HARM1I i Bil. 1ST DE PRINS VAN ORANJE, Wal mij zei ven betreft, ben ik noch vóór noch le gen de nieuwe Kieswet, noeli aun de overdreven behoudsmannen noch aan de overdreven 'Vooruit gangsmannen de voorkeur gevende maar overtuigd dat het goede en kwade altijd heeft bestaan eri wel altijd 7,al blijven bestaan, en eindig met den hartelijken vrensch dat spoedig werkelijk al'gemeenen vooruit gang blijkbaar zal zijn. Een A iesbevoegde. Amice! Gij vraagt mij of ik u 't een of ander van onze Kermis kan tnededeelen Niet veel, mijn beste! Ik heb tot heden weinig tijds gehad alles naauwkeurig in oogenschouw te nemen. Ware het niet dat ik u van harte beklaagde, met uwe tegenwoordige posi tie, die u, in stede van onze Kermis te kunnen komen bezoeken aan uw bed kluistert, gewis zou ik nog niets van al de bestaande vermakelijkheden ge zien hebben thans heb ik dit echter om uwentwil gedaan. -Lloe 't mij bevallen is, 'tgeen ik zag? Jk rnoet zeggen: bijzonder goed. 't Allereerst bezocht ik hel Diorama van Parijs van den Heer Maktin, staande op de Beestenmarkt. Inderdaad beste Vriend waart gij er toe in de ge legenheid ik zou u dringend aanraden dit te gaan bezigtigen. U met eene uitvoerige beschrijving van al het ten toon gestelde bezig te houden zal ik nu niet. Ik heb er geen tijd toe, en ook, aanstaande Zondag hoop ik u te spreken en zal dan alles breed voerig vertellen. Maar dat moet ik u toch zeggen.dat liet de laag gestelde bezigtigings-prijs dubbel waard is. lie Uilgevers der Goessche Courant hebben in de vorige week in hun blad niet te veel gezegd toen zij dit Diorama zoo ruimschoots aanbevolen. Onder ons gezegd, had ik, bij het lezen van dat berigt, wel eenig vooroordeel legen dat spel opgevat omdat ik nog al dikwijls ondervonden heb, dat juist de meest aanbevolen zaken 't minst van waarde zijn. Maar ik moet daarbij nu ook bekennen dat ik thans geleerd heb mij door geen vooroordeel te laten medeslepen: Doch ter zaae. Behalve eenige Wassenbeelden die de tredende gelijkenissen zijn van de tegenwoor dig meest gerucht makende personaadjen in de Fran- sche Republiek beslaan de verlooningen van dit Theaterin Diorama's en Polyorama's. U, mijn Vriend, eene omschrijving te geven wal die Dio- en Polyorama's zijn, zal wel onnoodig zijn. Aan U, liefhebber der I'hysicaals ik u ken zat die explicatie, en dat nog wel van mij komende, wel overtollig zijn en daarom geen woord hierover. De vertooning zelve was voortreffelijk; het schilderwerk der verschillende voorstellingen liet niets te wenschen ever. Ik zag er Willem TeWs bekende Kapel, bij Zomer en Winter; onderscheidene andere afbeeldin gen bijZon- en Maanlicht; maar bovenal muntte uit, de voorstelling van het inwendige der St. Pieters kerk te Rome. Gij kent dit heerlijke, trotsche ge bouw, het gewrocht van den eenigen Michel Angelo, waaraan 216 jaren gearbeid is cn dat 350 millioenen gekost heeft. Men ziet het gebouw voorgesteld bij dag en bij avond. Vooral doet het gezigt bij avond een heerlijk effect: de trotsche gewelven schijnen z.ich werkelijk voor ons oog te openen en te verbreeden het prachtigst perspectief levert het gezigt op het hoog altaar waar eene statige processie in diepen eerbied henen trekt. Met één woord, de voorstelling is indrukwekkend, en ik kan u verzekeren, dat alleen dit tableau i irimschools de 50 cents waard is, die men voor entreê betaalt. Ik verliet dus wèl voidaa i het Diorama van den Heer Martin en begaf mij van daar naar den Meer Borsnach op de Groote Markt. Be voorstellingen aldaar hadden inmiddels reeds eew' aanvang genomen. Dikwijls was ik elders, in de noodzakelijkheid te moeten betuigen dat bet gemis van het begin mij scha deloos stelde, voor het vervelende van het einde hier echter, geachte Vriend, moet ik van tegenoverge steld oordeel zijn. Gij weet, ik ben anders niet voor die zoogenaamde Kunstenaars-spellen indien men die kunsten evenwel zóó ten toon spreidt als het Ge zelschap van den Heer Borsnach dit doet men men er wezenlijk verzoend mede raken. De gra tieof. wilt gij Heter, de bevalligheid en losheid, waarmede men aldaar de tomen verrigten wel lou- ren, die inderdaad zwaar en moeijelijk zijn; louren, die ons bij iedere minder aangename wijze van voor stelling zouden doen huiveren die gratie of beval ligheidwas inrferdaad wel geschikt om mij bij BoesnaCH bijzonder op mijn gemak te doen zijn. Ik heb mij in waarheid daar geamuseerd. De kinderen van lloïs.VACit vooral,-de eene eeri meisje van !f, dé andere oen jongen van 5 jaargaven voorstel lingen die, hunnen leeftijd in aanmerking geno men ongeloofelijk waren. Ik wil hier niets afdingen op de geoefendheid van de familie Souvkreis die zich bij den Heer Boes- nach heeft geëngageerd maar toch de Boks- Nachjes zelf spanden bij mij de kroon. Van het Ballet dat na de kunst-verrigtingen gegeven werd, kan ik u mede verzekeren, dat het wel bezienswaar dig was. De Fantasmagorièn, die er ondertussoben werden vertoond waren mede zeer aardig en hoewel niet alle even nieuw had ik toch velen er van nooit gezien. Nog eens, Amice, liet uwe kwaal u toe hier te komen ik zou u ook zeker bij BoesnaCH brengen. Toen ik dit spel verliet was de tijd tamelijk vérstre ken, en ik had beloofd vroegte huis te zijn. Daarbij, er was toen niet veel meer tê beschouwen. Eene wandeling langs de krsmen en het bezoek in den Schouwburg bij den bekenden Rosenvkldt zal ik u dus later mededeelen. Adieu, tot Zondag, en ver der beterschap. t. t. GOES den 29 Augustus. De Heer Bottin verzoekt te willen kermis geven, dat hij door eërié schielijk opgekomene ziekte zijner vrouw niet op den bepaalden lijd alhier zal kunnen komen, maar legen het einde der maand September eenige representatief) hoopt te kunnen geven. Men schrijft nil Hulst van den 25 dezer: De hundbopgschutterij PFillem Teilte Hontenisse; vierde heden haar éénjarig bestaan. Daartoe had zij eene groote gaaiscbieling uitgeschreven en eene zil veren medaille uitgeloofd aan eiken sehieter der drie hoogste gaaijeri. San dit feest namen geheel of ge deeltelijk deel, de sociëteiten Altijd in Boeren, van Goes Concordiavan Hontenisse St. Sebast.i- aan van Ossenisse; de Batavieren, van Lamzwaarde; de Eendragt van Bosch kappelle de Friezen, an Zandberg en de Batavieren en St. Sebastiaan uit deze Stad te zamen 91 schutters. De hoogste gaai werd geveld door den heer P. A. de Keselvan Lamzwaarde en de beide zijgaaijen door de heeren L. van Schoole van Hontenisse en J. C. Aegelaer van Hulst. Bij het einde van het feest uitte een der leden van Altijd in Roeren het verlangen dat de verbroedering der verschillende sociëteiten van Zuid- Beveland en van het Kanton Hulst, acht dagen geleden te Lamzwaarde begonnen en heden te Hon tenisse voortgezet, door meer dergelijke bijeenkom sten inogt worden bestendigd en stelde daartoe al reeds voor, het bijwonen eener gaaischieting te Goes op donderdag den 29 dezer. Een herhaald hurnh der verzamelde sociëteiten beantwoordde deze vriend schappelijke uitn.oodiging. Met het zingen van toe passelijke liederen werd het feest besloten. De Engelsche bladen houden het volgende be rigt in van Maandag 26 Augustus: Lodewyk Philipsgraaf van Neuilly en gewezen koning der Franschen overleed heden morgen te Claremont. In de. laalste dagen verwekte de staat zijner gezondheid groote bezorgdheid bij zijn huis gezin en men twijfelde er niet aan dat zijn einde naderde. Gisteren had men hem ingelicht van den gevaarlijken toestand waarin hij verkeerde. Met kalmte vernam hij zulks en maakte zijne laatste beschikkingen. Na een onderhoud met zijne gemalin, dicteerde hij, met opmerkenswaardige helderheid van geest, het slot der Gedenkschriften zijns Levens, die hij had opge steld, doch wier voortzetting door zijne ziekelijkheid eenige maanden veitraagd was. Yervolgens. ontbood hij zijn kapelaanden abt Guelleen al zijne kinderen en kleinkinderen, welke zich op Claremont bevondenen in hunne tegenwoor digheid vervulde bij zijne godsdienstpliglen met de meest volkoinene gelatenheid en standvastigheid. In den avond ten 7 ure kwam eene koorts op die den geheelen nacht met groote hevigheid voort duurde, waarop hij heden morgen ten 8 ure in kalmte ontsliep in tegenwoordigheid van de hertogin van Orleans, den graaf ran Parijs, den hertog van Char- tres, den hertog én de hertogin van Nemours, den prins en dé prinses van Joinville, den hertog en de hertogin van Aumale en de hertogin Augusta van Saksen-Coburg. (Op het oogenblik van het afdrukken dezes heeft deze schieting alhier juist plaats.) FRANKRIJK. Parijs, den 24 Augustus. Hetgeen den Voorzitter Lodewijk Napoleon te Besancon van dè zijde der ultra-Democraten is weder varen is nog steeds het onderwerp der gesprekken in de staatkundige kringen hier ter slede, en levert aan de dagbladen stof tot zeer uiteenloopende beschou wingen en opmerkingen. De gematigde dagbladen, zelfs diegenen, welke niet zeer met den persoon van van L. Napoleon zijn ingenomen, geven onbewimpeld hunne afkeuring te kennen over de behandeling, welke het Hoofd der Republiek heeft ondergaan- Zij ver- meenen echter, dat, als men nagaat, aan welke aan slagen Lodewijk Philips is blootgesteld geweest, het gebeurde te Besangon als van zeer weinig belang moet worden aangemerkt. De hier uitkomende dagbladen zijn steeds opgevuld met verslagen nopéns de wijze, waarop de heer L. Napoleon op zijnen verderen logt is bejegend. Dat er over liet algemeen weinig geestdrift voor zijn per soon wordt bespeurd, is geheel gegrond, en wordt door de latere berigten uit de departementen be vestigd. Over het algemeen komt men tot de slotsom, dat Lodewijk Napoleon wel zal doen 'om ingeval hii ér ooit over mogt hebben gedacht, om zich als Kei zer te doen uitroependat denkbeeld Je laten va reu, vermits zijn jongste togt heeft doen zien, dat Frank rijk vrij wel te vreden is over zijnen Voorzitter, doch ten eenenmale ongezind om zijne eerzuchtige oog merken, indien hij die mogt hebben, te ondersteunen. Eene telegrafische depêche uit Metz van gisteren avond half 6 ure meldt het volgende; De president der republiek is heden namiddag ten 2 ure hier aangekomen. Eene ontzagchelijke volks menigte is hem te gemoet gegaan. Hij heeft eene zeer voorkomende ontvangst genoten. Langs zijnen geheelen weg werden de kreten leve Napoleon', leve de presidentaangeheven Langs gewonen weg heeft men vernomen dat de president te Nancy (welke stad hij op zijnen logt naar Metz doortrok) met de meeste geestdrift is ont vangen. Hij deed zijnen inlogt door de wijk dei- werklieden deze hadden hem eenen eereboog opge- rigt en ontvingen hem met eene voorkomendheid zoo als hem nog nergens van de zijde der werklieden was ten deel gevallenzij hadden alle maatregelen genomen om oproermakers verwijderd te houden. De president woonde een bal bij dat door een zon derling voorval werd gekenmerkt. Een officier der nationale garde snelde naar hem toe en riep: Geef mij de hand!" «Ik geef niet ieder de hand antwoordde Lodewijk Napoleon «Welnu dan." riep de officier, leve de republiekIedereen hief in antwoord daarop den kreet aan: leve de pre sident) leve Napoleon De officier stond verstomd en niet meer wetende hoe zich te gedragen riep hij mede leve de president Maar de algemeene ver ontwaardiging was opgewekt, en men wierp hem terstond de zaal uit zoodat verdere onaangename tooneelen verhoed werden. Op 22 Aug. is te Straatsburg gearriveerd de baron van Hardenbroek kamerheer van Z. M. den Koning der Nederlanden; hij had in last, uit naam van zijnen vorst, den president der republiek te komen compli menteren. mimi» OP ZONDAG DEN Isten SEPTEMBER, Aanvang des middags ten 4 ure. Entree voor een Heer en eene Dame 50 Ct». Voor iedere Dame meerder 25 Bij ongunstig weder zal dè Harmonie in de zaal plaats hebben. Gèene bijzondere omgangen voor de Muziek zul len er plaats hebben. Te Gors, bij F. Ki.rrowbns Zooir.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2