Kies-district GOES. ësb woord aas mijne meukkirzers. Ontwaard hebbende dat het sommige Kiezers be vreemdtdat zij niets van mij persoonlijk vernemen, terwijl de Kandidaat der tegenpartij mei groote letters zijnen naam, in strijd met vroegere verklaringen, plotseling en kort vóór den dag der Verkiezingen overal te lezen geeft, en ook blijkens de Goesche Courant van 29 Augustus 11. zich op allerlei wijzen aaiibeveell zoo wensch ik door deze regelen een voudig te kennen te geven, tot wegneming van die bevreemding, dat ik het beneden mijn tegenwoordig standpunt «la gewezen P otlisvertegenwoordiger heb geacht om zelfs vóór de eerste stemming een enkel woord van mij te laten hoorei). Ik bei) gedurende anderhalf jaar in eene der wet gevende Kamers werkzaam geweest en sta alzoo op een geheel ander standpunt als in 1848, Zij die mij destijih verkozen, in het vertrouwen, dat ik de nieuwe orde van zaken, door de tegenwoordige Grond wet toegezegd, opregt was toegedaan, zijn ruimschoots ih de gelegenheid geweest door het Bijblad der Staats- Courant, om mijn parlementair gedrag na te gaan en te beoordeelen even als al de Kiezers, volgens dé nieuwe kieswet tot het distriet Goes behoorende. Wanneer mijne handelingen als volksvertegenwoor diger niet voor mij spreken, dan weet ik niet, wat woorden, verklaringen en programma's zullen uit- rigten. Ik laat zulks gaarne over aan Kandidaten, zonder politieke antecedenten op bel groote veld waar de algemeene belangen van Nederland behan- rfeld worden. Het is volstrekt mijn doel niet iets te ontnemen aan de aanbevelingen die den Heer Mr. J. J. van Deinse van zich zelve geeft, doel) ik wenschte wel, dat de strijd gevoerd werd zonder insinuatien alleen berekend om induik te maken op eenvoudige kiezers, cn dat niet, zoo als maar al te zeer bekend isleden van de familie van den Kandidaat der tegenpartij dezelfde bedekte middelen als in 1848 bezigen, om, ten zachtste genomen, mij anders voor te stellen, dan uit mijn parlementair gedrag voor ieder onpar tijdige uit de ,S'taats-Courant, kan blijken. De insinuatien, die ik bedoel, komen onder an déren daarop neder, volgens het aangehaalde nummer der Courant: le. dat de Heer van UeinSE steeds de belangen van de Stad Goes heeft voorgestaan en dat ZEd. wanneer de Minister de Reglbank zou w ille» verplaatsen ééne stem daartegen zal doen opgaan 2e. dat ZEd. licht zal verspreiden over de regter- lijke organisatie, en 3e. dat ZEd. tegen zijn eigen verlangen, zich als Kandidaat stelt, alleen om zich voor de dienst van het Vaderland op te offeren. Ik merk daartegen opdat de belangen van de Stad Goes worden behartigd in den Stedelijken raad die van Zeeland bij de Provinciale Staten te Middelburgen die van geheel Nederland bij de Staten Generaal te ',v Gravenhage en dat het volgens den Heer van Deinse zelve alzoo zou te betreuren zijn wanneer ZEd. werd verplaatst uit Goes naar 's Gravenhagealthans voor het grootste gedeelte des jaars, vooral wanneer het lidmaatschap der Tweede Kamer mogl leiden lot eene juist op dit oogenblik Vacerend lidmaatschap van den IJoogen Raad over eenkomstig het vroegere verlangen van den Heer van Deinse als wanneer toch de Stad Goes duurzaam van zijne inwoning en zorg voor de Stads belangen, en de regthank van een verdienstelijk medelid zou worden beroofd. Ieder weet overigens, dat er geene sprake ie van eene verplaatsing der Reglbank van Goesen wie den toestand van Zeeland overzietzal gereedelijk toestemmen, dat, welke veranderingen ten opzigte van de Provinciale Geregtshoven ook mogten worden ont worpen de regtbanken in getal leden veeleer Ter- »terkt dan verminderd zullen worden en die van Moes, in bet middelpunt van Zeeland gevestigd schier voor geene verplaatsing vatbaar is. Het wijzen op dat punt is alzoo eene ijdeie vrees verwekken, hetwelk ik geen eerlijk middel kan noemen, in zoo verre het bere kend schijnt, om op eenvoudige kiezers indruk te ma len. Bovendien welk afgevaardigde zal niet met ijver de -belangen van zijn District voorstaan, wanneer zulks te pas komt en de algemeene belangen daarmede niet in strijd zijn In bet kanton Hulst verheugt men zich in het uitzigt op eene voldoende uitwatering voor ongeveer 5000 bunders land waaraan ijverig wordt gearbeid onder de leiding van den bekwamen Inge nieur van Diggelen, door mij daartoe aan de betrok kene Commissie aanbevolen, zulks na een in den na zomer van 1849 verkregen onderzoek, reeds een jaar' te voren vruchteloos" aangevraagd. Eene verlenging van het octrooi voor het zoo heilzame middel van Straten en Wegen in Zuid-Beveland is verkregen, en zij, die met die aangelegenheid bekend zijn, weten, dat ik niets heb verzuimd wat tot een gewenscht einde daaromtrent kon leiden, liet ligt niet in mijn doeloin meer voorbeelden aan te halen doch de aangehaalde kunnen zelfs den tegen wij verwekten schijn wegnemen, als bepaalde ik mij zoo zeer bij de zaken van wetgevingdat ik niet zou letten op de openbare belangen van het district Goes, waarin wij beide woonachtig zijn, en waaruit één onzer zal wor den afgevaardigd. Wat het tweede punt betreft de regtsgeleerde kennis, hetzij verre van mij, daarop iets te willen afdingen, doch ik moet mij éérie opmerking veroor loven en deze is, dat de Tweede Kamer, ook na de nu reeds bekende benoemingen, zeer waarschijnlijk reeds JU rcgterlijke Ambtenaren zal tellen, behalve de menigte advocaten, zoodat liet aldaar niet aan regts- kennis zal ontbreken. Daarentegen zijn de leden wier opleiding en studie zich meer bijzonder tot Staats huishoudkunde en linimtiewezen bepaalden, meer ge ring io getal. Op den 12 September 1849 is door mij een uitvoerig rapport uitgebragt (zie de Bijlagen der Staats-Courant,)i over het verslag van liet ge bruik der geldmiddelen: over 1846 en 1847, hetwelk ik alleen aanhaal tot herinnering, dat eenige bekend heid met iinantiëel beheer in een land als Nederland, in de Tweede Kamer ook te pas komt Ik zal echter niets hiei bij voegen, want het hindert mij reeds genoeg, dat het geschrijf van den Heer van Deinse dringt, om de discussie te brengen op een terrein, waarbij men over zich zelve moet spreken. Nog blijft het argument over van de opoffering voor bel algemeen belang. Dit is zeker, dat het Lidmaat schap der Tweede Kamer is eene betrekking, waaraan voor ieder veie bezwaren zijn verbonden althans wanneer men een diep besef beeft van de groote ver- pligtirig, die men op zich neemt. Ik bewonder den moed van hem, die op bijna zestigjarigen leeftijd, zich voor het eerst begeeft op-het politiek terrein waarzoo veel inspanning wordt gevorderd, doch vind toch het onvrijwillige der opoffering wat verdacht wanneer niemand zich noemt of wordt genoemd, welke het eerst die opoffering van den Heer van Deinse heeft gevergd. Zooveel staal vast, dat een reglerJijK ambtenaar, Lid der Stalen-Generaa! wordende, zijne volle wedde behoudt en een suppleant regter Iaat optreden, terwijleen Iinantiëel ambtenaar vooreigene rekening iri de waarneming van zijn ambt doet voor zien. Dit laatste, nietgeringe bezwaar, zou voor mij zelfs eene reden zijn geweestom bijaldien de Heer Mr. G. A. Fokker tegenover mij had gestaan in ernstige overweging te nemen om al de kiezers te verzoeken bunnen stern opdien bekwamen staatshuis houdkundige over le brengen. Dan toch had ik bo vendien geslaan tegenover'een bevaren schipper, met wiens zienswijze ik hoofdzakelijk instem, en niet zoo als nu, tegenover iemand,, die nimmer in den scheeps raad heeft gezeten; maar dan ook had men de zeker heid dat in den .geest van de groote meerderheid van de nu .ontbonden-Kamer zou worden voorlgewerkt, terwijl thans de niet herkiezing van een lid tot die meerderheid behoord hebbendede onmiskenbare beteekenis heeft, dat de kiezers de aanvankelijk ont wikkelde grondwettige orde van zaken wederom willen tegengewerkt hebben, waardoor het uitzigt, om tot eenen vasten en ordelijken toestand te geraken, op nieuw zou worden verwijderd. Het schijnt mijne bestemming te zijn, om bet zuiver vrijzinnig begin sel in dit kies-dislrict te vertegenwoordigen en het is uit liefde tot dat beginsel, dat ik in 'sKonings tegenwoordig Ministerie terug vindtwaarom ik thans, tegenover den Heer van Deinse slaande, niet doe wat ik welligt zou gedaan hebben, wanneer de Heer Fokker de tweede kandidaat ware geweest. Ik betuig overigens mijnen dank aan den Heer van Deinse voor de goede gezindheid ten slotte van zijn artikel geuit bijaldien de kiezers mij op nieuw met hun vertrouwen vereeren en geef gaarne de verze kering van eene dergelijke gezindheid ten zijnen op zigte, wanneer daf vertrouwen op Z.E.G. wordt over- gebragt Ik eindig voorts zoo als ik ben begonnen, met de betuiging, dat ik ongaarne het stilzwijgen heb ver broken. Gedurende de veelvuldige zittingen in 1849 en 1850 heb ik mijn gevoelen bij gevvigtige aangele genheden telkens uitgesproken de verslagen waartoe ik heb medegewerkt, zijn in het Bijblad der Staat courant te vinden. De Kiezers hebben alzoo vele en zuivere bronnen, om mij als mede-vertegenwoor diger van de Nederlandsche Natie te leeren kennen en te beoordeelen ik heb thans alleen willen recti ficeren wat mij toescheen minder juist door de tegenpartij te worden voorgesteld, en laat thans gaarne, zonder verdere uitweiding, de beslissing aan liet oor deel en de vaderlandsliefde der kiezers over. 4 September 1850. Ph J. BACHIENE. Inde Goessche Courant van 29 Aug. 11. komt een schrijven uit Ileinkenszand voor, waarin beweerd wordt, dat alle ■vooruitgang gemakkelijker toe le zeggen dan te verwezenlijken is, waarop het dan ook wel meerendeels zal uitloopen. In het alge meen is liet eerste gedeelte der bewering waar, doch overigens bewerende behoudsmannen, dat de scheep vaartwetten reeds eene te groote schrede zijn op den weg tot vrije beweging en dat de kieswet te veel kiezers toelaat. Men schijnt dus niet te kunnen kla- over te weinig vooruitgang. Van de volgende Artikelen te Goes, Van den 16 tot den 31 Augustus 1850, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f7,72. Rogge f5,32. Vroege Gerst f 4,08. Late Gerst f 0,00. Boekweit f 0,00. Haver f 2,25. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 7,3S. Graanwe Erwten f 0,00. Tarwt Meel 9,72. Rogge Meel f 6,97. allen per mudde. Boter f 0,78. Noord-Hollandsche Kaas 50 es. Stolk- solie Kaas 40 cs. Leidscbe Kaas 30 cs. Witte Brood 29* cs. Tarwe Brood 17 cs. Ro Brood 13 cs. Osse-Yleesch 55 cs. Koei-Vleesch 55 cs. Kalis- Yleesch 55 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Latns-Vleescb 35 cs. Yerscli Yurken-Yleesch 60 cs. Gerookt Yar- ken-Vleesch 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,00. Late Aardappelen 0,00. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Ilout f7,50. Esschen Hout f7,50per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00. de honderd. Sleenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie I' 40,00. Lijn Olie f 40,00. hetvat. Koolzaad f 10,57. Lijnzaad f 0.00. de mudde. Kaarsen 65 cs. hel ned.pond. ik is t iTiifiia Heden beviel voorspoedig van eene DOCH TER, S. P. J. GEENE, geliefde Echtgenoole van Mr. J. G. de BACKER. Corigene 3 September 1850. Algemeene Kennisgeving. Publieke Verkooping. Op Woensdag 25 September 1850. des voormiddags ten 11 ure. in de Stad Goes, inliet Logement de Oude Zoutkeet, bewoond door den Heer C. de Jonge, ten overstaan van den Notaris J. G, Bissheütvresiderende te Goes van de AHIBAGHTSHEERmKHEID VASJ WEMELBINGE, met alle AMBACHTSREGTEN, GEVOLGE. JAGT, V1SSCHER1J, OHIJNSKN, ERFPACHTEN, DIJ- KKiN, WEI- en BOUWLAND, BEPLANTINGEN, TIENDEN enz. Zullende ook in 5 Peroeolen geveild worden. Informaiien le bekomen bij don Wel Edelen lieer Mr. J L. II LIEBERT, Procureur te Goes en ten Kantore van gemelden Notaris. t* UIT DE HAND te KOOP, een sedert weinige jaren geheel Nieuw en goed loopend BI3LLAI$S!£ met bijbehoorende QEÜEN REIL - Te bevragen bij de Uitgevers dezer. V VERLOREN, op Zondag 1 September jl. in den omtrek van 's Gravenpoldereen GRIJZE K1NDERJAS. De eerlijke vinder gelieve deuzelven terug te bezorgen aan de Uitgevers dezer, kunnende op eene goede belooning rekenen, ZMÏT HET VOOïiT. Te Goes, bij F. Kleeüwens Zoon,

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2