'l'ransp. 1219. Hel Onder-district Thoren bevalt, de Gein. Oud-Vosmeer 43 T holen 95 138. Het Onder-district St. Maartensdijk bevattende de Gemeenten Poortvliet 37 Seherpenisse 26 St. Maartensdijk 75 138. Het gedeelte van het Kil. Thoren276. lef bij de Kieswet vastgestelde Kies-districl Gates, telt. een ge tal Kiezers, van1495. Volgens Arl. 99 der Kieswet inoet de tabel, rege lende de verdeeling des rijks in Kiesdistricten en het getal der in elk district te kiezen Leden jforden herzien binnen vijf jaren na den dag der afkondiging van de Kies-Wet en alzoo vóór den 4 Julij 1855. Amice Duizenderlei redenen, de een al van minder betee- kenis dan den ander, beletteden mij U, volgens be lofte gisteren te komen bezoeken en u nog iets naders aangaande onze Kermis te vertellen. Ik wil u echter niet geheel en al zonder verdere narigten laten, en u daarom het een en ander schriftelijk mede- deelen. Liever had ik het mondeling gedaan Want Vriendje, ik bemerk dat gij alles behalve geheim zijt met onze Correspondentie, daar ik met groote be vreemding mijn vorig epistel aan u, den volgenden dag in de Goessche Courant zag prijken, Enfin liet kwaad is geschied en nu niet meer te verhelpen, en wilt gij nu ook dit schrijven ter plaatsing opzen den zoo ga uwen gang. Dit mist gij er nu echter bij, dat ik, bij uwe al te groote zucht tot openbaar heid groolere male van achlerhoudenheid in acht zal nemen en ik u dus nu veel zal verzwijgen wat ik u anders had medegedeeld. Maar liorn aan! Hoewel de kramen ons niets vreemds tentoonstellen en velen er van zelfs weinig te beduiden hebben zullen wij die toob volgens oude gewoonte langs slenteren. Het eerste denkbeeld dat ons hierbij vin r den geest' rijst is het doellooze der Kermissen op dit punt. In vorige jaren was men voor vele zaken genoodzaakt de komst der vreemde Kramers af te wachten, daar die hij de gevestigde winkeliers niet, of tegen bovenmatig hoogc prijzen te bekomen waren thans is men van die zorg ontheven daar er bijna niets ter kennis wordt gebragt, wat niet voor lang even goed en tot dezelfde prijzen in de winkels was aangeboden. Maar des-alniettemih en evenwel-nog- thans wensch ik van harte aar. alle kramen, die or.s Stadje komen bezoeken, eene voordeelige kermis; al ware bet dan alleen maar om hen Ie animeren ons steeds ieder jaar te blijven bezoeken en alzoo door hunne tegenwoordigheid te helpen bijdragen tot ver booging van het genoegen. ]k voor mij, behoor niet tot hen, die de kermissen zouden willen afschaffen al zijn zij van bun oor spronkelijk doel afgeweken. Neen van harte roep ik: leve de preten, kan men die op de kermissen vinden, welnu, dan ook: leve de Kermis Maar door al dit filosofeeren over de pret, zouden wij bijna de pret zeive misloopen. Kom aan J "I is tijd voor den schouwburg en Rosenverdt verdient niet dat men hem wachten laat. Dit is ook trouwens niet aan teraden, zoo men op goede en gemakkelijke plaatsen gesteld, i.s; wan! ik verzeker u.dat de schouw burg goed bezocht wordt, en menig een door wat laat te komen soms genoodzaakt is terug te moeten, 'Waar die groote toeloop aan te danken is. vooral daar inen in vorige jaren over te weinig toeloop klaagde Ik schroom niet, om ronduit te verklaren, dat het betere spel der onderscheidene acteurs daarvan wel de grootste oorzaak wezen zal want in waarheid beste Vriend, er is maar één roep over bet spel van het gezelschap des Heeren Rosenverdt, te welen, dat hot te bejammeren is dal de ruimte van het Goessche Tooneel en den slaat der Decoratien. niet beier is wanl dat daardoor alleen de vertooningen minder effect maken en het verdienstelijke van hel spel minder uitkomt. Om u de namen der ineest verdienstelijke acteurs hier te noemen zal we) niet noodig zijn. Gij kent ze nog van vroeger en de verbetering in 't spelen zoudt gij bij ieder in dezelfde evenredigheid aantref fen. Het niet kunnen bijwonen der tooneel-voorstel- lingen behoort dns niet. tot het kleinste gemis dat gij door uwe ongesteldheid hebt. Ziedaar Amice 't voornaamste van onze kermis n opgesomd en geëxpliceerd. Van de 3 onderscheidene Tempels (1 des geheims zal ik u maar niets melden, en de beschrijving van het Carroussel zal ik aan den kleinen Jacob overlaten die zal dat beter doen dan ik. Ons straot-inuziek is allerellendigst en hel volks gezang prouveert sterk voor de hoogte, waarop dat in ons Vaderland slaat. Als alles veranderd en verbe terd wordt, is het Ie hopen dat dit vooral eens goed nagezien worde Doch basta! Ik heb al genoeg van uw geduld gevergd en zal dus eindigen met inijne wensfchen voor uw spoedig heislei. t. t. s g- iïiiiii.0 iiiiWMMiMo GOES den 2 September. De uitslag der stemming te Goes voor één Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal op den 30 Augustus 1850, is geweest als volgt: de heeren P. J. Rachiene 259 stemmen, Mr. J. J. van Deinse 191, Mr. G. A. Fokker 150, A. Kakebeeke 11, Mr M. P. Blaauheen 4, Mr. W. J. P. Kroeff 3, dhr. W. Ver sluis 3, Mr. J. F. BijleveJd 2, P. C. Danne 2, Mr. J. van der Mandere 2, Groen van Priristerer 2P. Verlarel, Mr. G. W. L. Vogelvanger 1, Mr. H. B. II. Ane- mael 1E. P. Lenshoek 1, I. G. J. van den Bosch 1, A. Smallegange 1 J'. J. L. san den Bruggen 1 D. Uijlenhove 1, Mr. F. N. van der Bilt 1,0. Ver hagen 1 Mr K-Waglho 1, Mr. B. Verselewel van der Bilt I, J. Fransen van de Putte 1 L. de Fouw 1, Jhr. .1. P. Boddaerl 1, H. van Gorsel 1, Mr. A. Mackatj 1Jhr. J. van Reijgersberg Versluijs 1, P. I. Buteux 1. Er waren 3 biljetten in blanco. Niemand erlangde dus de volstrekte meerderheid en zal er dus worden overgestemd tusschen de beide eerst genoemde Heeren. Wij vernemen met genoegen, dat Mme. en Mr. Robin, na de Amsterdamsche kermis, alhier een of twee voorstellingen zullen geven. Op Donderdag 27 Augustus bad alhier de door de handboog-schutterij Altijd in Roeren uitgeschre- vene gaaischieting plaatswaaraan, onder velen, ook nee) genomen werd, dooreen aantal leden der hand boog-schutterijen van Mulst en Kloosierzande. De hoofdprijs werd behaald door een der leden van de handboog-schutterij te Kwndendamme terwijl een der zijvogels door dé schutterij kVithm Tellvan KlooslerzaHde en de andere door een der leden van Altijd in Roeren werd gescholen. Gepasle vrolijkheid getuigde van den goeden geest der schutters ontleding, en verhoogde tot laat inden nacht het feestgenot der aanwezigen. Bij het openen der slembussen te Middelburg tot het kiezen van twee leden voor de Tweede Kamer zijn gevonden 1378 biljetten zijnde één meer dan door de lijsten werden opgegeven. 20 biljetten waren van onwaarde, waaronder 8 oningevuld, vier die de vereischte stempels misten en 8 waarop de bedoelde personen niet duidelijk genoeg waren aangewezen. Van de 1358 stemmen bleken uitgebragt te zijn op de heeren rar. J. Slicher van Domburg 1063, mr. D. van Eek 843 welke dus tot leden der 2de Kamer zijn verkozen. Bij de opening der stembviefjes te Zierikzee, den 30 Augustus, is gebleken, dat van de 864 geldige slemmen 480 waren voor mr. S. li. Anemaet 182 voor mr. O. A. Fokker117 voor mr. kV. J. P. Rroef, en de overige over verschillende personen verdeeld waren zoodat mr. Si H. Anemaet tot lid der Tweede Kamer -is. „verkozen. -Men meldt uit Breda van den 31 Augustus het volgende: Naar men van go.ederhnnd verneemtzullen met den 15 September aanstaande, reeds een gedeelte der kweekelingen van het Koninklijk Instituut der Marine te Medembiik, in het gebouw der Koninklijke Mili taire Akadeinie alhier, hunnen intrek nemen, daar bereids alles tot die ontvangst in gereedheid is. Vele huizen en kwartieren zijn feeds verhuurd en andere weer in besprek genomen, door hen, die betrekkingen aan genoemd instituut hebben. De minister van Financien, in aanmerking ne mendedat met den Isten September aanstaandede wet van 12 April jl. (Staatsblad No. 15), lol vast stelling van bet briefport en lot regeling der aangele genheden van de brievenposterij, zal worden ten uit— vo«r gelegd heeft de ondernemers der openbare middelen van vervoer, en een ieder die zich tot dus verre, onder welke benaming ook, met het overbren gen van brieven ten nadeele van 's Rijks posterij heeft belast of ingelaten mitsgaders de ingezetenen die gewoon waren van zoodanige middelen lot verzending van brieven gebruik te maken, herinnerd, dut, vol gens art. 1 der bovengemelde wet, aan den staat de uitsluitende bevoegdheid, om geslotene of ingeslolene brieven of paketten papieren bevattendevan de eene plaats naar de andere, legen genot van vracht, te doen overbrengen behoudens enkele bij de wet vermelde uitzonderingen is voorbehouden en dat zij die zich met zoodanige overbrenging mogten be lasten of inlaten tusschen plaatsen waar door de ad ministratie gelegenheid tot het verzenden of ontvangen van brieven gegeven wordt, ol met het voor anderen ter verzending aannemen, bijeenverzamelen of bestel len van brieven in gemeenten waar eene post inrigting bestaatzouden vervallen in de straffen bij art. 25 der meergemelde wet vastgesteld. Tevens worden de ingezetenen in bel algemeen ge waarschuwd om zich van alle verzendingen van brie ven met ongeoorloofde middelen te onthouden tot voorkoming der schade, die voor allen, daarbij belang hebbende, uit het aanhouden en in beslag nemen der buiten de post verzondene brieven Ie wachten is. Men schrijft aan Het Zondagsblad uit Ethen (Land van Heusden) 28 Augustus. Ons nederig en klein dorpje gelegen te midden van bouw- en wei landen, waar zelden iets buitengewoons gebeurt, was gisteren het tooneel van eene drukte en gewoel, welke hier nimmer meer plaats vond de kiezers namelijk van twaalf andere plaatsen en dorpen moesten hier hunne sternbiljetten bezorgen met hoeveel belang stelling en geestdrift dit verrigt werd kan men na rekenenwanneer wij melden, dat drie kiezers, met name Cinoris Rieukoop Abraham van der Beek en Johannes van der kVielwelke ieder ver in de negentig, dus met hun drieën nagenoeg 300 jaren oud waren, inede in persoon het werk der verkiezin gen bijwoonden. Dezer dagen had te Alkmaar een ijzingwekkend voorval plaats hetwelk schromelijke gevolgen had na zich kunnen slepen. De molenaar Hbezig zijnde aan eene geringe her stelling aan zijn molen bevond zijn zesjarig zoontje zich op den omgang van denzchen. Reeds een of tweemalen had dit kind de wieken voortgednwd, toen hij, bij eene herhaling van dit gewaagd bedrijf, aan de wiek hangen bleef en mede naar de boogie werd gevoerd. Tot eene hoogte van minstens 60 voet ge komen en zeker in de angst voor de terugvoering naar beneden laat de knaap zijne handjes, waarmede hij zich hield vastgeklemd, los, en stort van die aan zienlijkehoogte naar beneden. De hand der Voorzie nigheid bewaarde hem voor eenen schier onvermijde- lijken dood. Hij viel builen den omgang der molen op het daaronder afbellend grasperk en had zich niet in het minste bezeerd. Men stelle zich den angst der toeschouwers, maar nog meer den wanhopigen toestand des vaders die dit bedrijf aanschouwd had, voor. Als radeloos liep deze met de handen voor het gezigt den molen uit, en durfde naauwelijks zijne oogen geiooyen toen hij zijn kind, hetwelk hij verplet waande, ongedeerd in zijne armen rnogt drukken. BUIHILo ffilüWOTMKIIi FRANKRIJK. -Parijs, den 28 Augustus. Heden avond ten 10 ure is de president in deze hoofdstad teruggekomen. In weerwil dat deze lerua- komst incognito geschiedde, was eene talrijke menigte bij het spoorwegstation aanwezig; hij weid er ont vangen met den krachtig aangeheven kreet: Ieve de i epubliek Gelijk te verwachten was treden alle Engelsche en Fransche bladen in beschouwingen over den dood ran Lodewijk Philips. Met uitzondering van eenige der meest verachtelijke roode bladen, die niets heil if achten, is de toonder Fransche organen van de druk pers over het algemeen zeer welvoegelijken zelfs die bladen die hem gedurende zijne regering onophou delijk bestreden, laten regt wedervaren aan de talen ten en deugden die hij bezat. De beoordeeiing zijner politiek stellen zij meerendeels uit tot dat er eenige tijd na zijn overlijden zal verloopen zijn. Te Goes, bij F. Krekdwkns Zoor,

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2