fioisscm (HUM 1850. 'm **k IMi f-iï Ife"' MAANDAG 19 AUGUSTUS. He uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .ƒ,7.5 Franco per Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J6 regels it f J.20 behalve het Zegelregt. Post f J,90. EXTRACT CÏT MET PR©CES-VEKBAAL Fan hel verhandelde in de Tweede voorloo- pige Vergadering van Kiezersgehouden te Goes, den 16 Augustus 1850. De Voorzitter opent de Vergadering met eene korte toespraak. De Presentielijst bevat 66 namen van aanwezige Kiezers. Aan de orde is de herleiding door stemming ran het in de vorige Vergadering gearresteerd dubbeltal tot een elftal Candidalen. Vooraf verzoeken de Ileeren H. C. Pilaar en Mr. P. J. J. van Dam voor de verdere stemming niet in aanmerking te komen. De uitslag der stemming isdat de meerderheid der stemmen zich vereenigen op de Heeren Mr. M. P. BLAAUBEEN met 58 Stemm. I. G. J. van den BOSCH. 57 B. van de it MANDERE 48 P. BEUMER HARDEN BERG 48 Mr. G. W. T. VOGELVANGER. 44 J. F. van de PUTTE 41 Ml'. J. C. R. van der BILT. 32, A. KAKEBEEKE27 P. P. T. PIERSSENS 24 PH. J. BACHIF.NE24 Mr. J. J. van DE1NSE 23 welke Heeren diensvolgens als Candidalen der Verga dering worden geproclameerd, terwijl zich vereenigd hadden op de HII. PPSeydlitz 22 stemmen O Verhagen19 stemmen; Mr. C. de PPilt Ila.mer18 stemmen; Dr. PPJanssen17 stemmen; P. P erlaare16 stemmen; J. Kakebeeke14 stemmen; P. 1 Bu- tcux, 13 stemmen; Mr. F. N. van der Bilt, 10 stemmen A. B. Mentz6 stemmen Mr. B. P van der Bilt6 stemmen. Voor Eatract Conform, Dr. R. B. van den BOSCH. Secretaris. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Redactie. Met de plaatsing mijner onderstaande toespraak bij de opening der Kiezers vergadering te Goes, van den 16 dezer zal UEd. mij verpligten. J. J. van DEINSE. Mijne Heeren, veelgeachte Stad- en Landgenüoten medekiezers in dit district! Zoo mogen wij ons dan weder verheugen in uwe opkomst te dezer plaatse. Gij hebt daarmede aan onzen wensch, aan onze verwachting beantwoordt en uwe belangstelling betoond in dat gene waartoe wij u genoodigd hebben de bevordering van eerie ge- wenschle leiding tot de keuze van Leden voor de Provinciale Staten van Zeeland. Het ligt in den geest en de strekking dezer bijeen komst om de afgebrokene werkzaamheden daar weder op te vatten waar wij dezelve in onze vorige bij eenkomst hebben afgebroken en mitsdien gevolg te geven aan het besluit der vorige Vergadering, om het a'lstoen gevormd dubbeltal door stemming te her leiden tot een elftal Carididaten voor de Provinciale Staten van Zeeland. Alvorens wij evenwel daartoe overgaan, zal ik i caarue het woord verleenen aan een ieder, die daar- I omtrent eenige voorstellen te doen of opmerkingen zoude hebben mede te deelen. Gijlieden allen zijl voorzeker met mij doordrongen van het belang der zaak, dat bij de Verkiezingen, waartoe wij geroepen zulien worden, alleen mannen zullen gekozen worden van wier kundebeleid ondervinding werkzaamheid van wier bekende zucht voor het welzijn van het Vaderland en van dit ge west, wij iets goeds mogen verwagten, op wier vrij zinnige en bezadigde medewerking tot het grootedoel, op wier eerlijke bedoelingen en naauwgezelte pligt- betrachting, op wier onwankelbare standvastigheid, wij zullen mogen rekenen. Gewigtig toch zijn de werkzaamhedendie hen zullen wachten 1 De Gemeente wet over weike wij mogen vertrouwen dat deze nieuwe Staten zullen worden geraadpleegd eene wet met welke al dadelijk de zelfstandige inrigling van elk plaatselijk bestuur zal staan of vallen en die ons de milde beginselen der Grondwet ten dezen aanzien verzekeren of voor eene lange reeks van jaren daarvan versteken zal. Niet minder gewigtige zullen ook zijnde werkzaam heden tot daarslelling of herziening van vele, van de meeste; zoo niet alle provinciale Reglementen, om die in verband te brengen met de thans bestaande Grond wet en verdere organieke wetten de keuze van Leden voor de eerste kamer der Staten-Generaal de aan staande begrooting voor en de indeeling van dit ge in kiesdistricten de bepaling van het getal der in elk disirict te kiezene Leden en zoo vele andere hoogst belangrijke werkzaamheden. Gewis wij moeten alle ieder voor ons zeiven er kennen ik althans schuine mij deze belijdenis niet dat wij er verre van af zijn om aan alle de ver- eiseliten van kunde en ondervinding te beantwoorden; doch eene vaste wil met onvermoeide werkzaamheid en onafgebroken toeleg zal daaraan kunnen en moeten te gemoet komen de liefde voor het Vaderland zal bij eerlijke en regtschapene bedoelingen geene hinderpalen ontmoeten, zonder ook te weten die te overwinnen. Maar zal er grond zijn om bij en van dit alles een'' goeden uitslag te hopen, zullen wij regt hebben om dien te verwachten en bij een minder gunstigen uitslag ons te beklagen dan zullen wij dan zullen alle onze Mede kiezers, door één en hetzelfde gevoel door een en dezelfde zucht moeten gedreven worden; dan zullen wij allen onze keuze moeten bepalen op hen, die wij na een gezet en rijp overleg in gemoede oordeelen aan deze vereischten het meest te zullen kunnen beantwoorden. Geen rang noch stand in de maatschappij, geene partijzucht, geene vriend- of vij andschap mag ons leiden of besturen; alleen de vraag, wie is tot die betrekking het meest bekwaam het meest geschikt, strekke ons ter bepaling onzer keuze, en daar het van allen niet te vergen of te verwach ten is, dat zij tot eene voldoende beantwooiding dier vraag zouden in staat zijn, of zich bekwaam achten, daar vrij allen zelve ook elkanders voorlichting behoe ven, zij het onze laak, geachte mede-kiezers, hen en eikanderen daarin behulpzaam te zijn, en de zooda- nigen aan te wijzen. Niet dat wij daardoor geacht willen worden daar mede iemand eene onfeilbaren maatstaf in de hand te hebben gegeven, of dat wij hen, die op onze aanbe veling voorkomen, als de eenige meest bekwame zonden willen erkend zien en alle anderen minder bekwaam en minder geschikt oordeelen: dat zij verre! Wij missen daarop vele namen die zich onder de eerster: zouden mogen plaatsen en die wij met genoegen onder hen zouden opgenomen zien. Thans mogen en moeten wij n op hen, die op deze iijet zijn geplaatst, wijzen als het uitgedrukt gevoelen der meerderheid van hen, die deze Vergadering bijwoonden en die tot deze betrekking het meest in aanmerking gekomen en geschikt geoordeeld zijn. Voorzeker t 'gij zult daarop vele namen vindenmet welke gij u zult kunnen vereenigen en die wij ols de zoodanige kunnen en mogen aanbevelen. Ik mag echter niet voorbijgaan dat op deze lijst ook gemist worden de namen van hen die daarop in de eerste plaats zonden genoemd zijn maar ver zocht hebben ditmaal buiten verdere aanmerking (e blijven. Ik zal de daarvoor aangevoerde redenen eer biedigen. Wat mij betreft het was ook mijn ver langen om buiten alle aanmerking te blijven; ik heb destijds mijne redenen daarvoor u kenbaar gemaakt. Gijl. hebt evenwel mijn naarn onder dit getal opge nomen en ik zeg u dank niet voor uwe welwillend heid, maar voor uwe weliigt te gunstige gevoelens terr mijnen aanzien, die ik ten allen tijde op prijs zal stellen doch ook bij nadere en meer gezette over weging ben ik tot het vast besluit gekomen om daarbij te blijven en alle mijne mede-kiezers dus andermaal en dringend te verzoeken om mij niet als Oandidaat aan te bevelen eri, zoo wel bij deze voorloopige als later bij de definitive stemming, buiten alle aanmerking te blijven gelijk ik dit verzoek aan alle mijne Vrienden gedaan heb en verder doen zal, Ik heb deze korte toespraak noodig geóórdeeld om u op het gcwigt doel en nut dezer voorloopige bijeenkomsten te wijzen. Ik had wel gewenscht de zelve door een grooter getal onzer mede-kiezers Ware bijgewoond gewordenwil toch het groote doel 'l geen men zich hij die Vergaderingen voorstelt, t. w. het bevorderen van gemeen overleg en overeenstemming tot het doen der keuzebereikt worden dan zal ieder beseffen dat zulks meestja dan alleen zal kunnen plaats hebben wanneer die bijeenkomsten zoo talrijk mogelijk zijn en dat het minder goed slagen of geheel mislukken van die pogingen, niet aan hen, die dezelve hebben bijgewoond zal mogen worden toegeschreven. Welaan dan dat voortaan eene ook meer talrijke opkomst van deelneming en belang stelling getuige, en alles strekke tol heil van Vader land en Vorst. Aan de Uitgevers der Goessche Courant. Mij verpligt achtende meerdere openbaarheid te geven aan het door mij gesprokene op de Kiezers vergadering gehouden den 16 Aug. jj. voor zoo veel dit de strekking had, om hen te logenstraffen, die mij beschuldigden mij zelve door s/inksche middelen te hebben aanbevolen voor de Kandidatuur der Provinciale Staten, verzoek ik UED. voor het onderstaande eene plaats, met de opneming waarvan UEd. zult verpligten UEd. Dienaar VERHAGEN. Mijne Heeren! Ik weet het dat er zijn, welke mij verdenken de laagheid te hebben gehad, mij en mijne vrienden aan te bevelen in de Z.zeesche Nieuwsbode, en acht tnij daarom verpligt openlijk te verklaren niet alleen de schrijver dier artikels niette zijn, maar de handeling van hem, die dit, het zij ter goeder het zij ter kwader trouwe heeft gedaan deswegens langs dezen weg een bewijs van afkeuring te geven. Zij, die laag genoeg schijnen te zijn geweest, om van die aanbeveling ter benadeeling van mijn karakier partij te trekken, laat ik vrij spel, en ik verwaardig mij niet hen nu reeds te beschamen; maar zoo lan

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1