«-fjSO» om ten aanzien der binnenlandsche aangelegenheden eene andere politieke gedragslijn te volgen en zou in een, op den 6 gehouden ministerraad besloten zijn om, zoodra Zuid-Duitsclie troepen ter ondersteuning van het gouvernement in Keurhessen inogten binnen rukken onmiddellijk ook Pruissische troepen derwaarts te zenden. Alle berigten uit Kassei, van den 8sten dezer komen daarin overeen, dat men daar binnen kort on lusten kan te gemoet zien. Gisteren hebben eenige boog geplaatste ambtenaren aldaar, eene memorie aan den keurvorst doen toekomen waarin zij te kennen geven dat de kroon en bet land door de schending der constitutie van wege hel ministerie, in bel grootste gevaar verkeert, met verzoek, om zoo spoedig mo gelijk aan dezen verderfelijken staat van zaken een einde te maken. De Keizer en de Keizerin van Rusland worden eerstdaags te Warschau verwacht; de keizerin zal ter herstelling barer gezondheid eene reis naar Italië onder nemen. De keizer zal eenigen tijd te Warschau door brengen. Eene sterke militaire magt wordt langs de westelijke grenzen van Polen verdeeld. De aldaar veree- iiigde troepen alsmede die langs de grenzen van Galli- r.ie en Hongarije worden op 250,000 man geschat. Rusland heeft thans 400,000 man onder de wapenen. De jongste berigten uit Kassei, verwekken hier eene onbeschrijfelijke sensatie. Zij bevestigen op eene smartelijke wijze alles wat wij vroeger hebben voor speld, nopens den volkomen ondergang van het con stitutionele leven in Duitschland. Deindruk, die hierdoor verwekt wordt is lies te pijnlijkernaar mate de Keur-Uessische regering, meer dan eenige andere, zich tot dusverre streng aan de Grondwet had gehouden en men althans van deze zijde eene zoo handtastelijke inbreuk bijna voor onmogelijk hield; en dit ongelooflijke is echter geschied. Ofschoon de openbare rust nergens gestoord werd, is eene ordon nantie verschenen die de constitutie buiten kracht stelt en den staat van beleg afkondigt. De wettige magt is in handen der militaire autoriteiten overge gaan de vrijheid der drukpers is geschorst olie politieke dagbladen kunnen voortaan slechts met bijzon dere toestemming der ministers verschijnen ook op het verdere beslaan van maatschappijen en vereeni- gingen is dezelfde maatregel toegepast. De gewapende burgermagt wordt slechts voorloopig en tot nader hevel in stand gehouden. De ordonnantiën welke deze willekeurige bepa lingen behelst wordt alom waar zij aangeplakt is, door gendarmen bewaaktten einde te verhinderen, dat zij afgescheurd wordt. De rust is tot dusverre in de hoofdstad ongestoord gebleven. Of dit elders het geval zal zijn, hieraan heeft men reden te twij felen; men verwacht veeleer, dot het volk tot open lijken weerstand zal geprovoceerd worden, ten einde een voorwendsel te hebben om vreemde troepen bin nen te roepen. Intussclien verklaren de regterlijke autoriteiten zich reeds tegen de handelingen der rege ring. Zoo heeft het opperste geregtshof leFuldade eenparige verklaring afgelegd, dat de ordonnantie des Keurvorsten van den Men dezer, betreffende de ver- riere heffing der belastingen, als strijdig met de con- ititutie, «onwettig en niet verbindend was.» Daar de Keur-Hessische troepen de eenige in Duitschland zijn, welke den eed van getrouwheid aan de constitutie hebben afgelegd, kan de regering, die dezelve thans met voeten treedt, geenszins op dezelve rekenen, en moet integendeel weerstand van die zijde vreezen. Deze vrees is ook zeer gegrond. Velen dezer soldaten hebben zich reeds geuit dat wel verre 'van de wapens te willen bezigen tegen hunne landgenoolen, die de constitutie willen gehandhaafd zien zij, deze zuilen helpen verdedigen en niet gedogen, dat vreemde troepen in het land komen. Het dagblad van St. Petersburg deelt den vol genden eigenhandigen brief des keizers mede, met en benevens de insignien der St. Anna orde aan den generaal R'rog/i toegezonden Wij. hebben de dapperheid en voorzigtigheid be wonderd, door u aan den dag gelegd op 24 en 25 •Tulij, bij den veldslag van Idstedt, waarin de dappere Dëensche troepen onder uwe bevelen de regten van bunnen souverein, onzen vriend en bondgenoot, heb ben verdedigd. Als een bewijs van onze welwillend heid benoemen wij u tot ridder van de St. Anna- iirde 1 ste klasse, ep zenden u hiernevens de insignien in diamanten. ENGELAND. - Londen, den 7 September Hoe diepen indruk bet voorgevallene met Uaynau in Londen gemaakt heeft, kan daaruit blijken, dat er reeds volksballaden op gemaakt zijn. In een der- zelve, die wij onder het oog kregen, zegt de dichter: Ik drink op uwe gezondheid koene knapen van Barclay en Perkins voor de les, die gij aan Uaynau in Bankside gegeven hebt. Wij hebben allen de da den van dien slagter vernomen wij hoorden hoe Batlhianyline deiningen viel; hoe hij den dap peren Jvlick als een verrader en slaaf ophing of schoon deze smeekte om als soldaat te sterren. O toen Uaynau kommandeerde kwam liet koord voor den hals en de zweep voor den rug nooit tot rust vrouwen durfde hij geesselen tot het bloed langs hare ledematen stroomde. Knapen van Southwark 1 een dronk op uwe gezondheid Gij, die den maarschalk Uaynau naar verdienste hebt behandeldDrijf hem weg, drijf hein weg van dezen kant der Theems; laat hij de Tories en de hooggetilelde dames opzoe ken laat hij wandelen in het West End en er zijn trots botvieren, maar nooit zal hij zich weêr vertoo- nen in de George in Bankside. -Ofschoon de dood van Bodewijk Philips wegens zijne geschokte gezondheid en zijnen boogen ouderdom lang voorzien was zegt de Times— zoo heeft dit voorval toc.lt groote sensatie verwekt ouder de Fransche uitgewekenen te Londen. Zoodia de noodlottige tijding bekend was vergaderden zij allen bij Ledru Roliiuten einde zooveel mogelijk te overwegen, welken invloed dil sterfgeval op hunne politieke plan nen hebben kon en tevens te beraadslagen over de wijze, waarop men van den overleden koning spreken zou jn hun blad le Prose: it en in de cOrrfespondeu-- tiën welke de uitgewekenen geregeld aan de Fran sche democratische bladen zenden. De veroordeeling van den Prasc.ril door de Parijsche gereglshoven heeft groote verbazing bij hen te weeg gebragt. Zij hadden algemeen gerekend op vrijspraak en reeds eene commissie benoemd om in dat geval Ledru Bvllin geluk te gaan wenschen met de roemrijke wijze, waarop zijn blad aan zijne ver volgers nas ontkomen. Er is sprake van dat Ledru-Rollin zich tiaar Ostende zal hegeven om daar bijeenkomsten te houden met eenige politieke vrienden welke zich in Belgie zullen vereenigen. Die Vergadering schijnt ten doel te hebben, het maken van bepalingen voor een groot Ëuropeesch democratisch congres; tegen de uitvoering van dit plan beslaan echter nog altijd groote zwarig heden. Als plaats waar dit congres zou gehouden worden, is Jersey wel genoemd, maar nog niet vast gesteld. De ijzeren kolommen, waarop het groote gebouw voor de tentoonstelling van 1851 zal rusten, zijn thans uit de gieterij alhier aangekomen binnen weinige da gen zullen derhalve bundelde werklieden een aanvang met den opbouw maken. FRANKRIJK. Pakijs, den 8 September. Het Journal des Dcbals bevat een alleruitvoerigst artikel van den lieer Guvilliér B/etiry over Lodewijk Philips. Wij nemen daaruit de volgende zinsneden OTerJ «De koning, die in ballingschap gestorven is, her haalde dikwijls eene uitdrukking, wejlte meer dan één ongelukkig en miskend vorst, vóór hem heeft kunnen gebruiken maiir die bij niemand Zoozeer van toepassing was als bij hem. Hij zeide namelijk menigmaal: «Men zal mij eerst na mijnen dood regt laten wedervaren.» «Den vorst, die door de Julij-oinwenteling ten troon verheven werd trof inderdaad een zonderling lot. Mij was zachtmoedig en welwillend en men droeg hem woester] haaf toe barmhartig, en nie mand der door hem geamnestieerden schonk hem ge nade -vrijzinnig, en hij stortte van den troon, onder den blaam van zich aan het gezag vast le klem men tot verkwisting toe vriend van edele uitgaven, en men heeff hem beschuldigd van gierigheid - moedig tot vermetelheid toe, en men heeft hein aangetijgd dat hij bij de omwenteling uit bloohartig- lieid den degen, die Frankrijk had kunnen redden, iri de schede hield. Zoo heeft men koning Lode wijk Philips bij zijn leven in geenerlei opzigt de geregligheid iaten wedervaren die hij nog in zijn graf verwacht. Hij was de afspiegeling der begrippen van zijne eeuw vrijzinnig, rnensoiielijk, verdraagzaam, zonder standsvooroorrleelen triaar toch edelman genoeg ofn uaauwlettend, voor zijn huis te wtjjfh dc eerste om wenteling kwam hij door met den roem van een koen krijgsman tc zijn de ballingschap doorstond hij met gelatenheidde armoe rnet blijmoedigheid zijne reizen deed hij met groot voordeel Voor zijne onder vinding en toen de fortuin zijne familie wederom begon toe te lagchen, nam bij geen wraak op dat Frankrijk dat hem vervolgd had en hij bleel door alle lotwisseling zijn Vaderland getrouw. De Fehruarij-omwenteiing is de lang voorziene uitbarsting geweest der impopulariteit des konings die naar mate zij zich uilbreidde, van oppervlakki ger aard werd. Wat was toch eigenlijk de oorzaak van die impopulariteit? ik durf het te naauwernood zeggen: het was de kinderachtige spijt eener natie, welke ziet, dat haar koning haar in verstand te bo ven gaat. Het begon der maatschappij te vervelen, dat zij op bezadigde wijze geregeerd Weid de avon turen in hare romans en de ergerlijke tooneeien in hare drama's voldeden haar niet meer. Haar koning was te werkzaam, te positief, te staatkundig, liet was als voegde hij haar toe: «Leef in vrede, zaai, arbeid, handel, word rijk J Wees vrij bij het eer biedigen der vrijheid! Wees godsdienstig en laat de gewetens met rust 1 Wees vrijzinnig zonder de orde te versloren." Maar een vorst, die zulk eene taal tot zijn volk voert, die helzelve lot niets voert dan tot geluk, die geenerlei buitengewoon schouwspel verschaft geene hersenschimmen najaagten die dan zulk eene ge dragslijn gedurende 18 jaren blijft volgen, zulk eene vorst is immers niet uit te staan Was het inder daad niet al te veel gevergd? Wil men de ware oorzaken der Fehruarij-omwenteiing kennen, het zijn de bovenstaande." Onderscheidene binden verzekeren, dat de pre sident der republiek eene bijeenkomst met de konin gin van Engeland op liet eiland jersey zal hebbenen dat zulks de eigenlijke aanleiding is tot de reis naar Cherbourg. In de koninklijke grafkapel le Dreuxwaarin sedert de Februarij-oiriwenteling van 1848 geene dienst was gedaan is dezer dagen ook eene lijkmis voor Lodewijk Philips gevierd. De toevloed van belang stellenden bij die plegligheid was zeer groot. De herziening der constitutie is nu overal de kwestie van dag en men houdt er zich zoo algemeen mede bezig dat de wetgevende vergadering bij de lie rvatting der zittingen wel genoodzaakt zal zijn, er hare aandacht op te vestigen. De Bonaparlislische bladen stellen de zaak zonder schroom in het gun stigste licht, en schijnen veel moed geput te hebben uil degnnstige ontvangst, die den president der repu bliek te Cherbourg is ten deel gevallen. Naast deze kwestie der herziening, verheft zich een ander vraagstuk dat in de laatste dagen groolenlijks de aandacht begint te trekken namelijk de kandi datuur van den prins van Joinville voor het presi dentschap der republiek. De Siècle spreekt er heden van in een tegen Lodewijk Napoleongerigt artikel en zegt, dat de baan voor deze kandidatuur gereed gemaakt wordt door eene zeer bekwame en invloed rijke partij. Tevens schijnen verschillende oud-repn- hlikeinen er niet afkeerig van te zijn. Hoe zonder ling dit ook zij heeft het toch eene goede reden vooreerst is 's prinsen onderwerping aan de republi- keinsche instellingen in hun oog een afstand van de aanspraken welke de jongere tok der Bourbons op den troon zou kunnen doen gelden Tervolgens zien zij hierin eene gewensohte gelegenheid om Bodewijk Napoleonwiep zij zeer ongenegen Zijn, eene neder laag toe te brengen, door een naam in hel strijdperk te brengen die gewis talrijke stemmen van de ge matigde partij op zich vereenigen zal de bezadigde republikeinen herinneren zich daarbij tevens, dat de prins van Joinville reeds tijdens de monarchie zulke liberale denkbeelden aan den dag legde, dat men hem toen van Overhelling lof de republiek verdacht hield. Onder de loopeuiJe geruchten behoort ook, da! de de prins in zijne nallingschap sterk van het heimwee is aangetast en het zich zeer aantrekt dat de voor malige dienaren der Julij regering gemeene zaak ge maakt hebben met de ultra-republikeinen en de legi timisten, om alle voorstellen te verwerpen, die gedaan zijn geworden om aan zijne familie den terugkeer in bet vaderland toe te slaan. Nu is nog een voorstel van dien aard (dat van den heer Creton) ter behan deling overgebleven en een bekend generaal, lid dei- vergadering heeft den prins zijne krachtige onder steuning hij de beraadslagingen daarover toegezegd. Ts Gok», nu F. Kusewm Zoo#.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2