CIIS8MI muit 1 I \J 1850. DONDERDAG 0.6 SEPTEMBER. tb&P De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Pijs per Kwartaal is f J5 rdnco per Post f J}90t> Gewone Advertentien worden a 20 cisde regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-* en Doodbertgleu van J6 regels a f J ,2.0 behalve het Zegelregt. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbende Ingezetenen van dit gewest, dat zij, bij besluit van beden, naar aanleiding van art. 13 der wet van den 6 Jnlij jl. regelende de [samenstelling en magt van de Provinciale Staten Staatsblad No. 39), hebben bepaald, dat op Maandag den 7 October eerstko mende in het Kiesdistrict SLUIS zal plaats heb ben eene nieuwe keuze ter benoeming van een Lid der Provinciale Staten, ten gevolge van bet niet aan nemen dier betrekking door den Heer J. A. BLAN KE RT te Sluis. MlDDBUiüRG den 23 September 1850, Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VRËDENBURCH Ter ordonnantie van dezelve S L E G T. GOES den 26 September. Naar wij vernemen zijn in de vergadering derProv. Stalen van Zeeland op gisteren gehoudentot leden van het Collegie van Gedeputeerde Staten benoemd: de ileeren C. Pis Mr. IJdu Buisson Becius Jhr. P. Datnas van Gitters en B. Bommc, allen te Middelburg; Jhr. Mr. J. F, S. Doetje, te Zierikzee, en B. van der Mandere, te 's Gravenpolder woon achtig. Bij Zijner Majesteits besluit van den 19den dezer zijn benoemd tot plaatsvervangers van den kanton- regter te Goes: de Heeren mrs. J. L. H. Liebert, procureur bij de arrondissements-regtbanken mr. de Laat de Kanteradvokaat alhier. Bij besluit van den l9den dezer, n°. 38, heeft Zijne Majesteit de Koning, op voordragt van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, tol kommandeur der orde van den Nedevlandscben Leeuw benoemd: IITollens. Uit Rotterdam schrijft men van 24 dezer Op beden viert onze waardige stadgenoot onze geliefde volksdichter Tollenszijn 70sten verjaardag. Zoo ooit de stad onzer inwoning roem lniig dragen op een man, wiens naam en verdiénsten paarlen zijn aan de schitterende krbon van onze Stedemaagd, dan mag zij het voorzeker op hem, die zóóveel heeft toe- gebragt tot hare eer en tot de goddelijke kunstdie door hem in al baren luister ten troon is verbeven en wiens werken den stempel dragen van die schoon heid en eenvoudigheid welke niet alleen door den tijdgenoot bewonderd worden, maar door bet nage slacht mei onveiwelkbare lauweren zullen worden ge kroond. Gelid; voortreffelijk dichter geluk edele man met uwen feestdag Botterdam brengt U hare hulrlé. Zij vereelt u en is Irotsch op u, daar gij binnen bare muren bel levenslicht aanschöuwdet en m u een sieraad te meer aan die rij der beroemde vaderlsndsche mannen werd gehechtdie den naam van Nederland met eerbied en bewondering ook bij den vreemde noemen doet. -Uwe beeld ten is moge in marmer pralen; uw naam op aller lippen zweven -uwe werken zullen een duurzaam gedenkteeken zijn en blijven van uwen roem; en, waar de namen van Vondel, BellamyNieuw- lundBilderdijh en anderen, die ale starren aan den Nederlandschen dichthemel schitteren, genoemd wor den daar zal de uwe als de Orion pralen en waar het kind of de grijsaard dien ooit vermeldt, ook daar zal zijn Zijn naam alleen is lofs genoeg. Tokkel nog menigmaal de lier edele Tollens! Baken uwe vingeren de snaren aan dan ruisscben de toonen nog altijd vol jeugdige schoonheid en kracht. God spare u God kroone u met levensvreugd tot den boogsten ouderdom Dat wij nog menig dichtjuweel O Eedle van uw hand ontvangen Wat dichter ook de lier bespeel Wél zijn ons zelfs uw kleinste zangen Ja welkom ons hel minste lied Al hooren we ons V maar tegenjluisteren Geev" God dat gij 7 nog lang ons biedt If ie 7 schoone minnen zullen luist ren. Ter gelegenheid van dezen verjaardag was heden de door den heer Strackee vervaardigde buste van deii volksdichter ten toon gesteld in een der beneden zalen van het museum Boymansen daar voor ieder een te zien. Talrijk was de schare die vari den vroegen morgen lot in den avondstond voortdurend toe en afstroomde om het in marmer gebeitelde beeld, hetwelk bewondering en genegenheid met een frisschen lauwerkrans getooid had, te aanschouwen. Die trouwe opkomst van sladgenooten en vrienden, was een tref fend blijk van sympathie een alles afdoend bewijs j vatt hoogachting, Vriendschap en vereering, hetwelk den grijzen bald tér gelegenheid van zijn 70sten vér jaardag gegeven werd. Nog schrijft meb uit Botterdam Het bestuur over het Wetenschappelijk Instituut heeft dezer dagen kennis doen geven, dat de plegtige opening dezer instelling op Maandag eerstkomende zal plaats hebben. Het is voorzeker een verblijdend verschijnsel, alleen door de krachtige ondersteuning onzer sladgenooten, in Weinige maanden eene iurigting tot stand te zien komen Waarin de wetenschap zonder omhaal van geleerdheid voorlaan. voor den beschaafden menscli toegankelijk zal zijn; de geboorte dezer instelling geeft een openbaar bewijs dat men ook in onze stad be hoefte gevoelt aan verstandelijke ontwikkeling, waar door toch alleen nieuwe bronnen van zedelijke en stoffelijke weivaart kunnen ontstaan, en hierbij is te vens de erkentenis opgesloten, dat men besef beeft boe in deze dagen meer geëisebt wordt, bij de ver vulling van maatschappelijke betrekkingen, waartoe men door stand of aanzien geroepen wordt, dan alleen goede wil eerlijkheid en trouw. De gelukkige keuze der leeraren aan deze inrig- ting verbonden doet ons op de blijvende medewer king en ondersteuning onzer sladgenooten vertrouwen, en wij wenschen dan ook, dat deze inrigting in bloei steeds zal mogen toenemen, om daardoor in staat ge steld te worden aan haar doel te kunnen blijven be antwoorden, Vrijdag avond jl, heeft de heer Bruce, benoemd gouverneur-generaal van Ned. India, zich te Kampen ingescheept, zich begevende naar het Nieuwe Diep, ten einde Zr. Ms. korvet Sumatra in oogenschouw te nemen welk vaartuig hem naar zijne bestemming zal overvoeren. De heer Bruce is Zaturdag aan den Helder aan gekomen en keerde, na het schip in oogenschouw te hehben genomen onmiddelijk per scheepsgelegen heid naar Zwolle terug. Zoodra de Sumatra gereed, is, vertrekt de nieuw benoemde Gouverneur. Er schijnt bij de booge regering plan te bestaa!t tot het doen van een voorstel aan Z. M.tot intrek" king van het Koninklijk besluit van 31 Julij 1825, N°. 63betreffende de uitoefening van het beroep van landmeter na examen te hebben gepasseerd. Dit voornemen moet in verband staan met de tegenwoordige mindere werkzaamheden van de landmeters bij het kadaster, tenj gevolge der eindregeling van dat kada ster enz.en daarmede minder vereischt wordende bezigheden. Men schrijft uit Apeldoorn van 24 dezer: De verkooping van paarden van Z. M. den Koning is héden afgeloopen. Naar mate van deugden afkomst waren de besteedde prijzen van 150 tot 500. - De VVaalsolie gemeente te Amsterdam smaakte Zondag een genot, hetwelk zij sedert vele jaren heeft gemist. De beroemde Parijssche predikant, A, Co- qnerelheelt namelijk eene schoone leerrede gehouden, kiezende hij tot tekst het 1ste boek van SamueJ hoofdstuk 50, vers 1 i en 12. Het behoeft naauwe- lijks gezegd te worden, dat het kerkgebouw te klein was om al de hoorders op te nemen. Te's Gravenhage loopt het gerucht, dat jhr, mr. Nedermeijer van Rosenthal de portefeuille van jus titie neerleggen, en den heer Bruce als 's Konings com missaris in Overijssel vervangen zal. De Nederlandsche Bank heeft eergisteren eene 'hoeveelheid buiten koers gestelde tienguldenstukken lei; bedrage van zeven millioen guldens, verkocht a lütf pCl. agio, De residentie Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, welke zoolang in het lot van vele andere builen-établissementen, namelijk werkeloosheid, naauvv grenzende aan achteruitgang, deelde, heeft zich in de laatste jiiren zeer ontwikkeld. Sedert de ont ginning «an steenkolen-mijnen verkrijgt alles een nieuw leven; waar vroeger stilstand heerschle, ziet uien mi veel bedrijvigheid honderden handwerks lieden vinden ruimschoots hun onderhoud, en de hoofdplaats getuigt van deze welvaart door het hou wen vim vele particuliere woningen en gouvernements gebouwen. De scheepsvaart is insgelijks zeer toege nomen. Te Banjermassihg is sedert eenige maanden een-liefhebberij-toaneeldoor de militairen van het garnizoen opgerigtin werking. Li de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo heeft de kinderziekte sterk geheerscht doch zij vermin derde laatstelijk. Er waren reeds 7000 slagtoffers gevallen voornamelijk in de onder het gebied Van den' Sultan van Banjermussing behoorende landen de gouvernements-landen waren door algemeene en goede toediening der vaccine, meest allen bevrijd gebleven. De Sultan voerde nu de vaccine al mede in. De berigteh nopens den ziekte-toestand op Amboina, loopende tot den 27 Junij waren min gunstig; een aantal ambtenaren en officieren waren lijdende. Het geUii zieken in het hospitaal bleef nagenoeg 200 man beloopen. Ook onder de ingezetenen eti inlanders bevond zich een aanmerkelijk getal lijdenden, terwijl de sierfle onder de kinderen groot was. Uit Leiden schrijft men ons het volgende: Met belangstelling verneemt men, dat de aanhou dende pogingen van het raadslid Gevers, tot beëin diging der geschillen ter zake van het huiszilleiihuis ie Leiden gerezen, tot een gewensebt resultaat hebben geleid. Het op !5 Oct. 1S49, door dien lieer aati den raad gedaan voorstel door meerderheid éénef

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1