De vil gave de&er Coward geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J ,i 6 Franco per Post f J,90' Gewone Adverlentien worden it 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, fjuwelijhs- en Doodberig/en ran .1—6 regels a f J.20 behalve het Zegelregt. GOES den J Augustus. De Slaats-Courant van heden bevat mededeeling van Z. M. besluit van den 26 Julij, houdende Aan wijzing van de standplaatsen der postkantoren als mede vaststelling van eenige bepalingen voor de uit voering der wet van 12 April 1850, (Staatsblad N°. 15), ten aanzien der berekening van liet brief port naar den afstand. Volgens dit besluit worden in deze Provincie tot standplaatsen der Postkantoren aangewezen de Steden: Goes Hulst Middelburg Neuzen Oostbuig Sas van Gent Sluis 'J'holen Vlissingen en Zie- rikzee. Verder bevat hd de volgende artikelen Art. 2. Het postkantoor van afzending hetwelk bij de berekening van het port iri aanmerking komt, ook voor de brieven die herkomstig zijn uit gemeen ten binnen welke geen postkantoor gevestigd is, wordt aangeduid door den afdruk van eenen stempel, op liet opschrift der brieven te plaatsen. Wanneer het onzeker is tot aan welk van twee of meer nabij gelegene kantoren hol. port van brieven, bestemd voor gemeenten waarin geen postkantoor be slaat moet worden berekend en de porten ver schillende zijn wordt liet laagste van die porten in gevorderd. Art. 3. Onze Minister van Financiën doet voor ieder postkantoor eene Jijst opmaken van de porten, welke van alle brieven mits enkel zijnde in ver- I houding tot den afstand vari dat postkantoor tot aan elk der overige postkantoren, ingevolge de voorschrif ten der wet verschuldigd zijn. Voor de brieven van zwaarder gewigl wordt bet bedrag der op die iijsteri voorkomende porten ver menigvuldigd naar den maatstaf bij art, 7 der wet aangewezen. Art. 4. De aldus opgemaakte en door Onzen Mi nister voornoemd gewaarmerkte portlijsten worden door de beambten der postkantoren bij de heffing van het briefpoit gevolgd. Indien de juistheid der berekening van eenig port in die lijsten voorkomende, van de zijde der belang hebbenden in een voorkomend geval wordt betwist wordt daarvan onmiddellijk door den directeur van het postkantoor aan Onzen Minister kennis gegeven, die het bezwaar doet onderzoeken en daaromtrent naar bevind van zaken beslist. Art, 5. De portlijsten worden op alle postkanto ren kosteloos ter inzage medegedeeld aan een ieder die van dezelve verlangt kennis te nemen. Daarvan worden bovendien gedrukte exemplaren op ieder post-' kantoor verkrijgbaar gesteld tegen betaling van eenen prijs door onzen Minister van Financiën Ie bepalen. Art. 6. Het tegenwoordige besluit komt iti wer king met den dag waarop de wet van 12 April jl. (Staatsblad NJ. 15.) wordt ten uitvoer gelegd. (1 September?) Bij voortduring weiden allerlei namen genoemd van opvolgers van den gouverneur-generaal Bochus- seu velen daaronder komen oris onwaarschijnlijk voor. Naar de drukke en dagelijksche onderhande lingen welke tusschen het departement van koloniën en den heer G. L, Baud gaande zijn zou men mogen aannemen, dat deze heer op dit oogenblik het meest voor gedachte hooge betrekking in aanmerking komt. I's Gr. Aieuwsb.) Den 24 Julij is te Londen in de nederduitsche hervormde Kerk het derde eeuwfeest gevierd van de stichting der tot dezelve behoorende gemeente. De leeraar, dr. G'/iele, beeft daarbij het woord gevoerd, en tot zijnen tekst gekozen de woorden van Fs. 77 vs. 12 J3. Het was Joan Alasco, een poolsch edelman en een der eerste belijders der hervormde godsdienst welke, aan de britsche universiteiten onderwezen, nu drie honderd jaren geleden in ditzelfde kerkge bouw het eerst het Evangelie aan de gevlugte Neder landers en Walen verkondigde, en met koninklijke goedkeuring de gemeente vestigde; maar welke spoe dig daarop, tijdens de vervolging onder Koningin Maria genoodzaakt werd de vlugt te nemen en eenige zijner geloofsgenooten eene schuilplaats in Denemarken te zoeken. Ook Van daar verdreven trachteden zij te vergeefse!] in Rostock, Kiel, Lu- beck en zelfs in Hamburg eene rustplaats te vinden, doch gelukte hel hun eindelijk in Einden te mogen vertoeven tot dat zij onder het bewind Van Koningin Kli%abeth, verlof bekwamen, om weder naar Enge land lerugtekeeren alwaar zij destijds met opene armen werden ontvangen. Sedert dien lijd is in deze Kerk, die vroeger door de orde der Augustijnen was gebruikt, het Evangelie naar de leer der hervormden onafgebroken, lol op den huldigen dag gepredikt ge worden en heeft deze gemeente, vooral in de eerste dagen der vestiging van de onafhankelijkheid der Veieenigdu Nederlanden Verdienstelijke mannen voor de zaak van het Evangelie geleverd. Het kerkelijk feest is door een vrienden-maaltijd gevolgd, bij welken met Nederlandsche ook vele Ftansche, Duilsche, Britsche en Jlaliaansche prote stanten hebben aangezeten bij weiken de Neder- landsche gezant, graaf Schimmelpenninnk de secre taris van legatie,, de heer Stralenus en de Neder landsche consul, de heer May, tegenwoordig zijn geweest, en waarbij ook is gedacht aan het Vaderland en uan de dure v rpligting der belijders van de her vormde leer aan het Hoofd tan het doorluchtig Huis van Oranje. HWSÏWWX Slaaf DUITSCHLAND. Hamberg den 27 Julij. De voorposten der Denen moeten tot Cropp, een dorp, 't welk halverwege Sleeswijk en Rendsburg gelegen is, voortgerukt zijn. Volgens geruchten, welke echter, allezins bevestiging behoeven, heeft de Deeusche oppei bevelhebber de generaal v. Krogh, liet voórstel gedaan, om eene wapenschorsing te hou den gedurende 4 dagen, doch is dit aanbod door den generaal v. Ip'illisen van de hand gewezen. Men verzekert dat het Sleeswijk-IIolsteinsche le ger, waarvan de sterkte op 25,000 opgegeven wordt, thans bij Sehestedt vereenigd zal stand houden, en voornemens is, om daar nogmaals een slag te wagen. Rij herhaling wordt gemeld, dat de terngtogt van het Sleeswijk-Holsteinsche leger in goede orde is geschied, en dat ook liet grootste gedeelte van het oorlogs- materiëel door lien is kunnen medegenomen worden. De Deensche troepen moeten eerst des avonds te 9 uur in de Stad Sleeswijk zijn binnengerukt, Welke alzoo gedurende eenige uren geheel van troepen ont bloot is geweest vermits de Sleeswijk-Holsteiners reeds inden middagden lerugtogt zuidwaarts hadden aangenomen. Eckernfördc is, overeenkomstig het reeds vroeger deswegens gemeldedoor de Denen bezetnadat de Sleeswijk-Holsteiners, bij bet verlaten dier plaats, de batterijen zoo veel mogelijk onbruikbaar hadden gemaakt. Volgens bijzondere beriglen uit de Deensche her togdommen, elders ontvangen, zou het gros van het Sleeswijk-Holsteinsche leger niet bij Sehstedt, maar onder de werken van Rendsburg staan, en, door liet geschut dier vesting beveiligd, daar zich bijeen trek Leo en in dien stand een nieuwen aanval der Denen wil len afwachten. De vijandelijkheden tusschen de Deensche troepen en de krijgsmagt der hertogdommen Sleeswijk en Holstein zijn in allen ernst in liet eerste dezer land schappen begonnen. De Denen hadden hunne hoofd- magt in Flensburg bijeengetrokken de Hölsteiners de hunne in de stad Sleeswijk en bijgelegene oorden. Zoo gemeld wordt hebben de Denen het eerst den aanval ondernomen, ten einde de Hölsteiners uitliet hertogdom Sleeswijk te drijven. Den 24 is, met afwisselend voordeel, op de linie van de ïreeneeen riviertje, 't welk zich in den Dider ontlast, en langs 't welk de Denen hunne vom - posten iiadden geposteerd gestreden. Zoo ver men kan opmaken hebben de Hölsteiners zich niet op die linie staande gehouden maar eene meer achter waarts gelegene stelling tiaar de zijde van de stad Sleeswijk, ingenomen. Den 25 hebben de Denen met het aanbreken van den dag den aanval hervat en de Hölsteiners aan drie zijden te weten op derzelver beide vleugels zoowel als in het centrum op den grooten weg van Flensburg naar Sleeswijk aangegrepen. Naar luid der vorige berigten is er aan beide zijden scherp en met volharding gestreden doch de Hölsteiners beweren dat de Denen de overmagt hadden in troepen. Zij begrooten het getal hunner vijanden op 36000 man waartegen zij volgens hunne opgaven, niet meer dan 26000 konden overstellen. De uitslag van den strijd was volgens deze berigten, grooien- deels afhankelijk Van het vermeesteren van een boscli, 'twelk door Holsteinsche infanterie en artillerie werd verdedigd, doch ter vermeestering waarvan de Denen telkens versche troepen konden aanvoeren; derwijze, dat zij het ten laatste, nadat de Holsteinsche artil lerie al haren krijgsvoorraad had verbruiktmet de bajonnet hebben vermeesterd. Het bedrag van het geleden verlies wordt nog niet opgegeven wel wordt. echter gemeld datdaal' de Hölsteiners zich dapper te weer hebben gesteld velen hunner officieren en onder-officieren buiten ge vecht zijn geraakt. Voor den mond Van de Schleyhet vaarwater naar de stad Sleeswijk, zijn, tijdens het gevecht, oorlogschepen gezien. Of het russische of deensche waren wordt niét gemeld. -Van den 27 meldt men: Gedurende het gevecht moeten van weerskanten 4 stukken geschut zijn bemagligddoch de Slees wijk-Holsteiners hebben zich genoodzaakt gezien deze in den steek te laten en zich te vergenoegen met dezelve te vernagelen. Daarentegen hebben zij zich van een Deensch vaandel meester gemaakt en dit behouden. Van sommige zijden w'ordt het voorgesteld, alsof het Sleeswijk-holsteinsche leger niet tot den lerug togt is gedwongen geworden maar daartoe is overge gaan alleen uit vrees van door de overmagt des vijands overvleugeld en afgesneden te zullen worden. Daarbij wordt verder gezegd, dat de stelling. Welke die troepen thans ingenomen hebbenhet zeef waar»

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1