fllSSCH ff. I v r A WM \$sA*/ 1850. UW' iinsik mmmmmmm» DOiNDERDAG 3 OCTOBER. wr frÉÉ' h&F p sv f i *8$ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post j d,90. Gewone Jdverlenlien worden a O ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d6 regels a f d,20 behalve hel Zegeiregt. GOES den J Oclaber. Op de in 1849 alhier weder in stand gebrogte Scheepstimmerwerf Welgelegen, toebehoorende aan de Gebroeders Barinnk, is, door den Scheepstim merman Arie Boerheden de kiel gelegd voor een nieuw vaartuig. Sedert meer dan 26 jaren was bo vengenoemde werf buiten werking. Moge de oprig- ting hiervan de gewenschte vruchten dragen, er, deze onderneming welke aan zoo vele menschen handen arbeid verschaft, steeds blijven bloeijen en de mede werking vinden die zulk eene onderneming verdient. LI. Vrijdag den 27 Sept., stond voor het prov. geregtshof te Middelburg teregt, Cornelia, de Jonge woonachtig alhier, beschuldigd van moedwilligen dood slag. Volgens de acte van beschuldiging, zoude zij op den 24 Jnnij dezes jaars haar tienjarig zusje, Johanna Martina de Jonge, hetwelk doorliet arm bestuur eener naburige gemeente bij haar was besteed, om eene geringe rede derwijze hfebben geslagen op het bloote lijf, en wel in de heupstreek en langs hei linker dijbeendat het kind aan de gevolgen dier mishandeling, op Vrijdag 28 Junij omstreeks vijf ure des namiddags was gestorven. Het bleek dat het kind sedert die mishandeling mank liep, dat het zelfs nog op den morgen van des- Zelfs sterfdag was uitgezonden om voorde beschuldigde een boodschap te doen en dat het van een ongezond en klierachtig en zeer zwak gestel was geweest. De beschuldigde heeft hare bekentenis herhaald, dat zij op genoemden dag in driftvervoering dat kind heeft geslagen, zoo zij zegt, met een barer muilen; dat zij niet weet hoe lang zij geslagen heeftdat zij verder naar het kind dan ook niet heeft omgezien noch het geneeskundige hulp heeft doen verstrekken. Onderscheidene getuigen alsmede genees- en heelkun digen zijn gehoord, zoo omtrent de daadzaken als om trent het verband tusschen de loegebragte slagen eu den kort daarop gevolgden dood van het kind. De Procureur-generaal heeft de beschuldiging vol gehouden en, na de ontwikkeling van het hevvezene der daadzaken en de regtvoardiging van de reglskun- dige beschouwing van het gepleegde misdrijf, gere- quireerd de schuldigverklaring en het opleggen der straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd, benevens een confinement san hoogstens twintig jaren. Mr. Ph. van den Broecke heeft, als verdediger der beschuldigde, ontkend hel bestaan van hel ver band tusschen de toegebragte beleediging en den dood van het kind; voorts, voor zooveel noodig, de regts- kundige beschouwing der daadzaken, zoo die al be wezen waren bestreden en beweerd dat hier aan geenen moedwilligen doodslag kon gedacht worden hoogstens aan onwilligeii doodslag door gebrek aan Toorzigtigbeid. Bij arrest heeft het hof de feilen, aan de beschul digde ten laste gelegd, bewezen verklaard; dooli te vens dal aan hetzelve niet was bewezendat de dood van bet kind het gevolg is geweest van de aan hetzelve Ipegebragle slagen; baar mitsdien vrijgespro ken van de misdaad van moedwilligen doodslag; Uoch schuldig verklaard aan hel wanbedrijf van bel moed willig toebrengen van slagen voorzien en strafbaar gesteld hij art. oil van hel wetboek van strafregt en te dier zake de beschuldigde. Cornelia de Jonge, veroordeeld, löt eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren, lot eene g '»oete van f 50 en in de kosten van het proces. Sedert eenige dagen loopt te Schiedam een I druk gesprek over, de betoovering van een negenjarig kind. Het zou best zijn om er van te zwijgen, daar de spook- en toover-geschiedenissen lol het tijdvak der middeleeuwen behooren doch er wordt zooveel bijgevoegd dat het noodig is om het gansche ver haal op gronden te logenstraffen. Zie hier wat er van is. Een kind is onderhevig aan zenuwstuipen en wordt behandeld door een onzer geachtste genees- heeren en door de ouders met alle oplettendheid ver zorgd. En nu wil men daarbuiten dat het kind door de ruiten springtzonder dat ze stuk gaan dat het op elk der kartels van een boterschaaltje huppelt en rondspringtzonder dal liet kantelt dat liet door het theegoed heenloopt, zonder dat het breekt; dat het tegen de ramen en den zolder loopt, zonder dat het valtdat het in een met inkt ge- vulden koker kan kruipen, zonder zwart te worden; dat hel de zwavelstokken op een gegeven teeken en naar de maat doet dansen en verdere ongerijmdhe den te veel oin te noemen en tot laat in den nacht heeft eene menigte volks langs de Buurtstraat gestaan om met lantaarns in de hand naar de katten te zien en naar haar te werpen want deze zijn de heksen en moeten gepijnigd worden. Dit wordt ver haald in eene stad, gelegen in het midden van eene der beschaafdste en vellichtste provinciën van Nederland! Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden vertrekt morgennacht naar Iloogstdeszelfs gemalin, welke zich te Warschau bevindt. Z. K. II. zal alzoo bij de openingder kamers niet tegenwoordig kunnen zijn. Naar wij vernemen heeft Z. M. de koning niet slechts voor zich zelf in eene ruime mate deel genomen in de vorming van het Tollensfonds, maar heeft ook gewild dat de jeugdige troonopvolger de prins van Oranje zijnen naam aan die instelling zou Verbinden en dat ook deze de lijst der inschrij vers en het daaruit gevormd en later den beer Tollens aan le bieden album, met zijn' naam zou versieren. Men verzekert, dat de in de laatste dagen ge houden Minister-raden in verband staan met de ont werpen der Staatsbegrooling over 1851 en andere voordragten welke eerlang aan de Kamers der Sla- ten-Generaal zullen worden aangeboden. Men wil o. a.dat de gemeentewet en de voordragt nopens de plaatselijke politie, bij het Departement van Bin- nenlandsche Zaken in gereedheid zijn gebragt. Men spreekt er van (maar men spreekt zooveel en dikwijls zoo los)dat de heer van Sonsbeek inge val van aftreding, benoemd zou worden tot com missaris des Konings in Overijssel ter vervanging van den Heer Bruce, terwijl de heer van Bose.n- thalingeval van aftreding mede in de laatste da gen bij gerucht in omloop gebragt, aan het hoofd van liet gouvernement der provincie Gelderland zou komen te slaan terwijl om dit laatste eenigen grond bij te zetten, er liet verhaal bij behoort, dat de tegenwoordige commissaris des Konings aldaar de baron Sc/timmelpenniuck van der Oyezijn ontslag zou vragen. Wij hechten zegt de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode, aan de geruchten van verandering in het ministerie voor als nog geen geloof en ver- meunen dat de ministers «el eerst de begrooting zullen willen aanbieden. Men meldt nit Amsterdam het volgende: De jongste Koapsche bladen zijn niet zonder be lang voor de llollandsehe natie. Zij gewagen van eenén nieuw opgei igten iioiiandsclieii slaat of eigen- liik republiek door liet liribche goinernemen'. ge rugsteund onder het voorzitterschap van majoor PP orden. De Morning-Post, die dit berigt geeft, meldt, dat de zetel daarvan Bloem-Fontein is, de schouwplaats van eenen worstelstrijd met de Hol- landsche boeren wier volharding hun dit voorregt heeft doen verkrijgen. Zij hebben hunne eigene wetten innen hunne eigene inkomsten en bepalen de aanwending daarvan onder de voorwaarde, dat zulks binnen dc grenzen van de plaats der ontvangst geschiede en hoegenaamd in geene aanraking kome met de inkomsten van de Kaapkolonie of van Nataf. Zolk eene gedragslijn brengt natuurlijk veel goeds voort; de kolonie, of liever de republiek, maakt groote vorderingen en er heerschl algemeen groote tevredenheid. Heden ontvangen wij (zegt de Morning-Post) het eerste dagblad van dat distrikthetwelk het meest vooruit is in de beschaving van Zuid-Ame- rika. Het is goed gedrukt, half Engelsch, half Hol— landsch. De regeringswetten of de constitutie der oppermagt ziju volkomen praktisch en oordeelkun dig. Zij zijn geheel ten gerieve der Hollanders in- gerigten de Hollanders zullen de meerderheid in den raad uitmaken. Elk lid ontvangt 6 daags gedurende de zitting, benevens de reiskosten. Land bouw veeteelt en het vertier met Natul vermeerde ren. De llollandsehe Hervormde Kerk wordt vol doende bekostigd scholen zullen opgerigt woiden en eene wekelijksche post is tusschen de Kaap stad via Natal opgerigt, terwijl de vereischtc wo gen aangelegd zijn. Dit zijn de berigten in de eerste Bloem-Fontein Gazette. Te Natal zoude; eene bank inet zeshonderd duizend gulden kapitaal opgerigt worden. Een Badensche avonturier op reis naar Ca- liforniëmet eene groote partij ondernemende iund- geriooten in den namiddag van eergisteren per stoom boot te Nijmegen aankomende, werd plotseling der mate door liet heimwee aangegrepen dat hij door een der raampjes in de voorkajuit zich op het on verwachts weder den weg naar het bovenland wildu banen. Beeds was hij gedeeltelijk te water toen men hein juist op liet oogénblik dat zijn ligchaaui het luchtgat zou passerennog in tijds bij de beehèii greep en niet zonder moeite weder naar binnen haaide. Dit voorval, vergezeld van een oorverdoovend hult- geschreeuw, bragt bij de landing der boot, inzon derheid hij het landverhuizend publiek de grootste verwarring en opschudding te weeg zoodat de po - litie tot handhaving der orde moest tusschen beide treden. Terwijl zijne togtgeriooten door de logement houders werden ingepakt, werd de ongelukkige naar eene voorloopige bewaarplaats van krankzinnigen vei - voerd. OJ'schoon aanvankelijk de doorsJaandste be wijzen van verstands-verbijstering met zich voerende, is hij thans wederom genoegzaam hersteld, en heeft, de patient reeds heden morgen het slads-hotel ik*, ff iriditio/enpooi t kunnen verlaten, om zi.-ne reisgezel len te achterhalen en met hen liet goudland op ie zoeken, jSaar men verneemt zonden Ie Alkmaar tusschen Zaturdag en Zondag vrij lievige ongeregeldheden heb ben plaals gehad zoodal de militaire magl dezelve bijna niet konde bedwingen, welke ongeregeldheden zijn ontstaan door eenige jongens, die voetzoeker ahdal-en en op eene gestrenge wijze door den agei. van poiitiu verboden weiden heigeen de haat 1 vati eien opwekte, en zoodoende de zanienx hoJingen mei r dmi anng'i oeijcu. Sommigen wi)}< n de oorzaak dez» 5ge liirg< n' zoeken in de vei Rinzingen tooi de tweede ..hiiifi en pro»inctale staten.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1