Ilolsteinen tius op erkenden duitschen bodem tegen stand mogt vinden, en derhalve de hulp of bemid deling van hetDuitsch Verbond zoude moeten inroepen. Volgens een hier in omloop zijnde gerucht, zou Oostenrijkingevalle het tol geene schikking met Pruissen kwame, willens zijnop eigen gezag, eene nieuwe voorloopige centrale magt te benoemen. Daar dit eene volslagene breuk tusscheri deze beide mogend heden zou moeten na zich slepen, wordt dit gerucht door velen zeer in twijfel gelrokken. Het is tüsschen de beide takken van het stam huis der Bourbons nog niet tot een vergelijk ge komen. De Orleanisten en Legitimisten geven elk ander wederkeerig de schuld daarvan. Dit is inlusschen zeker, dat het aantal der aanzienlijke Fransehen welke zich naar Fi ohsdorf, aan de hongaarsche grenzen, de verblijfplaats van den hertog van Rprdaux 'be geven steeds aangroeit. Hij heeft daar thans eene soort van hofhouding, en wordt door zijne bezoekers steeds als hun wettige Koning aangemerkt en bejegend. Naar men verzekert zijn hier gisteren afgevaar digden uit Sleeswijk-Holstein aangekomenom bij de hondscommissie tegen den tüsschen Pruissen en Denemarken gesloten vrede te protesteren. ---Het geregtelijk onderzoekin de zaak van Sefc loge moet. zoo men zegt, geëindigd zijn. Deze in structie en het advies der geneesheeren omtrent zijn toestand zullen openbaar worden gemaakt. Men meent "hieruit te kunnen afleiden, dat van eene vervolging tegen den misdadiger zal worden afgezien. De Nat. Zeitg. wil weten, dal het leger eerlang op dgjNvoet van vrede zal worden teruggebragt. ïletzelfdö dagblad is van oordeel, dat men in Sleeswijk, n.i den loden eerie hervatting der vijan delijkheden kan tegemoet zien tüsschen de Deensche en Sleeswijk-Holsteinscbe troepen. Het vredes-traclaat tüsschen Pruissen en Dene marken heeft allerwege in Duilschland, in plaats van tevredenheid ontevredenheid verwekt en het is te vermoeden dat sommmige staten die niets van den vermoedelijken oorlog tüsschen Denemarken en de Hertogdommen te vreezen hebben en Pruissen alles bebulve genegen zijn onder anderen Beijeren niet gereed zullen wezen dit traclaat te ratificeren. In tegendeel verneemt men heden dat hel kabinet van Munchen er toe overhelt om zich voor de onaf hankelijkheid der Hertogdommen te verklaren. Ook Hanover zal zoo men zegthet traclaat niet rati ficeren de koning is voor Sleeswijk gestemd en een gezant van daar de heer Schleiden is in Hanover gunstig ontvangen. Inlusschen zal dit Sleeswijk-Hol stein weinig baten want de bedoelde staten zullen wel in geen geval de lïeitogdoinrnen te hulp komen. Gisteren las men in het dagblad van Elberfeld eene oproeping, om ten behoeve van de inwoners van Sleeswijk-Holste.in die alleen den strijd tegen De nemarken schijnen te willen volhouden bijdragen in geld, pluksel, kleeding, enz. bijeen te brengen. ENGELAND. Londen den 6 July. Robert Pate, (de persoon, die onlangs H. M. de Koningin een slag in het aangezigl "heeft loegé- bragt) is gisteren op nieuw verhoord en daarna verwaten naar den gewonen strafregter, ter zake van beleediging der Vorstin. Hij is terstond uil het huis vuri bewaring, waarin hij tot dus ver in hechtenis werd gehouden naar de gevangenis van Newgate overgebragt. ilet is nog niet bekend wat hem tot zijne euveldaad bewogen beeft, llit de geregle- lrjke verklaring van II. M. geneesheer is gebleken, dat de Koningin door den slag aan het vporhoold eene bloedende wond en zwelling bekomen heeft. De Recorder heeft heden voor het Centiaal Crimineel Geregtshof zijn requisitoir uitgebiagt in de zaak van Robert Pale, die onlangs aan koningin Victoria een slag met een rotting heeft toegebragl. Er is geconcludeerd tol schuldigverklaringom dan daarna door eene speciale jury de opgeworpen kwes tie der krankzinnigheid van den beschuldigde te laten uitmaken. Het Art, Journal berigtdat in den loop van 1849 in Engeland zijn ingevoerd: 1100 schilde rijen uit Duitschland 1946 uit Nederland, 2420 uit Belgie 3498 uit Frankrijk 326 uit Spanje en Portugal, 1723 uit Italië en 1678 uit andere lan den totaal 12,691 schilderijen. FRANK BLIK. - Pakijs, den 7 July. De bergpartij heeft gisteren avond eene bijeenkomst gehouden om te beraadslagen over het antwoord, dat gegeven zou moeten worden op het artikel van den heer Ledru-Rollïn in het blad le Proscfil, wegens hetwelk dat blad in beslag is genomen en waarin hij zeer beleedigend over de ultra-republikeinsche partij spreekt. Het 'berigt dat nabij Versailles een kamp zou afgebakend worden heeft zekere onrust doen ont staan vooral 'onder de legitimisten. De Palrie heeft zich gehaast de opgave van sommige bladen, als of er 35,000 man zouden zamengëtrokken worden le wederleggen .en mede te deelen, dat de sterkte van het kamp hoogstens 12,000 man zal bedragen. Er is sprake van dat in de wetgevende vergadering in terpellation daarover zullen gerigt worden aan de re gering. De bedoelde iroeipen zouden onder het op perbevel blijven van generaal Chan/gamier het kom- mando van het kamp zou opgedragen worden aan Paraguay d'Hilliers die nog den generaal Grarn- mont onder zijne bevelen zou hebben. Men maakte allerlei gevolgtrekkingen uit de keuze dier generaals, welke men zeer gunstig gezind acht jegens het Elyseé. Een zeventienjaiig jongeling trok vrijdag 11., door de opmerkzaamheid waarmede hij ieder gade sloeg die het Elysée verliet, de aandacht der poiicie, die hem in het oog bleef houden. Toen eindelijk een rijtuig aankwam en de jongeling er naar toe snelde (terwijf hij 'met de regterhand eene beweging maakte als greep hij naar een verborgen wapen) om dadelijk weder terug te deinzen als waren de personen, die zich in het rijtuig bevonden, niet diegenen, die hij zocht ging een agent van poiicie naar hem toe om hem te ondervragen of zich van hem meester te maken. Op de eerste vraag ant- wooidde de jongeling met de meest mogelijke koel bloedigheid: «fk verbeid hier de aankomst van den president der republiek, om hem dood le schieten." Omniddelijk gearresteerd zijnde en een verhoor onder gaande, verklaarde hij te zijn Georges Alfred PValker, zettersleerling op de drukkerij des heeren Brière en hij zijne ouders inwonende welke overigens al gemeen geachte menschen zijn. ff alkcr (die hoe jong ook steeds een losbandig leven leidde en reeds een maal tot gevangenisstraf veroordeeld werd omdat hij straatschenderijen pleegde en de burgers alsmede de poiicie met geladen pistolen bedreigde) Verklaart dat bij reeds sinds lang van het voornemen zwanger gjng om den president der republiek te vermoorden, doch dat alle zijne pogingen daartoe tot dusverre mis lukten. Hij zegt dat de ioorgenomen moordaanslag bij hem een idee fixe geworden was en dat hij zich in zijn misdadig voornemen door het aanhooren der redevoeringen versterkt had gezien, wier voordrngt bij in de meest beruchte socialistische clubs getrouw ging bijwonen. Ais reden lot den misdadigen stap dien hij doen wilde, geeft hij op, dat hij zich, door verkwisting arm geworden zijnde, zeer ongelukkig gevoelde en Lodewtjh Aapoleon wilde vermoorden, om zich op zijn eigen noodlot te wreken. De daad had hij willen bedrijven door middel van een pistool, dat men dan ook met een kogel geladen bij hem gevonden beeft, terwijl overigens deze zaak geheel op zich zelve moet beschouwd wordenhebbende fPalker volstrekt geen uiedepligtige. Ook hier hebben de procureur-generaal en de pre fect van poiicie gemeend aan zinsverbijstering te moe ten denken en is den jongeling dan ook een genees heer toegevoegd om daaromtrent een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen, Na een naauwkeuvig ingesteld onderzoek door verschillende geneeskundigen, is besloten dat do persoon IValkerdie zich heeft doen arresteren als voor- j nemens zijnde den president der republiek dood te schieten, naar Bicétre zal overgebragt worden als zijnde inderdaad niet wel bij het hoofd. Gisteren had hier op het Champ de Mars een nooit gezien schouwpe! plaats. De luchtreiziger Poile vin steeg met een luchtbal op, gezeten op een daar onderaan hangend paard. Het schuitje was met ballast gevuld en van daar liepen touwen naar beneden waarin het paard hing stevig bevestigd met banden en riemen. Het weder was zeer pngunstigwast er woei schier een orkaanmaar' de onversaagde reiziger bleef toch bij zijn plan om op te stijgen met zijnen monster-ballon die bijna 40 ellen in omtrek had. Bij het verlaten van den grond was het dier zeel' onrustig en sloeg geweldig met de poolen; doch deze woestheid maakte kort daarna plaats voor eene volstrekte onbewegelijkheid het paard liet tien toen de pooten als verlamd hangen. De sensatie onder de toeschouwers was zeer grooteene dame viel in flaauwte. Ten 6 ure 10 minuten was de opstijging geschied ten 8 ure kwamen ballonman en paard weder heelhuids op den grond op eene opene plek in een bosch te Grisiin het departement Seine-et- Marne. Het paard had geenerlei letsel van belang bij den ongewonten togt ondervonden doch op zekere hoogte was dcszelfs ademhaling belemmerd geweest en was er bloed uit den bek en de neusgaten gestroomd. Zoodra het nedergekomen was begon het met gre tigheid gras te eten. De heer Poilevin kwam kort daarop gedragen door zijnen togtgenoot hier ter stede terug. De beraadslaging over de wet op de drukpers blijft op maandag aanstaande bepaald. Het gerucht, dat de bewindslieden eenigermale verschrikt over den algeineenen tegenstand der dagbladen besloten zouden hebben om die voordragt in te trekken, is ongegrond. Men twijfelt niet aan de aanneming der voordragt. Het democratische weekblad le Poscrit is dezer dagen werkelijk in liet licht verschenen. Het eerste nummer is echter onverwijld door de poiicie in beslag is genomen. Het openbaar ministerie zal eene gereglelijke vervolging instellen tegen den ver antwoordelijken redacteur, den drukker en denbeer Ledru Rollindezen laalstenals den onderteeke naar van een vertoog aan het volk, waai bij bij het zelve tot verachting der regering aanspoort de wetten aanrandt, de regten der Wetgevende Vergadering mis kent en de burgers tot gewapende opstand aanzet. In meer dan opzigt is dat oproerige stuk van den beruchten democraat Ledru Rol/in merkwaardig, en wel in de eerste en voornaamste plaatsomdat hij daarin de gelieele Bergpartij in de Kamer van verre gaande lafhartigheid beschuldigt. Volgens den beer Ledru is die partij den grooten naam waarmede hare vijanden baar vereerd hebben, onwaardig, en behoeft men niet achterwege le houden hetgene de geschiedenis eenmaal van haar zal zeggen. Verder beweert de lieer Ledru, dat zelfs de schrijvers van de zoogenaamde democratische dagbladen meer en meer bevreesd beginnen te worden. De heeren Plotte V idalGamot Sue en de Girardin hebben zich mede zijnen haat op den hals gehaald. Ten aanzien van deze afgevaardigden laat hij zich in de volgende bewoordingen uit De laatst benoemde socialistische afgevaardigden, die mannen vol vuurdie alles zonden verwoesten en verbranden -- die verkondigers van het toeko mende naast welke al de overigen of bekrompen staatsmannen zonden zijn of voorstanders van het verouderde, die afgevaardigden hebben zich te n.aauwernood den tijd gegund «in zitting te nemen. Hel twaalfde, uur was nog niet geslagen toen zij reeds driewerf de omwenteling hadden ver loochend en afstand hadden gedaan van hun man daat ten gunste van de partij der reactie." Men wil dat de president der republiek zeer ontvredene is over het bekend worden van den tegen hem gerigten moordaanslag, hetwelk toe te schrijven is aan eene indiscretie van de poiicie. De president had liever gehad dat de zaak verborgen ware gebleven. Men kan in IVa/kers plan niets zien dan een ge ïsoleerd feit zonder verband met eenige zaïnenzwering. Overigens schijnt de president der republiek niet bevreesd le zijn voor zulke aanslagen want hij woonde onder anderen nog beden zonder eenig eskorte en te midden van 200,000 personen de opstijging bij van den luchtreiziger Poilevin, met even veel ge rustheid als of bij zich op het Elysée bevond. IValker was in betrekking op de zetterij van bet blad GalignanP s Messenger en zoon van een der zetters aldaar die gisteren na eene ziekte van eenige weken is overleden. Terwijl op de zetterij eene geld inzameling gedaan werd tot ondersteuning van den zieken vader verkwistte de zoon de vijffrancsstukken op de iiedeilijkste wijze. Er is sprake van een groot legitimislisch con gres dat le Ems zal gehouden worden en waarbij de graaf van Chumbord tegenwoordig zal zijn. Weder maakt de kwestie van eene zamensmelting der beide takken van het huis Bourbon het onderwerp der gesprekken uit. Te Gors. nu F. Kkeeijwens Zoo.v.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2