IS SU HI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f.J,75; Franco per Post f JflOt, Gewone. Jdverteniien worden a 20 etsde regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen 'van J6 regels a f J.20 behalve het ZegelregtP Bf GEDEPUTEERDE STATEN van ZE E LAN D Brengen ter kennis van de Ingezetenen dat Zijne Majesteitnaar aanleiding van art. 55 der wet van den 4Julij 1850, [Staatsblad No. 37), bij lloogst- deszelfs besluit van den 10 Augustus 1850 No. 5 heeft bepaald dat de Stembriefjes ter benoeming van Leden van ae Tweede Kamer der Staten-Geuc- raalop den 27 dezer inaand in te leveren in. de Hoofd-Kiesdislricten MIDDELBURG GOES en ZIER IK ZEEzullen geopend, worden DEN 30 DA AR AAN VOLGENDE. Middelburg, den 23 Augustus 1850. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURC1I Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. INGEZONDEN STUKKEN. GOES, den 23 Augustus 1850. In eene bijeenkomst van eenige Kiezers in dit Dis trict op heden is tot grondslag hunner volgende bijeenkomsten voorgesteld en door 65 der aanwezige Kiezers goedgekeurd en onderteekend de navolgende verklaring De ondergeteekenden allen Kiezers woonachtig in bet District Goes, verklaren door oirderteekening dezes hunne overtuiging van de noodzakelijkheid om in stede van de lot nu toe gevolgde wijze vau stemming in voorloopige Kiezers-Vergaderingen zon der bepaald Character zich voorlaan te vereenigen in ééne Staatkundige overtuiging tot één gemeen schappelijk doel. Zij verklaren zich mitsdien gezind, om zich aan te sluiten aan eene VASTE KIES VEREENIGING. De overtuiging, in welke zij zich vereénigen en die de grondslag hunner vereeniging uitmaakt, is de handhaving der thans bestaande Grondwet en de vol ledige en onbekrompene verwezenlijking der daarin vervatte vrijzinnige beginselen; het gemeenschap' pelijk doel, waartoe zij zich verhinden, is in 'talge meen de regeling en hel toezigt over alles wat tot dc regtstreeksche verkiezingen betrekking heeft in 't bijzonder de bevordering door openbare en eerlijke middelen der keuze van personen, wier Staatkundige denkwijze kunde en regtschapenheid genoegzame waarborgen opleveren, dat zij die overtuiging deelen en dien overeenkomstig werkzaam zijn zullen. Nadere bepalingen, de inrigiing en het beheer der vereeniging betreffende, zullen door eene Commissie van Vijf Kiezers, uit de onderleekenaars hij meer derheid van stemmen aan te wijzen ontworpen en in eene nadere bijeenkomst overwogen en gearresteerd worden. Goes, 23 Augustus 1850. (P olgen de Namen van 65 Onderteekenaren Na den afloop daarvan zijn bij volstrekte meer derheid van stemmen tot gemelde Commissie benoemd de Heeren R. R. vak den BOSCH Mr. M. P. BLAAUBEEN, A. SMALLEGANGE, Mr. J. J. van DEINSE W. A. ANEMAET de laatste bij herstemming tegen den Heer O. VERMAGEN. Door welke alzoo op voorschreve grondslag een huis houdelijk Reglement zal worden opgemaakt en aan de Vergadering daartoe alsdan op te roepen, zal wor- den medegedeeld. Inmiddels zal gemelde verklaring ter verdere onder- teekening gereed liggen in de Prins van Oranje te Goes waartoe de Kiezers in dit District beleef delijk worden uitgenoodigd. Na den afloop van gemélde werkzaamheden zijnde aanwezige Kiezers overgegaan tot het stemmen van een Candidaat voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal waarbij zijn uilgebragt op den Heer Pu. J. BACHIENE 37 en Mr. J. J. van DEINSE 26 Stemmen. R. B. van den BOSCH. M. P. BLAAUBEEN. A. SMALLEGANGE. J. J. van DEINSE. W. A. ANEMAET. Mede-Kikzeiis De vrijzinnige Grondwet van 1848 heeft ons reg- ten gewaarborgd waarvan wij een gepast gebruik belmoren te maken om in orde en rust onze in stellingen te verbeteren en deelgenooten te worden van de voordeelen euner goed geordende Maatschap pelijke zamenleving. Re Kiesbevoegden' zijn nu bedacht om daartoe hunne medewerking te verfeeuén, om met overleg en bedaard nadenken hunne regters te doen gelden, bij de op handen zijnde Verkiezingen zoo wel voorde Provinciale- als Lamlsregeering. Medekiezers! de vrije Verkiezingen zijn nu verkregen regt. Maakt daarvan nu het lijd iseen wijs gebruik-en raad pleegt alléén met uw gezond verstand np wie gij uwe stemmen inoel uitbrengen. Kiest met vrijmoedigheid en uit overtuiging zonder aanzien van persoon, rang of stand, alware het uit uwen eigen'kring, diegenen, wie gij daartoe de gesehiksten zult oordeelen en uw vertrouwen verdienen oin de waarachtige belangen van allen in opregtheid ter harte te riemen en voor te staan. Handelt onbeschroomd, zonder eenige vrees, bedenkende dal een welgemeende en opregte behouds- of vooi uilgangs-man geen van beiden te verwerpen zijn en wanneer beiden slechts eigen belang op den voorgiond stellen ook geen van beiden veel nut zullen slichten of heil aanbrengen. Willen wij dus tot geene vervvijtingen de toevJugt nemen, maar gemeenschap pelijk eensgezindheid gematigdheid en het goede trachten te bevorderen en lot stand te brengen den uitslag der Verkiezingen op "prijs stellen, geene geko zene Afgevaardigden veroordeelen maar hunne daden afwachten want immers het verkiezings-steisei bindt ons niet aan de gekozenen voor hun leven en hoezeer alle veranderingen altijd geene verbeteringen zijn, dan verkeefen wij nu toch in het voorregt en vooruitzigt van dikwijls Afgevaardigden te zullen kunnen kiezen, missclüén wel zoo dikwijls, dat zoo wel vooruitgangs- als tiehouds-inannén hartelijk naar rust zullen ver langen of zich aaneen mogelijk veelvuldig herkiezen ontrekken. Een wélmeenend Kiezer, GOES den 26 Augustus De zich noemende Democratische II oofd-ver- eeniging heeft in het dagblad de Burger aanbevolen als kandidaten voor de Tweede Kamer, de lleeren E.Zijlher te.Nieuvr Beerta (Groningen); Mr. ff' C. Opzoomer te Utrecht, en 6'. ff'van der Voo te Botterdam, Hieromtrent lezen wij in de N. Rolt. Cottfh.ii(, van heden het onderstaande: Wij voldoen gaarne aan het verzoek om den onder- staanden brief te plaatsen. Mijnheer de redacteur Zoo even zie ik uit een mij toegezonden blad de Burger en de Hydra, van 24 Aug. 1850, dat de redactie van dat blad zich noemende de democra tische hoofdvereeniging onder andere kandidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer, ook mij min de kiezers in den lande heeft aanbevolen, ik haast mij u te berigten en verzoek alle andere dagbladen dl: berigt over te nemen, dal ik mij geene aanbeveling stilzwijgend kan laten welgevallen van menscben nu wier taal en bedoeling geen eerlijk en vaderland lievend man kan instemmen. Ik heb de eer te zijn Uw dienstwillige Opzoomer. Naar verneemthebben de schilderijen der guiei ij van wijlen Z. M. Koning fVitlem II, bij de plaats gehad hebbende verkooping, opgebragt 1,105,405; de beelden 24,475 de teekeningen f 92.1S3 te zameii 1,222,223. Men verzekert, dat de heer Brunnit die bij deze veiling" den "kenter van Rusland vertegenwoordigde rnagtiging had om tot een bedrag van ƒ750,000 aan te koopen. Bij den op 23 Augustus gehouden verkoop vim planten en gewassen, toebehoord hebbende aan wijlen L. M. IF Mem II, was de hoogste koop ƒ128, zijnde een Rhododendron de heerlijkste van al de gewassen van dut soort in Europa. Anders is er boven de/1 OU geen koop gedaan: de meeste planten werden beneden de 20 gekocht. Morgen ochtend ten 10 ure zul de verkoop worden voortgezet. In het Zwilséfseh tuinhuisje op het lustverblijf Oltoburg te Rijswijk, door den dichter Tollens bewoond heeft zich de verdienstelijke beeldhouwer J. Stra.ckèe sinds eenigen lijd bezig gehouden ruwt het vervaardigen der buste van den grooten volkszan ger. Men. weet dat reeds twintig of dertig jaren geleden, eenige aanzienlijke vereerders van den geliei den Tollens eene. buste van hem wilden doen ver vaardigen maar dat dit steeds volstandig door hen. is geweigerd. Thans eerst is de dichter daartoe kun nen overgaan. Wij zijn opgetogen over de treffende gelijkenis der buste. Ze is vol waarheid maar liet is «erheven waarheid. Kunst en natuur zijn hier onder de handen des gelukkigen kunstenaars, tot een schoon gewrocht vereenigd. Elk moet terstond iri de edele trekken van het beeld het wezen des dichters herkennen. W ij mogen het plan met deze buste nog niet mededeelen maar zeker is het, dat de natie in de gelegenheid zal gesteld worden die buste te aan schouwen. en zij zal zich dan over de gelijkenis niet behoeven te verontrusten. Mejufvrouw Toussaint. die sinls eenigen tijd op het groot Badhuis te Schevenirigen haar verblijf houd t, heeft een bezoek op Ottoburg bij Tollens afgelegd. Deze twee groote talenten hadden elkander nog nooit gezien. Men kan zich dus het aangename en inte ressante van hun onderhoud gemakkelijk voorstellen. (Zondagstil.) Volgens ingewonnen berigtenveikeéreu de Goudsche pijpen-fabrieken tegenwoordig bijzond. r in bloei heigeen bij het aanzienlijk minder gebruik der pijpen ten gevolge van het bijna algemeen ico-

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1