imvuwttii. 211' STAATS LOTERIJ. Admrtontien Op No. 83780 een Prijs van f lOOO en eene Premie van f30,000. 3077, een Prijs van f2500. 3037, - IOOO. Op No. 13780, een Prijs van IOOO met de Premie van 30,000* eenigd hebben en waar - men 'personen op vermeld vindt of wier staatkundige gevoelens onbekend zijn of van welke rnen gerustélijk beweren kan dat zij niet elkander in directen strijd zijn is genoeg ter overtuiging. Aan het toeval over te laten wie als kandidaten zullen worden voorgesteld mag niet worden onder steund, De Kiezer, die eenen naam op zijn slem biljet stelt, moet vooraf weten, of hij aan een vóór- of tegenstander van de tegenwoordige orde van zaken zijne stem geeft. Men moge aarzelen om openlijk te erkennen dat er. twee partijen beslaan de bewijzen daarvan zijn te overbekend om hier eenig betoog te behoeven. De voorbeelden, elders gegeven, voor zoodanige ver- eenigingen, maken het ons gemakkelijk om na te volgen. Laten die kiezers, welke niet aarzelen openlijk een bepaald beginsel te huldigen zich afzonderlijk ver eenigen hunne Candidaten stemmen met vrije dis cussie en deze als zoodanig voorstellen aan het publiek. Dan maar ook dan alléén kan de kiezer door zijne stem eene bepaalde uitdrukking geven van zijne gevoelens- Dan, maar ook dan alléén, kan de benoemde we ten, aan welke staatkundige partij hij zijne verkiezing te danken heeft en wat van hem wordt verlangd. Op grond van al het aangevoerde en van zoo veel meer, waarvoor het hier de plaats niet is verder uit tc weiden wordt voorgesteld De Kiezers-Vergadering zoo als zij nu bestaat te ontbinden en alzoo tot geene verdere stemmingen over te gaan. Te besluiten tot de oprigting eener Kiezers-/1'er- ccnigingbestaande uit kiezerswelke bereid zijn het Tolgende programma te onderteekenen. De ondergeteekenden verklaren zich bereid ter deelneming aan eene kiezers-vereeniging wier doel bet is, uitsluitend hunne keuze te bepalen op perso nen wier staatkundige gevoelens niet twijfelachtig zijn en van wie men met grond veronderstellen mag, dat zij uit belangelooze overtuiging de nieuwe orde van zaken zijn toegedaan en de handelingen van bet tegenwoordig ministerie, voor zooveel dit aan hare beginselen getrouw blijft, zullen ondersteunen. Een Kiezer welke zich op de verga dering te houden op E rij dug den löden dezer, zal hekend maken. GOES, den 12 Augustus. liet Staatsblad N°. 50, bevat Z. M. Besluit van den Oden Augustus 1850, houdende bepalingen, in ver band met de sluiting der tegenwoordige zitting van de Stalen-Generaal en de ontbinding van de beide Kamersvervat in de volgende artikelen Art. 1. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemagtigd om de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal Onzentwege te sluiten in eene ver- eenigde zitting der beide Kamerswelke gehouden zal worden op üingsdag Hen 20 dezer des namiddags ten twee ure. Art. 2. De Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal worden met het tijdstip van de sluiting der tegenwoordige zitting ontbonden verklaard. Art. 3. De dog der eerste bijeenkomst van de vergaderingen der nieuwe Provinciale Staten wordt bepaald op den 9 September aanstaande. De verkiezing der nieuwe leden van de Eerste Kamer der Stalen-Generaal zal plaats hebben op Woensdag den 11 September daaraanvolgende. Tot de verkiezing van nieuwe leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal zal worden overgegaan op den laatste» Dingsdag der loopende maand Augustus, den- 27 dezer. Ail. 4. Overeenkomstig het grondwettig voor schrift, zal de gewone vergadering der Staten-Gene raal worden geopend op den derden Maandag zijnde den 16 der aanstaande maand September. Men meldt uit 'sGravenhage van den 3 Augustus. Gisteren, vrijdag, was het de laatste dagwaarop de schilderijen- en kunst-verzameling van wijlen Z. M. Willem II voor het publiek was opengesteld want op maandag den twaalfden Augustus zal de verkoop een aanvang nemen. De twaalfde Augustus.... zonderling toevalNu negentien jaar geledenbe vocht de koninklijke verzamelaar, ais kroonprins, zijne sc-hoone lauweren bij Bautersem. Blijft die dag onvergetelijk niet minder zal de twaalfde Augustus van hot jaar 1850 in geheugen blijven; want dan wordt eerie andere glorie van den ontslapen Koning, beiaas, niet bewaard, maar vernietigd. Wij mogen bier niet onderzoeken of de wet der noodzakelijkheid die schennis aan des konings nagedachtenis gebood want familie-geheimen en daaraan verbonden finantiële aangelegenbeden moeten builen het bereik liggen van bet oordeel van bet algemeen. Doch zeker is bet dat menig knnstvereerder en kunstenaar daar gedu rende de laatste dagen in die zalen omwandelde met een bedrukt gemoed en den goeden milden koning voor den geest roepende die door zijn naam alleen ons in den vreemde vertegenwoordigde als eene kunst lievende en vermogende natie. Groot was bet aantal bezoekers, dat zich voor het laatst vergastte aan het gezigt dier heerlijke kunst werken. Niet alleen stroomden zij te zamen uit alle deelen dezes lands maar ook een aanzienlijk getal vreemdelingen inzonderheid Engelschen mengden zich onder de Hollanders. Naast de zuivere vereering der kunst zag men de onzuivere speculatie met de kunst, in haar waren aard. Met niet geringe belangstelling wordt deze merk waardige vei kooping te gemoet gezien. Op Maandag is men voornemens de Hollandsche, Vlaamsche, Hoog- duitsche en Eranscbe school aan te bieden, op Dings dag de nieuwere schilderijen; op Woensdag wederom Vlaamsche en Spaansche schooi op Donderdag de overige nienwere schilderwerken; op Vrijdag de Ita- liaanscbc en bet overige der Vlaamsche school; op Maandag en daaraanvolgende dagen, de standbeelden, busten en teekeningen. Een gerucht wil niet alleen dat bet ruiterstandbeeld van den Zwijger door de erfgenamen aan de stad Delft zal worden ten geschenke gegeven maar dat ook de Gothische zaal zal worden afgebroken, waartoe gedeeltelijk aanleiding zou geven de voosheid van 'tgebiridte en metselwerk. Bekend althans is liet dat Mem II van zijne bouwmeesters ter vervulling zijner wenschen meer spoed vorderde dan met de duurzaamheid der bouwgewrochten bestaanbaar was. Zondagsblad Men leest in het Handelsblad het volgende: Toen Z. M. koning Willem 11 in het vorige jaar te Tilburg door de ongesteldheid overvallen was die hoogstdenzelve aan de natie ontruktebood de heer Coels ran Baggenmajoor bij bet regiment lanciersdestijds aldaar in garnizoen met bereidwillig heid eenen zieken-stoel aan, van welken door Z. M. gebruik gemaakt en in welken hij ook gestorven is. Uithoofde van deze omstandigheid werd de stoel even zeer door Z. If. Ed. Gestr. als door II. M. de Koningin- Weduwe van hooge waarde berekend en ongaarne gemist. Z. Hoog Ed. Gestr. denzelven aan If. M. op verzoek afgstaan hebbende heeft daarvoor dezer dagen als een aandenken aan deze treurige gebeur tenis een prachtig zilveren theeservies, naar een model, door II, M. zelve gekozen, ten geschenke ontvangen. Uit gevondene aanteekeningen blijkt, dat de Galerij van schilderijen van wijlen Z. M. Koning II gekost heeftzeven milioen een honderd en zestig duizend gulden. Men meldt ons uit Ifardenberghdd, 9 Aug. Gisteren overleed zeer subiet in het naburig dorp 't Laar graafschap Bentheim, koningrijk Hannover de welbekende publicist en dichter G. A. C. W. markies de Thouars. Men meldt uit Alkmaar, van den 8 Augustus. In den aigeloopen nacht is een gedeelte van het plafond der St. Dominicus of anders genaamd Baai-kerk alhier ingestort, en heeft in deszelfs val vrij aanzienlijke schade aan een gedeelte van bet ameublement der kerk veroorzaakt. De daaronder hangende koperen kroon is nagenoeg geheel vernield terwijl een aantal daaronder staande stoelen onder het nedervalh-nde puin begraven en verpletterd wérden. Ware dit ongeval eenige uren later gebéurd had bet zekerde schromelijkste gevolgen na zich gesleept, daar bij gelegenheid der aanneming van een aantal kinderen die kerk voor bet grootste gedeelte van den dagruimschoots bezocht was. ENGELAND. -Londen den 8 Augustus. Tc Cork is jl. Zondag bet huwelijk gevierd van twee doofstommen zij antwoorden met teekenen op de geschreven vragendes priesters. Het mcerendeel der genoodigden bestond ook uit doofstommen. Uit Sheffield schrijft men, dat in de afgeloopen week, na een zeer zwaar onweder, de weg van Park- gate naar Masbro letterlijk overdekt werd gevonden met kikvorsclicn, over eene uitgestrektheid van drie kwart mijl. Men kon geen stap doen zonder eenigen tc verpletteren. Het New Yorksche blad the Sun laat thans in eene beroemde fabriek eene mechanieke drukpers vervaardigen die 33 voet lang en 20 voet hoog zal zijn, en 15,000 a 20,000 vellen per unr zal leveren. Deze machine zal omstreeks 50,000 kosten. prijzen van 1000 en daarboven. 5 de Klasse. 16de Lijst. No. 17873, een Prijs van 50,000. No, 3179 een Prijs van 5000. No. 9979 een Prijs van f 1000. 17de Lijst. No. 13780 een Prijs van f 1000 en eene Premie van 30,000 No. 12413, eene Premie van 5000. de Ten Kantore van 3. F. BU1GEE, in de Voorstad te Goes zijn in bovengenoemde Loterij getrokken de navolgende Kapitale Prijzen; Bij denzelven zijn voor de 212de Loterij te bekomen HEELE en GEDEELTEN van LOTEN, in Koop en Huurvolgens Prijs-Courant. Bij J. E. BE JOODS, in de Rozemarijnstraat alhier is onder handteekening van den Heer J. P. BURGER getrokken op de laatste lijst der 211de Loterij, Bij denzelven zijn voor de 212de Loterij te' bekomen HEELE en GEDEELTEN van LOTEN in Koop Huur, Te Goes, bij F. Klkepwens Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2