21 Niet..zonder berreewling verneemt men uit Stuttgart dat den 13 dezer aldaar een 15 jarige knaap, met name Farr in hechtenis is genomen, wegens een voorgewend komplot, ten doei hebbende de regerende dynastie van den troon te stooten. Het officiële dagblad behelst hierover een wijdloopig ver haal, dat niet zeer geloofwaardig is, en ran de zijde der demokraten in een hoogst belachelijk daglicht wordt gesteld. In den nacht van den 13 op den 14 dezer, is Eckenförde door de Sleeswijk-Holsteinsehe troepen bezet en te gelijkertijd Gottorp. De toevloed van vrijwilligers uit het Noorden van Sleeswijk moet zeer groot zijn. De Pruissische troepen zullen in de na bijheid van Hamburg kwartieren betrekken. De Deen- sche regering heeft aan den Pruissischen minister van oorlog v. Stoekhausen, de uitnoodiging gerigt om het vertrek der Pruissische troepen zooveel doenlijk te bespoedigen. Deze echter heeft geiijk men ten minste verhaalt aan den Deenschen zaakgelastigde geantwoord dat de Pruissische troepen Sleeswijk zouden ontruimen op eene wijze, gelijk betaamt aan soldaten die na een gesloten vrede bet terrein ver laten dat zij met roem bebben gehandhaafd. Drie bnttailJons Holsteiners zijn in de stad Slees wijk binnengerukt. De Deensche voorposten naderen Flensburg. De Holsteiner Eckenforder hebben in turfschepenonder turf, zwaar geschut van Kiel naar Eckenforder weten te bre'gen. Hier liggen zes Deensche en vier Russische oorlogschepen de overige langs de kusten. Uit Stokholm wordt geschreven, dat de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van den Kroonprins hadden opgehouden zoodat daar thans weder de gewone stilte heerschte. De koninklijke familie was naar RosenbergPrins Frederik der Nederlanden met zijn gezin naar Petersburg, en de overige vreem delingen almede her- en derwaarts vertrokken. Het berigt van het sluiten van den vrede tusschen Dene marken en Pruissen had weinig indruk te Stokholm gemaakt. Over 'taigemen begon men onder de be volking dier stad eene meer gunstige stemming ten voordeele der hertogdommen te bespeuren vooral nadat het bekend was geworden, dat Rusland Dene marken ondersteunde. ENGELAND. - Londen, den J4 Nabij Belfast, in Ierland, hebben den 12 dezer ernstige ongeregeldheden plaats gegrepen, door eenige honderden Oranjemannen veroorzaaktdie de herinne ring aan den veldslag bij de Boyne met een geruchtma kenden optogt vieren wilden. Een vijftal politiebeamb ten, met een konstabel aan bet hoofd, namen een jong mensch die de met oranje-lelien versierde trom droeg gevangen en bragten hem naar de barakken waar n« al de vensters door de oproermakers vernield werden. De politie zag zich toen genoodzaakt geweld met ge weld te keeren en vuurde onder den hoopwaar door eenige personen zwaar gewond werden. Ein delijk ging de opgewondene menigte uiteen. Gisteren avond heeft hel Huis der Gemeenten, op voorstel van den minister Bussel, besloten, om van H. ML de Koningin verlof te vragen tot hetop- rigten van een nationaal gedenkteekerr in de St. Pieters kerk Westminster, ter eere van wijlen sir R. Peel, met een opschriftwaarin de gevoelens van smart over. het groote en onherstelbare verlies hetwelk de Slaat door zijn dood geleden heeft, zal worden uitgedrukt. De minister heeft bij deze gelegenheid op nieuw zeer grooten lof toegezwaaid aan den ont slapen'staatsman, en onder anderen berigt, dat II. M. do Koningin voornemens is geweestdeszelfs weduwe in den adelstand te verheffen maar dat mevrouw Peel voor dit eerbewijs bedankt heceften een ge schrift van haren echtgenoot heeft medegedeeld waarin hij zijn verlangen te kennen geeftdat niemand van zijn gezin eenigen titel of belooning zal aannemen ter zake van de diensten welke men mogt meenen dat door hem aan den Staat bewezen zijn. FRANKRIJK. Parijs, den J4 Julij. Gisteren is alhier door den telegraaph de tijding ontvangen dat II. M. de Koningin van Spanje don 12 dezer bevallen was van eenen Prins, die echter slechts weinige oogenhlikken geleefd had. Het berigt voegt er bij dot de gezondheidstoestand van II. 53, gunstig was. De tijding dat de Spaansche ambassadeur uit Napels teruggeroepen is, ter zake van het ontworpen huwelijk tusschen den graaf van Montemolin en eene nicht des Konings van Napels, is thans officieel be vestigd. -Zeker vreemdeling (welke later bij onderzoek een gewezen koerier bleek te zijn, die zicli de titels van een zijner vorige meesters toegeëigend en diens brevetten en familie-papieren gestolen had) had zich hier ter stede ingedrongen in een kring van lieden die meer belang stellen in allerlei vermaken dan in de beste genealogische bewijsstukken en in dien kring maakte hij ten gevolge van zijnen aangematigden titel van markies en zijne groote uitgaven een vrij goed figuur. Sedert eenigen tijd trok het de opmerkzaamheid dat de markies zoo bijzonder gelnkkig was bij het spel; men lette naauwkeurig op zijne handelingen en kwam spoedig tot de overtuiging dat hij een valsche speler was. Het was echter moegelijk hem op heter daad te betrappen doch spoedig, deed zich eene ge legenheid op. Naar aanleiding van eene wedding schap, die hij gewonnen had, noodigdehij twee zijner nieuwe vrienden die hij het meest geschikt rekende om opgeligt te worden ten diner hetwelk in eene restauratie plaats had. Toen de maaltijd afgeloopen was, werd de speeltafel gezet en de markies gaf den knecht last, eenige spellen kaarten te brengen. Het spel begon als naar gewoonte won hij weder zoo wei wanneer hij de bank had als wanneer hij tegen de bank speelde. Plotseling legde een der medespe lers beslag op de kaarten en zond om den commis saris van politie. De kaarten werden verzegeld en later aan het oordeel van deskundigen onderworpen; toen bleek-, dat de kaarten zoodanig gerangschikt lagen, dat de bankier in vooruit berekende gevallen óf winnen óf verliezen moest. De gewaande markies is natuurlijk gearresteerd. Bij het onderzoek dat ten zijnen huize gedaan werd vond men talrijke papieren die eensdeels bewezen, wie hij werkelijk was, en anderdeels documenten waren van zijne vorige meesters, terwijl nog anderen het bewijs inhielden dat hij van valsch spelen zijn bedrijf maakte. Heden (15 Julij) liep hier het gerucht dat de Koningin van Spanje aan de gevolgen haler bevalling overleden was. Eene bij de regering ontvangene te- legraphische depeche nit Madrid, van 14 dezer, ten 5 ure in den namiddag, meldt daarentegen dat de Koningin in den meest voldoenden toestand blijft verkeei en. Stir ROBERT PEEL. Ik zal het bewind nederleggen met eenen naam streng gegispt door vele achtingswaardige mannen die het uit beginsel, diep betreuren dat eene partij ontbonden is die dit betreuren niet uit eigen be lang maar omdat zij gelooven, dat het getrouw blij ven aan eene partij, het heslaan en de handhaving eener groote partij, onmisbaar is voor eene goede regering. Ik zal het bewind nedetleggen streng beoordeeld en veroordeeld door vele achtingswaardige mannen, die gelooven dat het beginsel van bescherming wezenlijk noodzakelijk is voor de belangen des lands. Mijn naamik weet dit, zal door alle voorstanders van het monopolie-stelsel, die, onder voorwendsel van het al gemeen welzijn, slechts hun eigen belang beoogen, vervloekt worden;maar welligt zal die naam som tijds met dankbaarheid genoemd worden in de wo ningen dergenen, wier lot het is hun dagelijksch brood in het zweet huns aangezigts te verdienen. In die woningen zal men misschien mijner met liefde ge denken als zij, die haar bewonen, hunne krachten herstellen zullen met een overvloedig voedsel, dat niet door belastingen bezwaard is; een voedsel dat des te aangenamer zal zijn als het gevoel van onregt het zelve niet meer verbittert." Deze woorden zijn de schoonste lijkrede op sir Robert Peel en hij was het zelf, die ze uitsprak, toen hij in 1846 het bewind nederlegde nadat hij in de staathuishouding van zijn land eene diep door tastende hervorming had tot stand gebragt. Die af keuring, die strenge beoordeeling, die vervloekingen waarvan hij sprak verstomden allen op zijn graf de grooten der aarde hebben hunne tranen vermengd met de dankgebeden der hehoeftigen en de rouw over zijnen dood heeft zich uitgestrekt van de paleizen der rijken tot aan de hutten der armen. Nimmer welligt was de droefheid van het publiek zóó alge meen. Nooit had ook eene groote natie een' bur ger, een' staatsdienaar verloten die haar inniger ge negen was, die haar meer dan hij zijne dagen, zijne nachten, zijn werk, zijn' moed, zijn verstand, zijn leven ten offer had gebragt. Sir Robert Peel was, van zijne intrede in het leven tot aan zijn' laatsten stond, de staatsman bij uitnemendheid; de man, die leefde voor de belangen van zijn land. Men verwoi:- dere zich dan ook niet, dat, hetgeen nimmer gebeurd was bet Huis der Gemeenten gesloten werd op den dag van zijnen dood. Het was alsof zijne eigene stem was uitgedoofd zoo zeer was hetzelve sedert bijna eene halve eeuw er aan gewoon zich uit te druk ken door dat orgaan hetwelk hoog geëerbiedigd en als een orakel werd aangehoord. GronCour.) Van de volgende Artikelen te Gors, Van den 1 tot den 15 Julij 1850, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen Tarwe f7,00. Rogge f4,73. Vroege Gerst f3,50. Late Gerst f 3,15. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0 00. Groene Erwten f 4,58. Graauwe Erwten 1' 0,00. Tarwe Meel f 9,00. Rogge Meel f 6,38. alten per mudde. Boter f 0,60. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Siolk- sc.he Kaas 40 cs. Leidsehe Kaas 30 cs Wille Brood 285 cs. Tarwe Brood 16" cs. Rogge Brood 125 cs. Osse-Vleesch 55 cs. Koei-Vleesch 55 cs. Kalfs- Vleesch 55 cs. Schapen-Vleeseh 35 cs. Lams-Yleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var ken- Vlecsch 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen 3,62. Late Aardappelen f 0,00. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f,7.50. Essehen Hout f7,50. per wisse. Groote Takkebossen f .14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 46,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 00,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned. pond. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARROVEN. 5de Klasse. 1 sle Lijst. No. 15793, een Prijs van f 2500. No, 3409, een Prijs van 1500. No. 11373 een Prijs van f 1000. 2de Lijst. No. 13705 een Prijs van 1500. 3de Lijst. No. 9972 een Prijs van 2500. No, 5515 ek 10727 ieder een Prijs van 1000. Si Op Woensdag den 24 Julij 1850, des morgens ten elf ure, in de Herberg bij M. van Maris, te Rappe/te, van 3 Bunders, 11 Roeden, 70 Ellen gelegen in de Gemeente van Kappelle in den Hoek voor Maalstede, Sectie E N315 en 316, aankomende 1LOWI.ÏS CSÏRISTIAASSB, Verpacht aan PietER de Dreü, tot 25 Novem ber 1856, ten prijze van 103,35 den hoop in 't jaar. Informatien zijn te bekomen bij den Heer Mr. C. de ff itt Kamer en ten Kantore van den Notaris A. Smallegange te Goes. En op Vrijdag den 26 Julij 1850, des morgens ten elf ure, in de Herberg hij de wed. van Willem Hoondert, te 's Ileerenhoek, van een einde 0O3IÜ, ter lengte van 763 Ellen liggende tusschen den Nieuwe LVesl- en Zuid-Craaijert-PoldersSectie B. N°. 148 en 148bis ter grootte van 2 Bunders. 24 Roeden, 10 Ellen, beginnende van den weg van den Zuid-Craaijertwest op tegen den Dijk van de Baronnesse de Perponcherbeplant met 5J6 KANADA- en ongeveer 400 TRONKBOOMEN aankomende Mejufvrouw J. M. BUSSING. Informatien zijn bij bovengenoemden Notaris Smal- legange te bekomen. Te Goes, rij F. Klekuwbss <6- Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2