3T STAATS LOTERIJ. Van de volgende Artikelen te Goes,. WlWIIfli Vragen wij, mei (ie hand op het hart, alleen uaar- hen die daartoe de meeste geschiktheid door hunne braafheid, door hunne kunde, door hun beleid, op leveren eu ten allen tijde getoond hebben, regtscha- pene, weldenkende mannen, vrienden des Vaderlands te zijn geweest Indien ik dien had; maar Gode zij dank, ik heb dien, althans met mijn weten niet! Indien ik, zeg ik, een vijand had en hij voldeed aan deze vereischten ik zoude hem gaarne zien benoemen, zelfs mijne stem geven en een hartelijken maar ongeschikten vriend zien voorbijgaanwant het geldt hier geene vriend- of vijandschap maar het belang van den Staat, van dit gewest, en ik zal het duizendmaal liever door een vijand zien redden, dan door een vriend te gronde rigten. Wij zijn hier niet geroepen om vriendschapsblijken te bewijzen, maar om den Staat, en nu inzonderheid aan dit gewestde meest bekwame, meest geschikte Leden toe te voegen laten wij daarin met bezadigd heidmet wijsheid, met voorzigtigheid maar vooral ook met yerstand en eerlijkheid te werk gaan; geen gehoor geven aan eigenbelang of aan partijzucht vertrouwen wij hen niet die, ongeroepen, ons hunnen wilhun verlangenhunne inzichten zoudeq willen opdringen; laten wij veel liever te rade gaan met ons zeiven, of met hen, die wij daarin het meest zullen vertrouwen en dat alles geschiede tot heil van ons Vaderland! Zoo moge dan ook eenigermate op ons van toepas sing zijn, hetgeen bij de verkiezing van een veldheer voor Rome tegen over den zegevierenden Hannibal, ten aanzien van deszelfs keuze op Fabius, (aan wiens schrander beleid Rome haar verder aanzijn en redding ie danken had door den geschiedschrijver Livjus is getuigd geworden «dat, alware eene Repu- bliek van Wijsgeren geweest, de hoogere en lagere standen onmogelijk meerdere matiging of betere zeden hadden kunnen betoonen En nu nog een woord van mij zelven, Mag ik mijnen tvensch erlangen, dan zie ik mijnen naam niet genoemd onder hen, die tot de vervulling der open slaande betrekkingen zullen worden voorgesteld en geroepen. Ik zal het van mijne vrienden achten als een blijk hunner vriendschapvan het algemeen, als een Wijk van welwillendheid! Niet dat ik mijne ver dere dagen in ledigheid of als een bloot aanschou wer van den gang van zaken wensclr door te bren gen neen voorzeker ik wensch niet alleen in de betrekking, die ik in de maatschappij mag bekleeden, rpaar ook in alleswat het Vaderland dit gewest en dgze stad nuttig kan wezen met den meesten ijver werkzaam te zijn, en mij daartoe tijd en gele genheid, vooral ook mijne onafhankelijkheid en onzij digheid gespaard te zien. Ik gevoel, dan welligt wanneer geen vermoeden of verdenking van regtstreeks of zijdelings belang of vooringenomenheid op mij zal kupnen rusten en voor mij zelven genoeglijkeren voor p allen nuttiger, werkzaam te zullen kunnen zijn, |k zal daarom eene niet benoeming tot zooda- uige betrekking, als een geluk beschouwen. Ik heb gezegd. GOES den 5 Augustus. Op den 3 Augustus had het jaarlijks Koningsfeest plaats der Schutterij Altijd in Roeren alhier en is de heer J. C. A. Vermande als zoodanig gepro- ciarpeeyd terwijl de Hoofdman O. Verhagen tot Kroonprins en de heer II. K. Oominicus van den Rvssche secretaris der Schutterij, tot prins werden verheven. Deze wedstrijd werd opgevolgd door het schieten van ue zoogenaamde koude tafel hetwelk veel toe buigt ter verbooging van de genoegens zoo van de deelnemende leden ais der toeschouwers. Na afloop vut) een en ander verzamelden de leden en gasten zieh in de zaal der Schutterij, daartoe smaak vol gedecoreerd en werd dit feest door eene dans partij besloten. Aap het Zondagsblad meld men Hulst, 31 Jplij. In navolging van andere steden en plaatsen vap ons Vaderland en van het naburig Goesmet wplkc het regterlijk kanton Hulst, ingevolge de on langs rfaargestelde yvet pp de keuze en zamenstelling der Provinciale Staten tqt een hoofd-kiesdistrict is vercepigd, hebben heden eenige notabele ingezetenen dezer stad eene vergadering van kiezers in eene zaal der heiberg de Koning van Engeland belegd, ten einde rich tp verstaan over voorloopige keuzen voor de .Provinciale Staten in dit gewest. Een aanzienlijk getal slemgeregtigden hebben aan deze oproeping voldaan, en nadat de "heer E. Vogel vanger. Med. Dr. alhier, als de oudste in jaren van de onderteekenaren der uilnoodigipgs-biljetten het oogmerk der bijeenkomst had kenbaar gemaakt is er door de Vergadering terstond overgegaan tol de benoeming van eenen voorzitter, twee steinopnemers en eenen secretaris, qan welke de leiding «lor werk zaamheden werd toevertrouwd. Dit verrigt zijnde deed de gekpzene voorzitter de aanwezige kiezers opmerken: dat hij onderigt was, dat men in eene voorloopige bijeenkomst van slem geregtigden te Goes was overeengekomen oip van de elf leden welke door het hoofd-kiesdistriet Goes voor de Provinciale Staten moeten worden benoemd er 8 uit de regterlijke Kantons Goes en Heinkenszand te kiezen ep 3 voor het regterlijk kanton Hulst pver te laten zoodat het hem voorzitter voorkwam dat, bijaldien deze berigten gegrond waren, ons kan ton blijkbaar was benadeeld doende verder opmer ken dat dp bpvqlking dp eenigsje bjüijke maatstaf is, welke in deze kap worden aangenomen, én die tot grondslag leggende de kantons Gpps pp Hein kenszand aanspraak hadden op do verkiezing yan slechts zeven en tre( kanton Hulst van viey leylép als bedragende de beyollt jng vplgeps ile jaatste volks telling, van eerstgenoemde kantons 26 275 ep tjip van laatstgemeld 15,807 zielep zpprlat hij, vopr- zitter de tegepwoordigp kjeygerégtigdpp uithóodigde om a] dadpiijli: Qvgretm te koipen omtrent de keus der 4 kundidatpn vvefkg jpqn oordeelde liet meest voor de gemelde betrekking in aanmerking te moeten komep. De vergadering, dit belang in rijpe over neming genomen hebbendenam dit voorstel aan en vestigde dadelijk hare |epzp op vier notabele in gezetenen dezer stad waarvan twee thans nog deel malven van dp Sta[en dezer prpvinpie. De gekpzene hebben deze kandidatuur aapgenqmen. Vervolgens is met algemeene stemmende heer Mr. G. IVVoge/vanger kantonregter alhier uilge- noodigd om zieh, namens de vergadering, naar Goes Ie begeven ten einde aldaar onze belangen voor te staan en te bevordprpn in pepe bijeenkomst van kies- geregtigdeu welke tot hetzelfde einde op Vrijdag 2 Aug, eli. in die stad zal wprden gehouden. (Voor het verhandelde op die Vergadering verwijzen wij paar bovenstaand Evtract van het Proces-Verbaal. In het Proces-Vqrbaal zelve is, zoo ais wij van goederhand onderrigt zijn door de aanwezigen goedgekeurd en aldus gearresteerd, de uitdrukking der ivenschelijkheid en billijk heid van het in acht nemen hij de aanstaande verkiezing eener aan de bevolking der respective districten geëvenredigdé verdeeling der te benoe- mep leden voor de Provinciale Staten.) Men meldt uit Delfzijl het volgende: In de provincie Groningen had het volgende plaats. Twee commiezen van 's Rijks Belastingen vervoeg den zich ten huize van zekeren landbouwer, met oog- rperk om aldaar eene visitatie op het middel Ge- jslagl" te bewerkstelligen. Juist was de landbouwer bezig met het frauduleus slagten van een varken, toen hij de bedoelde ambtenaren zag aankomen. In zijnen angst om het corpus delicti voor de vorschende blikken der beambten te verbergen wierp hij het versch geslagte dier in eenen in het vertrek staanden Ekinderwieg, hetzelve met het wiegekleed oversprpi- denden, terwijl hij zelf daarbij zitten ging en aan de ischommelkoord trok. De commiezen den landbouwer hun voornemen bekend makende, verzochten hem, hun behulpzaam te willen wezen bij de aan te vati- [gene visitatie, waaraan hij verklaarde gaarne te zul len voldoen wanneer slechts één der ambtenaren zijne plaats aan de wieg zoolang geliefde in te nemen, totdat hij met den tweeden het onderzoek zonde heb ben volbragt, aangezien zijne vronw zich op dat oogenblik van huis afwezig bevond en de wieg, waarin zoo hij zeide een jong geboren kind lag intusschen niet we! zonder opzigt konde worden ge laten. Hierin werd volgaarne genoegen genomen het onderzoek leidde tot geenerlei clandestine ont dekking, eu onderwijl de landbouwer met deri twee den commies de strengste nasporing in zijne woning voorzettewerd door zijn ambtgenoot, in plaats van des landbouwers kind, het door dezen geslokene varken gewiegd zonder dat de beambten iets van den hun gespeeld wordenden trek bemerkten. Met den telegraaf is aan den Rijn een berigt ontvangen van 1 Augustus uit Rendsburginhou dende, dat het hoofdkwartier van het Sleeswijk-Hol- steinsche leger destijds in die stad was; maar dat de voorposten yan lielzelve te Sehested, ten noorden van den Eider, stonden. De Deensche voorposten waren slechts op een zeer korten afstand van daar verwij derd. Men zeide, dat de staf van den generaal v. Willisen had verklaarddat het raadzaam moest worden geacht, zich niet aan eenen veldslag te wa gen, voqp dat het leger weder voltallig was gemaakt. pbijzen van 1000 en daarboven. 5 de Klasse. 12de Lijst. No. 5205 en 15633 ieder 1000. 9 Van den 16 tot den 31 Julij 1850, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen Tarwe f ",25. Rogge f4,§0, Vrpgge Gerst f3,50. Late Gerst f 0,00. Boekweit f 0,00. Haver 1' 0,00. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 4,90. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel 9,25. Rogge Meel f 6,55. allen per mudde. Boter f 0,75. Noord-HoiJandsche Kaas 50 es. 8,'elk- gchc Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 29 cs. Tarwe Brood 16' cs. Rogge Brood 12-s es. Osse-Yleesch 55 cs. Koei-Vleesch 55 cs. Kalia- YJeesch 55 cs, Scluiperi-V'ieesclr 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs, Versch Yarken-Yleesch 60 cs. Gerookt Var ken-V h'CM'h 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,50. Late Aardappelen f 0,00. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f7.50. Esschen Hout f 7,50. pep wisse. Groote Takkehqssqp f 14,00. Kleine Takkebosseu f 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 es. de dubh. mudde. Kool Olie f 44,00. Lijp Q|je f 40,00. het vat. Koolzaad f 00,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. hel ned.pond. Ill Op Maandag den 19 Augustus 1850, des middags om 12 ure in het4 Logement de Korenbeurs te Goes, van het AFBREKEN va.p het 0pde,s-pp het BOUWEN van een Nieuw 9 op de Hofstede van Z. M. Particuliere Domeinen, ge legen aan den Princendijk onder Colijnsplaatin Pacht hij E. J. van de LINDE, yyaarvan de Con ditiën te lezen liggen ten Kantore van den Rent meester dier Domeinen te Goes en waaromtrent nadere informatien en inlichtingen te bekomen zijn bij den Heer Architect L, P. de Lanneê de Betrad court aldaar, iloor wien op Woensdag den di bevorensdes voormiddags van tien ure de noodige aanwijzing in jqco zal geschieden. De ondergeteekende geeft bij deze aan hare geëerde begunstigers te kennen, dat zij harq RQEF- SMIDS-AFFAIRE heeft overgegeven aap dep ({eet J, WABEKE, betuigende bij de?.e haren hartelijken dank voor het zoo ruimschoots gppoleu.e, vertrouwen. Goes, 5 Augustus 1R50. Wed- <f. TEMPERMAN, GoR. VpnwEST. t Ingevolge bovenstaande Advertentiede HOEFSMIDS-!AFFAIRE overgenomen hebbende van Mej. do Wed. TEMPERMAN zoo geel ik hiervan bij deze kennismij vleijende dezelfde gunst en ver trouwen te genieten welke zij zoo vele jaren geno ten heeft; kunnende men verzekerd zijn van eene actieve en civiele bediening. T WABEKE, Goes., 5 Augustus 1850. Een Beneden- of Onderhuis, bevattende 4 Kamers en Keuken, op den vrolijksten stand dezer Stad. Te bevragen bij de Uitgevers dezer. Te Goes, bij F. Kleedwens Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2