6 01S S C11 CI1I1H. méJ i8m \d BONDER.DAG 18 JÜLTJ. 1 •m L -i .,vv-- PJ 1 uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is ./,7.5 franco per Post .1,90. Ge wone Adverlenlien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d6 regels a f d,20 behalve het Zegelregt, l)e ondergeteekenden zullen te beginnen den d9 Julijen voorts alle K rij dagen dezer en der vol gende maand, des namiddags ten 6 ure, in bet Wees huis vaceren, ten einde gratis te VACCINEREN en REVACCINEREN. Goes den 18 Julij 1850. l, C. de PEVAL, Stads-Med. Doof. T. PIETERSE Stads-tleelm. GOES den J8 Julij. De Holterd. Courant vermeldt als eene zeldzaam heid, dat aan een moerbezienboom aldaar reeds rijpe vruchten gevonden worden. Wij zijn in staat rriede te deelen, dat ook hier ter stede, gisteren de eerste lingen dier vrucht zijn geplukt. De jaarlijksche wapenoefeningen der miliciens in de maand September zuilen dit jaar geen plaats hebben. (II, C.) Men schrijft uit 's Gravetihage van den 10 Julij. Gisteren avond heeft de publieke verkoop plaats gehad van de hofsteden Oostbroek, Dusten/iofen JUaas rus tbenevens een groot aantal perceelen hooi en weilanden allen gelegen aan den Loosduinschen weg en in eigendom toebehoord hebbende aan wijlen Z. AI. If Mem II, welke gezamenlijk in veiling had den opgebragt f 119,250; zij zijn alsnu verkocht voor f 150,500. Alsmede van een huis en erve met tuin, gelegen in de kazernestraat, mede in eigendom toebehoord hebbende aan Z. Al. fKillem IIhetwelk heeft opgebragt 13,200. II. K. H. prinses Marianne der Nederlanden wordt, tegen het einde dezer maand van hare reis terug verwacht. Eergisteren vonden de aangekondigde wedloopen er harddraverijen der Larener Hoogte-Societeit. op de Larener Hoogte plaats. Alles is in de beste orde en zonder ongevallen afgeloopen. Het feest Werd door een aanzienlijk getal toeschouwers bijgewoond en ook Z. K. II. prins Hendrik vereerde hetzelve inet zijne tegenwoordigheid. Een muziekkorps der dragonders veraangenaamde het feest door de uitvoe ring van goede hoornmuziek. Alen verneemt thans als stellig, dat de inwij ding van het nieuwe akademiegebouw té Groningen, zal plaats hebben op den 25 e. k en de dan be paalde festiviteiten op dien dag een aanvang zullen nemen. Alen meldt uit Wildervankvan den 12 dezer; w Als eene bijzonderheid mag worden aangemerkt, dat eene weduwe hier ter plaatse ruim 94 jaren oud en nog m het bezit van eenige kinderen voor eenige dagen het zeldzaam genoegen heeft mogen sma ken van hare kleindochtergrootmoeder te zien worden." Men schrijft uit Zwolle van den 12 dezer; Naar luid van berigten uit Italië, komt onze ge liefde leeraar dr. G. H. van Sendenbinnen 14 dagen in zijne gemeente terug. Rijk is de oogst van wetenschappelijke ontdekkin gen, in het Heilige Land door den geleerden man opgedaan welke door hem op onzen bodem voort geplant niet zonder rijke opbrengst zullen blijven. De beroemde luchtreiziger Poilevin, die in i Parijs verscheidene luchtreizen deed gezeten op een 1 (raai wit paard, dat aan den ballon was bevestigd zal eertsdaags na een wijl in Belgie vertoefd te hebben ook de voornaamste steden van ons vaderland bezoeken om ook daar zijne stoute luchtreizen te ondernemen. Den 10 dezer is te Vollenhove een bruinvisch aan het strand der zee op het drooge gevangen. Het dier had eene lengte van vier Amsterdamsche voeten en kon slechts een dag in het leven behouden worden. Op 1-3 dezer moet te Driel een tête-n-tête van een paar gelieven op eene gruwelijke wijze zijn gestoord geworden. Naar men verhaalt, had een boerenjongen een geheimen liefdehandel aangeknoopt met een meisje daar ter plaatse en bezocht het steeds als de vader des morgens ter kerke was. Deze daarvan onderrigt, nam den schijn aan om volgens zijne gewoonte de mis te gaan bijwonen, doch keerde op zijne schreden terug, kwam door den stal, alwaar hij zich vaneen drietand mestvork voorzag, trad daarmede in huis en vond de gelieven bijeen. In zijne verbolgenheid bragt hij den jongeling met zijn verschrikkelijk wapen een woeden den stoot toe en wondde hem vreesselijk. Geneeskun dige hulp werd den lijder onmiddelijk toegebragt doch men is niet zonder vrees voor zijn leven. ITALIË. - Rome den 6 Julij. Het Fransche corps der genie alhier is druk werk zaam aan de vesting-werken van den Engelenburg. Zoo wordt ook in Civita-Vecchia door de Franschen en in Ancona door de Oostenrijkers zeer ijverig aan de vestingwerken gearbeid. Volgens berigten uit deRo- magna is de bende van Passalore buitengewoon aan gegroeid zij trekt het Jand door zonder ergens te genstand te ontmoeten schendt de Toscaansche gren zen en ontwapent geheele afdeeiingen tolbeambten en soldaten; door overloopers van de Pausselijke troe pen en afgezette ambtenaren versterkt, en door de landlieden begunstigd en ondersteund begint zij al lengs eene rnagt te verkrijgen die uit een politiek oogpunt bedenkelijk is. Er hebben onderscheiden ge vechten tusschen haar en de Oostenrijkers plaats ge had, waarin de laatstgenoemden het onderspit hebben gedolven. De Toscaansche regering heeft troepen naar de grenzen gezonden, en de Oostenrijksche ge neraal heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij een ieder, die de roovers op eenigerhande wijze on dersteunt, rnet den dood bedreigd wordt. Men houdt het echter daarvoor, dal dit weinig baten zal. Ook de marken worden volgens de laatste berigten door dergelijke benden verontrust, waarmede Passatore in verband schijnt te staan. Aan deze zijde van de Appenijnen hoort men tot hiertoe weinig vanroover- benden de omstreken van Rome zelf zijn niet on veiliger dan anders; enkele aanvallen vnn roovers, zoo als er dezer dagen op weinig afstand van de stad een tegen de diligence van Rome naar Civita-Vecchia gepleegd werd waren ook vroeger niet ongewoon. Die betrekkelijke veiligheid, en de voortdurende rust in de hoofdstad heeft men intusschen gelijk alge meen erkend wordt, alleen aan de tegenwoordigheid der Fransche troepen te danken. DUITSCHAND. Frankfort, d5 Julij. Den 12 dezer heeft de Koning van Pruissen te Sanssouci eene bezending van de Berlijnsche Burgers ontvangen Welke aan Z. M. een adres van geluk-» wensching met zijne genezing kwam aanbieden. De Koning heeft die bezending met de meeste onder scheiding en vriendelijkheid ontvangen en in zijn antwoord op het adres te kennen gegeven dat, zoo hij sedert 1848 niet naar Berlijn teruggekeerd was om er als vroeger zijn verblijf te houden, zulks niet voortkwam uit twijfel aan de goede gezindheid en trouw van de overgroote meerderheid der Berlijn sche ingezetenen maar alleen moest worden toege schreven aan de omstandigheid dat, Ook blijkens den aanslag op Zijne Majesteit te Berlijn nog eene me nigte kwalijkgezinden waren en dal de stedelijke overheden tegenover de woelingen van dezen nog al tijd niet eene zoo krachtige houding hadden aange nomen als Zijne Majesteit wel gewenscht had. De beroemde Hoogleeraar in de Godgeleerd heid Dr. A. JVeander is den 14 dezer in den ouderdom van 61 jaren te Herlijn overleden. Van wege het departement van Binneniandschfi Zaken in Molstein is eene proclamatie uitgevaardigd, inhoudende dat de vesting Rendsbnrg in staat van beleg is gesteld, zoodat het ongehinderde verkeer in en door die stad voor't oogenblik is verbroken. Te vens wordt daarin bekend gemaakt, dat, vermits door het geheele land vele Deensche spionnen rondloopen, een naauwlettend toezigt zal worden gehouden op alle vreemdelingen welkeindien zij aan de overheid verdacht voorkomen, over de grenzen zullen worden geleid. Ten bewijze van de gfnote opgewondenheid, Welke onder de Holsteinsche jongelingschap bestaat, om tot de verdediging der vermeende regten van dat hertog dom mede te werken kon strekken een adres van een aantal personen van 19jarigen ouderdom, welke uit dien hoofde niet onder de militie behooren, aan den opperbevelhebber van het Sleeswijk-Holsteinsche leger, waarin zij verzoeken, dat hun worde vergund mede len strijde te trekken. Op dit verzoek is ge antwoord dat liet vadeiland ook hen tot den strijd zal oproepen, wanneer het hen inogt noodig hebben, en hun is intusschen gelegenheid gegeven, om zich bij sommige Corpsen ais vrijwilligers aan te melden. Volgens eene statistieke opgave, «had Berlijn in het laatst van April 11, eene bevolking van 406,973 zielen. Enkele Deensche dagbladen melden dat het thans waarschijnlijk is dal de Deensche troepen in de volgende week in Sltieswijk zullen binnenrukken, tenzij de Sleeswijk-ilolsloiiisebe troepen de Holstein sche grenzen möglen overschrijden, in welk geval de Denen onmiddelijk in dat hertogdom zouden invallen. J)e Russische vloot moet zich in de nabijheid van Kiel hebben vertoond. Men meent, dat Denemarken, na den. 17 dezer, dadelijk weder een begin zal maken mei het aanhouden en opbrengen der Sleeswijk-Hol steinsche vaartuigen. De Elbe zou wederom worden geblokkeerd doch de Hamburgsche schepen zouden niet bemoeijelijkt worden. De telegraaf meldt, dat de ilolsteiners in den nacht Van den 13 de grenzen zouden overtrekken, om op Eckenfördealwaar het op de Denen vermeesterde fregat Gefion nog ligtaan te rukken. De hoofd- mngtder Holsteiners is te Rendsburg bijeengetrokken en de afstand is slechts vier uren. Dezer dagenis te Weenen het bestaan ontdekt van eene godsdienstige sekte, welke zich de nieuwe Evangelische Kerk noemt. De overheid heeft voor ioopig iiare bijeenkomsten verboden.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1