BEKENDMAKING. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d ,7 5 Franco per Post f J,90. Gewone Adverleniien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J6 regels a 3,20 behalve het Zegelregt. -r - -- - va GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Brengen ter kennis der belanghebbende ingezetenen tan dit Gewest, dat Zijne Majesteit, naar aanleiding, tan art. 55 der wet tan den 4 Julij des loopenden jaars(Staatsblad No. 37), bij Hoogst Deszelfs besluit van den 7 dezer No. 3, heeft bepaald: dat de, op den 11 dezer maand in te leveren, Stem briefjes voof de herkiezing van een Lid van de TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL in het Kiês—district Goes zullen geopend worden op den 13 daaraanvolgende. Middelburg den 10 September 1850. Gedeputeerde Staten voornoemd 'VAN VREDENBURCII, Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. De BURGEMEESTER van de Gemeente FE B- SEKEverwittigt de belanghebbenden dat de EERHIS aldaar, dit jaar invalt op Dingsdag den Si en eindigt met Zaturdag den SS September. Zullende er hoegenaamd gkene nadagen zelfs niet de daarop volgende Maandag in aanmerking komen. Yerseke den 33 September 3850. De Burgemeester voornoemd S. WIELEMSEW. GOES, den 12 September. Ter voorziening in de vacature van een Supplea.nl ftegter bij de Arrondissements-Kegtbank alhier, zijn door dezelve voorgedragen de Heeren Mrs. C. de LVilt- Hamer, f. L. H. Liebert en J. P. van der Bilt. Op aanstaande Zaturdag, den 14 September, zal wederom, voor de daartoe bevoegden, de Leesbiblio theek van de Afdeeling der Maatschappij tot Nut van H Algemeen te dezer stede, geopend worden. Aan gemoedigd door de belangstelling, die deze inrigting steeds mag ondervinden, blijkbaar door bet toenemen van hel getal Lezers uit den minvermogenden stand, hebben bestuurderen dier Bibliotheek, dezelve, ge durende dezen zomer, weder met een aanzienlijk aanlal nieuwe werken vermeerderd en bovendien in plaats van de oude, bijna onbruikbaar gewordene, Catalogus, eene geheel nieuwe doen vervaardigen, welke aan het locaal der Boekerij voor do Lezers verkrijgbaar is. dWij vernemen, dat bij de regering in overwe ging is om de opening der Staten-Generaal uit te stel len tot na de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, door de Provinciale Staten, zoodra deze vol tallig zullen zijn. (N. B. C.) De benoeming van den staatsraad commissaris des Konings rnr. G. JBrucetot gouverneur'-ge neraal van Nederlandscb-lndieis thans bepaald en binnen kort zal ZHEd. Gestr. de reis derwaarts aan nemen. (A. C.) Op den negenden September heeft men tus- scheu zeven eö half acht ure des ochtends, zoo bin nen dé stad Haarlem, als buiten dezelve, aan deduiri- zrjde eene beweging bespeurd welke door velen voor eene aardsebndding is gehouden en door een zwaar doch dof geluid is vergezeld geweest. C.) Men schrijft uit Middelburg van 9 September het volgende; De vergadering der Provinciale Staten is heden op de gebruikelijke wijze door den gouverneur geopend geworden. Van de 42 leden, slechts tot dusverre 20 verkozen zijnde, die ook allen ter vergadering tegen woordig waren, verklaarde de voorzitter, dat, ver mits het vereisclite getal leden niet aanwezig was om volgens het bestaande reglement over te kunnen gaan tot het delibereren of afdoen van eenige der vele bezigheden, waartoe in de eerste plaats het be noemen van de leden der Eerste Kamer en van de Gedeputeerde Staten behoorde, door hem hiervan aan den minister van binnenlatidsche zaken zal worden kennis gegeven en dal in afwachting van de her stemming, die op den 17 September zal plaatshebben, de vergadering wordt verdaagd tot Maandag 23 Sep tember e. k. des morgens ten 11 ure; waarop de vergadering werd verklaard te zijn gesloten. Men schrijft uit Breda van den 7 dezer Onze stad is tegenwoordig zeer levendig, vooral wanneer men zich aan de haven bevindt, waar ver scheidene schepen gelost worden met huisraad, werk tuigen enz.beboerende tot het personeel van het koninklijk instituut der marine. Men Terwacht nog eerstdaags een schip met stukken geschut en ammu nitie voorraad komende van Medemblik. 'let Handelsblad, deeit omtrent de in Haar lem en omstreken plaatsgehad hebbende aardschnding nog nader mede. dat onder de gemeenten Bloemen- daal gehucht Vogelenzang Hillegom Veenenburg en Zandvoortdoor die aardbeving eenige gebouwen min of meer beschadigd en van schoorsteenen beroofd zijn; zonderling is het, dat de daaraan grenzende gemeenten hiervan niets zijn ontwaar geworden en het zich dus tot eene betrekkelijke kleine uitge breidheid gronds beefi bepaald. Uit Hillegom meldt men aan de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode dat aldaar en in den omtrek gisteren ochtend lusschen half- en kwart voor acht ure, een schok van aardbeving is gevoeld in de rigting van het noorden naar het zuidoosten welke vrij sterk was, zoodat voorwerpen welke aan den wand hingen, daar af werden geworpen en de huisschellen van zelf begonnen te bellen. Het water sprong uit de sloten, en aan den huize dr Vogelenzang en op meer andere plaatsen moeten muren vaneen gescheurd zijn. Kort i\a den schok hebben sommigen een vrij zvvaren slag gehoord. Sedert overoude tijden had de stedelijke rege ring van Amsteidam, aan de knapen het regt geschon ken gedurende de eerste kérmiswëek in zoodanige uren van den voor- en namiddag op de beurs te mo gen spelen op welke de handelaren er niet voor hunne zakeu bijeenkwamen. Naar men zegt zou die ver gunning gestrekt hebben tei belooning voor het ont dekken van een komplot dat alles had voorbereid om de beurs te doen in de lucht vliegen, door middel van een vaartuig, geladen met buskruid, dat men onder de oude beurs (op eene brug gebouwd) had geplaatst en welke aanslag door een knaap ontdekt zou zijn geworden. De anders neg al vreedzame Amsterdam- sclic jeugd, scheen die herinnering levendig te willen houden niet slechts door een vlijtig gebruik van die gunst te maken maar vooral door bij uitsluiting op de beurs soldaatje Ic komen spelen waarbij echter noch bloed vlooi noch dooden vielen. Die krijg was volstrekt niet moordend dan voor het trommelvlies der ooren dergenen, die zich door ontijdige nieuwsgie righeid in de speeluren tussehen de trommelende en de fluitende en trompettende knapen waagde, waar van er sommigen op moeders arm moesten worden ge dragen. Tot voor eeriigen tijd had men er vrede mede en gunde den knapen die uitspanning. Toen echter de nieuwe beurs was gebouwd vond men dat men die knapen en dat geraas uit den nieuwen handels tempel moest weren en zond hen naar andere plaat- om te spelen, tot men eindelijk als ware bet tot strafeene plaats voor beu uitzocht aan het uiterst eindejjder stad gelegen en die niet slechts open voor alle winden lag, maar waar de kleine voeten in slijk of stof moesten trappelen. Na dit eenigen tijd tc hebben verdiageu, wendden zich de knapen door een zeer aardig rekwest in rijm tot den burgemeester die hun de lang bezeten gunst terug schonk. Gisteren ochtend nu zou daarvan voor liet eerst gebruik wor den gemaakt maar alvorens die gunst te genieten achtten het de knapen van hun pligt den burgemees ter door eene deputatieeenige in goud gedrukte exemplaren van een dankadres te gaan brengen en hem gisteren ochtend voor zijne woning onder ge leide van eene nette zijden driekleurvlag, door een luid hoezee voor zijne woning aangeheven, te gaan bedan ken en toen eerst maakten zij in alle betamelijkheid gebruik van de bun geschonken gunst. Ook eene seie- nade in forma zon den burgemeester gebragt wor den doch daarvoor is door Z, Ed Achtb. beleefdelijk bedankt. Sedert die gebeurtenis is het aantal trom melende fluitende en trompettende staatsburgers in den dop, die van hun regt gebruik maken, legio, en de burgemeester daardoor in de kinderwereld zeer populair geworden. DUITSCHLAND. - Hamborg, den 7 September. Uit Kassei meldt men van den 7 dezer: De gezamenlijke alhier gevestigde hooge collegieu met inbegrip van bet hooggeregtshof en het opper- cousislorie, hebben de verordening van den 4, betrekke lijk de heffingder belasting, voor ongrondwettig en mits dien voor onuitvoerbaar verklaard. Zij hebben hiervan aan-de onderscheiden ministerien kennis gegeven, en eveneens in het belang van de openbare orde verdere, slappen gedaan en heden bij regtstreeksche adressen aan den Keurvorstdenzelve gewezen op het gevaar, waarmede de kroon en het land bedreigd wordt dooi de handeling van raadslieden die niet schromen de constitutie te schenden met dringend verzoek aan den Keurvorst om aan dezen verderfelijken staat van zaken een einde te maken. Naar men stellig verneemt is eene nieuwe ver ordening op de pers, welke nog heden moet uitge- vnatdigd worden en ten doel heeft de drukpers aan banden te leggen. Welk onthaal deze maatregel vinden zal is, na het zoo even gebeurdeniet twijfelachtig. Het Prulssische regeringsblad meldt uit Kassei van den 7 «Terwijl de stad volmaakt rustig is, wordt zij lbo even in staat van beleg verklaard. Het bestuur der politie weigert de afkondiging der verordening daar omtrent. Volgens bijzondere berigten uit Berlijn van den 7, door de Kollnische Zeitung medegedeeld zou de Koning van Pruissen bij een eigenhandigen brief aan den Keurvorst van Hessen dringend aangeraden he! hen

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1