissjmuirresiderende te Goes, van eetien aanzienlijken Inboedel, bestaande in zeer goed onder» houdene ]%£RUB1S1jEM HUISR&AD en verder roeremis GOED, als: 1 bureau, buffet, stommeknecht, kabinetten, cilinder-, hoek-, kleer- en andere kasten, tafels. stoelen en spiegels in soort, lessenaar, IJzeren geldkist, mangel, franklin, verlakt, porcelein, koper, blek glas en aardewerk-, goed gevulde redden, matrassen, dekens, damast en ander tafelgoed, linnen en katoenen lakens, doeken enz., vloerkleeden carpktten eenig goud en zilver, en het geen meerder zal geveild worden. HEGT HET VOORT. Tegen 1 November eene IVI KID beiino- digd bij Mevrouw 1 1:18 KliKli te Kruiningen. Aanvragen liefst in persoon. Achtereenvolgend in lossing puike grore ENGELSCHE- en MONSSCHE-, alsmede CHAR- I.EROISCHE STEENKOLEN voor rekening van J. KOOMAN Az. Tü GoKS, RIJ F. KtKBUWRtCS Zoo».

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2