smsscih miimi" 1850. An:!,--'! I BlIIIlk IIKSITMlIIffil. DONDERDAG 8 AUGUSTUS. :\v MCTMII IBIIIIIWMTIIIL De uitgave dezer Courant geschiedt. Aten Gewone Advert entten -wi GOES, den 8 Augustus. Bij besluit randen 4 Augustus jJ.no 77, heeft Zijne Majesteit tot auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schutterij alhier, en bij dien van het batailion ruslende schutterij no. 3 in de provincie Zeeland benoemd Mr. J. H. de Laat de Kanter. De heeren IVeimar en van Gogh te 's Gra- venhage, hebben kennis gegeven, dat, uithoofde der menigvuldige aanvragen om toegang-biljetten tot de galerij der schilderijen van wijlen Z. M. fVillem II, dezelve niet meer afgegeven worden, dan op schrif telijke aanvrage van bekende kunstliefhebbers. Kunstenaars en liefhebbers worden thans van vele zijden naar deze residentie geloktzoowel door de faam van de schoone ff'Uterus-galerij als door vele andere schilderstukken en kunstvoorwerpen, die in den eerstvolgenden tijd hier ten verkoop zullen worden aangeboden. Hoe zonderling weinig verlichte menschen in eene soort van godsdienstige opgewondenheid kunnen handelen blijkt uit het volgende van zoo vele zij den verhaald wordend voorval, hetwelk kortelijk hier op nederkomt Eenige inwoners van het visschers- dorp P.alwaar tooverheks en tjoenderij zooveel geloof vindt, vermeenden eene ingeving (gelijk zulks wordt genoemd) te hebben gehad of ontvangen, dat dit dorp eerstdaags even als weleer Sodom zoude vergaan. Een twaalftal verliet daarom het dorp hun ner inwoning om langs den Zeedijk oostwaarts trekkende, eene' veilige wijkplaats te zoeken; zicli onderling verbindendevan niet om le zien, Een drietal echter bekroop onderweg den lust om weder terug te keeien hetwelk gemakkelijk ongemerkt achter den dijk langs- konde geschieden aangezien het overige reisgezelschap, hunnen eed getrouw blij vende niet omzag. De honger dreef echter den volgenden dag ook dezen weder huiswaarts. Den volgenden morgen ontwaarden eenige naar het veld gaande koolzaad-maaijers een viertal vrouwen op een vlasakker, die daar als ware dochleren van Eva rondwandelden en zeiden eene conferentie met hoo- gere wezens te houden 1 Hel te Ostende verschijnend dagblad la F land re Maritime deelt het volgende mede: Bij het maritiem commissariaat te Ostende zijn in- structien ontvangen waarbij de paspoorten voor de in Belgie komende reizigers worden afgeschaft. Wij kunnen niet dan lof toezwaaijen aan het buiten wer king stellen van dien maatregel die tegenwoordig door geenerlei omstandigheid noodzakelijk wordt ge maakt, vooral bij de opmerkenswaardige staatkundige rust, die onafgebroken in Belgie is blijven heerschen. De reizigers kunnen dus van nu af weder vrijelijk in Belgie komen, zonder dat zij zich met paspoorten te bemoeijen hebben. Dit is een groot gemak voor de vreemdelingen waarbij de slaat gelijkelijk wei zal varan. De reizigers, die met de stoomboot van Botterdam te Antwerpen aankomen, zullen gewis met genoegen vernemen dal zij ten gevolge van bovenvermelden maatregel, nu voortaan niet meer genoodzaakt zullen zijn om een Belgisch paspoort te nemen, alvorens te Antwerpen aan walleslappen. Hierdoor zal het getal bezoekers der op 18 Augustus e. k. invallende Ant- werpsche kermis gewis toenemen. In den avond van den 27sten Julij verschenen •dags en Donderdags avonds. De Prijs per li wa rden a SO cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Hu van 6 regels a J.SO behalve het Zegelregt. in eene herberg te Treptowin de nabijheid van Berlijn, een jong man, vergezeld van een jeugdig schoon meisje. Beiden waren goed gekleed. De jonge man was in het oogvallend afgetrokken in treurig het meisje daarentegen was in eene zeer vrolijke stemming en eenigzins opgewonden. Ten 10 ure toe.n beiden hun avondeten gebruikt hadden pakte het meisje den jongen man bij den arm en riep hem toenu is het tijd kom De laatste volgde haar ziglbaar niet zonder zekeren tegenzin en beiden verdwenen in het park te Treptow. Spoe dig daarna hoorde men met tusschenpozen van 4 a 5 minuten een schot vallen. Aanvankelijk dacht men dat er jagers in de nabijheid waren toen de jonge lieden echter niet terugkwamen hoewel zij hunne hoeden achtergelaten hadden, kreeg men arg waan. Men doorkruiste het bosch met een licht en vond spoedig beider lijken op eene bank liggen. Hunne hoofden waren volkomen verbrijzeld van dat van het meisje, was niets als de kin overig. Alle omstandigheden leidden tot het vermoeden, dat hier een zelfmoord had plaats gehad en daar men slechts één pistool bij hen vond, moet de jonge man eerst zijne beminde doorschoten en haar daar zij welligt niet goed getroffen was door een tweede schot volkomen gedood hebben waarna hij het wa pen tegen zich zelf keerde want men heeft drie maal hooren schieten. Daar het meisje meer moed aan den dag legde dan haar begeleider is het ook mogelijk, dat zij de doodelijke schoten gedaan heeft. Hetgeen liet akelige van deze gebeurtenis nog ver hoogt is dat beide jongelieden reeds in den morgen van denzelfden dag eene vergeefsche poging gedaan hadden om zich te verdrinken. Zij schijnen zich reeds sedert eenige dagen in deze omstreken opge houden le hebben, zonder eenig middel van bestaan; want men heeft ontdekt dat zij in verschillende berbergen gegeten hebben en geen geld hadden om te betalen. De jonge man had dan ook slechts 2 penningen in zijne beurs. Volgens eene aanleeke- ning op een stuk papierdat ongeveer op de plaats lag waar men hunne lijkon vondzijn beiden uit Munclien en moet hunne wanhopige daad toege schreven worden aan eene ongelukkige liefde. Maandag 11. is, op de hoogte van het gewezen huis ten Speijk in de Wijckermeerdoor twee ja gers te Beverwijk woonachtig, welke op eenden joegen een groote visch aangetroffen welken bet gelukt is, door drie we) aangebragte scholen in den kop te dooden. De visch is gebleken tot het ge slacht le belmoren der dolfijnen ter lengte van 4 ellen en ter dikte van 9 palmen, wegende ruim 500 Ned ponden. Hij is ten geschenke aangeboden aan liet zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Ds. van Senden is Maandag avond j. i. te Zwolle teruggekomen. De voorwerpen door hem uit bet Heilige Land medegebragt zijn vele in ge tal en van groote waarde. LI. Zondag trad Z. A'Vel Ëerw. voor liet eerst na 13 maanden weder voor de gemeente op. Zitplaatsen in de kerk waren voor ilie godsuienst-oel'ening tot buitengewone prijs ge nomen. Te Breilenrainnabij Bern, ziet men een' larwe-akker in bloei waarvan het zaad te Cairo in Egypte in de lijkkist van een mummie gevon den is Beze handvol graan hetwelk welligt 2000 jaren oud isheeft tegen alle verwachting gekiemd, en heeft zich bijzonder sterk vermenigvuldigd men ziet op den akker eene plantdie veertig stengels SiSir v rtaal is f J,75 Franco per Post f J:,90, oelijks- en Dood herig ten BBMM—■qna——BBBBBE'J'"l W Cl heeft, alle van manslengte en zoo dik als een schacht eener schrijfpen, terwijl de haren 4 a 5 duimen lang zijn en een duim dik en elk minstens 100 korrels inhouden zoodat hier 4000 graankorrels uit een' korrel zijn voortgekomen eene groeikracht, die zou doen denken dat het graan sedert den tijd dei- oude Egyptenaren ontaard is. Men meldt uit's Gravenhage van den 7 Augustus. Er loopt hier ter stede het geruchtdat de kamers der Staten-Generaal ontbonden zullen worden. Naar wij uit goeden bron vernemen, moet dit gerucht zeer gegrond zijn. Men verneemtdat in de laatste dagen bij het gouvernement in gereedheid gebragt is een ontwerp van wet tot uitvoering van artikel 10 der Grondwet, waarbij het regt der ingezetenen tot vereeniging en ver gadering wordt erkend en dat wijders bepaaltdat de wet regelt en beperkt de uitoefening van dat regt in liet belang der orde. Het is een der ontwerpen die in liet vijfde der additionele artikelen van de Grondwet worden opgenoemd en welke in de twee eerste zittingen der Staten-Generaal moeten worden aangeboden. De overige ontwerpen welke volgens dat art. nog gedurende de tegenwoordige zitting moeten worden voorgedragen zijn 1) de gemeente wet 2) de wet betreffende de verantwoordelijkheid der ministers; 3) de nieuwe regterlijke inrigting 4) het onderwijsen 5) het armbestuur. Ook houdt inen ziel) thans aan de departementen van algemeen bestuur reeds bezig met het opmaken van de slaalsbegrooting voorden jare 1851, waarvan de ontwerpen ingevolge art. 120 der Grondwet jaarlijks aan de Tweede Kamer worden aangeboden dadelijk na het openen der gewone vergadering van de Staten-Generaal (en alzoo inde maand September aanstaande.) Een landbouwer in de omstreken van Oosler- hout had eene dragende koe, die echter binnen den bepaalden tijd niet wierp maar na 13 maanden te hebben gedragen moest gedood worden van haar werd alzoo op den 17 Julij jl. geboren een bij de geboorte levend kalf van het vrouwelijk geslacht wegende 130 pond, het is hoog 8 en lang 1,100 palmen het heeft het voorkomen van een menscli en draagt een waterachtige bult op de kruin van het hoofd, het heeft de oogen zoo digt bij elkander «Is die der menschen en in bet midden en onder dezelvcn eenen staart, voorstellende de gewone neus van eenen man, het heeft den mond zoowel voorzien van tanden alsof liet reeds zes maanden geleefd had, en het draagt in plaats van den staart eenen zak waarin bij des- zelfs geboorte de drek bewaard werd het haar is onder den buik 4 duim lang, het heeft liet schoonste vel dat men met oogen zien kan hetzelve is wit. met zwarte vlekken wanneer men dit wonderdier op zijde ziet, gelijkt het op een menschelijken grijs aard. Dit phenomêneis door eene bekwame hand geëm- pailleerd en voor de liefhebbers der natuurkunde alhier in het Hof van Holland te zien. DUITSCHLAND. - Hambcrg, den 2 Augustus. Tot nu toe hebben geene nieuwe vijandelijkheden in de Deensche hertogdommen plaats gehad. De Denen schijnen huiverig te ziju om in Ifolslein biunen- tei ukken en bepalen zich er toe om het hertogdom

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1